תחת לחץ: האתגרים שמאלצים את תחום ה-QA להמציא את עצמו מחדש

במציאות בה חברות טכנולוגיות מוציאות מוצרים חדשים או עדכונים למוצרים קיימים במהירות הולכת וגוברת, תחום ה-QA מתקשה לעמוד בקצב. מה הם האתגרים העומדים בפני התחום ומהן הדרכים להתמודד איתם?

צלם/ תמונה: Luis Alvarez/ Getty Images Israel

מאת מרק גרנות VP & General Manager, Applause Israel

Time to Market הוא מזמן חזות הכול. לקוחות רוצים לקבל את המוצרים החדשים ביותר – בזמן הקצר ביותר. אין ספק שהדרישה הזו מייצרת לחצים רבים על חברות, בעיקר חברות טכנולוגיה, המרגישות את הלחץ באופן הברור ביותר ופועלות באמצעים שונים על מנת לקצר את זמני הפיתוח והייצור של מוצרים ושירותים.

הדחיפות הזו מורגשת באופן המובהק ביותר במחלקות ה-QA, הנדרשות לבחון את המוצרים והשירותים החדשים במהירות רבה במטרה להבטיח כי המוצר או השירות יוצא לשוק כשהוא ברמה הגבוהה ביותר. במציאות בה חברות משחררות לשוק עדכוני גרסה ומוצרים חדשים בתדירות שבועית ואף יומית, הקצב מהיר מאוד והלחץ על מחלקות ה-QA גבוה.

על פי ה-World Quality Report 2018-19, דו”ח שסקר 1,700 מנהלים בכירים בתחום ה-QA ב-10 סקטורים שונים ב-32 מדינות, האתגר המשמעותי ביותר שחברות נתקלות בו בתחום פיתוח האפליקציות למובייל הוא מחסור בזמן. אין לחברות מספיק זמן לנסות את המוצרים שלהן. וזה הולך ומחמיר: על פי הדו”ח, ב-2018-19 52% מהמנהלים הבכירים בתחום ה-QA ציינו את המחסור בזמן כאתגר המשמעותי ביותר עמו הם מתמודדים, לעומת 36% בדו”ח שנערך ב-2015.

4 האתגרים הגדולים של ה-QA

המחסור בזמן הוא אולי האתגר הגדול מכולם, אבל הוא אינו האתגר הבלעדי שתחום ה-QA מתמודד איתו במציאות הנוכחית. להלן ארבעה אתגרים מהותיים נוספים.

1. גמישות

במטרה לעמוד בדרישות של השוק למהירות תגובה גבוהה, ארגונים רבים מאמצים מתודולוגיית פיתוח אג’ילית, המאפשרת גמישות לצוותי הפיתוח וצמצום זמני התגובה. לאימוץ של מתודולוגיה זו יש יתרונות רבים, אך גם לא מעט חסרונות, ואחד הבולטים בהם הוא עומס משמעותי על מעבדות ה-QA.

על פי ה-World Quality Report 2018-19, השימוש במתודולוגיית פיתוח אג’ילית צובר תאוצה, אבל 47% מהארגונים שאימצו מתודולוגיה זו העידו שסביבת ה-QA שלהם לא מתאימה לעבודה בשיטה זו.

2. ריבוי מכשירים

העולם הדיגיטלי הופך למגוון יותר. כמות המכשירים הקיימת כיום היא כמעט בלתי נתפסת ומכשירים חדשים נוספים מדי יום. על פי אתר ScientiaMobile, ישנם 45,000 פרופילים שונים של מכשירים ניידים שונים בשוק, והמספר הזה רק יצמח. במקביל, המכשירים הולכים ומשתלבים עם כלים חדשניים בסביבות IoT. על פי הערכה של ScientiaMobile, כמות המכשירים המייצרים תקשורת בינם לבין מכשירים אחרים תגיע ל-75.4 מיליארד ב-2025 לעומת כ-23.1 מיליארד ב-2018. במציאות כזו, הקושי בבחינת האיכות של אפליקציה חדשה למשל הוא עצום.

3. מעבר ל-AI

על פי ה-World Quality Report 2018-19, יותר ויותר חברות יאמצו שיטות עבודה מבוססות AI (אינטליגנציה מלאכותית) ולמידת מכונה על מנת לקצר ולייעל תהליכים. השימוש בכלים של AI ולמידת מכונה יחייב ארגונים להיערך בהתאם, ולדאוג כי אנשי ה-QA שלהם יהיו בעלי הכישורים הנדרשים ועם הרקע המתאים.

4. המרדף אחרי שביעות רצון הלקוח

על פי הדו”ח, החשיבות שמקנים בתעשיית ההייטק לשביעות רצון הלקוח מהמוצרים והשירותים הופכת לפרמטר מרכזי יותר ויותר. בדו”חות הקודמים הנסקרים דיווחו כי הם מבצעים בדיקות איכות על מנת לוודא שהמוצר פועל ושהמערכת מאובטחת כיאות. לעומת זאת, בדו”ח הנוכחי הסיבה העיקרית לביצוע בדיקות אבטחת איכות היא שביעות רצון הלקוחות: 48% מהנסקרים בתעשיית ההייטק ציינו זאת כסיבה מובילה, לעומת 42% בממוצע בסקטורים האחרים.

האם התחום עומד בפני שינוי?

על אף החשיבות הגדולה שמקנים ארגונים לתחום ועל אף הגידול בתקציבים המעוברים למחלקות ה-QA – הן לא עומדות בקצב. אז מה ניתן לעשות כדי להתאים את התחום לאתגרים הניצבים בפניו?

צלם/תמונה: Maskot/Getty Images Israel

הכשרה, הכשרה, הכשרה

כבר כיום ברור לארגונים טכנולוגיים כי התאמת יכולות ה-QA שלהם לצרכים העכשוויים, היא אחד האתגרים המהותיים העומדים בפניהם. כפועל יוצא, הארגונים צריכים לבחון דרכים לגייס למחלקות ה-QA שלהם את העובדים בעלי הכישורים הנדרשים, ולהכשיר את העובדים הקיימים כך שיוכלו להשתמש בכלים מבוססים AI ולמידת מכונה, המסייעים בייעול וקיצור התהליכים.

שימוש בחוכמת ההמון

אמצעי נוסף העומד לרשות ארגונים הוא שימוש בבדיקות QA מבוססות המונים (Crowd Testing), המגמישות את אופן הפעילות שלהם ומאפשרות להם לבחון את המוצרים שלהם על ידי אלפי מומחי QA ומשתמשים אמיתיים. במודל של Crowd Testing ניתן לקבל גישה למגוון בודקים במהירות ובגמישות רבה בהתאם לצורך נקודתי, עם אפשרות להרחיב או לצמצם את הצוות, כך שניתן להתמודד עם תקופות לחץ של מחזורי בדיקה בקלות רבה יותר.

בנוסף, מודל ה-Crowd Testing מאפשר לארגון לקיים בדיקות QA עבור טווח רחב של תרחישים, מכשירים, דפדפנים, רשתות ופרופילים של משתמשים, תוך קבלת חוות דעת ממשתמשים חיצוניים התורמים נקודת מבט נוספת לזו של הצוות הפנימי.

מעבר לבדיקות אוטומטיות

אמצעי נוסף שיכול לסייע לתחום ה-QA להתמודד עם האתגרים הוא שימוש בבדיקות אוטומטיות, במקרים בהם ניתן לעשות זאת. על פי ה-World Quality Report 2018-19, השימוש בבדיקות אוטומטיות כיום נמוך יחסית (14%-18% בסקטורים השונים).

לפי הדו״ח, לתחום זה יש אופק התפתחות רחב, בעיקר עם כניסתן של טכנולוגיות חדשות. עורכי הדו”ח מעריכים כי בדיקות אוטומטיות, בעיקר בדיקות אוטומטיות חכמות, יתרמו מאוד להתפתחות תחום ה-QA בשנתיים-שלוש הקרובות. ארגונים שיבחרו לאמץ את הבדיקות האוטומטיות כפן משלים של מתודולוגיית הפיתוח האג׳ילית שלהם, יידרשו להשקעה כספית משמעותית במהלך השנים הקרובות.

הכתבה בחסות Applause

אפלאוז מספקת פתרון פורץ דרך לביצוע בדיקות איכות ובדיקת חווית משתמש לאפליקציות מובייל, ווב, יישומים ארגוניים, חנויות מקוונות ופתרונות אינטרנט של דברים באמצעות גישת Crowd Testing שנשענת על קהילה מנוהלת של יותר מ-400 אלף מומחים המספקים שירותים על פי דרישה. החברה מספקת ללקוחותיה תובנות אותנטיות, הנסמכות על בדיקות אנושיות אמיתיות בכל שלב של פיתוח תוכנה. באמצעות קהילת המומחים של אפלאוז יכולים ארגונים לבצע מגוון עצום של בדיקות על פי כל מאפיין נדרש - החל משפת מערכת ההפעלה, עבור בסוג ההתקן ועד למאפיינים אנושיים יחודיים. לקוחות המשתמשים בפתרונות היחודיים של אפלאוז נהנים מחוויות דיגיטל ברמה גבוהה, הבונות נאמנות לקוחות, מאיצות חדשות ומגדילות הכנסות. לפרטים נוספים לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: