ענקיות האנרגיה מחשבות מסלול מחדש ומגיעות לסטארטאפ ניישן

משאבים מתכלים, זיהום אויר, עלויות גבוהות, ביקושים גוברים, סטנדרטים עולמיים של קיימות ואיכות סביבה – כל אלה הביאו את תעשיית האנרגיה המסורתית להבנה כי עליה לאמץ פתרונות חדשניים על מנת להתאים עצמה למגמות עתידיות ולעולמנו המשתנה. כעת מחפשות חברות האנרגיה הגלובליות אחר טכנולוגיות ישראליות שיסייעו להן בכך

 Artur Debat/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Artur Debat/ Getty Images Israel

מאת ערן לוי, מנכ"ל Enel Innovation Hubs בישראל

עולמות האנרגיה והתשתיות עוברים שינויים דרמטיים. מחד, חדירתן של טכנולוגיות מתקדמות לתחומים אלה מערערת תפיסות עולם מסורתיות ומובילה אותם לעבר המהפכה התעשייתית הרביעית, בה הדיגיטלי והפיזי מתמזגים; מאידך, אנרגיה מתחדשת לא נחשבת עוד לאלטרנטיבה לתעשיית האנרגיה או לתחום נישה, אלא לאנרגיה הקונבנציונלית העתידית היחידה אשר תשמש את האנושות ותטיב עם העולם והסביבה.

בעולם התשתיות העתידי כל מה שהיום נחשב ״טיפש״ יהיה חכם. זה מתחיל בדאטה, עובר לאנליטיקס ומשם למגוון שימושים המשפיעים ישירות על היעילות, העלות והשימושיות של התשתית והמערכות התומכות. היום טכנולוגיות חדשניות מבוססות דאטה ואנליטיקס כבר יודעות לחזות ולדווח על תקלה פוטנציאלית, לפתור אותה מבעוד מועד ולמנוע נזק משמעותי של עלויות כלכליות ופגיעה באיכות החיים; מערכות דוגמת ניהול רשת חשמל, אוטומציה, תחזוקה ובקרה, פרסונליזציה, אבטחה וחיזוי עוברות שינויים מהותיים אשר עתידים לשנות את התעשייה ללא היכר.

צריכת החשמל בעולם ממשיכה לעלות ומייצרת צורך גובר בפתרונות לעומסים הצפויים. חברות האנרגיה העולמיות כבר מחפשות את הפיתוחים החדשניים שיסייעו להן בקידום, ייצור והפצה של אנרגיה ממקורות מתחדשים. אז מהן המגמות המתפתחות בתחומים אלה?

  • אנרגיה חלופית – בעולם צופים שעד 2040 כ-40% מתפוקת החשמל העולמית תיוצר ממקורות אנרגיה מתחדשים, ומכאן שספקיות החשמל תהוונה כ-60% בלבד מנתח ייצור החשמל העולמי. אנרגיית שמש, רוח, מים, חשמל בייצור ביתי ועוד הן מגמות שיתחזקו ויתפשטו ברחבי העולם.
  • רכבים חשמליים – תעשיית הרכב כבר נמצאת בעיצומה של מהפכה, וברכבי העתיד החשמל יחליף את הדלק והדיזל. מהנדסים ומדענים מתחומי האלקטרוניקה, הכימיה והחומרים בישראל ובעולם עוסקים כיום בפיתוחים שונים שיאפשרו ייצור של סוללות חזקות, עמידות, קטנות וחסכוניות לרכבים חשמליים ואוטונומיים. סוללת הרכב תיטען לא רק באמצעות נקודות טעינה בבית וברחוב, אלא אף במהלך הנסיעה בכביש. מעבר לכך, במידת הצורך הרכב יוכל ״להחזיר״ את החשמל העודף שנצבר בסוללה לרשת החשמל או לבית.
  • ערים חכמות ורשתות חכמות. המגמה העולמית כבר מנסה להפוך את הסביבה העירונית, שבה חיה רוב אוכלוסיית העולם, למשולבת טכנולוגיה, חסכונית באמצעים, ירוקה לסביבה, ובעיקר מותאמת לצורכי האוכלוסייה. רמזורים סולאריים, שירותים אינטראקטיביים לאזרח, רישות אינטרנט סלולרי לכל ועוד טכנולוגיות מתקדמות צפויים להיות בכל עיר. לכל אלה דרושה אנרגיה זולה ואלחוטית שתניע ותפעיל אותם, ופריסה של רשת חשמל חכמה מהווה תשתית קריטית שתאפשר זאת.
  • תעשיית ה-IoT – כחלק מהיוזמה של רשויות מקומיות וממשלות להשקת ערים חכמות וקידום חדשנות טכנולוגית ואפליקציות שיטתיות של IoT בנוף העירוני, ספקיות החשמל יוצרות שותפויות עם ערים וקבלנים, לשם הטמעה של טכנולוגיה חיישנית ואנליזת מידע בבניינים שהם self learning, כחלק מאנרגיה עירונית אינטגרטיבית ותכנון סביבתי.
  • תעשיית ה-IIoT – האינטרנט של הדברים מסמן את המגמה שבה מכשירים שונים בחיינו היומיומיים יוכלו "לדבר" בינם ובין עצמם. כדי להפעיל אותם זקוקה התעשייה לאנרגיה איכותית על תשתית מקסימלית מבחינת קיבולת, ממוזערת מבחינת הגודל וזולה מבחינת עלויות. מגמה זו הולכת צעד נוסף קדימה והופכת גם מכונות תעשייתיות למקושרות ומדידות, המפיקות דאטה משמעותי בזמן אמת.
  • בתים חכמים – פלטפורמה לניהול חכם של צריכת החשמל הביתית תאפשר חיסכון באנרגיה באמצעות ניתוח המידע הביתי והרגלי צריכת החשמל, ובהתאם לכך תנהל בזמן אמת ובאופן אוטומטי את צריכת האנרגיה של מכשירי החשמל הביתיים ותביא לחיסכון ויעילות אנרגטית.

 Westend61/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Westend61/ Getty Images Israel

מה הן רשתות חשמל חכמות?

מקורות האנרגיה המתכלים לא יוכלו לספק את צורכי האנרגיה של האנושות לנצח וכדור הארץ לא יוכל עוד לשאת את הזיהום הכרוך בייצור ובשימוש במוצרי האנרגיה הקונבנציונליים (פחם, דלק, נפט). לכן חברות האנרגיה, ששנים פעלו במודל של תחנות כוח והתבססות על פחם, מאמצות כיום אמצעים לאיתור ולשילוב חלופות חכמות, ירוקות, אמינות וזולות.

הרשתות החכמות מתאפיינות בדיגיטציה ברמה גבוהה, הן יעילות יותר, מאפשרות תחזוקה מבוססת תחזית ועמידות גבוהה יותר של הנכסים. כך למשל, מדי חשמל חכמים ישפרו את יכולות האיסוף וניתוח הדאטה ואת הדיאגנוסטיקה והחיזוי של שימושים בחשמל, וכן יאפשרו שליטה מרחוק על זרימת החשמל עד לרמת הבניין. כלים אלה יאפשרו לעשות אופטימיזציה של איוש תחנות כוח וניהול חכם של שדה האנרגיה של מקורות מתחדשים ומסורתיים.

חברות האנרגיה הגלובליות מבינות שעליהן להגיע אל הטכנולוגיות המתקדמות והחדשניות ביותר בשוק, במגוון רחב של תחומים, כאלה שיענו גם על צרכים עתידיים. לכן, הן נוקטות אסטרטגיה של הטמעת חדשנות ובין היתר מפתחות מרכזי חדשנות בכל העולם, מקימות מעבדות טכנולוגיות ייעודיות ותכניות האצה, מפתחות קרנות השקעה ויוצרות מפגשים בין משקיעים אופציונליים, רעיונות חכמים וגישה ליזמים המבטיחים ביותר בתחומם בעולם. ההזדמנות עבור מפתחי טכנולוגיות לייצר מוצרים ביחד עם הלקוח היא משמעותית, ותרומתה לתעשיית הטכנולוגיה ולתעשיית האנרגיה עצמה היא עצומה.

אך בניגוד לתעשיות הטלקום, האינטרנט, המובייל, הגיימינג ותחומים נוספים שנולדו בדיגיטל, תעשיית האנרגיה צריכה להביא את עצמה לשם, ואת זה היא עושה על ידי בחינה של שילוב טכנולוגיות חדשות מתחומים שונים ומגוונים, כגון אבטחת סייבר, IoT, אנרגיות מתחדשות, רכבים אוטונומיים, בתים חכמים, ערים חכמות, מציאות מדומה ומציאות רבודה, מאגרי מידע וניתוח שלהם, רובוטיקה ועוד.

זריקת אנרגיה לסטארטאפ ניישן

הצורך הגובר בחדשנות בתחום האנרגיה מביא לישראל חברות אנרגיה גלובליות המעוניינות להיות קרובות למוקדי החדשנות. החשיפה היומיומית לטכנולוגיות מגוונות, סביבת עבודה יצירתית, יזמות ורעיונות מייצרת הזדמנויות לשיתופי פעולה מעניינים ולא טריוויאליים. מודל החדשנות הפתוחה מוכיח עצמו כבעל ערך עבור כל הצדדים הודות לשיתוף הדדי של הידע, הצרכים והמשאבים, במטרה להביא לפתרון טכנולוגי אופטימלי עבור כל אתגר עסקי, נוכחי ועתידי.

בישראל ישנם בכל עת כ-6,000 סטארטאפים פעילים, וכ-1,200 סטארטאפים חדשים נפתחים מדי שנה. עד כה כ-330 תאגידים עולמיים פתחו נציגויות בישראל, בהם גופי השקעה, אקסלרטורים, מרכזי חדשנות ומרכזי פיתוח, במטרה להיעזר בידע, בניסיון ובהון האנושי המקומי כדי להטמיע חדשנות בארגונם.

בשנת 2014 פורסם דו"ח של מדד החדשנות הגלובלי בענף הקלינטק העולמי, שדירג את המדינות בעלות הסבירות הגבוהה ביותר לייצר חברות סטארטאפ שייכנסו לשוק בתחום הטכנולוגיה הנקייה ב-10 השנים הבאות. בהשוואה בין 40 מדינות, מצאו מחברי הדו"ח את ישראל כבעלת הפוטנציאל הטוב ביותר בתחום, בזכות השיעור הגבוה של ביצועים וחדשנות בתחום הקלינטק במדינה. ישראל הקדימה אז מדינות כמו ארה"ב, פינלנד, שבדיה, בריטניה ועוד.

עם זאת, בהשוואה לתחום הסייבר לדוגמה, אשר בו פועלים כ-1,500 סטארטאפים, מספר הסטארטאפים הפעילים בתחומי האנרגיה המתחדשת בישראל נמוך מ-200. בהתחשב בעובדה שעתיד האנושות תלוי במידה רבה בצמצום זיהום האוויר והקרקע, הנובע מהייצור ומהשימוש במקורות האנרגיה הקונבנציונליים, וכן במציאת חלופות למקורות אנרגיה טבעיים מתכלים, אין ספק כי מדובר במספר קטן מדי  של חברות העוסקות בתחום.

יש לקוות כי כניסתן של חברות אנרגיה בינלאומיות נוספות לישראל תחזק אקוסיסטם מסחרי תואם, ותאפשר צמיחה של סטארטאפים וטכנולוגיות חדשות בתחומי האנרגיה המתחדשת. הפוטנציאל וההזדמנות כבר כאן, והצורך בשינוי רק ילך ויתעצם.

הכתבה בחסות Enel Innovation Hubs

מרכז החדשנות העולמי של Enel, חברת האנרגיה הגדולה באירופה והמובילה העולמית בייצור אנרגיה ירוקה, הוקם בישראל ב- 2016 ומושבו במרכז החדשנות של SOSA בתל אביב. מטרתו ליזום ולהוביל שיתופי פעולה עם חברות סטארטאפ במגוון רחב של תחומים, לפיתוח פתרונות לצורכי היחידות העסקיות השונות של החברה, הפועלות ב- 30 מדינות בעולם. Enel זכתה במכרז של הרשות לחדשנות להקמת מעבדת חדשנות בתחום התשתיות החכמות. ליצירת קשר עם Enel Innovation Hubs יש לשלוח מייל ל[email protected]

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

6 תגובות על "ענקיות האנרגיה מחשבות מסלול מחדש ומגיעות לסטארטאפ ניישן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אור לגויים
Guest

כתבה מעולה- קברניטי הייטק הישראלי חייבים לשנות מסלול מתחום הסייבר המדשדש
קלינטק נשמע כמו יעד ראוי למדינת ישראל ולעולם כולו
מקווה שהם יקראו את הכתבה

רונן
Guest

בהצלחה!

yigal
Guest

מאמר תמציתי וקולע, תודה. אין ספק שגם בתחום האנרגיה החלופית ישראל יכולה להיות מובילה עולמית, לו הממשלה תתמוך ביזמים ובחברות ההזנק בתחום זה כפי שהיא תומכת בחברות מתחומים אחרים.

Orly
Guest

Good read!

צחי
Guest

בהינתן הקלות החדשות ברגולציה, שימוש באנרגיה סולארית לטובת ייצור חשמל לשימוש ביתי מתגלה כאופציה משתלמת, המביאה לחיסכון משמעותי בהוצאות החשמל למשק הבית, לתרומה לאיכות הסביבה, וגם להוספה לערכו הנדל"ני של הנכס שלנו"

Tal
Guest

I wonder what's the difference or the correlation between cleantech and renewables?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: