מחשב שלם בתוך מקלדת: בדקנו את Raspberry Pi 400

רספברי פיי 400 הוא מחשב שלם שמוטמע בתוך מקלדת. רק חברו את המסך. בדקנו אותו וגילינו מחשב מעולה לשימושים מסויימים, וקצת פחות מתאים לשימושים אחרים


אני לא אשכח את המחשב הראשון שלי, ה-ZX Spectrum של חברת סינקלייר הבריטית. אמנם הוא הגיע עם 48K זיכרון RAM (כן, K כמו קילובייט) ומעבד 8-ביט צנוע, אבל הכל כבר היה משולב במקלדת. פשוט חיברתם אליו את מסך הטלוויזיה (CRT כמובן), ונהניתם מכל מה שילד גיק היה צריך בשנות ה-80 וה-90. הרצתי עליו עשרות משחקים (עם גרפיקה שלא היתה מביישת את Among Us), התפעלתי מתוכנות פשוטות ואפילו כתבתי עליו את שורות הקוד הראשונות שלי בבייסיק.

הזכרונות האלו חזרו אלי כשקיבלתי לידיים את מחשב ה-Raspberry Pi 400 – הדגם האחרון של היצרנית הבריטית, שהפכה לחביבתם של המייקרים והמחנכים מסביב לעולם. אגב, כנראה שלא במקרה עלו לי הזכרונות האלו. גם איבן אפטון, המייסד של עמותת Raspberry Pi, סיפר פעם שה-ZX81 של סינקלייר היה המחשב הראשון שלו.

בפעם הראשונה, היצרנית-עמותה משווקת מחשב מוכן לכל דבר. רק חברו את המסך וצאו לדרך. אבל איך הוא? ובמה הוא שונה מהדגמים הקודמים ובמה הוא דומה?

דומה אבל שונה

ה-Raspberry Pi 400 הוא למעשה מחשב Raspberry Pi 4 Model B שמשולב בתוך מקלדת, וכל המפרט שלו דומה לדגם שהושק ב-2019. דומה אמרנו – אבל לא זהה, ותיכף נגיע לזה.

המחשב הרשמי של Raspberry Pi שתקבלו בערכה המלאה. צילום: גיקטיים

ה-Raspberry Pi 400 זמין ב-2 תצורות: הגרסה המינימלית והמוזלת, שכוללת רק את המחשב המשולב במקלדת, ותעלה לכם 70 דולר או כ-300 ש"ח בישראל; והגרסה המורחבת שכוללת ערכה עם כל מה שתצטרכו כדי להתחיל להשתמש במחשב ישר מהקופסה, בלי מתאמים, כבלים או כל רכישה נוספת, ותעלה לכם 100 דולר או כ-430 ש"ח בישראל.

הערכה הזו כוללת, חוץ מהמקלדת-מחשב, גם שנאי לחשמל (USB-C ,3A, 5V); כבל Micro-HDMI ל-HDMI, כרטיס MicroSD בנפח 64GB של SanDisk ועליו מערכת ההפעלה החדשה של הפיי – RaspberryPi OS – שמחליפה את ה-Raspbian הותיקה; מתאם לכרטיס זיכרון; העכבר הרשמי של ראספברי פיי; ואפילו את ספר ההדרכה המצוין למתחילים שהוציאה העמותה, שכולל בין היתר הסברים על המחשב, הסברים על אופן פעולתו, ואפילו דוגמאות קוד למתחילים בפייתון וסקראץ'.

ספר ההדרכה המצוין. צילום: גיקטיים

הכל בתוך המקלדת

במבט מלמעלה, דגם ה-400 נראה כמו המקלדת הרשמית והיפה של הרספברי פיי, אבל כשמסתכלים על הצד האחורי שלו, מתגלים ההבדלים. פתאום רואים את הפרופיל השמנמן ובתוכו היציאות והחיבורים השונים.

צילום: גיקטיים

יש לנו את חיבור ה-40 פינים GPIO המוכר, רק שעכשיו הפינים נמצאים במצב אופקי ולא מאונך ופונים כלפי מעלה, כמו שהכרנו בדגמים הקודמים. זה דורש התרגלות קלה, ובגלל שהם מוטמעים בתוך המקלדת, הרגשתי שהם קצת פחות נגישים לחוטים ולסנסורים שחיברתי אליהם, אבל זה לא אסון. אני השתמשתי במתאם-מאריך, שפתר את הבעיה.

קצת ימינה ואנחנו רואים את הפתח לכרטיס הזיכרון (MicroSD) עם מנגנון קפיצי להכנסה והוצאה של הכרטיס. זזים עוד ימינה ואנחנו מגלים 2 יציאות Micro-HDMI שיאפשרו לכם לחבר את הפיי ל-2 מסכים ולהוציא וידאו ברזולוציית 4K ובקצב 60fps. קצת חבל שלא מדובר ביציאת HDMI מלאה, שהיתה חוסכת את הצורך במתאמים או כבלים חדשים, אבל שוב, אם רכשתם את הערכה המלאה – אתם מסודרים.

ליד יציאות הוידאו, נמצא את חיבור ה-USB-C שמשמש לחיבור המחשב לחשמל. אני חייב להגיד ששמחתי לגלות את החיבור הזה במחשב לא יקר יחסית, משום שגם ב-2021, אנחנו רואים יצרנים שחוסכים על המשתמשים שלהם ומספקים חיבורי חשמל מעוגלים פשוטים או חיבור MicroUSB. החיבור הזה מאפשר לכם להיות Future Proof ופשוט לרכוש כבל חדש אם הקיים יינזק או ייאבד.

עוברים לחיבורי ה-USB, וכאן תמצאו 2 יציאות USB 3.0 (כחולות כמובן) ועוד חיבור USB 2.0 שאמור להספיק לפעילויות שאינן דורשות העברה מסיבית של נתונים. ליד היציאות הללו נמצא את חיבור ה-Gigabit Ethernet ולידו חיבור למנעול Kensington.

שימו לב שבניגוד לדגמים הקודמים של רספברי פיי, ב-400 לא תמצאו יציאת אודיו 3.5 מ"מ. לפחות בשבילי, לא היה מדובר בדיל ברייקר או השמטה דרמטית כמו זו שליוותה את הצעדים של יצרניות הסמארטפונים לפני כמה שנים; אבל עדיין, תצטרכו להצטיייד באוזניות או ברמקולים אלחוטיים או עם חיבור USB – או שתרכשו מתאם מ-USB ליציאת 3.5 מ"מ. כמובן שאם המסך שלכם כולל רמקולים מובנים או שאתם מחברים את המחשב למסך טלוויזיה, הסאונד יועבר דרך חיבור ה-HDMI.

המקלדת

המקלדת עצמה נוחה מאוד להקלדה. המקשים גדולים, אבל לא מדי, המרווח מצוין, ולמרות שהיא לא שימשה אותי להקלדה של מסמכים ארוכים כמו הסקירה הזו למשל, אלא בעיקר לקטעי קוד קצרים או הפעלת מדיה וגלישה ברשת, הרי שהתחושה של ההקלדה נעימה למדי, ומהר מאוד התרגלתי אליה. אם אתם רוכשים את הרספבריי פיי 400 מאתרים בחו"ל – תוכלו לבחור בין גרסאות מקלדת אמריקאית, בריטית וכו.

צילום: גיקטיים

המקלדת לא כוללת מקשי מספרים (NumPad), אבל תוכלו להגיע עליהם בעזרת שילוב עם כפתור ה-Fn המוכר לרוב מלפטופים. בתור בונוס, תיהנו מכפתורי חיצים וכפתור הפיי, המקביל לכפתור ה-Windows במקלדות PC. חוץ מזה כוללת המקלדת 3 נוריות חיווי על NumLock, CapsLock ומצב פעולה. שמחתי לגלות סוף סוף כפתור להדלקה ולכיבוי של המחשב. כלומר עדיין לא ממש כפתור פיזי נפרד, אלא שילוב מקשים של Fn ו-F10, אבל עדיין – שימושי למדי.

מתחת למקשים

נעבור מתחת למקשים ושם נמצא הבדל בחומרה בין הפיי 4 לפיי 400. ה-SoC שלו הוא אמנם BCM2711C0 של Broadcom, אותו אחד שנמצא בדגם הקודם, אבל מעבד ה-Cortex-A72 מרובע הליבות רץ במהירות שעון של 1.8GHz, וזאת לעומת 1.5GHz של הרספברי פיי 4, ומכיוון שזה למעשה אותו מעבד, יש לנו פה מעין אוברקלוקינג היישר מהקופסה. שאר המפרט דומה למדי וכולל 4GB של זיכרון LPDDR4 וקישוריות WiFi 802.11b/g/n/ac בתדר 2.4GHz ו-5GHz ו-Bluetooth 5.0.

מערכת הפעלה עם שם חדש

אם אתם כבר מכירים את מחשבי הרספברי פיי, תרגישו בבית, ואתם יכולים לעבור הלאה לפסקה הבאה. ה-400 מגיע עם Raspberry Pi OS, מערכת ההפעלה, שמחליפה את Raspbian (סיפור ארוך שקשור בגרסת ה-64-ביט, אם אתם ממש מתעניינים) והיא למעשה הפצת לינוקס ידידותית בשם Debian שעליה שכבת UI ושירותים לדסקטופ בשם LXDE.

הערכה המלאה של ה-Pi 400 מגיעה עם כרטיס SD שעליו כבר מותקנת מערכת ההפעלה, כך שאתם ממש יכולים פשוט להדליק את המחשב ולהתחיל ליהנות ממנו תוך פחות מ-5 דקות. רק כמה הגדרות, קביעת סיסמה, וזהו.

איך לעבוד – זה כבר תלוי בכם. מצד אחד תוכלו להשתמש בממשק הגרפי הפשוט, כדי להפעיל את האפליקציות המובנות כמו דפדפן הכרומיום למשל (כרומיום – לא כרום; ו-DuckDuckGo הוא מנוע החיפוש המובנה ולא גוגל…) – או להתקין אפליקציות ומשחקים אחרים מתוך התפריטים השונים. מצד שני, אם אתם משתמשים מתקדמים, ששולטים בלינוקס והחיים שלהם זה sudo, תמיד תוכלו לפתוח טרמינל ולבצע פעולות שונות ב-CLI.

צילום מסך

בתור מחשב שנועד בראש ובראשונה למטרות חינוכיות ולימודיות, תוכלו למצוא בו עורכי קוד למתחילים כמו Thonny לפייתון וגרסה מותאמת של Scratch, או להריץ סביבות פיתוח מוכרות כמו Visual Studio Code.

אגב, אם אתם רוצים, תוכלו להתקין על ה-Pi 400 את Windows 10 (אפילו את הגרסה המלאה – ולא גרסת ה-IoT הרזה), ויש מספר מדריכים אונליין איך לעשות זאת, עם זאת, ולמרות שנראה שהתוצאה בסה"כ סבירה ואף יותר, אני לא רואה צורך באמת לעשות זאת, בעולם שכולו גם ככה כבר עבר לרשת ולענן. אם אתם בעניין של מחשב Windows קל, ישנן אופציות אחרות.

לא ממש מחשב מדיה

צילום: גיקטיים

בעבודה השוטפת, לא נתקלתי בבעיות מיוחדות בתפעול של המחשב והוא יכול לשמש על תקן של מחשב דסקטופ. כלומר דסקטופ במובן שהצלחתי לעבוד עם מקלדת פיזית בגוגל דוקס או לגלוש ברשת למשל, אבל עדיין הרגשתי שהמחשב מתאמץ. קצת קשה אולי להעביר תחושה, אבל סמכו עלי, אתם פשוט מרגישים שלאפליקציות ולאתרים לוקח זמן להיטען – ותשכחו כמובן גם מהגלילות החלקות והאנימציות שאתם מכירים מהלפטופ או מחשב המק או ה-PC שלכם. אבל ברגע שאתם בתוך האפליקציה, היא תתפקד לרוב היטב ולא נתקלתי בזליגות זיכרון או תקיעות. גם בשיחת זום שביצעתי (אין קליינט למערכת ההפעלה – לכן תצטרכו להשתמש בגרסת הווב וכמובן מצלמת רשת חיצונית) – לא נתקלתי בבעיות מיוחדות.

משימות אחרות שלא התקשיתי לבצע היו ניגון של קובצי קול בפורמט MP3 ו-FLAC או וידאו מקומיים ב-1080p, או להריץ סביבות פיתוח דוגמת VS Code. אפילו משחקים כמו מיינקראפט – הגרסה החינוכית ל-Raspberry Pi כמובן – רצו היטב. גם כאשר השתמשתי באמולציה של משחקי Windows ישנים כמו דום או QuakeIII על גבי Box86, לא חוויתי בעיות מיוחדות. אבל זהו. לא מעבר.

לנגן קובץ מקומי – יכול אתה. צילום מסך

המקום הבולט שבו התקשה מעבד ה-ARM לסחוב היה בניגון וידאו ביוטיוב. ברגע שבחרתי באיכות גבוהה מ-720p כמו למשל 1080p, המחשב התקשה לסחוב אפילו משימה של הגדלה למסך מלא. קצב הפריימים ירד, הוידאו סבל מגמגומים מדי פעם, ובהחלט היה מדובר בחוויית צפייה שהיא meh. לכן, אם אתם מתכננים לצפות בוידאו באיכות הגבוהה מ-720p, קחו זאת בחשבון.

הפריימים מתחילים ליפול. צילום מסך

כמובן שהוא יתאים לכל שאר השימושים של מחשבים מהסוג הזה כמו שרת קבצים, להריץ שרת Minecraft, להיות שרת חוסם פרסומות לכל הרשת הביתית שלכם או אפילו Cluster של קוברנטיס. עם זאת, השימוש שהכי הלהיב אותי זה האפשרות ללמד איתו ילדים את יסודות התיכנות. ובניגוד למחשבים רגילים, האפשרות לחבר אליו כפתורים פיזיים, נוריות LED וחיישנים מצליחים להלהיב ילדים ושוברים את שגרת התכנות שכוללת בעיקר הארה של פיקסלים על המסך.

במובן הזה, במחיר של אריזת לגו או משחק לפלייסטיישן אתם מקבלים מחשב לכל דבר שיוכל לתת להם נקודת זינוק מצוינת לתחום.

מהר מהר

מקור: גיקטיים

הפיי 400 מגיע ללא מאווררים ונשען על קירור פסיבי. למרות המעבד המהיר יותר, ולמרות שהוא בתוך מארז – מנגנון פיזור החום שלו שמתבסס על צלעות קירור ברוחב של כל המקלדת כמעט ופתחי איוורור – פשוט עושים עבודה יעילה, והמחשב לא מתחמם כלל, וגם לא ראיתי ירידה ניכרת לעין בביצועים שלו (Throttling) בשום שלב. מבחינתי זה היה סימן שאפשר גם להתקדם לאוברקלוקינג.

כאמור, הפי 400 מגיע עם מעבד מרובע ליבות במהירות של 1.8GHz, כלומר כבר יותר מהיר מהדגם הקודם, אז החלטתי לבדוק כיצד הוא מתנהג אחרי אוברקלוקינג ל-2.0GHz. שמחתי לגלות שהמחשב עבד היטב, ולמרות שלא תמיד הוא עבד במהירות של 2.0GHz, לא נתקלתי בבעיות של התחממות. בבדיקת מאמץ שערכתי, המעבד הגיע לטמפרטורות של 54 מעלות (טמפרטורת חדר של 25 מעלות), ללא Throttling.

צילום מסך: גיקטיים

אגב, אם תרצו, תוכלו גם לבצע גם OC למהירות של 2.2GHz, אבל התהליך קצת יותר מורכב ובעיקר יבטל את האחריות שיש לכם על המחשב. אם אתם בכל זאת בעניין, תוכלו למצוא כאן מדריך מפורט.

40 מאוזן

המעקף. צילום גיקטיים

למרות העיצוב המעודכן והפונקציונלי של המחשב והמקלדת, לא כל-כך אהבתי את הפתרון לחריץ ההרחבה (פיני ה-GPIO), שמשמש לחיבור של חיישנים ואביזרים נלווים.

עד עכשיו תוכננו מחשבי הפיי כשהחיבורים היו במצב אנכי (ניצבים). עתה, בגלל ההטמעה שלהם בתוך המקלדת, והרצון לשמור על קו נקי, החיבורים נמצאים במצב מאוזן, מה שמקשה את הגישה והחיבור של האביזרים השונים. הפתרון שאני מצאתי הוא חיבור של כבל הרחבה מאריך, אליו חיברתי את לוח החיבורים (המטריצה או לוח Solderless Breadboard), אבל אם תרצו, יש גם מעקפים כמו זה של SparkFun (כ-10 דולר כולל משלוח לארץ). בכל מקרה, קחו בחשבון שהמחשב, בגלל עיצוב הלוח השונה ומבנה הפינים, לא תואם לפרויקטי חומרה קיימים שלכם.

אז מה היה לנו

צילום: גיקטיים

ה-Raspberry Pi 400 הוא המחשב הכי בשל ובוגר של העמותה. אבל זה לא אומר שהוא יתאים לכל שימוש. הוא עדיין לא יכול להיות המחשב הראשי של הבית, וגם הייתי חושב פעמיים לפני שהייתי הופך אותו למחשב מדיה או סטרימר. בנוסף, בגלל העיצוב שלו, הוא לא יתאים, בניגוד לדגמים הקודמים של העמותה, בתור מחשב שתוכלו להטמיע בתוך רובוט או כל פרויקט אחר שתיצרו – אלא אם תפרקו את הלוח מהמקלדת כמובן.

אבל זו לא המטרה שלו. ה-400 לא נועד להיות תחליף ארדואינו או תחליף למחשב ה-PC או המק שלכם. הוא נועד בעיקר לשמש ככלי חינוכי ממדרגה ראשונה וללמד את יסודות התכנות, ה-IoT, חיישנים ואפילו קצת אלקטרוניקה. אני למשל גיליתי ב-+Pi 3 B שלי (ז"ל) על חשיבות השימוש בנגד. לקח שנלמד בדם.

ככלי חינוכי, הוא עושה עבודה מצוינת במשימות כמו לימוד תכנות, הפעלה של משחקים פשוטים, גלישה יומיומית ברשת. הנוחות, האפשרות להתאמות אישיות ואופי ה-Plug & Play והעובדה שאתם יכולים להזמין בערכה אחת ובמחיר נגיש את כל מה שתצטרכו – כל אלו מנגישים אותו לקהל רחב יותר של תלמידים, סטודנטים וכל מי שרוצה לעשות את הצעדים הראשונים שלו בתחום.

 

מחשב Raspberry Pi 400 נמכר דרך אתר החברה והמפיצים האזוריים שלה

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

12 תגובות על "מחשב שלם בתוך מקלדת: בדקנו את Raspberry Pi 400"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
yaron elal
Member

יופי של כתבה גדושה בפרטים ומעלה זיכרונות בייחוד שגם לי קנו את הסינקלייר ועליו כתבתי את שורות הבייסיק הראשונות שלי

אהרון
Guest

כנל רק RADIOSHACK ואחר כך TEXAS INSTRUMET

Hetz Ben Hamo
Guest

שלילי. היבואן כנראה החליט שלא לצרוב עברית על המקלדת

מישהו
Guest

לגבי מהירות הרצה ראשונה של אפליקציות, צריך לזכור שהמחשב משתמש בכרטיס מיקרו SD כאחסון שהביצועים שלו תלויים מאוד במחיר ששילמת עליו, ובכל מקרה רחוקים מ SSD שרוב האנשים רגילים אליו. כשהאפליקציה כבר רצה זה ענין אחר

ג׳ימי
Guest

כתבה מושקעת ביותר. כל הכבוד

מיכאל
Guest

סיקור טוב ומקצועי. רק לי מפריע המחיר?? איך 100 דולר הופך ל-430 ש"ח??

ASD
Guest

$100 = 333 ש״ח.
תוסיף 17% מע״מ = 389 ש״ח.
ואז עוד 40 ש״ח רווח על כל הסיפור.

DSA
Guest

מחיר טוב.
בכל אופן, החנות לא קונה את זה ב-100

nope
Guest

אחלה כתבה, תודה :)

Guest
Guest

תוסיף מע"מ, ועוד קצת והגעת למחיר. הלוואי שכל מוצר בארץ היה נמכר רק בפרש כזה לעומת המחיר בארה"ב.
תראה סט מברגות של דיוולט שעולה 299 דולר בארה"ב עולה כאן 2800₪

נועם
Guest

אחלה כתבה! תודה!
המקלדת בארץ מגיעה עם אותיות בעברית?

אחד העם
Guest

PI הוא יותר מרק מחשב לחינוך. יכול להריץ (במגבלות) זיהוי תמונה, ולשמש תחליף לארדואינו או ESP32 אם רוצים לשלב תצוגה על מסך גדול, או תקשורת WIFI / BT. החיסרון הגדול הוא בכרטיס הזיכרון. היה מתבקש FLASH מהיר על הלוח. שווה את ההפרש במחיר.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: