ערוץ Extra Geek


בחסות

החברות האלה מפתחות טכנולוגיות שיעזרו למיליוני חולים בהפרעות הקשורות למוח

Eyemind, שמפתחת פלטפורמה לאבחון וניטור של מצבים נוירו-קוגניטיביים במציאות מדומה, זכתה בתחרות הסטארטאפים שערך הכנס הבינלאומי לטכנולוגיות המוח BrainTech. ואילו עוד חברות הגיעו לגמר?

מימין לשמאל: ד”ר רפי גדרון, חמי פרס, מירי פולצ’ק. צילום:ניב קנטור

“תחום חקר המוח בכלל והקוגניציה בפרט התקדמו מאוד בשנים האחרונות, לצד ובזכות התפתחויות טכנולוגיות המאפשרות הגשמת רעיונות שנראו בעבר כמעט דמיוניים”, כך אמר ערן סגר, מנכ”ל חברת הסטארט-אפ Eyemind, אשר זכתה החודש בגמר תחרות הסטארטאפים שנערכה במהלך הכנס הבינלאומי לטכנולוגיות המוח BrainTech. לשלב הגמר של התחרות הגיעו 5 סטארטאפים מרתקים שמפתחים טכנולוגיות שמטרתן להוביל לפריצות דרך בטיפול במחלות הקשורות למוח. לדבריו, “המטרה שלנו ב-EyeMind היא לייצר מהפכה ביכולת האבחון והטיפול בהפרעות קוגניטיביות בילדים, כמו הפרעות קשב וריכוז ADHD, תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות מתחום המציאות המדומה”.

Eyemind היא חברת סטארטאפ שמפתחת פלטפורמה לאבחון וניטור של מצבים נוירו-קוגניטיביים באמצעות טכנולוגיית מציאות מדומה (Virtual Reality), תוך שימוש באלגוריתם מתקדם מתחום ה-Machine Learning. החברה מורכבת מצוות של מהנדסים בוגרי היחידות הטכנולוגיות של אגף המודיעין, אשר עובד בשיתוף עם מספר רופאים מומחים ומובילי דעה בתחום הטיפול בבעיות הקשב והריכוז בארץ ובעולם. הפלטפורמה מבצעת אנליזת לימוד מכונה תוך שימוש במידע על פרמטרים פיזיולוגיים של המטופל, בדגש על תנועות ראש ותנועות עיניים, ומספקת לרופא כלי עזר נגיש ומדויק לאבחון וניטור הפרעות קוגנטיביות בילדים ובראשן, הפרעות קשב וריכוז.

לדברי סגר, “בחרנו להתמקד בהפרעות קשב וריכוז ADHD מאחר שמדובר בתסמונת שכיחה ובעלת השפעות נרחבות על איכות חייהם של ילדים ברחבי העולם. אחד האתגרים הגדולים בתחום זה הוא מחסור בכלי אבחון מדויקים המותאמים לשימוש בילדים בגילאים שונים, מה שעלול לגרום להיעדר אבחון או לתכנית טיפול שגויה. הפלטפורמה שאנו מפתחים תאפשר לרופאים אבחון ברמת דיוק גבוהה וכן ניטור של אפקטיביות הטיפול לאורך זמן. אנו מקווים לאפשר שיפור משמעותי בחייהם של מיליוני ילדים ברחבי העולם. אנחנו רוצים להודות לעמותת Israel Brain Technologies) IBT) על כך שהיא תומכת בסטארטאפים בתחום, ועל ההזדמנות שהייתה לנו להתחרות לצד מיזמים מצוינים אחרים בכנס  BrainTech הבינלאומי ועל הבעת האמון בטכנולוגיה ובצוות של EyeMind”.

לדברי ד”ר יעל פוקס שלומאי, מנהלת תוכניות סטארטאפים ב-IBT, “בשנים האחרונות ישראל הפכה לשחקן משמעותי בתחום טכנולוגיות המוח. זו גם הסיבה שמובילי דעה מהאקדמיה, הקליניקה והתעשייה הגיעו מכל העולם לכנס BrainTech שנערך השבוע. תחרות הסטארטאפים והכנס בכלל נתנו לסטארטאפים אפשרות להציג, לקבל פידבק ולייצר שיתופי פעולה עם מומחים מקומיים ובינלאומיים מובילים בתחום”.

עוד חברות סטארטאפ שלקחו חלק בשלב הגמר של תחרות BrainTech הן:

Brainvivo. לדברי מנכ”ל החברה, אסף הורוביץ, “ההשתתפות בתחרות הסטארטאפים של BrainTech הייתה הזדמנות נהדרת מבחינתנו להציג בפני המומחים והחוקרים המובילים בעולם בתחום הטכנולוגיות לחקר המוח את הפיתוח המהפכני שלנו. הטכנולוגיה שלנו מהווה פריצת דרך בתחום האבחון המוקדם והמעקב אחר התפתחות מחלות נוירודגנרטיביות. על ידי שימוש במכשיר MRI סטנדרטי הטכנולוגיה שלנו מאפשרת לעקוב אחר מולקולות המים ברקמות המוח באמצעות ביומרקר, ובכך לחשוף את המבנה המיקרוסקופי של המוח ומערכת העצבים המרכזית. הביומרקר הזה מאפשר לרופאים לזהות מבנים אבנורמליים בתאי המוח שיכולים להעיד כבר בשלב מוקדם מאוד על תהליך פתולוגי במוח, שנים לפני הכלים הקיימים היום”.

Junction Therapeutics. הסטארטאפ מפתח טכנולוגיה ייחודית שמאפשרת שליטה ומודולציה זמנית במידת החדירות של מחסום הדם-מוח. לטכנולוגיה שמפתחת החברה פוטנציאל לעשות מהפכה באופן הטיפול במצבים נוירולוגיים, מכיוון שהיא תאפשר הכנסת תרופות למוח או הוצאה של חומרים לא רצויים, כמו קרישי דם מהמוח.

Taliaz. החברה פיתחה אלגוריתם לטיפול מותאם אישי בהפרעות פסיכיאטריות, כגון דיכאון. שנותן לרופאים כלים להתאים באופן מדויק בהרבה את הטיפול הנכון לכל מטופל. האלגוריתם הייחודי שפיתחה החברה נשען על מאגר מידע עולמי עצום ומשתמש במידע הגנטי של המטופל בשילוב עם מידע דמוגרפי וסוציואקונומי, כדי לתת לרופא תחזית מותאמת אישית בנוגע למידת ההתאמה של המטופל לטיפולים השונים.

Triticum. הסטארטאפ מפתח מכשור רפואי חדשני לחילוץ קרישי דם המיועד לטיפול במקרים חמורים של שבץ איסכמי. הפיתוח הטכנולוגי נשען על תחום הביומימקרי, כלומר על חיקוי אופן הפעילות של גורמים בטבע על מנת לפתור בעיות אנושיות.

מערכת אקסטרה גיק

Great Minds think differently! www.extramind.co.il

הגב

הגב ראשון!

avatar

* שימו לב: תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, לרבות דברי הסתה, הוצאת דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב ו/או בניגוד לדין ימחקו. Geektime מחויבת לחופש הביטוי, אך לא פחות מכך לכללי דיון הולם, אתיקה, כבוד האדם והדין הישראלי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: