ענן פרטי, ענן ציבורי ואיך קוברנטיס משנה את התמונה

קוברנטיס (K8S) מובילה לסטנדרטיזציה ושינויים עמוקים בטכנולוגיות ושיטות עבודה על בסיס עקרונות ה-Cloud Native Computing. שינויים אלו מוצאים את דרכם במהירות לעננים פרטיים ומעורבים, כחלק מהתכנסות מהירה, אשר חודרת מהענן הציבורי

צילום/ תמונה: pexels

מאת חיים בנדלק, מנהל מוצר בכיר (VP Solutions) במעבדות SAP בישראל

הענן הפרטי (Private Cloud) והענן הציבורי (Public Cloud) מייצגים שתי נקודות קיצון אשר ביניהן עומדים מגוון סוגי עננים והגדרות. אלמנטים מסוימים, כמו אבטחה ורגולציות, מהווים גורמים משמעותיים בצרכי הענן של כל גוף. הדינמיות בעולם זה, ביחד עם מגוון האופציות השונות בתוך הגדרות הפרטיות, מביאות את עולם ה-Cloud להאצה מתמדת.

פרטי או ציבורי?

מבחינה טכנית, אין הבדל דרמטי בין המבנה הארכיטקטוני של הענן הציבורי וזה של הענן הפרטי, השוני המרכזי נוגע לרמת השליטה והבעלות. מצד אחד, רגולציית ה-GDPR האירופיות, ביחד עם שיקולי אבטחה ופרטיות של מידע רגיש, הינם חלק מהסיבות לנדוד לעולם הענן הפרטי, ולא לרכוב על פלטפורמה פומבית יותר, אשר בה אתה מקבל גישה לרשת פתוחה לשימוש ציבורי. שיקולים אלו, גם כיום, הינם משמעותיים לגופים ביטחוניים ולגופים פיננסיים. נדבך מרכזי נוסף הוא האלמנט האנושי.

מצד שני, עולם הענן הציבורי מספק יתרונות למגוון רחב של גורמים וגופים. בעולם זה, אין צורך בגיוס בלתי פוסק של כוח אדם, של מחשבים וציוד. הענן הציבורי מחובר למתודולוגיית העבודה שבה תוכנות נכתבות, לכן גם מקל על העבודה. בעוד שבעבר שימוש בענן יצר לחץ והוצאות כספיות גבוהות, כמו רכישה בלתי פוסקת של מחשבים ושרתים וגיוס אינסופי של כוח אדם, כיום ניתן להוסיף "ענן שלם" בלחיצת כפתור. מעבר לכך, בהסתכלות על המאקרו, השימוש בענן הפרטי עשוי להיות זול ופשוט יותר, בעיקר עבור ארגונים קטנים וחברות קטנות, בעלות משאבים מצומצמים. חלק מהשירות אותו מציע הענן הפומבי הינו חינמי, ומעצם העובדה כי הלקוח בעצם מקבל "חבילה שלמה" של שירותים, עלויות התפעול שלו נמוכות משמעותית, ועבודתו פשוטה יותר.

השאיפה לסטנדרטיזציה

הענן הפרטי הוא פתרון המחייב את בעליו לנהל את מרכזי המחשבים בעצמם. מדובר במחויבות עצומה שלא כל ארגון יכול לעמוד בה, ולכן אנו עדים להתחזקות המגמה לשימוש בענן הציבורי. במקביל אנו עדים למגמה חשובה נוספת המכתיבה לתעשיית מחשוב הענן הציבורי שאיפה חדשה לסטנדרטיזציה. תומכי הסטנדרטיזציה גורסים כי חייהם של ארגונים יהיו קלים יותר, למשל במעבר בין ענן לענן. הסטנדרטיזציה תשפיע לטובה גם על הענן הפרטי שיזכה ל"עדנה" בעקבות ההאחדה והפישוט שיבואו בעקבותיה.

עקרונות ה-Cloud Native Computing חדרו למיינסטרים בין היתר בעקבות תחילת השימוש בקונטיינרים לתפעול הענן. Kubernetes (קוברנטיס) היא מערכת פתרונות מנהלתית לקלאסטרים של קונטיינרים. ה-Kubernetes, או בקיצור K8S, שוחרר כפרויקט קוד פתוח של Google ב-2015. ה-Kubernetes הוא סיבה נוספת למעבר החד ל-AWS Public ודומיו, כמו ה-Microsoft Azure. ה-Kubernetes מהווה בעצם מאין חותמת סופית למעבר ממידע אשר מנוהל בצורה לוקאלית לשימוש בעקרונות ענן, כמו ה-Public Cloud. ה-K8S לא מהווה שדרוג גדול על האלטרנטיבות אשר היו קיימות לפני ש-Google שחררו אותו, אך יש לו השפעה ישירה על התעשייה. כל ספקי הענן כיום מציעים תמיכה ל-K8S ומאות סטארטאפים משתמשים בו כבסיס.

היתרון של טכנולוגיית הענן נעוץ בעצם העובדה כי הוא חסכוני. הוא חוסך מארגונים קטנים, כמו סטארטאפים לדוגמה, לנהל ולהקים רשת פיזית בעצמם. אין יותר מחסור במחשבים פיזיים, ואין חשיבות לנקודות שיא של תעבורה וללחץ על השרתים. גם לארגונים גדולים מאידך ישנם פלוסים רבים בעולם הענן, בעיקר דרך היכולת לספק פתרונות חדשים ויצירתיים בלי להעמיס עוד ועוד מחשבים. בסופו של דבר, מעצם העובדה שיותר ויותר מהמידע שעוסק במחשוב נמצא בענן, הנהירה אליו מובנת. עובדה שאומץ בחום על-ידי כל השחקנים הגדולים בעולם הענן הפומבי.

אופציות נרחבות לתפעול

מהות ה-Kubernetes הינה כממשק הנגשה בחזרה לפתרונות פרטיים, ולא כטכנולוגיה עצמה. הקונצנזוס הייחודי ש-K8S יצרה, נותן פלטפורמה ושלד אחיד מבחינה טכנולוגית, אותו ניתן לקחת ו"להלביש" בחזרה בעולם הענן הפרטי, כל זאת בכדי להנגיש אותו למשתמש ולהוריד את עלויות התפעול המורכב שלו. טכנולוגיות הענן הללו, אמורות לגשר על הפערים הביצועיים והאבטחתיים אשר מתלווים לפתרונות הפרטיים. ספקי הענן מספקים כיום את ה-Kubernetes כשירות, כלומר תהליך האדמיניסטרציה המורכב נחסך מלקוחות הקצה, וכל התכונות הספציפיות שנצרכות בעולם הענן הפרטי מובנות ונגישות.

הקונספציה הישנה בעולם הענן, לפיה ההליכה לכיוון הענן הפרטי, טומנת בחובה Data Center שלם – אשר מיועד להיות מנוהל כולו עבור ארגון מסוים, בין אם מנוהל על ידיו או דרך גורם שלישי – הקונספציה הזו כבר לא תקפה. האופציות הנרחבות לתפעול הענן מעצם הנגשת סוגים שונים של קונטיינרים כמו Docker, מאפשרות אופציות ניהול ותפעול רחבות אשר עתידות לתת מענה ייחודי ומספק לשלל הארגונים על ספקטרום הפרטיות. Kubernetes יצר סדר ואחידות בעולם ניהול הקונטיינרים ובכך הפך לסוג של חותמת סטנדרטיזציה סופית.

בחודשים האחרונים החלו לצוץ פתרונות אשר משלבים אלמנטים מהענן הפרטי ומהענן הציבורי בתוך מערכת אחת, כאשר חלק מהמכונות נמצאות ב-Data Center והחלק השני בענן. הפתרונות האלה, אשר חוצים רשתות, מוצעים היום גם על-ידי Anthos, מוצר של Google אשר בחלקו פותח בישראל, וגם על-ידי AWS ו-Azure. המטרה היא מינוף תשתיות קונטיינרים שמבוססות Kubernetes.

הכתבה בחסות SAP

מרכזי הפיתוח של SAP בישראל, ברעננה ובת"א, הינם ממוקדי הטכנולוגיה החמים והמובילים בשוק. במרכז הפיתוח ברעננה מתמקדים בפיתוח פלטפורמת הקלאוד של SAP וכלי פיתוח לאפליקציות/פתרונות מעל הפלטפורמה תוך כדי שימוש בטכנולוגיות IoT, Machine Learning ו-UI. קבוצות הפיתוח עובדות בשיתוף פעולה עם ה-Ecosystem הישראלי - החל מסטארטאפים מבטיחים ועד ל-Multinationals הגדולים ביותר. לחברת SAP גם יחידה עסקית בשם SAP.iO, אשר מתמקדת בהשקעות ופיתוח סטארטאפים בשלבים מוקדמים דרך קרן ההשקעות SAP.iO Fund. לאחרונה פתחה SAP.iO אקסלרטור בתל-אביב, המצטרף לרשת האקסלרטורים במספר ערים מרכזיות ברחבי העולם. אנו מזמינים גם אתכם להצטרף לחברה גלובלית חזקה, עם נוכחות מקומית חדשנית וייחודית.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

10 תגובות על "ענן פרטי, ענן ציבורי ואיך קוברנטיס משנה את התמונה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוני
Guest

לא ברור לי מה מטרת הכתבה ומה המידע שהיא מוסרת…
כדאי לתת תוכן יותר אינפורמטיבי

טקרעו
Guest

בסה״כ כתבה מוזמנת ומממומנת על ידי סאפ. גם גיקטיים צריכים להרוויח.

מישהו
Guest

לא ברור מדוע בחברות IT גדולות מקובל הסגנון הלא קריא הזה

גמדי
Guest

איכס, סאפ.. מוצר מכוער ומגעיל.. תכנתתי עבור מוצרי סאפ בעבר.. אני לא חוזר לזה בעד שום הון שבעולם.

מומחה קוברניטיס
Guest
מומחה קוברניטיס

כתבה ברמה מאוד נמוכה אבל עם שימוש בהרבה באזוורדז מעולם התשתיות.
ערבוב של מושגים לא קשורים, חוסר קוהרנטיות ביחס לענן פרטי או ציבורי, משפטים סותרים ועוד. אם ככה מתנסח מנהל בכיר בסאפ, אני לא רוצה אפילו לחשוב איך נראה ומתנהג המוצר שהם משווקים.
אין שום הצדקה לכזאת כתבה שמוציאה רע את סאפ ואת גיקטיים. אתם יכולים יותר

מנהל בגוגל
Guest

מביך

אורי כספי
Guest

כתבה מביכה, מישהו עם שילשול של באזוורדס ובלי יכולת הסברה מינימלית ואחידה של כלום ושום דבר, אם אתה מבין משהו בעולם הזה, הכתבה מגוכחת ב(תת)רמה שלה, אם אתה לא מבין בעננים או קונטיינרים הכתבה לא נותנת לך שום יכולת להבין מה זה מגיבוב השטויות שנפלט פה, מביך כבר אמרתי?

לירן
Guest

Kubernetes – כל להעמסה, הרצה, דרוג (scaling) וניהול של containers (בדר"כ דוקרים). שולטת היום בשוק

זהו חסכתי לכם כתבה שלמה

גיקטיים תתביישו
Guest
גיקטיים תתביישו

ניסיתי להבין וזה פשוט לא קריא
רמה נמוכה

אסף
Guest

קראתי את הכתבה ואת התגובות, התגובות ברמה מאד מאד נמוכה, למה להעליב מישהו שישב וכתב? לא מוצא חן בעיניכם תמשיכו הלאה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: