Project Ray: פלטפורמת מובייל לעיוורים ולקויי ראייה [Microsoft Azure]

חברת Project Ray מעוניינת להפוך את פלטפורמת הסמארטפונים להרבה יותר נגישה וזמינה, גם עבור אוכלוסיית העיוורים ולקויי הראייה

מקור: יח"צ, עיבוד תמונה

מקור: יח"צ, עיבוד תמונה

מידי שבוע נפרסם כאן סקירת סטארטאפ אחת מתוכנית Windows Azure @ Startup Nation שלנו, המאפשרת לסטארטאפים צעירים לקבל חשיפה בניוזגיק. רוצים שניוזגיק יכתוב גם עליכם במסגרת הסקירה השבועית של התוכנית? כל מה שעליכם לעשות הוא למלא את הטופס בלינק הבא ולשלוח אלינו

שם: Project Ray

פיץ' במשפט: הנגשת פלטפורמת הסמארטפון לאוכלוסיית העיוורים ולקויי הראיה.

כיצד משתמשים ב-Windows Azure: המערכת כולה של החברה עובדת על גבי האינטרנט, וכל השרתים והאפליקציות התומכות יושבות ב-Azure. המכשיר מגובה לחלוטין ובאופן אוטומטי, כאשר כל הפעולות עליו זמינים לגישה על ידי דפדפן מרוחק, והמערכת של הספריה הכוללת את קטלוג הספרים וקבצי האודיו יושבים בשרתים.


בעוד שעבור רובנו השימוש היום-יומי במכשירי הסמארטפון נראה טריוויאלי למדיי, פלח מסויים מהאוכלוסיה אינו יכול להנות מהטכנולוגיה החדשה – עיוורים ולקויי ראייה. חברת הסטארטאפ הישראלית Project Ray לקחה על עצמה את המשימה להנגיש את היכולות המתקדמות הקיימות כיום בטלפונים חכמים, כגון חיישנים, מצלמה, מצפן והקראה קולית לצד שירותי התקשורת הרגילים הכוללים שיחות טלפון, הודעות סמס והודעות דואר אלקטרוני – גם עבור אלה שאינם יודעים היכן בדיוק להקליק במסך.

טכנולוגיה חכמה לרשות כולם

על מנת להשתמש בצורה האידיאלית ביותר במכשיר הסמארטפון שלנו, אנו איננו יכולים להסיר את העיניים מהמסך. למעשה, במידה ותנסו לסגור את עינכם ולבצע פעולות פשוטות של חיוג או מענה לשיחה, סביר להניח שלא תנחלו הצלחה רבה. כתוצאה מכך, נגזלת מקהילת המשתמשים בעלי ליקויי ראייה היכולת לנצל את הפלטפורמה המתקדמת, שיכולה לעזור לשפר את איכות חייהם, אלא אם כן מוכנים להוציא סכומי כסף גבוהים על מכשירים ייעודים, ולהסתפק בשירותי תקשורת בסיסיים.

המערכת שפיתחה החברה מספקת שכבת ממשק משתמש ייעודית "הרוכבת" על מכשיר סמארטפון סטנדרטי, במטרה להעניק חווית שימוש אינטואטיבית כמו זאת שחווה המשתמש הממוצע. המערכת מצידה מגדירה שפה חדשה להפעלת המכשור הדיגיטלי בסביבת Free-Eye, וצורת האינטרקציה מבוססת על אקסיומות חדשות ושפת חיווי שונה מהמקובל.

מרכיב החומרה במערכת הוא למעשה טלפון חכם, המתאים לעבודה בסביבת מערכת ההפעלה אנדרואיד – שנמכר בכמויות גדולות ובמחירים זולים, יחסית. באמצעות אשף ההגדרות של Project Ray, יכולים המשתמשים לבחור את צורת השימוש המועדפת, הפונקציות השימושיות ביותר ואף האפשרות להפעיל אפליקציות ושירותים באמצעות תנועות אצבע בסיסיות, חיווי קולי וחיווי ברטט.

הטלפון החכם, המכיל חיישנים רבים כגון מצפן, מצלמה, זיהוי מקום, תנועה, גיירו וכדומה, מספק את הפלטפורמה האופטימלית לאפליקציות עזר לאוכלוסיית היעד. כך, יכולה החברה להציע ללקויי ראייה ועיוורים אפשרות לבצע מטלות יום יומיות שעבורנו נראות שגרתיות למדי, כגון ביצוע שיחות, גישה ליומן פגישות ולאנשי הקשר, אפשרות להקלטת הודעות וכמובן אפשרות להאזנה למוזיקה, רדיו או לשירותי הספריה הדיגיטלית.

לצד האפשרויות הללו, Project Ray מעוניינת להציע גם שרותי עזר מרוחקים מבני משפחה או ממרכז השירות, שירותי מיקום, ניווט ומעקב אחר מסלול נחייה מוגדרים מראש, התראות על מכשולים פיזיים בדרך (הנמצאים בגובה של 50 ס"מ מעל הקרקע) ואף אפשרות לזיהוי אובייקטים כגון צבעים, שטרות כסף וכדומה.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

לא מנגישים, מחדשים

הפיתוח הטכנולוגי של המוצר מטעם החברה מתחלק לשני חלקים משמעותיים: הראשון הוא פיתוח הפלטפורמה הבסיסית ויישומה של סביבת אינטרקציה Free-Eye בעדיפות ראשונה, והשני הוא פיתוח סדרה של אפליקציות ייעודיות, לשם מתן פתרון פרטי לבעיה ספציפית. הפלטפורמה של החברה מאפשרת להכליל את פעולות הממשק לשלושה רבדים: בחירה מתפריטים, בחירה מרשימות ופקודות הפעלה – וממשק זה הינו המרכיב המהותי של המערכת, עליו מבוסס הפטנט שהגישה החברה לרשם הפטנטים בארצות הברית.

כלומר, במקום לנסות ולהנגיש את המכשירים הסלולריים הקיימים כיום לאוכלוסית העיוורים, מציעה החברה מכשיר ייעודי ומוגדר, קל להפעלה ובעל נגישות מובנית וכוללת. כך, יכולים להבטיח אמינות מלאה וסביבה סגורה מוגדרת. בנוסף, המערכת מספקת ממשקי תוכנה חיצוניים (API) שיאפשרו למפתחי אפליקציות להוסיף שירותים נוספים לאוכלוסיית היעד, על גבי תשתית ממשק אחידה ברמת המערכת כולה.

בכל הנוגע לפיתוח אפליקציות ייעודיות, בשלב הנוכחי עובדת החברה על פיתוח שתי פונקציות עיקריות: מערכת משולבת למעקב אחר מסלולי הליכה מוגדרים מראש באזור פתוח ואזור מקורה, לצד מערכת להתראה על מכשולים במסלול ההליכה, המבוססת על אותות רדיו. מערכת זו תהווה מוצר משלים למקל הנחיה שנמצא בשימוש יום יומי של מרבית האוכלוסייה, אך אינו מספק מענה הולם למכשולים הנמצאים בגובה שמעל 50 ס"מ מעל פני הקרקע. הפיתוח מנצל תרגום אותות רדיו לעוצמות קול המעובדות על ידי יחידת המחשוב בטלפון.

חושבים על המשתמשים

נכון להיום, האוכלוסיה הסובלת מבעיות ראיה קשות מונה כ-314 מיליון משתמשים ברחבי העולם, כאשר מתוכם 45 מיליון משתמשים עיוורים לחלוטין. קהל המטרה של החברה מונה כ-20 מיליון משתמשים בארצות הברית וארצות מערב אירופה, ובישראל ישנם כ-27 אלף משתמשים המוכרים כעיוורים (כהגדרת החוק), ו-100 אלף הסובלים מבעיות ראייה קשות.

בנוסף, מעל ל-60 אחוזים מאוכלוסיית העיוורים בעולם מאבדת את ראייתה בסביבות גיל 50, כתוצאה מבעיות בריאות שונות וכפועל יוצא מעליית תוחלת החיים והזדקנות. מרבית העיוורים בארצות הברית הינם בגילאים הנעים בין 45 ועד 64 שנים – כלומר, אנשים הנמצאים בשיא הפריחה והפוטנציאל שלהם מוצאים את עצמם מסתגרים בביתם, לא מועסקים, והופכים לנטל כבד על המשפחה והחברה.

בישראל, מתוך קהילת העיוורים כולה ישנם רק כ-600 עיוורים המוכרים כמשתמשי מחשב. מטרתה העיקרית של החברה היא להעזר בארגוני צדקה ושירותי רווחה מכל רחבי העולם במטרה להגיע אל קהל היעד שלהם, להכניס את המוצר שפיתחו אל סל המוצרים המסובסדים ולידע את המשתמש הפוטנציאלי ביכולות החדשות העומדות בפניו. בנוסף, פונה החברה למפעילים סלולריים על מנת לספק לעיוור חבילות טלפוניה ונתונים במחירים מיוחדים.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

מצורך בסיסי לפלטפורמה שלמה

Project Ray נוסדה בשנת 2011 על ידי בועז זילברמן, (אחד ממיסדיה של פרינג), מיכאל וקולנקו ואריק סיגל מתוך מטרה לעזור לספריה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים. נכון להיום, בכל פעם שמשתמש בעל מוגבלות בראייה מעוניין להאזין לאחד הספרים מהספרייה המרכזית, הוא מקבל לביתו דיסק – אותו עליו להחזיר לאחר השימוש. בשיתוף פעולה עם הספריה, רצו השלושה ליצור פתרון קל ונגיש יותר עבור האוכלוסיה המדוברת, באמצעות הורדת הספרים והקטלוג המלא ישירות אל המחשב שלהם, ללא טרחה מיותרת.

מתוך נקודה זאת פיתחו השלושה את הפלטפורמה השלמה והמלאה המציעה לא רק אפשרות לרכישה והאזנה של ספרים, אלא לשימוש מלא בפלטפורמת הסמארטפון הקיימת כיום. המכשיר שפיתחו זמין כבר עכשיו לרכישה, ונכון להיום, בשוק הישראלי צורת המכירה שלו היא ישירות דרך המרכז לעיוור בישראל. המכירה כוללת מכשיר בסבסוד של משרד הרווחה והביטוח הלאומי, חבילת טלפוניה סלולרית בהנחה ממפעיל מקומי, שרותי מנויי בספריה הדיגיטלית, הדרכה אישית, ושרות תיקונים במעבדת האלקטרוניקה של המרכז.

וידאו: Project Ray 


בחסותWinAzure_rgb_Cyan_S_Cyan_S


Windows Azure, פלטפורמת הענן של מיקרוסופט, מאפשרת לכם לבנות ולנהל יישומים במהירות ברשת מרכזי הנתונים המנוהלים של החברה.

הפלטפורמה מאפשרת לבנות יישומים באמצעות כל מערכת הפעלה, שפה או כלי וניתן לעשות בה שימוש בדרכים רבות ומגוונות – החל מהרצת מכונות וירטואליות לפיתוח ובדיקה, ועד לבניית אתרי אינטרנט וניהול והפצת מדיה.

למידע נוסף אודות Windows Azure

Windows Azure ב-4 צעדים פשוטים

לבלוג של Windows Azure בעברית

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: