כן, אני עדיין משחק בפוקימון, אבל עכשיו אני חושב שגם לכם כדאי

אחרי לא מעט המתנה, Pokémon Sword and Shield סופסוף הגיעו לידינו, והם מצליחים לחדש ולהפתיע למרות שהם לא יצליחו לתפוס את כולכם

תמונה: צילום מסך

אני מודה ומתוודה: מהיום שמשחקי ה-Red & Blue בסדרת משחקי פוקימון הגיעו לארץ וחטפו את זמנם הפנוי של שחקני ישראל בסערה – הייתי שם כדי לקחת חלק בתופעה. אותה תופעה שהתרחשה לפני למעלה מ-20 שנה, והפכה את הגיימבוי לטירוף גדול אפילו יותר ואת ההלחם המוזר "פוקימון" (Pocket Monsters, מישהו?) למושא הערצה. התקדמתי לצד המותג אל עבר משחקי ההמשך כמו "צהוב", "כסף", "זהב", "שחור", "לבן", "ירח"… אני מבטיח לכם, הצבעים ושמות העצם לא באמת מסתיימים. עם זאת, מותג המשחקים של החברה היה מאז ומעולם במגמת השתפרות מדהימה שהפכה את תחום הגיימינג הנייד למופלא עם כל שלב.

אחרי צמד משחקי ה-Let's Go: Eevee & Pikachu שיצאו בשנה שעברה שהיו Reboot חמוד וקטן של משחק ה"צהוב", הקהל ציפה למשהו חדש בדמות Pokemon Sword And Shield, המשחק האחרון בסדרה האינסופית לקונסולת הסוויץ'. למשהו שיהווה אתגר אמיתי, אתגר שהיה מוכר ממשחקי העבר בסדרה. ואז התחילו טענות של משתמשים שזיהו שימוש במודלים ישנים עבור המשחק החדש, ולא מעט בעיות ותלונות עוד לפני שהעותקים הגיעו לחנויות, אבל עכשיו סופסוף שיחקתי בו, ולמרות שגם אני לא נייטרלי ב-100% לאור השערוריות סביב יציאתו, יש לי הרבה מה להגיד עליו.

פוקימונים XL לצד שיעור היסטוריה

המשחק מתרחש במחוז גלאר (Galar), איזור בעולם הפוקימונים שקיבל את השראתו מהממלכה המאוחדת, ואת ההשפעה אפשר לראות בכל מקום החל מבניינים, דרך איזור שנראה תיירותי ובאמצע יש גלגל ענק שמזכיר את ה-London Eye ואף קיבלנו פוקימון בצורת כלב קורגי. באיזור זה מתקיימת תחרות בקנה מידה של אולימפיאדה מקומית, בה אנחנו צריכים לנסוע מעיר לעיר כדי לבצע מסלולי מכשולים שבסופם נילחם נגד מאמן המכון של העיר – כאשר כל קרב כזה מתקיים במעין אצטדיון כדורגל לצד קהל שצופה בקרב ומריע, בזמן שאנחנו לבושים במדי ספורט שמקבלים בתחילת המשחק. ברגע שנשיג את אישורם של 8 המאמנים הבכירים הללו, נוכל להילחם נגד האלוף המחוזי של גלאר ולהפוך לאלופים בעצמינו אם כמובן נצליח לנצח.

אנחנו מתחילים את המשחק לצד החבר הכי טוב של הדמות שלנו, שאחיו הגדול הוא האלוף האיזורי של גלאר. בגלל שהוא אלוף שגאה במעמדו, אחיו חוזר מטיול ומביא לשנינו, כמיטב המסורת של משחקי פוקימון, 3 פוקימונים לבחירה ואף מעודד אותנו לערוך מדי פעם קרבות כדי לדחוף האחד את השני ולעודד אותנו להפוך לאלופי גלאר ואולי להחליפו ביום מן הימים. כל זאת מהווה קו עלילה מוכר וזורם בסה"כ, אבל כל זה לא הספיק וקיימות מספר עלילות משנה שבראשן מנסים להתחקות אחר ההיסטוריה של כח שקיים בגלאר מזה כמה שנים ונקרא Dynamax שמאפשר לך ולכל יריב להגדיל את הפוקימון שלו בעת קרב למימדים של בניין ולהילחם ביריב עם מתקפות חזקות מהממוצע.

ייחודיות זה שם המשחק

מקור: The Pokemon Company

למושג ייחודיות יש כמה רבדים במשחק הזה. קודם כל, יש הרבה יותר מקום לקיסטומים (מלשון custom) של הדמות הראשית במשחק הזה. תחילה, ניתן כמובן לבחור האם הדמות שלך היא גבר או אישה – אך ניתן גם לבחור את גוון העור שלה בהתאם לבחירתו של השחקן. בנוסף, כמעט בכל עיר קיימות (כמעט באופן עקבי שנראה מוגזם יותר מבמשחקים הקודמים) מספרה לעדכון התסרוקת של השחקן וחנות בגדים, כשבכל עיר ישנו מלאי אחרי של בגדים – החל ממכנסיים, טי-שירטים, משקפי שמש, קפוצ'ונים, כובעים ועוד שלל אביזרים כדי להפוך את הדמות שלך להרבה יותר אישית. בנוסף, כמו שצויין מקודם – בעת קרבות נגד מאמנים בכירים, לובשים מדים שנראים כמו מדי כדורגל. לפני הקרב הראשון, השחקן מתבקש לבחור מספר שיופיע על גב החולצה, ובנוסף ניתן להשיג מדים שונים לאורך הדרך. יש לכם הרבה מה להשיג ולעשות כאן.

מקור: The Pokemon Company

בנוסף, ישנם המון חידושים מתבקשים למחוז החדש בו משחקים. ישנם כמה וכמה פוקימונים מוכרים עם עיצוב ייחודי (בדומה למצב במשחקי Sun ו-Moon), ובקרבות עצמם ישנם הרבה רגעים דרמטיים, בעיקר הודות להערות ותגובות מצד היריב שיופיעו כאשר תפגעו בפוקימון שלו בצורה קיצונית או כשנשאר לו פוקימון אחרון. כאילו חשיבות התחרות אינה מספיק בולטת עם המדים, ה"צוות" הרע במשחק שמנסה להילחם בך בכל הזדמנות אפשרית הוא חבורה של מעריצים וגרופיות של אחד מ-8 מאמני המכון, שמתנכלת אליך בכל הזדמנות ומתנהגת בהתאם למעמדה.

האיזור החלומי שאין מספיק ממנו

זוכרים את ההליכה האינסופית בתוך מדשאות ריקות מתוכן במשחקים הישנים של פוקימון?? אחרי שנים של משחקי דו מימד די דומים, אחד האיזורים שהכי ציפו להם במשחק הוא ה-Wild Area. בטריילרים טרחו להציג איזור וגדול שנראה אוטופי עליו חלמו השחקנים כבר שנים, בו ניתן לנוע בחופשיות עם המצלמה בדומה למשחקי עולם פתוח דומים וסביבך מסתובבים פוקימונים בקנה מידה "אמיתי". האיזור הזה מהווה מעין מקום מרכזי באמצע המפה דרכו אפשר להגיע למספר ערים שנמצאות סביבו. באיזור זה ניתן לתפוס את אותם פוקימונים, להשיג פריטים ייחודיים, ובגלל גודלו הלא קטן של האיזור – הוא מחולק לתתי איזורים כשבכל איזור ישנו מזג אוויר שונה וסוגי פוקימונים שונים.

מקור: The Pokemon Company

הייחודיות של ה-Wild Area היא לא רק בתנועה החופשית עם המצלמה, אלא שניתן גם להשתתף בקרבות Max Raid. בקרבות אלה ניתן להילחם לצד שחקנים אחרים באינטרנט או דמויות שהמשחק יוצר כנגד גרסאות Dynamax של פוקימונים מוכרים. אציין שקרבות ה-Max Ride היוו אתגר אמיתי ושלדעתי טוב שהם מתקיימים לצד שחקנים נוספים כי נראה שלפעמים נדרשת אסטרטגיה או שיתוף פעולה כדי להצליח ולהתמודד מול הגרסאות העצומות של הפוקימונים. בדומה לפוקימונים שמסתובבים באיזור זה בחופשיות, גם במשחק עצמו הפוקימונים מסתובבים בחופשיות – ובדומה לפוקימון Let's Go, ניתן להימנע כך מקרבות אקראיים, למרות שהיוצרים מעודדים זאת באמצעות פוקימונים שניתן להשיג רק בצורת קרב כזאת. כל שנותר כעת לקוות הוא שאיזור זה הוא רמז מטרים לצורת המשחקים העתידיים ביקום של פוקימון.

המון פיצ'רים והמון טלנובלות

מקור: The Pokemon Company

כמו שציינתי בהתחלה, היו לא מעט טענות מקדימות כלפי המשחק. בין אם סגנון מסויים שהזכיר משחקי 3DS קודמים, חלק מהמודלים שמשמשים למתקפות, עיצוב של חלק מהרקעים בקרבות, העובדה שהפוקדקס מכיל "רק" באיזור ה-400 פוקימונים (כן כן, קראתם נכון. הרבה השתנה מאז שצפיתם בסדרה) בעקבות העובדה שיוצרת המשחק רצתה להכין מחדש את המודלים של הפוקימונים ולא יכלה להכין את כולם מחדש – ועוד מספר טענות שקצרה היריעה מלהכיל את כולן. את כולן ציינו בפוסט שלם באתר Reddit שקרא לאנשים לא לקנות את המשחק בעקבות טענות אלה. אכן, מבדיקה עצמאית שעשו מספר שחקנים – נראה שחלק מהמודלים שוחזרו ממשחקים קודמים (לטענה זו Game Freak טרם הגיבה), ואני כן מסכים שהייתי מצפה לניצול גדול יותר של הקונסולה מבחינה עיצובית כך שנראה משחק שונה קצת יותר מקודמיו בסדרה.

עם זאת, זה לא משהו שהייתי פוסל בגללו את המשחק בדומה לאחרים – דווקא כי כמות החידושים עולה על ה"מגרעות", וגם כי הרבה מהטענות לדעתי בקושי מורגשות. אחרי חיי נצח בקונסולות ניידות, ייתכן וצוות המפתחים עדיין זקוק לשפשוף נוסף מה שמרגיש לי נסלח. אם חברת פוקימון תמשיך בקצב השקת המשחקים שלה, כנראה שמהר מאוד נראה משחקים יפים הרבה יותר, במיוחד לאור ה-Wild Area שהציגו במשחק. בנוסף, עם האפשרות להתחבר לקופסאות המחשב של הפוקימונים מרחוק, האפשרות למצוא שחקנים אחרים באינטרנט ולהצטרף לקרבות Max Raid,  מנגנון ה-Poke-Jobs שמאפשר לשלוח פוקימונים לעבודה במקום שישכבו במחשבים חשוכים ואפילו היכולת להקים אוהל בדומה לסדרת האנימה ולבשל בו אוכל לפוקימונים – כל אלה לצד הפיכת ה-HM לפונקציות בנויות לאורך המשחק של תעופה ושחייה ללא תלות בפוקימונים, הפכו את המשחק לזורם וחדשני יותר ממה שציפיתי.

Pokemon Sword ו-Shield מצליחים לדעתי למלא את החסך שהיה לכולנו של משחקי פוקימון ששייכים לעלילת הראשית. נכון, זה לא המשחק שרבים ציפו לו על קונסולת הסוויץ', מה גם שהיה נחמד אם היינו מקבלים משחק קצת יותר פתוח ופחות מגביל לצורכי עלילה בדומה לכותרים אחרים של נינטנדו – אבל בסופו של דבר הגיע משחק לא רע בכלל עם לא מעט פיצ'רים חדשים וחלקים שמשפרים את חוויית המשחק. ה-Wild Area מהווה חלק שלדעתי כולם חיכו לו ואפשר רק לקוות שהמשחקים הבאים יקחו ממנו השראה ויהיו עם יותר אפשרויות למשחק פתוח ולאיסוף פוקימונים באופן שכולנו מכירים.

המשחק זמין באופן בלעדי לקונסולת Nintendo Switch

עומר להב

מכור לחפצים עם מערכות הפעלה, גיימינג ולאיסוף פוקימונים. לא בהכרח בסדר הזה.

הגב

1 תגובה על "כן, אני עדיין משחק בפוקימון, אבל עכשיו אני חושב שגם לכם כדאי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ido zoaretz
Guest

כתבה כל כך טובה שעשתה אותי קשה כמו אוניקס

wpDiscuz

תגיות לכתבה: