מבט לעתיד: 13 המקצועות הפופולריים של 2020

חשבתם פעם להיות מנהלי מותג אישי דיגיטלי, קוצרי אנרגיה, מומחים למימון המונים או יועצי פרטיות? שילוב של קדמה טכנולוגית וטרנדים קיימים מסייע לנבא אילו מקצועות חדשים עשויים להיווצר בשנים הקרובות.

קרדיט תמונה: Flickr, cc-by-torley

משרדי העתיד. קרדיט תמונה: Flickr, cc-by-torley

הפוסט נכתב על ידי מעין מנלה

לפני 15 שנה קשה היה לדמיין שיהיו היום מקצועות כמו מפתח אפליקציות או יועץ SEO. כל עובד וכל ארגון שרוצה לשרוד, להתקדם ולהתפתח עם השנים צריך להתכונן לעתיד, אבל קשה לחזות מה יהיו המקצועות החדשים שיווצרו עשר או עשרים שנה. אמנם אף אחד לא יכול לנבא בדיוק מה יהיה בעוד עשר שנים אבל אפשר למצוא רמזים לכך כבר בהווה: התפתחות טכנולוגית, שינויים בשוק העבודה וטרנדים עולמיים כמו התמקדות באיכות הסביבה יכולים לסייע.

בעבר חזו שיהיו יועצים גנטיים וטכנאי בינה מלאכותית באמצעות ההבנה שמקצועות העתיד יתפתחו מתחומי קריירה קיימים ויתאפשרו עקב קידמה טכנולוגית, שינויים בסביבת העבודה וטרנדים אחרים. בהתחשב בעקרונות אלו פרסמה החוקרת סינתיה ווגרנר מחברת סודקסו אשר החלה לפעול גם בישראל, מספר מקצועות שככל הנראה יהיו קיימים עד שנת 2030.

אחד הטרנדים המשמעותיים שזוהו במחקר הוא השמירה על איכות הסביבה אשר צפוי להוליד מקצועות כמו 'יועצי קריירה ירוקים' או 'קוצרי אנרגיה'. הקידמה הטכנולוגית והשימוש הגובר שלנו ברשתות חברתיות עשוי להוביל למקצוע חדש של 'מנהל מותג דיגיטלי' אשר תפקידו יהיה לנהל עבור אנשים אחרים את תדמיתם האינטרנטית, ויהיה גם מי שאחראי לעשות זאת לאחר המוות. תפקיד הפוך יבצע הארכיאולוג הדיגיטלי שתפקידו יהיה לדלות פרטים שאחרים ביקשו להסתיר או להעלים מהרשת.

אילו עוד מקצועות חדשים צופן העתיד?

1. יועצי קריירה ירוקים – תפקידם של יועצי הקריירה הירוקים יהיה להפחית את ההשפעה של עובדים וארגונים על הסביבה.  אחד הטרנדים שקיימים היום הוא החשיבה הירוקה ומתוך כך צפוי לצמוח המקצוע הזה, אדם שתפקידו לראות כיצד להפוך עבודות של אחרים לפחות מזיקות לסביבה. למשל, כיצד ניתן להפוך מכון יופי לידידותי לסביבה? מה לגבי קניונים או סופר-מרקטים?

2. קוצרי אנרגיה – כאמור, אחד הטרנדים המשמעותיים היום הוא החשיבה הירוקה. קידמה טכנולוגית בשילוב הטרנד הזה תביא ליצירת 'קוצרי האנרגיה' שתפקידם יהיה למצוא דרכים יצירתיות לייצר אנרגיה. מהנדסים ואנשי תעשייה ישתמשו בכישוריהם כדי לנצל אנרגיה שמייצרים בני אדם כאשר הם צועדים, או נוסעים באופניים להפעלת מוצרים חשמליים.

3. מנהל מותג אישי דיגיטלי – התמונה המביכה ממסיבת הרווקים שפרסמתם בפייסבוק תחת השפעת אלכוהול, או השיר שכתבתם ופרסמתם בגיל 16 והיום מופיע בכל פעם שמישהו מחפש את שמכם במנוע חיפוש, כל אלו משפיעים על זהותכם הדיגיטלית. עקב השימוש הגובר ברשתות חברתיות והנוכחות המתעצמת של אנשים באינטרנט, בעתיד יהיה צורך באנשים שינהלו את התדמית הדיגיטלית עבור אחרים.

קרדיט תמונה: Flickr, cc-by-william cho

קוצרי אנרגיה? קרדיט תמונה: Flickr, cc-by-william cho

4. מנהל זהות דיגיטלית אחרי המוות – באופן דומה למנהל המותג הדיגיטלי האישי יהיה צורך במישהו שינהל את המידע על אדם לאחר מותו. נכסיו הדיגיטליים, הרשתות החברתיות, הפרסומים הקשורים בשמו והתגובות של אחרים.

5. ארכיאולוג דיגיטלי – הארכיאולוג הדיגיטלי ימלא את התפקיד ההפוך למנהל המותג האישי הדיגיטלי. תפקידו יהיה לדלות פרטים שהיו קיימים ברשת אך שאחרים מנסים להסתיר. יריבים פוליטיים, מעסיקים פוטנציאלים ואפילו מאהבים עשויים לשלם סכומי כסף נאים כדי למצוא מידע שניסו להעלים מהרשת.

6. רכז כישרונות – בעבר אנשים עבדו באותה חברה במשך כל הקריירה שלהם. היום, כמעט כולם מחליפים מקום עבודה כל כמה שנים. בעתיד, יכול להיות שזה יהיה מקובל לעבוד כקבלנים לזמן קצר, להיות מגויסים לפרויקט מסוים על ידי 'רכז כשרונות' אשר ידע כיצד לנצל את הידע והכישרון של העובדים שהוא מכיר באופן מיטבי עבור הפרויקט. ארגונים גדולים ימשיכו לכווץ את הפעילות שלהם לפעילות הליבה ויסתמכו יותר על קבלנים, מיקור חוץ ועובדים זמניים. הכלכלה תהפוך למבוססת פרויקטים באופן דומה לדרך בה הוליווד אוספת שחקנים ואנשי צוות להפקת סרטים. רכזי כישרונות יחזיקו במאגרי מידע של אלפי 'סוכנים עצמאיים' ובעת הצורך ירכיבו צוותים עבור פרויקטים.

מומחה למימון המונים? מומחה לכביסת בגדים חכמים?

7. מומחה מימון המונים – ריבוי אתרים כמו קיקסטארטר או מימונה הישראלי שנועדו לגייס כסף באמצעות ההמון יוביל ליצירת מקצוע חדש. מומחה שיידע כיצד למקסם את הסיכוי לגיוס כספים באמצעות אתרים אלו ולקדם פרוייקטים מסויימים.

8. יועץ פרטיות – ככל שאנחנו מוותרים על יותר ויותר פרטיות לטובת גוגל או פייסבוק כך ייגבר הצורך ביועצי פרטיות. אלו יהיו מומחים אשר יידעו לקרוא ולהבין את טפסי 'מדיניות הפרטיות' הארוכים והמסובכים, יהיו בקיאים בטכנולוגיה ולהגן על פרטיות לקוחותיהם.

9. קונסיירז' משרדי – סביבת העבודה משתנה ואיתה גם התפיסה של המשרד. כבר היום ישנן חברות שלא מעוניינות לשכור חלל משרדי באופן קבוע אלא רק מעוניינות מקום שנותן להם את כל השירותים הדרושים, החל משירותי מזכירות ועד אדם שתפקידו יהיה לשפר את איכות החיים של העובדים. לדוגמא, במידה ועובדת רוצה לקבוע תור למניקור או להזמין טיסה לחו"ל, במקום לבזבז על זה זמן במהלך שעות העבודה, יהיו אנשים שתפקידם יהיה לספק שירותים כאלו עבור מקום עבודתה.

10. מפעילי מזל"טים מסחריים – זה מקצוע שכבר קיים בצבא, אבל עם הכניסה של המטוסים הזעירים לחברות פרטיות יהיה צורך במפעילים שיטיסו את החבילה שהזמנתם באמזון עד לפתח ביתכם.

קרדיט תמונה: Flickr, cc-by-torley

ארכיאולוג דיגיטלי? קרדיט תמונה: Flickr, cc-by-torley

11. ספקי שירותי כביסה לבגדים חכמים – עם כניסתה של טכנולוגיה לבישה לארון הבגדים שלנו יהיה צורך במומחים שיידעו כיצד לנקות את הבגדים האלו מבלי להרוס אותם. יכול להיות שמפעילי מכונים לניקוי יבש יעשו הסבה ויתמחו בשיטות לניקוי שלא יהרסו את הרכיבים האלקטורניים בחולצה החכמה שלכם.

12. חקלאי-שף – אמנם יש כאלו שלא יחשבו על חזרה לכלכלה אגררית כ'התקדמות' אבל יש היום התעניינות גוברת בחקלאות אורגנית ומקומית. היום תושבי ערים רבות בעולם משתמשים בשירותים ששולחים להם פירות וירקות טריים שגודלו על ידי חקלאים מקומיים עד הבית. אם משלבים את הטרנד הזה עם טרנדים כמו בישול בריא, טבעונות או שפים פרטיים נוצר מקצוע חדש – חקלאי-שף שגם מגדל את המזון וגם מבשל.

13. פסיכולוג צמחים – חוקרי צמחים בודקים ומגלים כל הזמן עובדות מפתיעות כמו למשל שצמחים רואים, מריחים ומתקשרים ביניהם. למשל, פרופ' דניאל חיימוביץ, מנהל מכון מן למדעי הצמח באוניברסיטת תל אביב, טוען בספרו "What a Plant Knows" שצמחים יכולים להריח, לראות ואף להסתגל ולהגיב לסביבתם. עם התפתחות המחקר בתחום יכול להיות שיווצר צורך בפסיכולוג צמחים שיידע ליישם את התובנות לטובת חקלאות ואפילו לשם טיפוח גינות נוי.

הפוסט פורסם במקור ב״כלכליסט״

כלכליסט

אתר החדשות הכלכלי המוביל בישראל. באתר מתפרסמות כל חדשות הכלכלה בארץ ובעולם, בורסה, טכנולוגיה, IT, נדל"ן, משפט ושיווק.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: