היום זה קורה: גוגל מגבילה את האיחסון החינמי של Google Photos

החל מהיום, ה-1 ביוני, לא תוכלו יותר להעלות תמונות וסרטונים ללא הגבלה לשירות התמונות גוגל פוטוס. אבל יש מה לעשות

אם שכחתם, הדחקתם או שלא רציתם להאמין – הנה תזכורת ידידותית: החל מהיום, ה-1 ביוני 2021, גוגל משנה את שירות התמונות האהוב שלה Google Photos, ומעתה כל תמונה וסרטון שתעלו אל השירות שלכם יגרעו מנפח האיחסון של חשבון הגוגל שלכם. ברגע שנפח האיחסון הזה יגמר, אתם תצטרכו להתחיל לשלם כדי להמשיך ולגבות את התכנים שלכם. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על השינוי הזה וכל מה שיש לכם לעשות בנידון.

מה היה עד עכשיו ומה משתנה?

עד כה גוגל הציעה לכם שתי אפשרויות בגיבוי תמונות וסרטונים לגוגל פוטוס, גיבוי באיכות מקורית ומלאה, שהיה גורע מנפח האיחסון הזמין בחשבון הגוגל שלהם (מה שגוגל כינתה Original), ואפשרות נוספת של גיבוי באיכות גבוהה – שכלל דחיסה מסויימת בתמונות ובוידאו – אבל הוצע ללא כל הגבלה. משמעות הדבר היתה שכל עוד הגיבוי שלכם הוגדר "High Quality", יכולתם לצלם סרטונים ותמונות כאוות נפשכם מתוך ידיעה שגוגל תאפשר לכם לגבות את כל התכנים הללו, ואתם בתמורה תוכלו למחוק את התמונות מהאיחסון המקומי שלכם בסמארטפון.

בחודש נובמבר 2020 גוגל הפתיעה והכריזה על המהלך המשמעותי במסגרתו החל מהיום (1 ביוני), כל תמונה וכל סרטון שתעלו לשירות – בין אם בגיבוי אוטומטי או העלאה ידנית – ייגרעו מנפח האיחסון בחשבון הגוגל שלכם. למרות שלפעמים נדמה שנפח איחסון בענן הוא דבר בלתי מוגבל, במבחן המציאות הוא עדיין מוגבל גם עבור חברות הענק, וגוגל הודיעה שבכל שבוע 28 מיליארד תמונות וסרטונים חדשים עולים לשירות, כך שאם היא רוצה להמשיך להציע את אותו שירות ושהוא יהיה מהיר ויעיל כפי שהוא כיום, מן הצפוי שהוא חייב גם להפוך לכדאי כלכלית עבורה.

מה חשוב לדעת על המהלך?

למרות שההודעה של גוגל הייתה די ברורה, ישנם כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב לפני שנכנסים לפאניקה מוחלטת או פוצחים במחאות המוניות. ראשית, כל תמונה וסרטון שהעלתם לשירות בטרם ה-1 ביוני 2021 באותה "High Quality" שהייתה ללא הגבלה, לא יגרעו מנפח האיחסון שלכם בדיעבד. כלומר, לא תראו היום זינוק מפתיע בתפוסת האיחסון שלכם, ולא תידרשו לשלם בעבור האיחסון של התמונות הקיימות שלכם בשירות, אלא רק על מה שתעלו החל מעכשיו.

זה גם אומר שבהנחה ואתם קוראים את הכתבה הזאת בזמן, יכול להיות שאתם עדיין יכולים להעלות את התמונות שלכם לשירות "ללא הגבלה", כיוון שטרם ידוע על פי איזה שעון גוגל תבצע את השינוי. סביר להניח שמדובר בשעון ארצות הברית, ועל כן ניתן לשער שהשינוי יחול במהלך שעות הערב של ישראל.

Google Photos הוא לא שירות שעומד בפני עצמו מבחינת נפח האיחסון שלכם, אלא שהוא משויך לחשבון הגוגל הראשי שלכם ומכך גם לכל נפח האיחסון הזמין לכם ב-Google Drive. לעומת אפל שממשיכה להתעלל לכאורה במשתמשים שלה ונותנת להם רק 5 גיגה לנפח איחסון, בגוגל מפרגנים קצת יותר עם 15 גיגה, אבל ממש כמו באפל, נפח האיחסון הזה ישמש אתכם לכל שירותי גוגל באשר הם. בין אם אלו התמונות האישיות שלכם ב-Photos, הגיבוי של הסרטון חתונה שזרקתם ב-Drive, עבודת השורשים שהכנתם ב-Docs או ערימות הספאם והמיילים המיותרים שאספתם ב-Gmail – כולם נגרעים מאותם 15 גיגה.

מאחר וסביר להניח שאתם מנהלים לא מעט אספקטים בחיים שלכם בחשבון הגוגל שלכם, גם סביר להניח שאתם תמלאו את אותה מכסה חינמית של 15 גיגה, ואז תצטרכו להתחיל לשלם לגוגל בעבור הרחבת האיחסון הזה בשירות Google One. המחירים של חבילות Google One מתחילים ב-8 שקלים בעבור 100 גיגה נוספים לחודש, וממשיכים ל-12 שקלים בעבור 200 גיגה. לקינוח תוכלו לשלם 39 שקלים לחודש בעבור 2 טרה. את כל נפחי האיחסון הללו תוכלו לחלוק עם עד 5 בני משפחה נוספים כשהמידע של כל אחד מהם מופרד מהאחרים.

יש מה לעשות?

בניגוד לוואטסאפ שהתקפלה במידה מסוימת אחרי המחאות של המשתמשים, במקרה של גוגל לא נרשמו מחאות יוצאות דופן ועל כן המהלך יוצא לדרך בתצורתו המקורית. אם אתם ממש רוצים להמשיך ולגבות בחינם תמונות באותה איכות דחוסה, יכול להיות ששווה לכם לשקול רכישה של אחד ממכשירי הפיקסל, הסמארטפון של גוגל. אלו המכשירים היחידים שיוכלו להמשיך ולגבות תמונות וסרטונים ללא הגבלה, כאשר אפילו מכשירי הפיקסל הבאים לא יהנו מהתענוג הזה.

אם אתם לא מחזיקים בפיקסל, צר לנו, אבל כנראה שהמהלך הקרוב הוא בלתי נמנע עבורכם ובסופו של דבר תצטרכו להתחיל ולשלם לגוגל בשביל להמשיך ולגבות סרטונים ותמונות. בינתיים, מומלץ להתחיל ולעשות סדר בנפח האיחסון שלכם בגוגל כדי להימנע או לכל הפחות לדחות את הקץ עד לרגע התשלום.

יש גם לא מעט אלטרנטיבות לגוגל פוטוס שיאפשרו לכם לאחסן את התמונות שלכם. חלקן טובות יותר מהאחרות, חלקן נותנות לכם יותר נפח איחסון חינמי, אבל לפחות מהבדיקה שלנו, השירות הטוב ביותר עבור איחסון תמונות עודנו Google Photos. נזכיר כי בעוד שירותים רבים מאפשרים לכם רק לאחסן את התמונות בענן כאילו ישבו על כונן נייד מרוחק, השירות של גוגל מאפשר לכם להשתמש במנוע החיפוש של החברה בשביל למצוא פריטים בתמונות, למיין תמונות ואפילו לחפש אנשים בתמונות. לפחות עבורנו, זה לא מעט.

תמונה: Synology

אם נמאס לכם מהקונספט של לתת לחברות הענק לנהל את המידע והזכרונות שלכם, אולי זה הזמן להתחיל לשקול מעבר לקונספט של NAS. זהו כונן קשיח לכל דבר ועניין, שבמקום להיות מחובר למחשב שלכם 24/7 ולתפוס לכם יציאת USB יקרה, הוא מחובר לרשת שלכם, ובכך זמין לכל הרשת הביתית וגם מחוץ לה. אם תרצו, Google Drive שכל כולו שלכם.

היתרונות הם ברורים: המידע שלכם נשאר שלכם בלי מדעני נתונים עלומים שאולי יושבים בצד השני ומשפרים את האלגוריתמים שלהם, אתם יודעים בדיוק כמה אתם משלמים ועבור מה, ובתוך שנים ספורות העסק גם הופך אפילו למשתלם. החסרונות העיקריים הם משך הזמן שאתם צריכים להקדיש לתפעול של המערכת, העובדה שאתם מסתמכים על הרשת הביתית שלכם, והעובדה שמדובר באיחסון פיזי שיכול גם להינזק במקרה של הצפה, גניבה או רסיס של כיפת ברזל. אה, וכמובן יש גם את נושא המחיר, כאשר בעבור NAS בצירוף כונן של 2 טרה בייט תצטרכו לשלם כ-2,000 שקלים במכה אחת.

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

8 תגובות על "היום זה קורה: גוגל מגבילה את האיחסון החינמי של Google Photos"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ליה
Guest

ממליצה להעביר תמונות מגוגל פוטוס בעזרת קלאודספר https://www.cloudsfer.com/

רועי
Guest

למה?

באזז
Guest

מע אמר שהפיקסלים הבאים לא ייהנו מההטבה הזו?

רועי
Guest

גוגל אמרו. לפחות לכתבים ששאלו אותם (לטענתם)

אודי
Guest

לפי גוגל – פיקסלים 3/4/5 עדיין יהנו מאחסון חינמי (איכות דחוסה) לתמיד.
בפיקסל 6 זה כבר לא יקרה וההלעאת תמונות תיחשב כחלק מה 15 ג'יגה

שירה
Guest

היצלחתי לרמות את גוגל תמונות ????

רמי
Guest

רמאים… פשוט חברה פח.. מלא מיילים הולכים להחסם בלי שאף אחד יהיה מודע למה… וחשבנו שהם לטובתינו.. צריכים להגביל את כל חברות הענק האלו.. חברות רשעות

רועי
Guest

הם נותנים לך 15GB של איחסון מתנה ואתה יכול להרחיב בתשלום סמלי של 8 ש"ח לחודש ל-100B. איך אתה יכול לקרוא להם רמאים? מה הם חייבים לך?
אתה יכול גם למחוק מיילים לא חשובים (פרסומות) ולפנות הרבה מקום.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: