אפשר להתקדם בתוך חברה גדולה ומהר, ולא תמיד יש לזה קשר לרמת המקצועיות שלכם

כיצד יצירת הרגלים נכונים וחיפוש מתמיד אחר הזדמנויות יכולים להפוך למפתח הדרוש להתקדמות בעולם העבודה של המאה ה-21. טור דעה

קרדיט תמונה freepik.com

מאת סול ברודי, Business and Operations Officer, זאזו

חברות ההייטק הגדולות מבינות היום יותר מתמיד שכדי להישאר בצמרת הן צריכות להשקיע בחדשנות, והכוונה היא לא למוצרים חדשניים, אלא לשיטות חדשניות לפיתוח וקידום חדשנות מבפנים. דרך החשיבה החדשה הזאת מייצרת הזדמנויות ומקום לאנשים מתאימים להתקדם, ומהר.

כשרואים מרחוק מישהו מצליח, הנטייה הטבעית היא להגיד – "היה לו מזל", אבל אם רגע נחשוב על ההגדרה של המילה "מזל" נוכל להגדיר אותה כך: אירוע בלתי סביר שהתרחש; אם האירוע חיובי – מזל טוב, ואם שלילי – מזל רע. אם אנחנו רוצים שיהיה לנו מזל טוב אז מבחינה סטטיסטית, ככל שנטיל קובייה יותר פעמים נגדיל את הסיכוי שהיא תיפול על המספר שאנחנו רוצים.

לפני שנתיים עדיין עבדתי במשרת סטודנט באינטל בתפקיד Pre Silicon Verification והיום אני מוביל את הפעילות העסקית של ZAZU, סטארטאפ שמאמין שעסקים פיזיים לא צריכים לפגוע בפרטיות של הלקוחות שלהם על מנת לקבל נתונים איכותיים. לכן, באמצעות טכנולוגיית Edge Processing, פיתחנו סנסור שנותן אנליטיקה על כמות אנשים, דמוגרפיה ותנועה בזמן שמירה על אנונימיות מוחלטת.

לפני כשנה קיבלתי מייל שנשלח בתפוצה עולמית לכל עובדי החברה, ובו היו פרטים על תכנית חדשה – אינקובטור, שבה החברה מחפשת יזמים מבפנים עם רעיון טוב ושאפתנות, לגבש צוות ולהגיש מועמדות. ולפני שחולפת המחשבה של – "טוב נו, ככה הוא התקדם", אגיד שדווקא לא התקבלתי לתכנית.

לא התקבלתי, אבל כן הגשתי מועמדות.

אז מה אני מנסה להגיד? הגדילו את מספר ההזדמנויות שלכם. זה מתחיל במקום עבודה שדוחף קדימה את התחום שלכם (יזמות במקרה שלי). במקביל, השתתפו באירועים חברתיים ומקצועיים שנוגעים לתחום הזה, עשו נטוורקינג לאנשי מפתח בתחום ותשקיעו בשיווק העצמי שלכם, ככה שכל אדם שמכיר אתכם ושומע עליכם יקבל את התמונה שהייתם רוצים שיקבל. אם תהיו מספיק אקטיביים, הזדמנויות גדולות יגיעו מבלי שתצטרכו לחפש.

הדרך השנייה ליצור מזל היא הגדלת הסבירות.

מזל ניתן גם להגדיר בצורה הבאה: מזל = הזדמנות פוגשת מוכנות. הגדרה זו לקוחה מפילוסופ רומאי בשם Seneca והמשמעות היא שגם אם ההזדמנות תהיה ענקית, אם לא תהיו מוכנים לנצל אותה אז היא תתבזבז.

I know that new situations can be intimidating. You're lookin’ around and it’s all scary and different, but y’know … meeting them head-on, charging into ‘em like a bull — that’s how we grow as people." Rick to Morty.

כשקיבלתי את המייל, הייתי בשל מבחינה מנטלית ואישיותית כדי לזנק על ההזדמנות, כולם קיבלו את אותו המייל (ההזדמנות) אבל רק מעטים (יחסית) הגישו מועמדות. כשעברתי על טופס הגשת המועמדות הייתי צריך להחליט איזה רעיון להגיש. מכירים את האנשים האלה שיש להם מיליון רעיונות חדשניים? אנשים עם 20 פטנטים על שמם? אני מקווה שבנקודה הזאת אנחנו מסכימים שלא מדובר על מזל אלא על משהו אחר.

על הרגלים, עכברים ופטנטים

במהלך שנות ה-90, באחת ממעבדות המחקר של MIT ניסו להבין איך נוצרים הרגלים ודפוסי התנהגות ע"י ניתוח התנהגות עכברים. הם הכניסו את העברים למבוך בצורת T עם שוקולד בצד אחד ושמו אותם בחדרונים קטנים שנפתחו ברגע שהיה קליק.

בהתחלה כשהעכברים שמעו את הקליק והחדרון נפתח הם היו הולכים הלוך ושוב, מריחים ושורטים את הקירות, הריחו את השוקולד אבל לא ידעו להגיע אליו. בכל שריטה או הרחה אזור מסוים במוח התפוצץ מפעילות. ככל שחזרו על הניסוי הזה יותר שמו לב שהעכברים עשו את המסלול יותר ויותר מהר והאזור הזה במוח הפסיק לשדר פעילות והם רק היו צריכים לזכור את המסלול מבלי להתאמץ. אחרי שבוע גם האזור של הזיכרון הפסיק לעבוד.

מה שבעצם קרה הוא שהעכברים ייצרו לעצמם הרגל והמדענים הבינו שההרגל הופך לפעולה אוטומטית ככל שמתרגלים אותו יותר.

אוניברסיטת דיוק הוציאה מאמר ב-2006 שטוען ש-40% מהפעולות היומיומיות שלנו מבוססות על הרגלים ואנחנו לא מודעים לרוב הפעולות האלה. התהליך של יצירת הרגל הוא לופ בן 3 שלבים:

  1. הטריגר – שאומר למוח איזה הרגל להתניע.
  2. התהליך – זה ההרגל עצמו.
  3. הפרס – השוקולד (במקרה של העכבר) שסוגר את הלופ ומחזק את הקשר בין הטריגר לתהליך.

עם כל הכבוד לעכברים, איך זה עובד עם בני אדם? אני ממליץ ליצור לעצמכם הרגלים מקדמים, כמו ספורט בבוקר. הטריגר שאני משתמש בו הוא שעון מעורר בצליל שונה בימים של אימונים, זה מתניע את ההרגל של האימון. מכאן מגיעה "התמכרות לספורט".

האנשים עם כל הרעיונות הם אנשים שיצרו לעצמם הרגל לפתור בעיות שהם נתקלים בהן במהלך היום-יום.

נחזור להגשת המועמדות. בחרתי רעיון שהאמנתי בו והגשתי את הטופס, זהו אין דרך חזרה. אחרי חודש קיבלתי הודעה שעברתי את השלב הראשון ואני צריך לתת פיץ'. אבל רגע, אין לי בכלל צוות ויש לי שבועיים להכין את הפיץ' הכי טוב שאני יכול, ואני עובד במשרה מלאה עם דדליינים.

ניהול זמן – אבן יסוד להצלחה

ניהול זמן הוא אחד מאבני היסוד של אנשים מצליחים ויש הרבה שיטות ליישם ניהול זמן נכון.
אני באופן אישי מאוד אוהב את המטריצה של אייזנהאואר:

האתגר ביישום טכניקות ניהול זמן הוא יצירת ההרגל של העשייה שלו כל שבוע. פעם ראשונה זה קשה, פעם שנייה יותר פשוט, אחרי שנה זה נעשה מבלי לחשוב.

במהלך השבועיים האינטנסיביים האלה הצלחתי לבנות צוות קטן אך איכותי, חיפשתי אנשים שיש להם מה להפסיד כדי שאדע שהם 100% איתי וטסנו לתת פיץ'. כמה ימים לאחר הפיץ' הודיעו לנו שלא התקבלנו וישר התחלתי לחשוב איך אני משתפר לקראת פעם הבאה. שבוע אחר כך אני מקבל שיחה מהתכנית ומודיעים לי שלמרות שלא עברתי, התרשמו ממני באופן אישי והיו רוצים לראות אותי מצטרף לצוות אחר שכן התקבל. הכירו לי מספר צוותים ובאחד מהם היה חיבור מוצלח כשהאתגר הבא שלי היה להוכיח להם ששווה לצרף אותי כחבר צוות מייסד.

הטיפ האחרון לסיפור הזה: כל העולם שלנו סובב סביב ערך, ככל שתצליחו לייצר יותר ערך עבור אחרים – תצליחו יותר. האמנתי שאם אצליח להוכיח לצוות עתיר הניסיון שאני מביא איתי מספיק ערך, הם ירצו לצרף אותי אליהם.

לפני מספר חודשים הצטרפתי בצורה רשמית לצוות, קיבלנו את ההשקעה והקמנו את ZAZU.

הכתבה בחסות אינטל

מסלול הקריירה של סול עורר בך השראה והיית רוצה עזרה להתניע את הקריירה שלך? אינטל מזמינה אותך להירשם לתוכנית Step Up.
בתוכנית נתמקד במציאת החוזקות שלך, איך להביע אותם בצורה אפקטיבית ולמצוא את הגירסה הכי טובה שלך! Step Up כוללת 3 מפגשים וירטואלים ומפגש אחד אישי, ליווי וייעוץ מקצועי ע"י צוות הקורס, תרגול מעשי של התכנים ונטוורקינג.התוכנית מיועדת למהנדסים/ות ומפתחים/ות בתחומי החומרה, תוכנה, סקיוריטי ו-AI עם לפחות 5 שנות נסיון בתחום. להרשמה לחצו כאן

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "אפשר להתקדם בתוך חברה גדולה ומהר, ולא תמיד יש לזה קשר לרמת המקצועיות שלכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Ofek Edri
Guest

קצר תמציתי וקולע.
תור מצוין.

אילן
Guest

כתבה מעולה, תודה על תוכן איכותי

עידו
Guest

תודה על השיתוף. דוגמא מעניינת.
עדיין, לדעתי, צריך להזהר לא ליפול למקום של אופורטוניזם, כי זו תווית שקשה להיפטר ממנה בעבודה.
מניסיון – אפשר לזהות די מהר את ה'טרמפיסט' שמדבר על עבודת צוות ומשתמש ב'אנחנו' (ובסיסמאות) כשבפועל התרומה שלו שולית.
הרבה פעמים הקו בין מיצוי הזדמנויות לאופורטוניזם הוא דק, וקל ליפול שם.

Alex Kubica
Member

אני מניח שגם אתה קראת את "כוחו של הרגל" ????
מאמר מעולה מאוד נהנתי לקרוא.
אם הייתי מסכם את מה שהבנתי במשפט אחד זה שתמיד צריך לצאת מאזור הנוחות כי ככה מתקדמים בחיים.

מרקטינג בסייט
Guest

המנהל שלי לגמרי היה בר מזל, התקדם בזכות לשון ארוכה שהביאה לו המון מזל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: