מנובאק ג'וקוביץ' ועד עומרי כספי: כשהספורטאים המקצועיים הופכים למשקיעים בסטארטאפים

בכל העולם ואפילו בישראל – כוכבי הספורט המקצועני מגלים את ההייטק. חלקם הופך למשקיעים וחלקם ליזמים

עומרי כספי מה-NBA ל-סיליקון וואלי. מקור: By Jaripk – CC BY-SA 3.0

מאת: תומר יהודיין

קריירה של ספורטאים וספורטאיות קצרה בהרבה משאר המקצועות בעולם המודרני. ברוב ענפי הספורט כבר בתחילת או אמצע שנות ה-30 לחייהם, הספורטאים תולים את הנעליים ומתחילים לחשוב על השלב הבא בקריירה.

תהליך הפרישה מורכב מאוד והשינוי בסדר היום ובמעמד יוצר אצל רבים בעיות בריאותיות, תחושת בדידות, דיכאון ואתגרים כלכליים שלעיתים אף מובילים לפשיטת רגל. מאז הכתבה שפורסמה ב-Sports illustrated, בה נכתב שכ-60% משחקני הכדורסל ב-NBA פושטים רגל כחמש שנים לאחר הפרישה, ו-78% משחקני הפוטבול ב-NFL נתקלים בקשיים כלכליים, החלו להתגבש תכניות הכשרה שעוזרות לשחקנים לתכנן את הצעדים ביום שלאחר הפרישה. גם בארץ, הספורטאים מצאו שיטה ל"נצח את הסטטיסטיקה" ולדאוג לעתידם כבר במהלך הקריירה.

ספורטאים מקצועיים משקיעים את מרבית שעות היום בין מגרשי האימונים, חדרי הכושר, הנסיעות למשחקים וזמן עם המשפחה, לכן לא נשאר להם הרבה זמן להשקיע בלימודים ופיתוח עצמי. הספורט הוא התשוקה הגדולה ביותר שלהם, כך שגם אחרי הפרישה הם מחפשים אפיקי קריירה הקשורים לתחום בו עסקו בתפקידי אימון וניהול שונים. גם בבחינת ההתנהלות הפיננסית של רוב הספורטאים, ניתן לראות בעיקר משיכה להשקעות באפיקים המסורתיים כמו נדל"ן ושוק ההון. אך המגמות בעשור החדש אליו נכנסנו בסערה, טרפו את הקלפים והיום כבר ניתן לראות דור חדש של ספורטאים שחושבים קצת אחרת ומחפשים הזדמנויות מגוונות ומעניינות יותר.

האנג'לים החדשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים למגמה, שמתעצמת בקרב שחקנים מקצועיים ואתלטים מובילים בעולם, שבוחרים להשקיע את כספם בחברות הייטק ומנסים למנף את הונם באפיקים טכנולוגיים עם פוטנציאל רווח וסיכון גבוהים. דוגמה טובה לכך היא התנהלותו של שחקן ה-NBA אנדרה איגודלה מקבוצת גולדן סטייט ווריורס, שהיה לו חלק ב-3 זכיות אליפות עם הקבוצה, אשר השקיע כבר ביותר מ-40 חברות והיה חלק מ-3 אקזיטים. בין החברות שאיגודלה השקיע בהן, היא חברת Zoom שאותה הכרנו בפרוץ המגפה; Dapper labs, שפיתחה כמה מטבעות קריפטו; ופלטפורמת NBA Top Shot, שמאפשרת לאוהדים בכל העולם לרכוש באופן וירטואלי את רגעי השיא של השחקנים שהם אוהדים. בנוסף להשקעותיו, איגודלה יזם כנס חדשנות והשקעות מטעם NBPA (ארגון שחקני ה-NBA), שמפגשי בין שחקני NBA לקרנות הון, מנהלי הייטק, ויזמים.

כרמלו אנתוני. צילום: CC-BY-3.0 Trevor Ariza

שחקן NBA נוסף שבולט בתחום הוא כרמלו אנתוני, שכבר בשנת 2014 הקים את קרן ההשקעות Melo7 Tech Partners, LLC ומאז השקיע בכ -30 חברות בהן חברת קנאביס; חברה שמתמחה במחסנים חכמים; וחברת Overtime – שעוזרת לאתלטים ליצור תוכן דיגיטלי איכותי ומניב. גם בזירה הישראלית יש לנו נציגות, כשאחד השמות הבולטים ביותר הוא עומרי כספי, מגדולי שחקני הכדורסל הישראלי, שהודיע הקיץ על פרישה ממשחק פעיל. בשנת 2018 פורסם שכספי השקיע כ-2 מיליון ש"ח בחברת Day2, אשר עוסקת בהמלצות תזונה מותאמות אישית, בהתבסס על מיפוי וניתוח הרכב חיידקי המעי. עומרי ציין בראיון כי הוא מאמין בחשיבות של המוצר ובתרומה שלו לתעשיית הספורט. כספי גם השקיע בחברת Boards לאחרונה, וסקטור נוסף שלפי הפרסומים כספי השקיע בו מילוני דולרים, הוא תחום יצוא וייבוא קנאביס.

הסופרסטארים של הספורט העולמי מגלים את הסטארטאפים הישראלים

מספר הספורטאים הישראלים שיכולים להרשות לעצמם להפוך למשקיעים סדרתיים הוא מועט יחסית, אך הבשורות המשמחות ליזמים הישראלים הן שספורטאים מובילים בעולם כבר לוטשים את עיניהם לעבר הטכנולוגיות הישראליות ואף משקיעים בהן. טניסאי העל נובאק ג'וקוביץ' שלאחרונה השווה את מספר הזכיות בתארי גראנד סלאם ל-20, זיהה את הפוטנציאל של חברת PlaySight, המביאה מהפכה לתעשיית הטניס ויוצרת בין היתר מגרשים חכמים, והשקיע בשני סבבי הגיוס של החברה שגייסה 28 מיליון דולר. הטניסאי הבכיר אף שימש כפרזנטור של החברה. שחקן NBA נוסף שבחר להשקיע בחברה ישראלית הוא כריס פול, שלאחרונה נכנס לליבנו בעקבות סיפורו האישי וההעפלה לגמר ה-NBA,  יחד עם ג'יי ג'יי רדיק ודמויות נוספות מהכדורסל האמריקאי, השקיעו בחברת RSPCT הישראלית שעוזרת לשחקנים מקצוענים וחובבנים לשפר את אחוזי הקליעה שלהם. פול אמר אז: "RSPCT עוצבה כדי לעזור למקסם את האימונים והביצועים דרך ניתוח של נתונים. הטכנולוגיה יכולה לשמש לשיפור הקליעה של השחקנים הטובים בעולם כמו גם של אתלטים צעירים בתחילת דרכם".

לא רק משקיעים – גם יזמים

ההשקעה של ספורטאים בתעשיית הספורט-טק היא מתבקשת וטבעית. התשוקה לספורט לצד הפוטנציאל שיש בתחום ההייטק מושכת אותם וחלקם אפילו מחליטים לקפוץ למים העמוקים ומתחילים לפתח מיזם טכנולוגי משלהם. דוגמה מעוררת השראה, היא של השחיין הישראלי המעוטר בכל הזמנים גל נבו, שפרש בגיל 31 ומאז הוא המייסד והמנכ"ל של הסטארט-אפ SenSwim. גל, שבילה שעות על גבי שעות בבריכה, הבין שיש צורך אמיתי בכלי שיעזור למדוד את הביצועים של השחיינים וייתן המלצות פרקטיות לספורטאים ולצוותים המקצועיים. כיום המערכת מותקנת בבריכה האולימפית במכון וינגייט ובקרוב תעזור לדור העתיד של השחיינים. "לא פשוט לעשות את השינוי מספורטאי ליזם, אך ברגע שאתה מתחיל אתה מבין כמה הכלים והקשרים שיצרת בתקופה כספורטאי יכולים לסייע. אני מאמין שהמערכת תוכל לעזור לדורות של שחיינים שיזכו לקבל חווית אימון, שהייתי רק יכול לחלום עליה בתקופתי כשחיין מקצועי" אמר נבו בראיון.

ספורטאים מוכרים נוספים שבחרו ללכת בדרך היזמית הם שחקן הכדורסל מתן נאור, שחקן נבחרת ישראל לשעבר שפיתח אפליקציה בתחום התזונה המיועדת לספורטאים צעירים, בנוסף לאחים חן וגיל לבית פומרנץ', שלקחו את הניסיון העשיר שלהם בתחום הכדוריד ופיתחו מערכת שעוזרת לספורטאים בפן המנטלי. גם בענפים הפראלימפים אנו רואים ספורטאים שמזהים את הצורך של התעשייה ומחליטים לצאת במסע יזמי לעבר הפתרון. כך למשל תומר יצקן, שחקן נבחרת ישראל בכדורסל כסאות גלגלים לשעבר, מייסד מיזם המאפשר לאנשים מכל העולם להפוך לשדרים של משחקי ספורט. ישנם הרבה מאפיינים דומים בדרך ובכישורים של ספורטאים ויזמים. הדבקות במטרה, הרצון להצטיינות, עבודת הצוות ועוד אך עם זאת, חסם הכניסה המשמעותי שלהם לתחום הוא בדרך כלל ידע והכשרה ראויה בתחום.

ישנן מספר תכניות הכשרה וקורסים בעולם, למשל ב-NBA ובוועד האולימפי (IOC), שמטרתן לעזור לאתלטים לפלס את דרכם בדרך היזמית ולהיכנס לתחום הטכנולוגיה. גם בארץ נפתח בשנת 2019 לראשונה קורס "ספורט, סטארט-אפ ומדיה", שעוזר לשחקנים למנף את הקריירה שלהם ולהיכנס לעולמות ההייטק והספורט-טק. הקורס הייחודי הוא יוזמה משותפת של קבוצת החדשנות בספורט "קולוסיאום" וארגון שחקניות ושחקני הכדורגל בישראל. מדובר בקורס חדשני הכולל 15 מפגשים בהם השחקנים לומדים מושגים ומודלים מתחום היזמות, פוגשים דמויות מובילות בתעשייה, יוצאים לסיורי שטח בחברות טכנולוגיות ואף מתנסים בטכנולוגיות ספורט מתקדמות. בין בוגרי הקורס, תמצאו את השוערים דני עמוס, דניאל טננבאום ועומרי גלזר, שחקנים ותיקים כמו יובל אבידור לצד צעירים מוכשרים כמו תאי בריבו, איילון ירושלמי ועוד. המחזור הבא יפתח באוקטובר הקרוב באירוע חגיגי במשרדי חברת הספורט-טק המצליחה WSC Sports בתל אביב.

הטכנולוגיה של SenSwim הישראלית

אחד מסיפורי ההצלחה של בוגרי הקורס הראשון הוא דושאן מאטוביץ', המגן הסרבי ששיחק בעבר בבית"ר ירושלים עירוני קרית שמונה ואחרות, כיום משמש כעוזר מאמן בבני סכנין. במהלך הלימודים בקורס, פגש דושאן מספר דמויות מפתח בספורט-טק הישראלי, התחבר אליהם, וזמן קצר לאחר מכן החל לעבוד כמנהל פיתוח עסקי ופרזנטור בחברת Playform. החברה, מפתחת אפליקציית מאמן אישי לשחקני כדורגל צעירים, המבוססת על טכנולוגיה ייחודית של ראיה ממוחשבת, ש"צופה", מודדת ונותנת פידבק בזמן אמת לשחקן, תוך כדי ביצוע האימון ובונה לו תוכנית אימון אישית על בסיס פרופיל השחקן שלו. "מדובר במצב WinWin קלאסי. דושאן תורם לחברה את הניסיון הרב שלו בכדורגל, את הידע והקשרים שלו, ומצד שני מקבל הזדמנות ייחודית לדריסת רגל בתעשיית הספורט-טק שהרבה שחקני כדורגל היו מייחלים לה. אנו מזהים את הפוטנציאל האדיר שבחיבור עולמות הספורט והטק ופועלים באופן שוטף לקידום ספורטאים בתעשייה". מסר שמוליק בראל, מנכ"ל Playform.

הקריירה שאחרי הקריירה

אנו עדים לתופעה של דור חדש של ספורטאים שמבינים את ההזדמנות האדירה בעולם הטכנולוגי ולא מפחדים ללמוד על התחום ולהשתלב בו על אף הסיכונים הכרוכים בכך. אחד האלמנטים המרכזיים שיעזרו לשחקנים לקבל החלטות נכונות בתחום שלרוב די זר להם, הוא ההיכרות עם התעשייה המקומית ופיתוח רשת קשרים בה. תכניות הכשרה הנוגעות ביזמות, חדשנות וטכנולוגיה, השתתפות בכנסים וחיבור לגופים העוסקים בתחומים אלה, הם חלק מהצעדים שיסייעו לספורטאים להזניק את הקריירה שמחוץ למגרש בתקווה ושאיפה לייצר עוד סיפורי הצלחה.

הכותב הוא מנהל הפעילות בישראל של קבוצת החדשנות בספורט קולוסיאום

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: