מחפשים עבודה? למנהלות הגיוס האלה יש כמה עצות טובות לתת לכם

איך מייצרים תהליך גיוס אפקטיבי בלי מפגש פיזי וכיצד עוזרים לעובד חדש להרגיש בבית בתקופה בה הוא פוגש את הקולגות שלו רק דרך המסך? מנהלות משאבי אנוש של חברות מובילות מסבירות איך נראים תהליכי הגיוס והקליטה של עובדים חדשים בחודשים האחרונים

תמונה: Pexels

מגפת הקורונה שינתה את שוק העבודה – בחלק מהמקרים מדובר בשינוי קבוע ובמקרים אחרים בשינוי זמני, שצפוי להיעלם מחיינו כאשר המגפה תיעלם. הריחוק הפיזי והעבודה מהבית שינו את האופן שבו אנחנו עובדים ומתקשרים עם קולגות, מנהלים, כפיפים, לקוחות וספקים.

הריחוק הזה גם שינה את תהליכי הגיוס והקליטה של עובדים חדשים. אל מול הקיפאון שחוו ארגונים רבים, אחרים המשיכו לצמוח גם בחודשים מאתגרים אלו ונאלצו להתאים את תהליכי הגיוס וחניכת העובדים החדשים למציאות השונה הזו.

לא רק זום

מיטל בורשטיין, המובילה את פעילות הגיוס של אקמאי בישראל, מספרת כי השינוי המרכזי בתהליך הגיוס היה העברתו לפלטפורמות המאפשרות ביצועו מרחוק. "בשל החשיבות הרבה שמקנים באקמאי לראיונות הטכנולוגיים, השקיעה החברה בהטמעת כלי בשם HackerRank ובהתאמתו לצורכי אקמאי, במטרה להפוך את חוויית הריאיון הטכנולוגי לטובה ונוחה יותר עבור המועמד והמנהל המגייס ולדמות כמה שיותר חוויה של ראיון onsite", היא מספרת.

עינת פריש, מנהלת הגיוס של סיילספורס ישראל, המנהלת את כל הראיונות כעת מרחוק, מציינת אף היא כי על מנת לשפר את כי הראיונות הטכניים בחרה החברה להשתמש בטכנולוגיה של WHITE BOARD, שמאפשרת למועמד את אותה החוויה כמו בראיונות טכניים On site. "כמו כולם, גם אצלנו במהלך הראיונות ילדים צצים ברקע, חתולים מתיישבים על המקלדת", היא אומרת, "לכן אנחנו מכינים את המראיינים שלנו מראש להתמודד ולהכיל את הסיטואציה – כשזה קורה להם או לצד השני. כולנו באותה סירה כרגע".

תמר ברקוביץ, מגייסת טכנולוגית ב-Just Eat Takeaway ישראל, מציינת כי החברה הייתה צריכה להיערך מחדש מכיוון שהיא מגייסת בהיקף נרחב. "בישראל לרוב לא נהוג לראיין בווידאו, ולכן הרגשנו מחויבות להקנות כלים יישומיים למנהלים שיסייעו להם לראיין באופן אפקטיבי ולשמור על חוויית מועמד טובה, גם מבלי להיפגש פנים מול פנים". כך, בנו בחברה סדנת ראיונות מותאמת אישית לכל מנהל תוך מתן פידבק וכלים יישומים מותאמים. במקביל – כל המועמדים שמוזמנים לראיון ראשון בחברה מקבלים מסמך קצר עם טיפים שיעזרו להם לצלוח את הריאיון ולהפיג חרדה ולחץ. "חוויית מועמד היא ערך מרכזי בתהליך הגיוס שלנו, ולכן חשוב לנו שהוא יהיה מהיר ומכבד, בעיקר בתקופה הזו של חוסר ודאות ואי יציבות", היא אומרת.

אבל לא בכל הארגונים מגייסים רק באמצעות ראיונות וידאו. שרית קליימן, מנהלת האופרציה ב-K Health, מספרת כי החברה נותנת אפשרות למפגשי פנים אל פנים, במסגרת עמידה בתקנות, כמובן. "ברור לנו שיש מועמדים שקל להם יותר להתראיין פנים אל פנים, שחשוב להם להגיע להתרשם מהמשרדים שלנו ולראות את הפנים שמאחורי המסכים, ורצינו לאפשר להם זאת", היא אומרת.

חונך לכל עובד

עוד התמודדות מאתגרת בתקופה זו כרוכה בתהליך הקליטה של עובדים חדשים. עובדים אלו מתחילים ברוב המקרים לעבוד בארגון חדש מבלי לבקר כלל במשרדים, מבלי להכיר את הקולגות שלהם ולחוות את ההווי הארגוני.

פזית מתתיהו, מנהלת משאבי אנוש ב-Just Eat Takeaway ישראל, מסבירה כי בחברה מקפידים, עוד טרם תחילת העבודה של העובד החדש, כי המנהל המגייס ייפגש איתו לשיחת וידאו, יכיר לו את הצוות וייתן לו מידע מקיף ככל האפשר על הצפוי לו ביום הראשון בעבודה. בנוסף, ביום הראשון העובד החדש נפגש וירטואלית עם נציגת משאבי אנוש ועובר הדרכת IT מסודרת, ובחודש הראשון העובד משתתף ביום אוריינטציה וירטואלי המועבר לכלל העובדים החדשים.

בחברות רבות מקפידים, ולא רק בתקופה הנוכחית, להצמיד לעובדים חדשים חונך המסייע להם בתקופה הראשונית. פריש מציינת כי באופן טבעי תפקידו של החונך מעט השתנה בחודשים האחרונים: "במקום להסביר לעובדים החדשים איך מפעילים את מכונת הקפה, הם עוזרים בניווט במערכת התקשורת הפנים ארגונית".

תמונה: Pexels

דרך נוספת להקל על הימים הראשונים היא על ידי סיוע ביצירת סביבת עבודה אופטימלית בבית. ב-K Health מקפידים לשלוח לעובדים החדשים את כל הציוד שהם צריכים כדי לעבוד בנוחות בביתם. "בנוסף, ביום הראשון של כל עובד אנחנו שולחים הודעה לכל עובדי החברה עם תמונה של העובד החדש, הצוות אליו הוא מצטרף וכמה מילים עליו", מוסיפה קליימן.

אחד הדברים הקשים בעבודה מהבית עבור עובדים חדשים זה היכולת להשתלב חברתית, ולהרגיש חלק מהמקום החדש. לכן באקמאי דואגים שהעובד יכיר ויפגוש את כל חברי הצוות שלו בפגישות Webex. "ביומו הראשון של העובד בחברה, יוצא מייל מטעם המנהל הישיר שלו המציג אותו: לאיזו חטיבה וצוות הוא משתייך וגם קצת רקע כללי מעבר, כדי לחבר את העובד ולשאר העובדים עד כמה שאפשר", אומרת בורשטיין.

"בנוסף, החלטנו לאחרונה לצאת בתוכנית שבה כל אחד יכול לפגוש קולגה שהוא לא מכיר לשיחת קפה, שאינה עבודה", היא מוסיפה, "הפגישות ייקבעו באופן רנדומלי, וכך העובדים ייחשפו לעובדים החדשים וגם לעובדים שעדיין לא ייצא להם להכיר או לעבוד איתם".

ב-Just Eat Takeaway ישראל ישנן יוזמות מגוונות על מנת ליצור חיבור בין העובדים, כגון Happy hour וירטואלי ואימוני כושר ויוגה וירטואליים במהלך יום העבודה. גם בסיילספורס העבירו את פעילויות הגיבוש לזום ואף את הפעילויות למען הקהילה. "לאחרונה השקנו את תכנית Above the Cloud, תכנית העשרה לעובדים הכוללת קורסים שונים – צילום בסמארטפון, הום סטיילינג, ריקוד לטיני, סטוריטלינג ועוד", אומרת פריש, "בנוסף, מתחילת הקורונה אנחנו מקיימים תכנית שבועית שכוללת הרצאות בנושאים שונים – מיינדפולנס, כושר, תזונה, אקטואליה ועוד".

בכל החברות מציינים כי ההתאמה לערכי החברה ולתרבות הארגונית שלה ממשיכה להיות שיקול מרכזי בעת גיוס עובדים גם כעת. "כיום אנחנו גם שמים דגש רב על יכולת עבודה עצמאית – אם המועמד יכול להוביל להליכים לבד בלי שהמנהל שלו לידו' ולייצר דינמיקה של עבודה בריאה גם עבורו כשהוא עובד מהבית", מסכמת קליימן.

איך להצליח בגיוס מרחוק

ראיון לעבודה חדשה הוא ממילא אירוע די מלחיץ, ובימים בהם השוק נמצא באי ודאות אדירה הלחץ רק גובר. אספנו ממנהלות הגיוס כמה טיפים שיעזרו לכם לעבור אותם ולקבל את המשרה הנחשקת.

עובדים:

1. ראיון מהבית הוא עדיין ראיון: למרות שלפעמים אתם מתראיינים מחדר השינה – התייחסו לראיון בזום כמו ראיון פנים אל פנים. דאגו לסביבה "נקייה", ללא רעשי רקע. הקפידו שהחדר לא יהיה חשוך מדי, וודאו מראש שרואים אתכם בצורה טובה. ודאו גם שהחיבור לאינטרנט יציב ועובד כמו שצריך וששומעים טוב באוזניות.

2. תהיו סקרנים: שאלו כמה שיותר שאלות. נסו להבין את הווייב של הארגון גם בלי שעושים לכם סיור בקפטריה. זכרו – אתם מראיינים את החברה באותה מידה שנציגיה מראיינים אתכם.

מנהלים:

1. תהיו גמישים: היו מוכנים לסיטואציות שונות שעלולות לייצר ריאיון קצת אחר: בעיות אינטרנט, זמינות פחותה לראיונות, ילדים ברקע והפרעות נוספות – כל אלו אינם תלויים בהכרח במועמד וחשוב שלא ישפיעו על האופן בו אתם תופסים אותו.

2. יצרו שקיפות: תארו למועמד איך ייראה תהליך הגיוס, מה המטרה של כל שלב, את מי יפגושו ועוד. הביאו בחשבון את התהליך הפסיכולוגי שכל מועמד עובר בזמן חיפוש עבודה. השתדלו בזמנים אלו לתת תשובה שלילית בטלפון ולא במייל, על מנת לתת יחס אישי ולהודות למועמד על המאמץ והזמן שהקדיש לכם, ואם אפשר אף לתת לו פידבק. ​

Geektime Insider

קבלו הצצה מבפנים לחברות המובילות בהיי-טק הישראלי. רוצים גם אתם להופיע בגיקטיים אינסיידר? שלחו לנו מייל ונשתף איתכם פרטים נוספים

הגב

2 תגובות על "מחפשים עבודה? למנהלות הגיוס האלה יש כמה עצות טובות לתת לכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קרקר
Guest

מועמדים למדו איך לדבר עם מגייסות ולחרטט אותן ואז מגיעים לראיון איתי, פלצנים שעפים על עצמם, וגם אם יש להם את זה, עדיין אנשים מעייפים וממורמרים שאתה לא רוצה לבלות איתם שעות במשרד. חשבתי שלמדתן פסיכולוגיה!

nope
Guest

תואר הוא אמצעי להקניית ידע, לא מיומנות.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: