כדי לשחק ב-Returnal תצטרכו פלייסטיישן 5, וזה לא האתגר הכי קשה שמחכה לכם

בלי ספוילרים: Returnal הוא המשחק האקסקלוסיבי האמיתי הראשון ב-PlayStation 5, והוא מנצל פחות או יותר את כל מה שהקונסולה העוצמתית יודעת לעשות. הבשורה האמיתית שלו מגיעה מכיוון אחר לגמרי

תמונה: סוני

הרבה אנשים התלבטו במהלך החצי שנה האחרונה האם בכלל לקנות את קונסולות הדור הבא. כן, הן מבטיחות לכם ביצועים מצוינים ואיכות גרפית משובחת, אבל גם ל-Xbox Series X וגם לפלייסטיישן 5 אין באמת משחקים אקסקלוסיביים שאמורים לשכנע אתכם להוציא כ-2,000 שקלים על קונסולה חדשה. לכן Returnal הולך לתפוס לא מעט כותרות בתקופה הקרובה, כיוון שהוא המשחק האקסקלוסיבי האמיתי הראשון שתוכלו לשחק בו רק בקונסולה החדשה של סוני, ולא בשום מקום אחר. חוץ מגרפיקה מדהימה, יש לו טוויסט לא צפוי בגזרת המשחקיות.

כמה שפחות תדעו – יותר טוב

אני חייב להגיד שלא ידעתי הרבה על המשחק הזה לפני שניגשתי אליו, ואני חושב שמינימום המידע והסרטונים שראיתי לגביו דווקא העצימו את החוויה שלי בסופו של דבר, ובהמשך תבינו גם למה. גם אם ראיתם סרטוני גימפליי, טריילרים ועוד – תהיו בטוחים שאתם עדיין נמצאים עמוק באפלה בכל מה שקשור לעלילה והמשחקיות של Returnal.

אתם משחקים את סלין, אסטרונאוטית שמתרסקת לכוכב לכת מסתורי ומגלה במהרה שהיא תקועה בלולאת זמן אינסופית שמתאפסת ומתחילה מחדש, וכדי להציל את עצמה מהסכנות הרבות הטמונות בו היא חייבת לשבור את הלופ. זה כל מה שתדעו על המשחק הזה במשך זמן בלתי מבוטל מהמשחק, וזה כל מה שאתם צריכים לדעת בשלב זה. רגע לפני שניכנס לעומק הדברים, בלי ספויילרים, נחזור רגע למשימה שהוטלה של Housemarque, כי בכל זאת, אתם יודעים, זו הפעם הראשונה שמשחק בלעדי יוצא רק לפלייסטיישן 5.

האקסקלוסיבי הראשון שעושה שימוש בכל היכולות של הדור החדש

מלבד משחקי ההשקה של הקונסולה, Returnal הוא כאמור בעצם המשחק האקסקלוסיבי הראשון של סוני מאז שחרור הפלייסטיישן 5 ולא פחות חשוב מכך – זהו המשחק האקסקלוסיבי הראשון שיוצא לפלייסטיישן 5 בלבד, וככזה – זה רק מתבקש שייעשה בו שימוש נרחב ביכולות של הדור החדש, ונראה שסוני התעקשה ו-Housemarque, החברה המפתחת שמונה 80 עובדים בלבד, ביצעה. המשחק מסמן וי על כל התכונות החדשות של הדור החמישי, אבל לפעמים רק מגרד את השטח. זה מתחיל בפידבק ההפטי, הלוא הוא הרטט המתוחכם שהגיע עם שלט ה-DualSense, שתשימו לב אליו כבר בדקה הראשונה של המשחק.

כשיורד גשם, אתם תרגישו כל טיפה בשלט. כשתאספו דברים במהלך המשחק, אתם תרגישו כל אחד מהם נצמד אליכם. גם הטריגרים האדפטיביים בשלט מתגייסים כאן ובאים לידי ביטוי בעיקר בכוונות של ארסנל הנשקים שלכם, אם כי עדיין לא באופן נרחב ומשמיט לסת כמו למשל ב-Black Ops: Cold War שעשה את זה בעיניי בצורה הטובה ביותר עד היום.

דווקא באופן מפתיע, התכונה הכי בולטת של הדור החדש כאן היא הסאונד. זה מתחיל ברמקול הקטן של השלט שעושה כאן פלאים ומתכתב עם המשחק בצורה מדויקת, עם הווליום הנכון ובלי תקלות שאפיינו משחקים כה רבים בדור הקודם של הפלייסטיישן. אל הרמקול הקטן הזה, מצטרפת התמיכה בפורמט סאונד ה-3D של סוני ומי מכם שהצליח להניח את ידו על אזניות ה-Pulse 3D של סוני צפוי לקבל חוויה חסרת תקדים במונח של צלילים היקפיים.

גם בלי סט האוזניות של סוני, אתם תהנו מסאונד פשוט נהדר. יחד עם כל אלו, מגיעה כמובן הגרפיקה המצויינת והתמיכה ברזולוציית 4K עם היכולת להריץ 60 פריימים בשנייה, שלמען האמת הם 60 פריימים לשנייה פחות ממה שהייתם מצפים ממשחק אקסקלוסיבי של קונסולה המתהדרת ביכולת להריץ 120. לצערי, בקרבות עמוסים ואינטנסיביים הקונסולה שלי גיהקה מעט, ואני מקווה מאוד שעד שאתם תניחו את ידכם על המשחק, יצא כבר פאץ' שיתקן את זה. בסופו של דבר, נראה שנעשה כאן מאמץ גדול להתאים את המשחק לפלייסטיישן 5, אבל התכונות החדשות ואפילו הגרפיקה הן ממש לא גולת הכותרת של המשחק הזה והן אפילו מתגמדות לעומת כל שאר הדברים שהוא מביא לשולחן.

למות, לחזור, ולמות שוב

אז בחזרה לסלין וההתרסקות שלה בכוכב הלכת אטרופוס ולולאת הזמן בה היא תקועה. שם המשחק, הלחם המילים Eternal Return, מעיד עליו יותר מכל. Returnal בנוי בצורה כזו שבה בכל פעם שתמותו ותחזרו לחיים, אתם תתחילו בדיוק מאותה נקודת הפתיחה – ההתרסקות של ספינת החלל של סלין, הדמות הראשית ובעצם היחידה כאן, אל תוך כוכב אטרופוס. והאמת, שזה מרגיש לגמרי כמו התרסקות בסיבובים הראשונים. אתם תאלצו לעבור כמה לופים לפני שתתחילו להבין מה בדיוק רוצים מכם כאן, ואתם עלולים לחוות לא מעט חבלי לידה. זה מעט מתסכל ואפילו מבלבל, ואני חייב להגיד שאני פחות מתחבר למשחקים שמקשים על השחקן בסצנות הפתיחה שלהם – אבל למזלי ולמזלכם הרגע שבו אתם תופסים את זה מגיע מהר מאוד, ומאותה נקודה פחות או יותר – יהיה לכם קשה מאוד לעצור.
אז כל לופ מתחיל בעצם מאותה הנקודה אבל הפעם בלי הנשקים שלכם ובלי חפצים שאספתם מלבד כמה כאלו קבועים המקנים לכם יכולות קבועות. זה אומר שבכל סיבוב מחדש, תאלצו לצבור נשקים חדשים ולמצוא חפצים שיקנו לכם יכולות חדשות, וממש לאוו דווקא בסדר שקיבלתם אותם בסיבוב הקודם או בכל סיבוב בכלל. זה גם אומר שאין למשחק שום נקודות שמירה שתוכלו לחזור אליהן במידה ונתקעתם ואין לכם מושג מה לעשות הלאה. אם זה נשמע לכם מוכר ממשחקי "Souls" המאתגרים, אתם לא טועים, אבל גם לא בדיוק צודקים.

רגע לפני שאתם מתעצבנים, הנה נקודת המפנה האמיתית של Returnal: בשונה מז'אנר הסרטים המוכר, אתם ממש לא משחקים את "אותו היום" או אותה ההתרחשות בכל סיבוב שלכם. הסביבות והמציאות בכוכב אטרופוס משתנים בלי הפסקה, וייראו אחרת לגמרי בכל סיבוב שתתחילו. למרות שמסיבוב לסיבוב אתם תזהו כמה זירות – לעולם לא תגיעו אליהן באותו באותו הסדר והמשחק תמיד יפתיע אתכם בערבוב מעניין של אזורים מוכרים וחדשים אשר כולם מתכתבים ומעוצבים עם התמנה הכללית של המשחק – מסתורין, מתח ואפילו קצת אימה.

כוכב הלכת עליו אתם נמצאים הוא לא צפוי ויפגיש אתכם עם אתגרים כל הזמן, מה שיבטל לחלוטין כל תחושת רפטטיביות שיכולה להיווצר במידה ויוצרי המשחק היו בוחרים ללכת על עלילה שחוזרת על עצמה שוב ושוב. מצד שני, זה לא אומר שזה לא יכול להיות מתיש לפעמים ודווקא בחלקים מתקדמים יותר של המשחק – בהם תצטרכו להביס בוסים גדולים ומאתגרים – תמצאו את עצמכם מתעייפים לפעמים מהעובדה שאתם צריכים לעבור מחדש דרך מסויימת כדי להגיע לנקודה בה נפסלתם. לפעמים זה נראה שהמשחק ממש מרגיש את זה, כשהוא מנחית אתכם קרוב מאוד לנקודה הזאת, אבל לפעמים ממש לא. זה חלק מהערבוב הבלתי צפוי שלו, ויש בזה סוג של קסם ממכר.

מהירות ומסתורין הם המוטיבים החשובים ביותר במשחק

מה שמוסיף לתחושת ההתמכרות הוא המהירות שבה המשחק מתנהל, והיא מוטיב חשוב מאוד בו. ב-Returnal אין מסכי טעינה (ותודה ל-SSD), ובשנייה שתיפסלו כבר יתחיל מחדש הסרטון הקצר שיראה לכם את התרסקות ספינת החלל של סלין, והופ – אתם כבר בסיבוב הבא. התנועתיות של סלין מהירה מאוד במרחב, מה שנותן את היכולת לנהל קרבות מסובכים ועמוסים במקסימום אקשן וגם לעבור מאזור לאזור בצורה מהירה כך שגם אם תתבלבלו בדרך, תוכלו לתקן מבלי להרגיש שהתאמצתם לעבור מרחקים ארוכים. מערכת הקרב של Returnal דורשת ממכם לזוז – והרבה. ההישרדות שלכם תלויה במהירות התגובה שלכם, ואתם תרגישו את הלחץ והאינטנסיביות בעיקר לאור העובדה שאתם יודעים טוב מאוד מה יקרה אם לא תשרדו את הקרב הזה.

ארסנל הנשקים של המשחק הוא רחב, ולא יעבור הרבה זמן עד שתקבלו נשקים טובים יותר מאקדח הצד שתתחילו איתו בכל סיבוב. לכל נשק יש שלושה מצבים שונים ביניהם תצטרכו לג'נגל כדי לצלוח את הקרבות שלכם. אל הנשקים שלכם מצטרפים גם מה שנקרא כאן Consumables, שהם בעצם כלי עזר שיתנו לכם יכולות זמניות. למעשה, יש לכם רק סלוט אחד של יכולות כאלה ותצטרכו תמיד לברור עם איזו יכולת תרצו להמשיך, מה שהופך את מערכת הקרב במשחק לתלויה כמעט תמיד רק בנשק שלכם וכמות הפעמים שאתם יורים – וזה יכול לגרום לעניין להרגיש מעט דל ולפעמים אפילו משעמם.

היה לי חסר מאוד אלמנט נוסף של אמצעי לחימה חזקים יותר מסוגים שונים של רובים, גם עם מגוון המצבים שלהם. כל דבר נוסף שיעזור לי להשתלט על כמות היריבים שתוקפת אותי. אבל אולי דווקא התחושה הזאת, של מינימליזם בכל מה שקשור לאמצעי הלחימה שלי – הייתה הסיבה שהרוב המוחלט של הקרבות במשחק הרגישו אינטנסיבים עד כדי כאב ומאתגרים ברמה שתמיד רציתי לחזור לסיים אותם גם אם זה לקח כמה סיבובים. כן, Returnal הוא מסוג המשחקים שיאיצו לכם את הדופק ויאלצו אתכם לאלתר בקרבות עמוסים, לצעוק על הטלוויזיה כשנפסלתם ולהגיד לעצמכם "טוב, סיבוב אחרון" יותר מפעם אחת. תחשבו Doom, רק עם סיפור יותר מעניין ומסתורי.

הקמפיין מלווה בקולות מהעבר של סלין, תרתי משמע, כאשר הוא משלב פלאשבקים וחזיונות אישיים שלה וכן קטעי קול שתמצאו בדרך אותם תאספו מגופות של סלין עצמה מסיבובים קודמים (לאו דווקא שלכם) בהם תשמעו את סלין בקולה, מסיבוב אחר, מסבירה לכם כמה אתם תקועים בלופ, מדרדרים לתהום וצריכים להגיע למקום הכי אפל כדי לשבור את הלופ. כן, זה מעניין בדיוק כמו שזה נשמע. הרצון לגלות את מהות העלילה ייתן לכם דרייב להמשיך, וכתיבת הטקסטים המינימליים של המשחק המתרכזים בדמות אחת בלבד נעשית בצורה מצויינת שתגרום לכל האתגרים שהמשחק מציב בפניכם והנסיונות שלכם לשרוד להיות לגמרי שווים את זה.

באופן כללי, מינימליזם הוא אלמנט שחוזר על עצמו במשחק המון, והוא מבליח כבר בהודעת הפתיחה של המשחק שתכריז בפניכם שהגעתם למשחק מאתגר שמוות הוא חלק בלתי נפרד ממנו, ממשיך בכך שבתפריט המשחק ישנם סרטוני הסברה והגדרות שמע וויזואליה בלבד, ומסתיים בזה שאין לכם שום שליטה על הנקודה ממנה אתם ממשיכים. המסתורין והמוזרות המקורית של כוכב הלכת בו אתם נמצאים מרחפים תמיד מעל ההתרחשות והרצון שלכם לדעת מה לעזאזל קורה כאן יהיה הסיבה העיקרית שבכל זאת תמשיכו הלאה ואת התחושה הזאת יזהו מיד כל מי ששיחקו ואהבו את Control.

וזה אולי הזמן לדבר על הגיוון והאומץ שסוני ממשיכה להפגין בכל מה שקשור למשחקים האקסקלוסיביים שלה, כשלאורך השנים היא מקפידה לטפח במקביל ללהיטים הגדולים שלה, שספיידרמן הוא האחרון ביניהם – גם משחקים מקוריים וחדשים, ואפילו נישתיים. לפעמים זה עובד יותר, כמו במקרה של Days Gone שהיה בעיניי על התפר הדק בין משחק ראוי לבינוני אבל ייזכר כאקסקלוסיבי מוצלח – ולפעמים זה עובד פחות, כמו Death Stranding שלקח את רמת הביזאר לשיאים שלא נראו מעולם באף משחק אחר והיו צעד אחד רחוק מידי לטעמי. אבל הנקודה היא שסוני ממשיכה לשמור על המגוון, ומספקת ספריית משחקים בלעדיים בתוכה כל גיימר ימצא את מבוקשו, ובעיניי גם Returnal יהווה עוד אבן דרך בתחזוק אימפריית האקסקלוסיביים של סוני שעדיין מעיבה על המתחרה הגדולה שלה להשתוות אליה מבחינת מספרים. בחלקו השני של המשחק, תיפתח עבורכם האפשרות להיכנס למצב האונליין שלו שיציג אתגרים יומיים, מה שמעיד על האמונה החזקה של סוני בכך שקהל היעד יישאר נאמן למשחק גם אחרי שיגלה את התעלומה שמאחורי המשחק.

משחק שכמוהו לא שיחקתם מעולם – לטוב ולרע

Returnal הוא משחק שונה ומקורי מאוד, וככזה – אני סבור שהוא יצית דיונים רבים בין אלו שיאהבו אותו מאוד לבין אלו שיתקשו להשלים עם רמת האתגר שהוא מציב ופחות יתחברו לפורמט. זה מסוג המשחקים שלדעתי יחלקו את הקילה לשחור או לבן. המשחק אמנם משלב את כל התכונות החדשות של הפלייסטיישן 5 והשלט, אבל עדיין לא עושה זאת בצורה אבסולוטית ומושלמת כמו ב-Astro's Playroom, אבל בהחלט עושה צעד ראשון ראוי ויהיה קרקע נכונה למשחקים האקסקלוסיביים הבאים שעוד נראה על הקונסולה הזאת. למזלם של סוני, הסיפור והז'אנר של Returnal משכיחים כל ביקורת אפשרית לגבי הקונסולה עצמה והם גולת הכותרת כאן. בסופו של דבר, אתם יכולים להיות בטוחים שמשחק כמו Returnal לא שיחקתם מעולם, וזה כבר אומר עליו המון, ובעיניי גם אומר שאתם חייבים לנסות.

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

עידו אלרון

הגב

1 תגובה על "כדי לשחק ב-Returnal תצטרכו פלייסטיישן 5, וזה לא האתגר הכי קשה שמחכה לכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אנונימי
Guest

ראיתי את הסיומת של המשחק, לגמרי לא שווה את הסכום

wpDiscuz

תגיות לכתבה: