סוד ההצלחה של אוסטרליה וכיצד הוא יכול לתרום לסטארטאפים ישראליים

מאז הבהלה לזהב במאה ה-18 ועד היום: תעשיית הכרייה והמכרות של אוסטרליה היא ממנועי הצמיחה הגדולים של היבשת. על אף שיש בה טכנולוגיות חדשניות, העלויות הגבוהות ורגולציות חדשות מחייבים אותה לאמץ פתרונות חדשניים ולהסתכל, איך לא, על חברות וטכנולוגיות ישראליות

 Derek Bacon/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Derek Bacon/ Getty Images Israel

מאת שי זריבץ', הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בסידני, אוסטרליה

בתחילת המאה ה-19, ואם לדייק – בשנת 1814, נפוצו שמועות על מציאת זהב באדמת אוסטרליה. השמועה נפוצה על ידי אסירים שעונשם הומר לעבודת פרך ושטענו שמצאו זהב במהלך עבודות לסלילת כביש מרכזי. הפעם הראשונה שקיומו של זהב אומתה הייתה ב-1823 בכמה מקומות במדינת New South Wales, וקיים גם תיעוד רשום על כך שב-1825 נידון לעונש מלקות בעיר סידני אדם שהורשע בגניבת זהב שמצא בכוחות עצמו. ב-1829 שני אנשים נוספים מצאו זהב במדינת NSW, אך עם חזרתם לסידני נאמר להם לשמור על כך בסוד כי אחרת יושמו במעצר בטענה לאי שפיות. היה זה ניסיון השתקה שמטרתו למנוע נהירה של חקלאים ואסירים אל חיפושי הזהב.

בסוף שנות ה-40 התחילו להתרבות מקרי מציאה של הזהב בשטחים הפתוחים של מדינות ויקטוריה וניו סאות' ויילס, אך רק ב-1851 החלה "הבהלה ההמונית לזהב". מחפש זהב מקומי טען כי מצא זהב בשדה פתוח באזור בניו סאות' ויילס, וקרא למקום אופיר, על שם המקום שממנו הביא שלמה המלך זהב לבית המקדש בירושלים. מספר חודשים לאחר מכן נמצאו מרבצי זהב בהיקפים מסחריים גם במדינת ויקטוריה, שם למעשה החלה הבהלה לזהב. השמועה על קיומו של זהב נפוצה ומשכה אל אוסטרליה מהגרים רבים מכל רחבי העולם, ובשנים 1845-1896 גדלה אוכלוסיית המדינה מפחות מחצי מיליון נפשות ליותר ממיליון.

הסקטור עם ההשקעות, המשכורות ושולי הרווח הגבוהים ביותר

"הבהלה הבריטית לזהב" הובילה לתחילת פיתוחה של תעשיית כרייה, שכיום מהווה סקטור חשוב, מוביל ומרכזי בכלכלת אוסטרליה: תעשיית המכרות והכרייה האוסטרלית (Australia’s Mining Industry). היבשת החמישית משופעת בשטחי אדמה עשירים במיוחד באוצרות, במחצבים ובמשאבי טבע בלתי נגמרים, וניצולם היעיל תרם יותר מכל סקטור, ענף או תחום להיותה של אוסטרליה כלכלה עשירה ומשגשגת, שנהנית מצמיחה קבועה כבר 26 שנים רצופות ללא הפסקה, נסיגה או הפוגה. להיפך – הכלכלה האוסטרלית צומחת באופן מתמשך וחיובי וקובעת שיאים חדשים.

John W Banagan/ Getty Images Israel

מכרה זהב ב-Western Australia

נכון לסוף 2017, כלכלת אוסטרליה נהנית מתוצר לנפש של יותר מ-50 אלף דולר לשנה, היא הכלכלה ה-13 בעולם בגודלה ועוצמתה, יש לה מטבע יציב וחזק והיא נחשבת מרכז פיננסי, כלכלי וגלובלי על אף מיקומה המרוחק מהשווקים הרלוונטיים עבורה. במספרים יותר מדויקים: תעשיית הכרייה שלה שווה כ-120 מיליארד דולר, והיא נהנית מהשקעות זרות של פיתוח תעשייתי בהיקף עשרות מיליארדי דולרים.

תרומתה של תעשיית הכרייה והמכרות לצמיחה הכלכלית מוערכת ב-14%, חלקה בתרומתה לפעילות הכלכלית והתוצר הגולמי השנתי שלה היא כ-8% ו-80% מתוצריה מיועדים לייצוא. למעשה, תרומת הסקטור שווה יותר ממחצית ההיקף של כל הייצוא של אוסטרליה לשווקים בחו"ל. בנוסף, זהו גם הסקטור בעל השקעות ההון הגדולות ביותר, המשכורות הגבוהות ביותר ושולי הרווח הגבוהים ביותר בכלכלה המקומית.

אך הנתון המעניין מכולם הוא שמדובר בתעשייה שמעסיקה בסך הכל כ-250 אלף עובדים, שמהווים כ-2% בלבד מכוח האדם בשוק העבודה. איך זה אפשרי? משום שמדובר בתעשייה שמשקיעה משאבים עצומים במיכון, אוטומציה רובוטיקה ויכולות טכנולוגיות מתקדמות במיוחד, שבאים על חשבון ריבוי ידיים עובדות וכוח אדם בתעשייה, שאפיינו את מחצית המאה ה-18 והמאות ה-19 וה-20.

אתגרים שחייבים פתרונות חדשניים

באוסטרליה פועלות שתי ענקיות הכרייה BHP Billiton ו-Rio Tinto, שמייצאות מחצבים, כימיקלים ומינרלים בעיקר לשוקי יפן וקוריאה – עבור תעשיית הרכב המפותחת בהן; סין – עבור בניית התשתית הפיזית העצומה שלה; הודו  – עבור סקטור הבנייה; וסינגפור – כמרכז סחר אזורי בסחורות (Commodities Trading), דבר שמבטיח לסקטור המחצבים האוסטרלי המשך עתיד חיובי.

מנגד, לא הכל ורוד, ותעשיית הכרייה האוסטרלית נתקלת גם באתגרים רבים. בשנים האחרונות נדרשת חציבה וכרייה עמוקה ומורכבת יותר, היות שמרבצים שטרם נתגלו ממוקמים בשדות עמוקים שהופכים לנדירים יותר. בעקבות כך, העלויות הגבוהות של הכרייה יחד עם אילוצים סביבתיים וחברתיים, כמו השפעת אתרי הכרייה על הסביבה האקולוגית ועל המרקם הקהילתי הסמוך לה, מכריחים את חברות הכרייה לאמץ טכנולוגיות חדשות.

תעשיית הכרייה זקוקה לפתרונות חדשניים להגברת היעילות ולצמצום העלויות של השימוש בצריכת אנרגיה ומים, למשל כאמצעי קירור של מנועים ומכונות או כמסננים של מינרלים וכימיקלים שנדרשים לתהליך הכרייה, וכן לניהול מאות ואלפי העובדים הפרוסים באזורים ובאתרים השונים של המדינה, שלעיתים קרובות נדרשים לנושאים של בטיחות בעבודה. בשילוב תקציבי הענק באיתור ופיתוח שדות כרייה ומכרות חדשים, חברות הכרייה של אוסטרליה הגבירו את העניין שלהן בטכנולוגיות ישראליות בתחומים שונים, ובעיקר בתחום הטיפול בשפכים תעשייתיים, ניצול משאבי אנרגיה והטמעת פתרונות אלטרנטיביים לאנרגיה ממקורות בלתי מתכלים, וכן ביכולות המובילות של תעשיית הרחפנים והמל"טים המתקדמת של ישראל, בדגש על Big Data ו-Data Analytics, פתרונות הגנה ואבטחת סייבר.

במהלך 2018 צפויים לגבור כמות השת"פים והיקף הפעילות עם ענקיות המכרות והכרייה של אוסטרליה, על מנת למצוא פתרונות להתמודדות עם סטנדרטים ורגולציה של איכות סביבה, דבר שמהווה הזדמנות עבור מיזמים ישראלים שעוסקים בתחום ומעוניינים להגיע לשווקים חדשים.

הכתבה בחסות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה

שי זריבץ' הוא הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה באוסטרליה. במסגרת תפקידו הוא אחראי על קידום היחסים הכלכליים בין המדינות. שי זריבץ' עומד בראש המשלחת כלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה שנמצאת בסידני, ומטרתה קידום השקעות בישראל, עידוד יצוא ישראלי לאוסטרליה טיפוח מיזמים משותפים בין חברות ישראליות ואוסטרליות, וקידום הזדמנויות לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח תעשייתי. למידע נוסף על פעילות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה.


הגב

2 תגובות על "סוד ההצלחה של אוסטרליה וכיצד הוא יכול לתרום לסטארטאפים ישראליים"

avatar

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
לירן
Guest

1814 זה המאה ה-19

Adi Mogilevsky
Member

לא לשכוח גם את גלנקור Glencore שהיא חברה השלישית בתעשייה אשר מנוהלת מבית קטן בראש פינה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: