מהפכה במערכת הפנטנטים האמריקאית

בתום מסע ארוך ומייגע, אישר בית-הנבחרים של ארה"ב ביום חמישי האחרון, רפורמה היסטורית בחוקי הפטנטים של ארה"ב שלא היתה כדוגמתה במשך 60 השנים האחרונות.

צילום: flickr, cc-by, laszlo-photo

לאחר הליך חקיקה ארוך, מאומץ ועתיר שתדלנים, אישר בית-הנבחרים של ארה"ב ביום חמישי האחרון (23.6.11) ברוב גדול וחוצה מפלגות של 304-117 רפורמה היסטורית בחוקי הפטנטים של ארה"ב שלא היתה כדוגמתה במשך 60 השנים האחרונות. הרפורמה אושרה קודם לכן בסנאט ברוב מוחץ של 95-5.

בלב הרפורמה עומד מעבר ממערכת של First-to-invent למערכת של First-Inventor-to-file.

הראשון זוכה בתהילה

מערכות הפטנטים ברוב העולם נוהגות על פי העקרון המכונה First-to-file, לפיו אם שני ממציאים מגיעים לאותה המצאה (עצמאית זה מזה), מוענק הפטנט בגין ההמצאה למי מהם שהגיש ראשון את בקשתו לפטנט. במילים אחרות, ברוב העולם, ההכרעה בשאלת הבעלות על הפטנט מוכרעת בדרך כלל, באופן חד וברור באותו מרוץ הגשה בין ממציאים שונים.

אך ארה"ב נבדלה מרוב שאר העולם גם בעניין זה. מעמדו של הממציא בארה"ב בוצר כבר בסעיף 8 של החוקה האמריקאית, שהטיל על חברי הקונגרס: "To promote the progress of science and useful Arts, by securing for limited times to Authors and Inventors the exclusive right to their respective writings and discoveries".

ברוח הדברים, ביססו חוקי הפטנטים של ארה"ב את מערכת הפטנטים האמריקאית משך כל השנים על העקרון של First-to-invent, לפיו אם שניים מגיעים לאותה המצאה (עצמאית זה מזה), עשוי הפטנט בגין ההמצאה להיות מוענק למי שהיה ראשון להמציא ובלבד ששקד בחריצות לממשה, וזאת, אף אם המתחרה הגיש לפניו את בקשתו לפטנט.

כלומר שברוב העולם, אם ממציא א' הקדים את ממציא ב' בהמצאה אך הגיש בקשתו לפטנט שבוע אחרי שממציא ב' הגיש את בקשתו לפטנט, אם התקבל פטנט, היה שייך לממציא ב' אשר הקדים בהגשה. לעומת זאת, בארה"ב – הפטנט עשוי היה להינתן לממציא א', על אף שממציא ב' הקדימו בהגשה.

לכאורה, נראה עקרון ה- First-to-invent כפי שמיושם בארה"ב צודק יותר, ואולם, האינטרס הכלכלי הכלל-עולמי בביסוס עקרונות מערכות הפטנטים במדינות השונות על עקרונות אחידים ככל האפשר ברור. יתר על כן, מבחן ההמצאה כפי שנגזר מ-First-to-invent מפחית מאוד מהודאות, שכן מהו הרגע בו מתגבשת ההמצאה? מתי סיעור מוחות הופך להמצאה מגובשת? מה קורה כשנוטשים את המחשבה לפני מימוש משמעותי שלה? מתי המימוש יחשב משמעותי?

החוק והפסיקה האמריקאית אמנם קבעו מבחנים המציינים את שלבי המעבר ממחשבה להמצאה בדרך של מימוש ("Diligent Reduction to Practice") , אך כשממציא נדרש לערער על בעלות על פטנט שניתן לאחר, מתוך נימוק כי הוא זה שהמציא ראשון את ההמצאה נשואת הפטנט, עומד לפניו הליך משפטי ארוך, יקר וכלל לא פשוט "Interference Proceeding".

יכנס לתוקף בקרוב

החוק האמריקאי החדש יכנס לתוקף לאחר שיושלם תהליך בו יגשרו שני בתי הקונגרס על מספר פערים הקיימים עדיין בין נוסח החוק כפי שאושר בבית-הנבחרים לנוסח כפי שאושר בסנאט, ולאחר שהנשיא יחתום על החוק.

אם כניסת החוק החדש לתוקפו, תעבור מערכת הפטנטים בארה"ב למערכת קרובה מאוד למערכות ה-First-to-file הנהוגות במרבית העולם. ואולם הבדלים מסויימים עדיין יוותרו.

כך למשל, החוק החדש יאפשר לממציא א', משך תקופת חסד של 12 חודשים, לערער על הענקת פטנט לממציא ב' שקדם לו בהגשת הפטנט על אותה המצאה, בתהליך חדש ("Derivation Proceeding"), וזאת אם ב' גזר את המצאתו כפי שמתוארת בפטנט שקיבל, מממציא א'.

הרפורמה המהפכנית בארה"ב כוללת לא מעט שינוייים נוספים, כגון הגבלת תביעות בגין סימון לא חוקי של מוצרים כמוגני פטנט (נושא שהפך ל-"פרה החולבת" התורנית בקרב "טרולים" למיניהם), בהרחבת קשת הנסיבות בהן יכול יהיה בית המשפט להשית תשלום פיצויים מוגדלים (עד פי שלוש) על מפירי פטנט, באופן תיקצוב משרד הפטנטים של ארה"ב ,ועוד.

נראה כי לרפורמה המהפכנית בארה"ב תהיינה השלכות על אסטרטגיית הפטנטים של כמעט כל חברת סטארט-אפ ישראלית, הן בצורך להקדים ולהגיש פטנט (במיוחד בתחומים צפופים טכנולוגית), הן באופי עריכת הפטנט, והן בצורך במעקב אחר פירסומי בקשות פטנט שהוגשו ע"י ספקים, מתחרים, עובדים לשעבר (בעיקר בזמן 12 חודשי החסד) וכו'.
—–
אין להסתמך על האמור מעלה כעצה משפטית. לצורך יעוץ מחייב, נדרש להתייעץ פרטנית עם עורך-פטנטים רשום.

גיל ליבנה

עורך פטנטים, בוגר ממר"מ, האוניברסיטה העברית, ואוניברסיטת ת"א, בעל נסיון מצטבר של כ-20 שנה במגוון תחומי הייטק ופטנטים. משך שנות נסיונו הרבות, השיג זכויות פטנט עבור חברות הייטק רבות, בהן חברות מובילות וחברות סטארט-אפ בשלבים שונים - בהן מהמוצלחות ביותר בשנים האחרונות, חוקרים, ואף ממציאים בודדים.

הגב

1 תגובה על "מהפכה במערכת הפנטנטים האמריקאית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
need4steer
Guest

אחלה כתבה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: