סינגפור, אחת הכלכלות החזקות בעולם, מחשבת מסלול מחדש

הכלכלה הסינגפורית אינה בשיאה, אך גם אינה במיתון. למרות צמיחה של 4.6% בתל"ג ברבעון השלישי, התושבים מלינים על סנטימנט עסקי גרוע, והממשלה בתגובה תכננה והכריזה על צעדים לחיזוק התעשייה ושיפור התחרותיות שלה באסיה

Chinnaphong Mungsiri/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Chinnaphong Mungsiri/ Getty Images Israel

מאת רון שניר

סינגפור מפורסמת כסיפור הצלחה חסר תקדים מבחינה עסקית-לאומית. היא הצליחה להגיע לעוצמות בלתי נתפסות עבור מדינה ש"נזרקה" ממלזיה בשנת 1965 כששטחה עוד היה קטן מ-500 קמ"ר, ואילו היום חיים בסינגפור 5.6 מיליון תושבים, היא מתפרשת (אם אפשר להשתמש בפועל זה) על שטח של 715 קמ"ר ומהווה "האב" לפעילות עסקית בדרום מזרח אסיה ולעתים אף לכלל אסיה.

סינגפור מושכת חברות זרות מכל רחבי העולם, ולמעשה מבססת את מרבית הייצור התעשייתי וחלקים נרחבים מהתוצר הלאומי על 7,500 חברות רב לאומיות שבחרו להקים את משרדיהם באי. מדי שנה מוענקות בה אשרות עבודה לכחצי מיליון כוח עבודה איכותי זר, תחת האסטרטגיה הלאומית של הממשלה לעודד חברות רב לאומיות להקים פעילות אסייתית דווקא בשוק השולי המקומי שלה. אך בשנים האחרונות סינגפור חווה סטגנציה בצמיחה, ועל אף שהתחזיות אופטימיות למדי לגבי שנת 2017, הרי שמצב הרוח הלאומי הכלכלי נמוך והתחושה הכללית היא של האטה משמעותית.

קניות אונליין ושוק הנדל"ן המדשדש

תחושת המיתון, שלא עולה בקנה אחד עם נתוני המאקרו החזקים בסינגפור, שוררת במדינה כבר זמן מה. התושבים מלינים על האטה כללית בפעילות העסקית השוטפת, ובעיקר בהוצאות הצרכנים והתיירים על מזון, ביגוד והנעלה. ייתכן כי התחושות אינן נכונות, אך הן עולות כנראה לאור המעבר של רבים מתושבי אסיה לקניות מקוונות. לא בכדי מרבית הסטארטאפים הסינגפורים שהוקמו בשלוש השנים האחרונות מתמקדים ב-E-Commerce, תשלומים ופתרונות לספקי אונליין מסוגים שונים.

נתוני הצמיחה מראים שנה מוצלחת מאוד לכלכלה הסינגפורית

סיבה נוספת לרגשות השליליות היא אי היכולת של שוק הנדל"ן להתאושש. שוק הנדל"ן המקומי הגיע לשיא כל הזמנים במרץ 2014, ומאז לא הצליח לשחזר את הנתונים הבולטים במכירת דירות לזרים, ובעיקר במחירים שהאמירו לשחקים. בשנים האחרונות מחירי דירות למכירה צנחו בקרוב ל-20% מהשיא, ומחירי השכירות הידרדרו אף יותר. במדינה מייחסים זאת להיצע שגדל באופן ניכר לאור השיא שחווה השוק, לאוכלוסיית הזרים שרכשה בתים אך אינה בהכרח בעלת אמצעים כפי שהייתה בעבר ולחברות זרות אחרות שנהגו לשלם סכומים גבוהים לזרים שהסכימו להתגורר באסיה, אך לא עוד.

כאמור, נדמה כי התושבים מסרבים להאמין למספרים והסנטימנט העסקי נותר נמוך. השנתיים האחרונות בסינגפור לא מעודדות, לפחות לא מבחינת מצב הרוח: התושבים ואנשי העסקים במדינה חשים בהאטה הכלכלית, גם אם על פי המספרים הרשמיים קשה להגדיר את סינגפור כמדינה במיתון, בשטח רואים עסקים שסגורים את דלתותיהם, תנועת קונים ולקוחות דלילה וחנויות שמכריזות על מבצעי חיסול ומכירות סוף עונה, ובסינגפור אין עונות – יש שמש נצחית וחום לוהט 365 ימים בשנה.

נתון שפורסם לאחרונה והפתיע לרעה הוא צניחה של כ-8% בחודש בענף ייצוא מוצרי האלקטרוניקה. אם נוסיף את השיח הממשלתי על הפריון במגזר זה, נבין מדוע הממשלה החליטה לעודד את התעשייה להשתמש בטכנולוגיות מתקדמות ולהטמיע חדשנות כדי לשפר את התוצאות העסקיות והתחרותיות של סינגפור באזור. בממשלה נקטו כמה יוזמות כדי להשיג את המטרות, ובהן שת"פ עם המועצה לפיתוח הכלכלה EDB, שתפרסם בשבועות הקרובים תכניות חדשות לעידוד ושילוב טכנולוגיות וחדשנות בקרב חברות סינגפוריות מסורתיות.

דיגיטציה לעסקים קטנים ובינוניים

  • על אף שסקטור הייצור צמח בחוזקה והביא לגידול ברבעון השלישי של 4.6% בתל"ג, הסנטימנט השלילי כל כך בולט במדינה עד כי ראש ממשלת סינגפור, לי הסיין לונג, ציין בעצרת יום העצמאות השנתית את הנקודות הכלכליות המרכזיות שמנחות את המדיניות הכלכלית החדשה:
  • הקמת מרכז לייצור מתקדם בגוואנגזו, על מנת לסייע לחברות סינגפוריות לחבור לשותפים סיניים
  • הייצור האלקטרוני יקבל רוח גבית מהממשלה וצפוי לקלוט 2,100 עובדים חדשים וולגדול להיקף של 2.2 מיליארד דולר עד שנת 2020
  • סינגפור וגרמניה ישתפו פעולה במודל חדש לעידוד ייצור מתקדם במפעלים. במסגרת השת"פ ייבנה באחת מהאוניברסיטאות בסינגפור (SimTech) מתקן להדגמת טכנולוגיות ייצור מתקדמות, המימון יגיע ברובו מהממשלה הסינגפורית ורבות מהטכנולוגיות בתחום ניהול אנרגיה וסימביוזה תעשייתית (להגברת החדשנות והיעילות בייצור) יגיעו מגרמניה

אך הממשלה לא עצרה כאן, היא גם חתמה על תוספת של 80 מיליון דולר לתכניות לשילוב דיגיטיזציה אצל עסקים קטנים ובינוניים; על תוספת של 700 מיליון דולר מכספי הציבור שיושקעו בפרויקטי תשתית; ועל שותפות רב לאומית חדשה המבטיחה מימון של עד 600 מיליון דולר מכספי הציבור, על מנת להשקיע בחברות סינגפוריות ולהפוך אותן לרב לאומיות. במסגרת השת"פ, קרן הליקוניה (חברה בת של טמאסק) מציעה לחברות הסינגפוריות למצוא הזדמנויות לרכישות ומיזוגים, והיא תסייע בקבלת מימון משלים לביצוע העסקאות. בנוסף, 700 מיליון דולר.

אין ספק שהממשלה לקחה את תחושות אזרחיה ברצינות, גם אם הם לא תמיד מגובות בנתונים, וניתן רק לדמיין לאן התכנון הממשלתי והציפיות לשילוב טכנולוגיות יובילו את סינגפור בעשור הקרוב.

הכתבה בחסות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה

רון שניר היא הנספחת הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בסינגפור. במסגרת תפקידה היא אחראית על קידום היחסים הכלכליים בין ישראל לבין סינגפור ואינדונזיה. רון שניר עומדת בראש המשלחת הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה שנמצאת בסינגפור ומטרתה קידום השקעות בישראל, עידוד יצוא ישראלי לסינגפור ואינדונזיה, טיפוח מיזמים משותפים בין חברות ישראליות וסינגפוריות/ אינדונזיות, וקידום הזדמנויות לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח תעשייתי. למידע נוסף על פעילות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה.

הגב

1 תגובה על "סינגפור, אחת הכלכלות החזקות בעולם, מחשבת מסלול מחדש"

avatar

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גיורא
Guest

סינגפור היא דוגמה למופת איך ממשלה צריכה להתנהל.
מי שמנהל אותה אלה אנשים משכילים הטובים שהטובים ולא כל מיני דגנרטים חסרי השכלה בסיסית או עבריינים מורשעים למינהם שכל מטרתם זה לשרת את עצמם וקרוביהם.

בסינגפור הכל מתפקד כמו שצריך, פשוט הכל!
פארקים בכל פינה, כבישים מסודרים, הכל גדול ורציני.
ברחוב לא תמצאו נרקומנים/הומלסים, כל מיני חולרות.
יש שם חוק וסדר הלוואי עלינו…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: