הכירו את PrivatEquity.biz שתאפשר ליזמים להרוויח עוד לפני האקזיט [גיק על אחד]

במקום להמתין לאקזיט, הנפקה או אפילו גיוס הון, הפלטפורמה של הישראלית מאפשרת לעובדים, עובדים לשעבר ואף ליזמים עצמם למכור את ניירות הערך שלהם בחברה לציבור הרחב.

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

אין זה סוד שישראל נחשבת בפי רבים כאומת הסטארטאפים. אך לצערם של היזמים, לא כולם מצליחים להגיע אל האקזיט או אל ההנפקה הנכספים על מנת להנות מהרווחים, כאשר גם העובדים עצמם נאלצים להמתין בסבלנות לפוטנציאל הרווח.

מתוך מחשבה זאת נוסדה PrivatEquity.biz. מדובר בפלטפורמת סחר אינטרנטית, המפגישה בין משקיעים פרטיים, עובדים ועובדים לשעבר המחזיקים בניירות ערך בחברות הייטק פרטיות. באמצעותה, יכולים העובדים, המייסדים ואף ספקי השירותים השונים להציע את ניירות הערך הפרטיים שבבעלותם למכירה.

על מנת ללמוד קצת יותר על המהלך והקונספט שמאחוריו, תפסנו את עו״ד אורן הראל, יושב הראש של זירת הסחר המדוברת המפקח ומלווה את כל שלבי הפעילות של החברה. בראיון הוא הסביר לנו כיצד מאמין ש-PrivatEquity.biz עתידה לשנות את כללי המשחק בחיי עובדי ההייטק ובעולם ההשקעות.

מדוע הוקמה פלטפורמת PrivatEquity.biz?

אנחנו מביאים בשורה גדולה ליזמים ועובדים של חברות היי-טק בישראל. אם עד כה עובדים נדרשו להמתין עד לאקזיט בכדי לממש את אחזקותיהם, כעת יוכל האקזיט של חברות פרטיות להפוך מאירוע חד פעמי לתהליך מתמשך, אשר ניתן לשלוט בעיתויו, ועובדים בעלי ניירות ערך יוכלו להיפגש עם הכסף לפני האקזיט או חלוקת הדיבידנד.

אנו מייצרים שינוי חברתי-תרבותי שמחזק את העובדים ואת החברות בארץ, ומעניק ערך מוסף להחזקה בניירות ערך של חברות פרטיות, גם אם ההחזקה הינה בשיעורים קטנים. אנו גם רואים בעצמנו ובמיזם שאנחנו מובילים את אחד מראשי החץ של ענף ה-FinTech, המחבר בין טכנולוגיה לפיננסים.

מלבד זירת ניירות הערך לעובדים, אנו מציעים שתי זירות סחר נוספות: זירת ההנפקות הפרטיות של חברות בצמיחה, וזירת האנג’לים. בזירת ההנפקות הפרטיות, PrivatEquity.biz מציעה לחברות פרטיות בעלות מודל עסקי ברור אשר השלימו לפחות סבב גיוס אחד של השקעה, ביניהן גם חברות בוגרות חממה שגייסו הון מהמדען הראשי, לגייס הון ממשקיעים פרטיים.

זירת האנג’לים מאפשרת לאנג’לים להוביל סבבי השקעות בחברות סטארטאפ, באמצעות פנייה לשדרת המשקיעים של PrivatEquity.biz ובאופן זה להכפיל את ההשקעה שלהם בכל מיזם. הפלטפורמה מתמקדת “במשקיעי ערך”. כלומר, משקיעים בעלי הון המחפשים השקעות חכמות וארוכות טווח.

אנחנו עובדים על פיתוח הפלטפורמה קרוב לשנתיים. הכרזנו עלייה בחודש מרץ האחרון מתוך כוונה להתחיל בפעילות הסחר בתוך מספר שבועות. נכון להיום החברה נמצאת בעיצומו של תהליך רישום עשרות עסקאות באתר, כאשר הזירה רלוונטית גם לחברות מוכרות אשר השלימו גיוסי הון.

עו"ד אורן הראל. צילום:

עו”ד אורן הראל. צילום: אסנת קרסננסקי

אתם מציינים שעובדי החברה יכולים למכור את המניות שלהם לציבור הרחב. כיצד תהליך זה מתבצע?

עובדים, עובדים לשעבר, מייסדים וספקי שירותים המחזיקים במניות בחברות היי טק פרטיות אכן יכולים להציע באמצעות PrivatEquity.biz ניירות ערך לציבור. עובד בחברת היי-טק פרטית שיציע את ניירות הערך שברשותו למכירה יוכל לפרסם מידע אודות החברה אשר את ניירות הערך שלה הוא מחזיק.

35 המתעניינים הראשונים בניירות הערך יוכלו לפנות ולקבל הצעה מפורטת לרכישת ניירות הערך. ההצעה צריכה לכלול מרכיבים כגון סוג הניירות, חלקם בהון ניירות הערך של החברה, המחיר המבוקש בגינם וכדומה. יש להגיש הצעת רכישה בכפוף להפקדת התמורה המוצעת בידי נאמן. ההצעה הגבוהה ביותר תועבר למוכר. אם ישנן כמה הצעות באותו סכום, תועבר למוכר ההצעה הראשונה שהתקבלה. הצדדים יקבלו ארכה להשלמת העסקה מחוץ לאתר וללא כל מעורבות של האתר. במידה ונקשרה עסקה בין הצדדים, הנאמן יעביר את התמורה, בניכוי עמלות האתר, למוכר.

כיצד מוודאים את אמינות החברות? כיצד ניתן להבטיח למשקיעים שלא מדובר ב”הונאה” ושהחברה אכן תעשה כל שביכולתה על מנת להשתמש בכסף בצורה הטובה ביותר?

לפני שהמשתמש באתר מתקשר בהסכם לרכישת ניירות ערך או השקעה בחברה, עליו לבצע את כל הבדיקות הדרושות בעסקאות מסוג זה, על מנת להבטיח שכל מי שמציג עצמו כבעלים ומחזיק של ניירות הערך, הוא אכן כזה, וכי הפרטים המוצגים על ידי החברה המבקשת לגייס משקיעים, אכן נכונים.

כך למשל, מומלץ לקבל ממי שמציע למכירה ניירות ערך, מכתב רשמי של החברה אשר ניירות הערך שלה מוצעים למכירה, המאשר כי אכן המוכר רשום במרשם ניירות הערך של החברה כבעלים וכמחזיק של ניירות הערך, וכן מוצע לבדוק את מרשם רשם החברות בנוגע לחברה, במידה ומדובר במניות. אנו ממליצים בחום להיעזר באנשי מקצוע לצורך עריכת בדיקות ביחס לכל ההיבטים הנוגעים לביצוע ההשקעה.

מקור: עמוד הפייסבוק של PrivatEquity.biz

מקור: עמוד הפייסבוק של PrivatEquity.biz

במה הפלטפורמה הנוכחית טובה יותר משאר השירותים הקיימים בשוק, כגון OurCrowd, המציעים גם הם לקהל הרחב אפשרות להשקיע בחברות?

בשונה משירותים כמו OurCrowd, פלטפורמת PrivatEquity.biz אינה זירה של גיוס המונים (crowdfunding), בין היתר משום שהיא מוגבלת להשקעה של עד 35 משקיעים בשנה בכל מיזם או הצעה למכירת מניות. עם זאת, אנו שותפים לרציונל של מימון המונים מכיוון שכל אדם מהציבור יכול  להיעזר באתר בכדי לבצע השקעה, לרבות השקעה בסכומים לא גבוהים.

בניגוד לאתרים למימון המונים, PrivatEquity.biz מהווה שוק שניוני (secondary market), המאפשר הנפקת ניירות ערך על ידי חברות לאורך זמן. המודל החדשני אותו מציעה הפלטפורמה מאפשר גיוס הון בעלויות נמוכות, במהירות וביעילות, תוך הנפקה של ניירות ערך בהיקף קטן יחסית לציבור מצומצם של משקיעים, מבלי לאבד את השליטה בחברה, ומבלי להיחשף במועד מוקדם מדי לרגולציה הכרוכה בהפיכת החברה לציבורית.

במקביל לפעילות בארץ התחלנו גם בפעילות בינלאומית מתוך חזון להפגיש בעלי מניות בחברות פרטיות ויזמים מהארץ ומהעולם עם הון פרטי עצום שקיים בארץ ובעולם, ומחפש הזדמנויות השקעה מעניינות בהיי-טק. השקנו את האתר גם באנגלית ובגרמנית מתוך מטרה לפנות למרכזי היי-טק נוספים בעולם, בעיקר בלונדון ובברלין, ואנחנו מעלים קמפיינים יעודיים במדינות אלה. בחודשים הקרובים נרחיב את הפעילות למדינות נוספות באירופה ובאסיה מתוך מטרה להגיע לרוב מרכזי ההיי-טק באזורים אלה.

מדוע לדעתך צריך אלטרנטיבה למודל גיוס הכספים הקיים כיום בחברות סטארט-אפ?

ראשית, אני רוצה להעיר כי תחום גיוס הכספים לסטארטאפים בענפי ההיי טק הגיע לאחרונה לשלב בוגר יותר. הטכנולוגיה של ימינו מאפשרת רמת זמינות גבוהה יותר של מידע אודות החברות המגייסות, שבו ניתן לשתף את המשקיע הפוטנציאלי. החברות המגייסות מודעות לחשיבות החצנת המידע אודותיהן והדבר הופך את תהליך גיוס הכספים לשקוף יותר.

מעבר לכך, לצורך באלטרנטיבה קיימות שתי סיבות בולטות. ראשית, למרות האתגרים, קיימות בישראל ובעולם בכלל כמויות עצומות של חברות סטארטאפ. בכדי לבנות חברות טובות, היזמים צריכים להגיע להון שיסייע להם להתפתח ולחדור לשווקים מחוץ למדינותיהם. ליזמים רבים, שבאים עם הבנה שעיקרה טכנולוגית, אין את הקשרים הנכונים לאנשי המפתח הדרושים לגיוס הון.

שנית, חלופות המימון המסורתיות הולכות ונעשות קשות יותר. ההיבט הראשון של קשיים אלה הוא כמובן חולשת חלק גדול מקרנות ההון סיכון ואנחנו רואים את התופעה בארץ. כך לדוגמא בשנת 2010 כמעט לא גויס כלל הון על ידי קרנות הון סיכון בישראל. בשנת 2012 גויסו על ידי קרנות הון סיכון 725 מיליון דולר, אך בשנת 2013 סכום זה צנח לכדי 526 מיליון דולר בלבד.

ההיבט השני הוא רתיעה הקיימת בקרב משקיעים מוסדיים מפני השקעה בסטארטאפים, המקטינה את טווח האפשריות של חברות היי-טק לגיוס הון. PrivatEquity.biz מציעה חלופה לחברות סטארט אפ באמצעות מתן גישה ישירה למשקיעים מכל העולם שמעוניינים להשקיע בחברות אלו.

מקור: Flickr, cc-by Philip Taylor

מקור: Flickr, cc-by Philip Taylor

כיצד אתה רואה את העתיד בכל הנוגע להשקעות בסטארטאפים? האם אכן רוב ההשקעה תגיע מהקהילה, במודל דומה לזה הקיים כיום באתרים כגון Kickstarter, או שלקרנות עדיין יהיה כוח משמעותי בעלייה ונפילתה של חברה?

על פי הערכתנו, השוק נע לקראת שילוב בין מודלים שונים. ככל שהטכנולוגיה של הסטארטאפ תהיה מורכבת יותר תידרש מעורבות יותר אקטיבית של גורמים מקצועיים ומשקיעים אסטרטגיים שיצטרפו וילוו את החברה, ולכן עדיין יידרשו קרנות הון סיכון ומשקיעים מוסדיים ואסטרטגיים. גופים אלה מייצגים את ההון המוגבל הזמין לסטארטאפים.

אך לצד זאת, סטארטאפים צריכים בראש ובראשונה הון על מנת לצמוח וההון הרב ביותר מצוי כיום ברשת האינטרנט, ובמובן זה תהיה דרישה הן לפלטפורמות גיוס המונים והן לפלטפורמות גיוס חדשניות כגון PrivatEquity.biz.

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

2 תגובות על "הכירו את PrivatEquity.biz שתאפשר ליזמים להרוויח עוד לפני האקזיט [גיק על אחד]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קורא אורח
Guest

אני מתנצל אם זה נשמע כעלבון, אך זו באמת עצה חברית וכנה: הרעיון הוא נחמד ביסודו, אך פרסום מקצועו של העומד בראש המיזם, עורך דין, ועוד תמונתו, פוגמים מאוד באמינות של המיזם, ואמינות זה אחד היסודות החשובים שחברה שכזו חייבת. הבדיחה הידועה אומרת שמוערך דין לא קונים כלום, לא מוכרים כלום ולא מתחתנים. העצוב הוא שהבדיחה הזו לא מצחיקה אלא מציאותית מידי. עצתי היא להצניע את עברו המחשיד של היזם כעורך דין, ולהדגיש את הרעיון היפה שביסוד החברה.

ענת
Guest

יוזמה מצויינת.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: