שיעור שביעי: הכנות להשקעה – חלק ב' [יזמות בעולם האמיתי]

אמה בוטין, יזמת ויועצת לסטארט-אפים, משתפת פעולה עם ניוזגיק בסדרת שיעורים ליזם המתחיל. תמצית השיעור השביעי: עשו שיעורי בית לפני ההגעה לפגישה עם משקיע

startupstadium

<<< לשיעור הקודם: הכנות להשקעה – חלק א'

השיעור הקודם היה רק המבוא להבנה אמיתית של המחקר והכישורים הנדרשים כדי למצוא את המשקיע הנכון. בבואכם לבנות את החברה כהלכה, למצוא את השותף הנכון ולמצוא השקעה, חשוב להבין את מערכת היחסים הדינמית עם שותף פוטנציאלי, לא רק כי הכנה נכונה תחסוך לכם זמן משמעותי, אלא גם כי אתם תרגישו פחות מתוסכלים.

כיזמים צעירים, יוצא לנו לשמוע מגוון רחב של דעות על המוצר והעסק שלנו בפגישות שאליהן אנחנו הולכים. זהו תפקידנו לנפות את המשוב הלא-רלוונטי ולהפנים את הנקודות שחשובות לנו. הדבר אינו פשוט, במיוחד לא בהתחלה, היות ובתור יזמים מתחילים אנחנו נוטים לקחת כל ביקורת ללב. כדי שנשאר עם הפוקוס במקום הנכון, אנחנו צריכים לוודא שהספינה אותה אנחנו מנווטים, לא סוטה יותר מדי מנתיבה.

ניקח דוגמא: אם במהלך מפגש עם משקיע הוא מתחיל לתת לכם משוב על המוצר/המצגת ואז שואל אתכם "למה שגוגל לא תעשה את זה? זה מספיק פשוט",  לפעמים הם ישאלו את זה כדי להבין אם אתם יודעים את התשובה הברורה: אמנם גוגל יכולה לעשות וליצור כל דבר שהיא רוצה ומדובר על חברה שעובדת בצורה מאוד שיטתית, גם אם היא נראית מהצד כיאוטית. באופן כללי, זה לא רווחי לגוגל או כל חברה אחרת בקנה המידה שלה, לבנות את הרעיון מאפס. יהיה קל להם הרבה יותר לתת לכם לשחק עם המוצר, להתאים אותו לשוק, לראות שהוא אכן מצליח, ואז, אם זה מתאים להם, לרכוש אותו.

אבל במקרים אחרים מדובר בנורת אזהרה ברורה וזועקת לכך שהמשקיע לא מבין את העסק שלכם או את המגרש שבו העסק שלכם פועל. היו נחמדים. חייכו, ודברו על תחביבים – או כל מה שלא קשור לעסק שלכם.

ישנן סוגיות נוספות הקשורות בפגישות שלכם, ועליכם להיות ערוכים לעבד את המידע שתקבלו בפגישות הללו בצורה הטובה ביותר. הנה מספר נקודות שכדאי לכם להביא בחשבון:

כללי אצבע לפני פגישה עם משקיעים

לפני שאתם נפגשים עם משקיע, כדאי להבין באילו חברות הוא השקיע – מה הפורטפוליו שלו.

אתרו את הדפוס – כאשר משקיע פרטי משקיע בחברות הנמצאות בשלבים הראשוניים לחייהן, אפשר לאתר דפוס קבוע בהשקעותיו. חקרו את הדפוס הזה והבינו אותו. הוא יוכל לומר לכם המון על אותו אדם. בנוסף, הוא יכול לחסוך לכם זמן רב ואנרגיה.

אם המשקיע משקיע במיוחד בתחום המומחיות שלו, למשל אנרגיה ירוקה, ובאותה העת המוצר שלכם הוא אפליקציית סלולר בתחום הקמעונאי, ישנו סיכוי גבוה שהידע שלו בתחום שלכם מוגבל. ישנם משקיעים שבדרך להתמודדות עם חוסר הידיעה שלהם בתחום שבו אתם פועלים ישאלו אתכם שאלות שאינן רלוונטיות, אך יכולות לספק להם את התירוץ לא להשקיע בכם.

מקרה דומה הוא כאשר משקיעים מזמינים אתכם לפגישה רק כדי להתעדכן במה חדש וחם היום, אבל לא באמת מעוניינים להשקיע. במקרים כאלה, אתם עשויים למצוא את עצמכם מוצפים בשאלות, כאשר בפועל הן נועדו לחסום את האפשרות להשקיע בכם.

בצעו בדיקת רקע על המשקיע – עשו לעצמכם טובה, ועשו מחקר על המשקיע לפני הפגישה איתו. חשוב להבין את דפוס ההשקעה או את תחומי ההשקעה שלו. אם לא ניתן לאתר מידע – מאתרים ברשת. חפשו אנשים הקשורים אל המשקיע, ושאלו אותם אודותיו בדיוק כפי שהייתם עושים אם הייתם מחפשים שותף. אל תגיעו לפגישה לא מוכנים.

שלחו מידע מקדים אודות המיזם שלכם – זיכרו שאין אדם שאוהב להרגיש מטופש, במיוחד באמצע ישיבה, ובמיוחד עוד יותר כשמדובר במשקיעים. אל תגרמו להם להרגיש ככה. שלחו מידע אודות המיזם שלכם לפני הפגישה – כך תוכלו לגרום לשני הצדדים להרגיש יותר בנוח.

אבל אם הגעתם לפגישה עם משקיע שביקש מכם לשלוח מידע מקדים, ואתם מגלים שהוא לא קרא את החומרים ששלחתם מראש, זוהי נורת אזהרה נוספת. הדבר מקביל להגעתכם לריאיון עבודה כאשר המראיין לא קרא את קורות החיים שלכם. רצינות צריכה לבוא משני הצדדים. חשוב לשקול האם השאלות שיגיעו ממשקיע כזה רלוונטיות או חשובות עבורכם.

הקשיבו להערות ולטרמינולוגיה בה משתמשים המשקיעים. הם אלו שחיים את התעשיה יום ולילה. אם תוך כדי הפגישה אתם רואים שהם מבינים את המוצר, דלגו קדימה – אל תתעקשו להסביר לאט את המצגת שלכם לאנשים שכבר הבינו וחושבים שני צעדים קדימה, השארו בקצב שלהם. הפגישה תהיה קלילה הרבה יותר ואתם תוכלו לקלוט בה יותר.

ועוד קצת מידע על קרנות הון סיכון

למדו היטב את תיק ההשקעות של הקרנות. כל האמור לעיל נכון גם לגבי פגישה עם קרנות הון-סיכון. המידע נגיש הרבה יותר היות והוא יהיה באתר האינטרנט שלהן.

בנוסף, עליכם להגן על עצמכם. הנה סיפור אמיתי – לפני כמה שנים חברה בשלבים הראשוניים לחייה הציגה מוצר מרהיב לקרן הון סיכון מבלי לעשות שיעורי בית. נציגי הקרן שאלו את שאלותיהם ואז יישמו את המידע בחברה דומה שכבר היו מושקעים בה. מעשה לא-אתי? כן! האם זה קרה? כן (לפחות ממה שאני שמעתי). זה אמנם נדיר, ואותה קרן זכתה למוניטין גרוע בעקבות הסיפור. למרות זאת, אל תקחו את הסיכון.

משך חיי קרן הון סיכון משפיעה על הסיכוי להשקעה –  מרבית קרנות ההון-סיכון מנהלות קרן בעלת משך פעולה של 7-10 שנים (בדקו עם כל קרן בנפרד). משמעות הדבר היא שבמהלך השנים הראשונות של הקרן, היא תוכל להשקיע בחברות צעירות בסיבובים המוקדמים. אם מדובר בקרן שהגיע לבגרות (השנה השישית ואילך), רוב הסיכויים הם שהקרן לא תבצע השקעות חדשות בשלבים מוקדמים, אלא תשמור את הכסף להשקעות המשך בפורטפוליו הקיים שלה.

במסגרת מסעותי בעולם יצא לי לפגוש כמה משקיעים מקרנות הון-סיכון נחמדים מאוד שאמרו לי כבר בתחילת הפגישה שהקרן שלהם נמצאת בשנה השישית או השביעית של מחזור הפעילות ושהסיכוי שהם ישקיעו נמוך. אמירה זו משנה את המשמעות של הפגישה. הפגישה עדיין חשובה, היות ואתם רוצים ללמוד כמה שיותר, אך השתמשו בזמן הזה בתבונה וכבדו את הזמן שנתן לכם נציג הקרן.

טפחו את הקשרים עם המשקיעים, אבל אל תתאכזבו, היות והבחירה של הקרן שלא להשקיע אינה קשורה במשוב שלילי שקיבלתם. ההשקעה בכם פשוט לא מתאימה לשלב בו נמצאת הקרן. כמובן שאם תדעו את זה מראש, תוכלו להתכונן טוב יותר לקראת פגישה עם נציגי הקרן. בשלב זה, אתם יכולים לספר למשקיע שמגיע לפגישה שאתם יודעים שהקרן נמצאת בשלב מתקדם במחזור הפעילות שלה, אבל דעתו חשובה לכם ותרצו בכל זאת לשמוע את המשוב.

גם אם נראה שההכנות המקדימות הללו נראות מוגזמות, זאת העבודה החשובה ביותר שעליכם לעשות אם ברצונכם להכנס לתהליך רציני של גיוס כספים. בפוסט הבא נדון בנקודות חשובות נוספות להכנה לקראת גיוס.
/
לכל השיעורים שפורסמו עד כה במסגרת "יזמות בעולם האמיתי".

אמה בוטין

אמה בוטין, יזמית, מנטורית ומרצה ליזמות בבינתחומי, הרצליה. בעברה ייסדה את חברת Kryon Systems ומלווה בשנים האחרונות יזמים רבים בדרכם להקמת, ניהול ומכירת המיזמים שהקימו. בוטין היא גם מחברת רב המכר "על אהבה וכלכלה", המציג מנסיונה ומתייחס לעשרה שיעורים שלמדה כסטארטאפיסטית. למידע נוסף כנסו אל: http://www.emmabutin.com/ אתם מוזמנים גם לעקוב אחרי הפייסבוק של אמה בלינק המצורף

הגב

2 תגובות על "שיעור שביעי: הכנות להשקעה – חלק ב' [יזמות בעולם האמיתי]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מישהו משהו
Guest

קורא את כל הכתבות שלך, ממש כיף לקרוא.
תמשיכי ככה…

שמואל
Guest

אין כאן חידושים מהפכניים, אך בכל זאת, מידע מסודר, חיוני ולדעתי חשוב מאין כמוהו למי שאין את הבסיס. הפנמתי את השלבים והטיפים הקטנים בין השורות שהם החשובים באמת.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: