אוסטרליה פוזלת לאחרונה להייטק הישראלי ויש לה סיבה מעולה לכך

30 שנים רצופות של צמיחה כלכלית הביאו את אוסטרליה לחשוב מחדש על מנועי צמיחה שאינם מבוססים על משאבי ואוצרות הטבע שלה, שהולכים ומתכלים. לאחרונה הממשלה ביבשת החמישית החלה להשקיע בחדשנות ויזמות, ולישראל יש גם חלק משמעותי בתהליך וגם הזדמנות עבור היזמים והמשקיעים המקומיים

 inigoarza/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: inigoarza/ Getty Images Israel

מאת שי זריבץ’, הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בסידני, אוסטרליה

עבור רובנו, אוסטרליה היא היבשת החמישית הזו שהיינו רוצים מתישהו בחיים לחסוך מספיק כסף ולפנות די זמן כדי להגיע ולבקר בה. רובנו חושבים על חופים בלתי נגמרים ועל גולשים שלא מתעייפים, על הנופים המיוחדים ועל חיות מוזרות כמו קואלות וקנגרואים ועל בית האופרה הצף המפורסם של סידני ועל “הגשר” של העיר, שמקבל ראשון בעולם את השנה החדשה עם מיליוני התושבים והתיירים כשברקע מופע זיקוקי דינור מהפנט שיכול להאיר את כל ניו זילנד.

בואו נודה על האמת, יזמות וחדשנות טכנולוגית, סטארטאפים או משקיעי טכנולוגיה הם ממש לא מסוג המחשבות שעוברות לנו בראש כשנזכרים בטיול אחרי הצבא, או כשמדמיינים את היבשת החמישית והקטנה בעולם. אז כדאי להתחיל להכיר – באוסטרליה יש חדשנות טכנולוגית שפורחת כמעט כמו הטבע האינסופי בה.

נדרש שינוי שיביא להמשך צמיחה

הפדרציה של אוסטרליה, ה-Commonwealth כפי שהמדינה מתקראת בשמה הרשמי, היא אכן מדינה מערבית, מתקדמת, אנגלו-סקסית ומפותחת מאוד. היא מהווה מוקד עסקים גלובלי ומרכז עסקים אזורי אסייתי. אוסטרליה מתאפיינת ומתגאה מאוד בכמעט 30 שנות צמיחה כלכלית יציבה וקבועה בכל שנה, שקנו לה מעמד של מדינה עשירה, יציבה ומתקדמת שפתוחה לשווקים הגלובליים, משקיעה בהם ומעודדת משקיעים ומהגרים לתחומה. עריה הגדולות – סידני, מלבורן, אדליד ופרת’ – נראות ובנויות כמו כל עיר אמריקאית, עם גורדי שחקים ובנייני משרדים, שכונות לוויין נוחות ורכבות מהירות.

ועם כל זה, יש באוסטרליה הבנה שהעולם משתנה לנגד עיניה ושעל מנת לשמור על המאפיינים הללו, כלומר להמשיך ולצמוח ולהתפתח כלכלית ותעשייתית ולספק את הרווחה והנוחות לתושביה ומהגריה, גם היא צריכה להשתנות. ומהר.

 Taylor Davidson / EyeEm/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Taylor Davidson / EyeEm/ Getty Images Israel

היסטורית, כלכלת אוסטרליה מתבססת על תעשיית ענק של מכרות, שמנצלת את אוצרות ומשאבי הטבע הבלתי נדלים שבתחומה. האדמה שלה שופעת מתכות, כימיקלים ומינרלים ויש בה מאגרים עצומים של משאבי אנרגיה כמו נפט וגז טבעי. ב-25 השנים האחרונות אלו היו מחוללי הצמיחה וההכנסה של המדינה, והיא הייתה הספקית העיקרית של חומרי גלם שהיו נדרשים לצמיחה הפנומנלית של סין בשלושת העשורים האחרונים.

משנות ה-90 של המאה ה-20, כשהצמיחה של סין נשקה ל-10% על פני דור שלם כמעט, אוסטרליה הייתה ה-ספקית של אוצרות הטבע, המשאבים הטבעיים והאנרגיה שהיו דרושות לסין, ומדובר בהיקפים אדירים. סין הלכה וצמחה, ואוסטרליה הלכה והתעשרה. מחירי הסחורות והמתכות היו בשיאם, והכלכלה האוסטרלית זכתה בכל הקופה.

אולם מחירי הסחורות לא נשארים גבוהים לעד, אוצרות טבע הולכים ונגמרים וגם סין ויפן כבר לא צומחות בהיקפים שאפיינו אותן בעבר, כל אחת בתקופת הזוהר שלה. ברוסיה לדוגמה אפשר לראות באופן מובהק שהיא נהנית מגאות כלכלית ופוליטית כאשר מחירי הנפט בשיאם, וסובלת ממשבר כלכלי, פוליטי ואי סדר חברתי כשהם חוזרים וצונחים לתחתית. מקבלי ההחלטות באוסטרליה די חוששים להידמות לרוסיה או ברזיל; הם לומדים ומכירים היטב את השיעור הבעייתי שמלמדות אותם ונצואלה או מקסיקו – כלכלות שמתבססות בעיקר על העושר של אוצרות ומשאבי הטבע שלהם – ומבינים שהצמיחה הכלכלית של שלושת העשורים האחרונים לא תמשיך באותה מידה גם בעשורים הבאים. זוהי תובנה בעלת משמעות היסטורית, פוליטית ואסטרטגית עבור הכלכלה המקומית, שמשפיעה כבר עכשיו על קהילת העסקים שלה ומדיניות הצמיחה העתידית של אוסטרליה.

האוסטרלים באים

באוסטרליה גם מבינים, באיחור מסוים, שאין ברירה אלא לפתח בקרבה יזמות וחדשנות טכנולוגית, ולעודד ולאפשר ליזמים עם רעיונות, פתרונות וטכנולוגיות להתפתח בה. לכן בשנים האחרונות פועלים לייסד בה תשתית טכנולוגית: אקו-סיסטם אוסטרלי מקומי, שבשאיפה בעתיד יהפוך גם את היבשת החמישית למרכז של סטארטאפים והאב של יזמות וחדשנות טכנולוגית.

מדובר במהלך דרמטי, מורכב וארוך טווח עבור האוסטרלים. זהו תהליך שכרוך בהבנה שהם לא יוכלו להמשיך להסתמך על האדמה והים לעד כמקורות הכנסה, שהם נדרשים ליצור תשתית חדשה ושונה לחלוטין מזו שהם הכירו ונדרשו לה בשלושת העשורים האחרונים ושללא חדשנות שתביא תחרותיות הכלכלה המקומית עשויה להיות בבעיה.

אז איך עושים את זה, מהיכן מתחילים ואל מי פונים? כמובן שאל אומת הסטארטאפים היחידה בעולם – ישראל הקטנה. בשלוש השנים האחרונות המדינות המרכזיות והמפותחות של ה-Commonwealth: ויקטוריה, קווינסלנד ו-NSW פועלות במרץ לייסד ולהשקיע בתשתית עבור יזמים וסטארטאפיסטים מקומיים, בדומה למודלים המוצלחים שפעילים בישראל.

באוסטרליה פועלים בשנים האחרונות על דברים שבישראל כבר נראים טריוויאליים. מתחמי יזמות משותפים הולכים ומתפתחים בה, קרנות הון סיכון להשקעות בטכנולוגיות חדשניות נוסדו בה וחממות טכנולוגיות ואקסלרטורים ומרכזי ידע וחדשנות עבור יזמי טכנולוגיה אוסטרלים פועלים בה כבר כמה שנים. בנוסף, מדינות הפדרציה, חברות ותאגידי תעשייה מקומיים מבקרים במספרים הולכים וגדלים במסגרת משלחות עסקיות של בעלי תפקידים לישראל, כדי ללמוד את הסיפור והרומן המתמשך של אינטל איתנו, להכיר את הפלא של מובילאיי, להבין מה ואיך עושים במרכזי הפיתוח של Apple, Yahoo, Facebook ו-Google שקיימים בתצורתם המיוחדת רק בישראל, להיפגש עם רשות החדשנות ועם קרנות הון סיכון, וכמובן גם עם האנשים הצעירים, “החוצפנים” ששירתו ב-8200 והיזמים הסדרתיים בארץ, אלה שהפכו והופכים את ישראל למרכז גלובלי של ידע וחדשנות ואת ההייטק הישראלי לידוע לא פחות מאותו גשר שחוצה את נמל סידני ומשקיף על בית האופרה הצף המפורסם.

 David Yu/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: David Yu/ Getty Images Israel

אך באוסטרליה מעוניינים בקשר הדוק יותר עם ישראל. לאחרונה ייסדה הממשלה האוסטרלית מרכז התמחות ולימודים ליזמים אוסטרלים צעירים במתחם החדשנות הטכנולוגית SoSA בתל אביב, בשם “נקודת נחיתה” (The Landing Pad). המרכז פועל תחת ניהול ישראלי ומטרתו לממן את שהייתם בארץ של יזמים אוסטרלים שנבחרו במיוחד להגיע לישראל כדי ללמוד ולספוג את התרבות ורוח היזמות של הישראלים בפיתוח פתרונות מובילים ותחרותיים שהישראלים כל כך מצטיינים בהם.

הניסיון לייסד קהילת יזמי טכנולוגיה שתהיה תחרותית, גלובלית, יעילה ומוצלחת כמו בישראל צופה לאוסטרליה עוד הרבה מאוד אתגרים מורכבים. זהו תהליך ארוך ומורכב שמערער את אבני היסוד של הכלכלה המקומית, שמעולם לא נדרשה ליסודה של תעשייה ותרבות עסקית מאתגרת ורוויות קשיים ואיומים שהיו מנת חלקה של ישראל. זהו תהליך מרכזי וחשוב במיוחד לישראלים, שכעת יכולים להתקרב ולסייע למדינה רחוקה, מערבית, מפותחת וידידותית שלגמרי צריכה אותנו בתהליך הארוך והמיוחד שהיא עוברת, ובתמורה מייצרת לחברות ישראליות, יזמים, יצואנים ומשקיעים אינספור הזדמנויות בשוק המפותח והמתקדם של יבשת אוסטרליה.

 

הכתבה בחסות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה

שי זריבץ' הוא הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה באוסטרליה. במסגרת תפקידו הוא אחראי על קידום היחסים הכלכליים בין המדינות. שי זריבץ' עומד בראש המשלחת כלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה שנמצאת בסידני, ומטרתה קידום השקעות בישראל, עידוד יצוא ישראלי לאוסטרליה טיפוח מיזמים משותפים בין חברות ישראליות ואוסטרליות, וקידום הזדמנויות לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח תעשייתי. למידע נוסף על פעילות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה.

הגב

2 תגובות על "אוסטרליה פוזלת לאחרונה להייטק הישראלי ויש לה סיבה מעולה לכך"

avatar

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Alon Elay Latucha
Guest

כתבה מאוד מעניינת, מחמם את הלב ?

מצב הגלים
Guest

אז קרוקודיל דנדי החליט לעשות הסבה מיקצועית ולפתח אפליקציות
גם ישראל עברה מתפוזים להייטק לפני 30 שנה, עדיין ,אני לא בטוח שלאוסטרלים יש את אותו הדרייב ( בכל זאת לא חסרים להם משאבים ) אבל הבנתי שבאמת היום הרבה יותר קשה לקבל שם מענק אבטלה- הכסף( 800$~ ) כבר לא נכנס אוטומטית לחשבון כל חודש…צריך להגיע פיסית ללישכה כדי לקחת את הצ’ק… לא קל… (-:

wpDiscuz

תגיות לכתבה: