הכירו את Qwiki – הוויקיפדיה של הדור הבא

קוויקי חוגגת השלמת גיוס הון, ופותחת את שעריה לקהל הרחב. האם הקהל ירוץ בהמוניו לשרות צריכת המידע החדש?

הפוסט פורסם בחסות תחרות החדשנות של מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט בישראל. פרסמו גם אתם קישור לחידושים טכנולוגיים על ה-Wall של עמוד Microsoft ILDC ואולי תזכו בערכת קינקט.

חברת הסטארטאפ הקטנה מפאלו-אלטו, קליפורניה, פתחה מוקדם יותר השבוע את שעריה לציבור הרחב. השרות שמציע האתר, שרץ עד השבוע בגרסת אלפא סגורה למוזמנים בלבד, מתקדם צעד נוסף קדימה בדרך להפוך למיזם אינטרנט פתוח חשוב.

Information Experience

על קוויקי שמענו בשבוע האחרון בהקשר של פרסי ה-Crunchies2010 בה זכתה החברה הצעירה מקליפורניה במקום השני בקטגורית ההישג הטכנולוגי הטוב ביותר לשנת 2010. החזון של החברה הוא  לשנות את דרך צריכת המידע שלנו על-ידי האפשרות לחפש מידע ברשת ולקבל qwiki, שהוא למעשה סרטון שנוצר אוטומטית עבורנו על-ידי המחשב, לפי הנושא שחיפשנו. הסרטון, אשר נוצר מחיבור של קישורים, מידע טקסטואלי, סרטוני יוטיוב ועוד, מכונה על-ידי החברה כ-"Information Experience".

נפתחים לציבור

הציבור הרחב יכול מעתה להרשם לאתר. בשלב הנוכחי, מעבר לגישה לסרטוני הקוויקי הקיימים, מציעה החברה גם את האפשרות להוסיף נתונים ומידע נוסף אל תוך הסרטון. למשל, בסרטון קוויקי על ערך שאנחנו מכירים, למשל ערך הקשור בישראל, ניתן להמליץ למערכת האוטומטית שלהם לשלב עוד סרטון מיוטיוב ב"קוויקי" של אותו הנושא.

בבדיקה ראשונית של השירות, היינו מופתעים לגלות כי חלק גדול מהמושגים שחיפשנו היו קיימים במנוע והוצגו בצורה ויזואלית ומסבירה פנים. אף על פי כן, כמו כל שירות חדש, גם Qwiki אינו חף מבעיות. אחד מהבאגים המרכזיים בהם נתקלנו הוא עיוות של טקסטים שונים כולל מילים ושמות על-ידי הקול הממוחשב המקריא אותם במהלך הסרטון.  למשל, את השם "Tel Aviv" הוא מפענח בטעות כקיצור, ולכן הוא מקריא אותו, נכון למועד כתיבת שורות אלו, כ-"Telephone Aviv". כמו כן, נתקלנו במספר מקרים בהם חלק מהאודיו המלווה את הסרטון לא נשמע בחלק מהסרטון וגם בכמה סרטונים בהם לא היה אודיו בכלל.

גיוס הון

השבוע דווח כי החברה סיימה בהצלחה גיוס הון בסך 8 מיליון דולר. אנשי קוויקי מתכננים להשקיע את ההון הזה בשיפור התשתית של השרות, ובפיתוח תמיכה במגוון פלטפורמות לאספקת השרות לקהל הרחב. בין המשקיעים נמצאים אחד ממייסדי פייסבוק, אדוארדו סאברין ואחד ממייסדיי יוטיוב, אשר יתרמו אף הם מניסיונם על מנת לקדם את השרות ולהפוך את קוויקי לשרות מיינסטרים לכל דורש.

אחד המחסומים העיקריים שיעמוד בדרכם של אנשי קוויקי הוא מחסום ה-Scaling. השירות שמפסקת קוויקי הוא לא שירות פשוט מבחינת המשאבים שהוא דורש מהשרתים ומבחינת חיפוש המידע וההרכבה של הסרטונים ב-Backend. הרחבת השירות למספר רחב של משתמשים בו זמנית יצרוך מהחברה תכנון חכם ואנו מקווים שהיועצים המנוסים שלהם יוכלו לספק את ההדרכה הנכונה. כמו כן, אין ספק כי אחת מהנקודות המרכזיות בהם צריכה קוויקי להתרכז בזמן הקרוב היא בשיפור איכות סרטוני הקוויקי, במטרה למשוך אליהם את הקהל הרחב.

תחרות חדשה לגוגל?

השוואה לגוגל אינה מתבקשת, למרות שאולי זה מעניין. שתי החברות מספקות מידע, ומאפשרות לנו לצרוך את המידע בצורה שונה. אחת מפעילה שרות חיפוש מתקדם, היודע להציג בצורה חכמה את תוצאות החיפוש בצורה שתתאים לנו. השניה היא חברה שהביאה לעולם גישה חדשה לצריכה של מידע. אך חשוב לזכור כי אין מדובר בתוצאות חיפוש גרידא. הקוויקי הוא חיפוש בשידור חי סביב מספר עולמות תוכן, ויצירה של סרטון אינפורמטיבי המשלב קטעי סרטים, תמונות, טקסט והקראה של אותו טקסט, במקשה אחת.

בעוד שאולי ניתן להשוות את הקוויקי לכך שבתוצאות החיפוש של גוגל אפשר למצוא תוצאות סרטונים, טקסטים רלוונטיים, או חיפוש בתוך אתר ספציפי, לגוגל חסרה בשלב זה הסינרגיה. בסרטון ההדגמה המצורף לכתבה זו, הראו אנשי קוויקי את הדוגמא ההוליוודית לרעיון שלהם, באמצעות קטע מתוך הסרט WALL-E של פיקסאר. בסרט, מבקש הקפטן מידע מהמחשב על כדור-הארץ. בתגובה, המחשב שולף מהארכיון תמונות, סרטונים וקטעי אודיו הקשורים לכדור הארץ. לחוויה כזו שואפים אנשי קוויקי, וזו חוויה שונה לגמרי ממנוע חיפוש אינטרנטי.

לדעתי, בשלב זה לא נראה שקוויקי יחליף את גוגל. השרות שמציעים בקוויקי אינו תחליף למנוע החיפוש הדומיננטי, ונראה כי הוא אינו באמת מתכוון להיות כזה. לעומת זאת, לקוויקי יש פוטנציאל להחליף, או לשנות את צורת הצריכה שלנו באתרים אחרים, אתרי מידע, דוגמת וויקיפדיה. ככל שיתרבו הערכים שעליהם יש קוויקי, אנשים ירגישו יותר בנוח לגשת לשם כאשר הם רוצים להעשיר את הידע שלהם. למשל, חיפוש הערך "סופרנובה" בוויקיפדיה ישיג תוצאות מסוימות. חיפוש של אותו ערך בקוויקי יוביל אותנו לזרימת מידע אחרת לגמרי.

אמנם, הטקסטים לא תמיד שלמים בקוויקי, ולעיתים נדמה שהקוויקי מסתיים לפני הזמן, או לפני שהוכיח מסקנה מסוימת. אבל, בשלב זה, נראה כי זאת בעייה שמהנדסי קוויקי יוכלו לפתור בקרוב. בנוסף, גם הגדילה בכמות המשתמשים בשרות אמורה לשפר אותו, היות וכל אחד יכול להציע שיפורים ותוספות לסרטוני הקוויקי הקיימים.

אני רוצה לקוות שאנשי קוויקי רואים לנגד עיניהם גם את הפוטנציאל שלהם בהנגשת האתר שלהם לאנשים עם צרכים מיוחדים. אנשים הנעזרים בטכנולוגיות הנגשה, כגון תוכנות הקראה ועזרים פיזיים כגון מקלדות ברייל, יכולים להשתמש בעזרים אלה כאשר בוני האתרים מביאים בחשבון את תקני הנגישות של ה-W3C, ולמשל, מאפשרים אלטרנטיבות לסרטוני פלאש, ומאפשרים גישה לתוכן הפלאשי באמצעים אחרים.

תנאי שימוש

תחת הקטגוריה המתייחסת לתוכן גולשים בתנאי השימוש של האתר (גרסה שעודכנה ב-26 ספטמבר 2010), האתר מבהיר כי אנשים המבקשים להוסיף תכנים לקוויקי צריכים להיות בעלי התוכן עצמו. כלומר, אם יש לי תמונה שאני רוצה לאפשר לקוויקי גישה אליה, והייתי רוצה שהיא תופיע בקוויקי בהקשר של נושא מסוים, אני יכול לגשת לקוויקי של אותו נושא, ולהציע להוסיף אותה.

אחד הדברים שבולטים בתנאי השימוש, כפי שהם היום, היא דרישה דראקונית שבעצם העלאת הקישור או התוכן אנחנו נותנים לא רק לאנשי קוויקי רישיון להשתמש בתכנים שלנו (תמונה/סרטון/טקסט וכו'), אלא הם דורשים מראש גם רישיון שיאפשר להם להעביר את הרישיון שלהם הלאה. אמנם, דרישה שכזו יכולה להביא בחשבון מצב בו החברה נרכשת על-ידי חברת אם, אבל היא מכילה גם רכיב העברה (transfer) וגם רכיב רישיון-משנה (sublicense). שילוב של שני אלה מאפשר לה הרבה יותר חופש פעולה עם תכנים המועלים לאתר, על חשבון השליטה של היוצר.

חבלי לידה ארוכים

לשרות החדש יש פוטנציאל רב לשנות את הדרך שבה אנחנו צורכים את המידע, אבל יש לו חבלי לידה לעבור בדרך. בשלב זה, הוא מתאים לכל מי שדובר אנגלית. השרות אינו זמין בשפות נוספות, ולפני שיפתחו אותו לשפות נוספות סביר להניח שאנשי קוויקי ירצו לעבות את התוכן באנגלית, ולשפר את איכותו. מבחינת תועלת, הרי שהניסיון שלנו מהימים האחרונים היא שהשרות שקוויקי מציעה לנו כבר היו, באמת משנה את הגישה שלנו למידע. היא אמנם טרם הגיעה למצב בו היא יכולה להתגאות שהיא מקור הידע הראשון והאחרון של אנשים רבים, אבל היא כן נמצאת בעבדה שבה היא יכולה להיות המקפצה הראשונה לנושאים חדשים שאנחנו רוצים ללמוד או להכיר.

הקישור לידיעה המקורית פורסם במסגרת תחרות החדשנות של מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט בישראל. הצטרפו עכשיו לעמוד הפייסבוק של מיקרוסופט ולתחרות ואולי תזכו בערכת קינקט.

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

3 תגובות על "הכירו את Qwiki – הוויקיפדיה של הדור הבא"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אייל
Guest

מדהים!!!!!

ויטלי
Guest

תודה על הפוסט, היה מעניין להשוות רשמים. ניסיתי אותו לפני כחודשיים. יכול להיות שמאז הם השתדרגו, אבל אז הרגשתי שיש להם בעיות קשות, גם מבחינת תחכום המנגנון שלהם וגם מבחינת הממשק.
http://uxtasy.com/blog/2010/11/qwiki

משה
Guest

האיום המיידי הוא, אם כבר, על וויקיפדיה ולא על גוגל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: