שיעור שישי: הכנות להשקעה – חלק א' [יזמות בעולם האמיתי]

אמה בוטין, יזמת ויועצת לסטארט-אפים, משתפת פעולה עם ניוזגיק בסדרת שיעורים ליזם המתחיל. תמצית השיעור השישי: הכנות לקראת השקעה אינן תחליף לעבודה על המוצר

startupstadium

<<< לשיעור הקודם: המודל העסקי

כיזמים בתחילת הדרך אנחנו מוצאים את עצמנו לעיתים קרובות מגלגלים על השפתיים את הביטויים "השקעה" ו"מחפשים השקעה/משקיע" כחלק בלתי נפרד מאוצר המילים היומיומי שלנו. אם אתם מוצאים את עצמכם משתמשים במילים הללו באופן קבוע, ומעבר לכך, אם אתם גם מרגישים שמטרת חייכם הפכה להיות חיפוש ההשקעה, עיצרו!

עלינו לעצור, משום שתהליך גיוס השקעה הוא חלק מתהליך פיתוח העסק ואל לנו לראות אותו כמטרה בפני עצמה. אתם עשויים למצוא את עצמכם במרדף אחר השקעה, ובאותה העת תפספסו סוגיות אמיתיות ומשמעותיות לעסק שלכם. הסוגיות האלה הן: בנייה של התשתית הנכונה עבור החברה שלכם כבר מהשלב הראשון ולא לרדוף אחרי ההשקעה הראשונה.

כמה חודשים של רדיפה אחרי הכסף ישאירו אתכם מותשים ומרוקנים. בחלק ממסעותי לעמק הסיליקון לגייס הון מצאתי את עצמי מרגישה כמו רוכלת העוברת מדלת לדלת ומציעה את מרכולתה. נאלצתי ללמוד את כל הפרטים הקטנים של האסטרטגיה, הפוליטיקות והמתודולוגיה. לכל מקום שניגשתי יש פרטים קטנים משלו. היום אני רוצה לשתף אתכם בשיעור המשמעותי ביותר שלמדתי.

המשקיע

יזמים שהסטארטאפ שלהם נמצא עדיין בשלבים הראשוניים מרבים להשתמש בביטוי "המשקיע" כתאור לאותו צד שלישי שצריך לאתר. עלינו להבין, שמשקיעים הם בני אדם עם משפחות, תחביבים, ובדרך כלל גם הרבה חכמה. כאשר הם משקיעים הם מיישמים את אותה אג'נדה שלפיה גם אנחנו פועלים: לגרום לעסקים להצליח. לכן, אם אתם פונים למשקיע בתור כספומט או בנק, קחו בחשבון שהוא או היא עשויים להירתע. גם אם אתם לא אומרים זאת במפורש, זה ברור מהאנרגיות שלכם. שנו את הגישה: התייחסו אל החיפוש אחרי המשקיע הנכון בשלבים המוקדמים של החברה בדומה לתהליך של מציאת מייסד-שותף מתאים. במחשבותיכם, חפשו שותף, שנקרא לו מר אנג'ל, במקום "המשקיע". ישנן 3 סיבות עיקריות לכך:

  1. אתם תצטרכו לעבוד באופן צמוד עם אנג'ל המשקיע בחברה בשלבים מוקדמים. משמעות הדבר היא שאתם מרוויחים שותף שאתם נשואים לו.
  2. מר אנג'ל ישפיע על החברה; משמעות הדבר היא שעליכם לחפש משקיע שמביא עימו ערך מוסף לחברה (ומכונה לעיתים גם "smart money"). גיוס הון מאנג'ל שאינו מבין את התחום שבו אתם פועלים עשוי לאפשר לכם לגייס רק סכום התחלתי. בטווח הארוך, לא רק שאותו משקיע לא יעזור לכם להצליח, אלא אתם גם עשויים למצוא את עצמכם מתמודדים מול אתגרים ואנשים שאולי רוצים בטובת החברה אבל נעדרים את המיומנויות הנדרשות כדי לגרום לזה לקרות.
  3. אם תצליחו להבין את האג'נדה של האנג'ל שלכם, זה יעזור לכם לנהל עימו מערכת סימביוטית.

המניעים של מר אנג'ל

גם אם זה נשמע לכם אולי מוזר, רווח כלכלי והחזרת ההשקעה בדרך כלל אינם המניעים העיקריים להשקעה של אנג'ל. הנה הסבר לוגי פשוט: לפי סטטיסטיקות, רק חברת סטארטאפ אחת מתוך כל עשר תצליח. כדי להישאר עם אותו חלק בחברה תוך כדי גדילתה, האנג'ל יצטרך להזרים לחברה סכומים נוספים. לכן, המשוואה פשוטה; אנג'ל ישקיע מאות אלפי דולרים עבור סיכוי של 1 ל-10 של הצלחה. אותו אנג'ל יוכל לזכות בסיכויים טובים יותר במגוון תחומים אחרים. מכאן, אנחנו רואים כמה חשוב להבין את המניעים האחרים שמביאים אותו להשקיע בחברת סטארטאפ הנמצאת בשלבים הראשונים – שלבים בהם הרעיון עדיין לא הפך לממשי.

הנה מספר מניעים אפשריים שעשויים לגרום למשקיע לבחור להשקיע בסטארטאפ שלכם:

  1. רגש: לאנשי עסקים רבים יש תחביב או אהבה למשהו ספציפי. זה יכול להיות שאיפתם לעולם ירוק יותר (באמצעות אנרגיה ירוקה), ספורט (לעזור לספורטאים לשפר את ביצועיהם). מציאת האדם הנכון עם ה"פטיש" לתחום שבו אתם פועלים יאפשר שיתוף אנרגיה ועניין.
  2. ראשוניות בתחום: יש אנג'לים שחשוב להם להיות הראשונים שמשקיעים בחברה (בדומה למשתמשים הראשונים המאמצים מוצר או גאדג'ט חדש שיוצא אל השוק). אם הסטארטאפ יצליח לא רק נותן להם את ההילה של להיות הראשונים בתחום, אלא לרוב תנאי ההשקעה הראשוניים שלהם ממשיכים לחול גם בהמשך.
  3. אג'נדה פוליטית וגיאו-פוליטית: ישנם משקיעים שחשובה להם צמיחת הכלכלה במדינה מסוימת, והם מגשימים אותה באמצעות תמיכה ועידוד הקמת סטארטאפים, אשר מייצרים מקומות עבודה ורווחה כלכלית מצרפית. ההצלחה של חברת הסטארטאפ הספציפית, במקרה הזה, היא לכן משנית. בישראל, למשל, בנוסף לקרנות ממשלתיות והנחות במס, ישנם גם משקיעים בולטים המעוניינים בעידוד פיתוח הפריפריה, בדגש על יצירת מקומות עבודה בצפון או בדרום. זה כמובן יכול להיות כר פורה לצמוח ממנו, היות ויש פחות לחץ על חברת הסטארטאפ ויותר עידוד. במקרים שכאלה, המשקיעים מחפשים את היתרון שבתמונה השלמה ולא את סך חלקיה. עבורם המוטיבציה היא עצם העשייה, והרווח שלהם הוא הצמיחה הכלכלית.
  4. הטבות מס: במדינות מסוימות (למשל מדינת ניו-יורק בארצות הברית) ישנם תמריצי מס עבור השקעות. בישראל, קיימים תמריצים כאלה גם כן. הנה קישור מעניין בנושא מאתר ממשלתי להשקעה בישראל.
  5. כניסה לזירת ההייטק: ישנם אנג'לים שיש להם את הרצון להיכנס לתחום ההשקעות בהייטק והם מוכנים לקחת כמה צעדים ראשונים בעלי סיכון, לטובת הכרת עולם ההייטק. אם יוצא לכם לפגוש אנשים שכאלה, וודאו שהאסטרטגיות של החברה ברורות לכל הצדדים. בנוסף, חשוב ביותר להכניס חברי דירקטוריון חיצוניים המתמחים בתחום שבו הסטארטאפ שלכם פועל.
  6. הסטארטאפ שלכם הוא בעל ערך נוסף או שהוא משלים תיק השקעות: ישנם אנג'לים שמבזרים את ההשקעות שלהם בין כמה חברות. באמצעות מחקר מקדים תוכלו לבדוק האם הטכנולוגיה שאתם מפתחים או העסק שעליו אתם עובדים משלמים או מתאים לתיק השקעות מסוים. באמצעות ניתוח המידע אתם גם עשויים לגלות שהמצב הוא הפוך, ושהאנג'ל כבר השקיע במתחרים שלכם. במקרה כזה, עליכם לחשוב היטב אם לפנות אליו ולבקש השקעה.

השורה התחתונה היא שאתם צריכים למצוא קשר אישי אל מר אנג'ל. זה כמובן לא מוגבל רק להכנות ענפות והכרה של העסק שלכם. בפרק הבא, חלק ב', אדון ברכיבים הנכונים להכנה, כולל עריכת מחקר מקיף, הכנת המצגת האופטימלית לסיטואציה ואסטרטגיה. כמו תמיד, אתם מוזמנים להגיב.

לכל השיעורים שפורסמו עד כה במסגרת "יזמות בעולם האמיתי".

אמה בוטין

אמה בוטין, יזמית, מנטורית ומרצה ליזמות בבינתחומי, הרצליה. בעברה ייסדה את חברת Kryon Systems ומלווה בשנים האחרונות יזמים רבים בדרכם להקמת, ניהול ומכירת המיזמים שהקימו. בוטין היא גם מחברת רב המכר "על אהבה וכלכלה", המציג מנסיונה ומתייחס לעשרה שיעורים שלמדה כסטארטאפיסטית. למידע נוסף כנסו אל: http://www.emmabutin.com/ אתם מוזמנים גם לעקוב אחרי הפייסבוק של אמה בלינק המצורף

הגב

1 תגובה על "שיעור שישי: הכנות להשקעה – חלק א' [יזמות בעולם האמיתי]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Elyakim Sela
Guest

לי יש חידוש עולמי שכל העולם מחכה לו כבר לא סטארטאפ המוצר עובד ובגדול
אני מחפש משקיע ולצאת לעולם בגדול

wpDiscuz

תגיות לכתבה: