פלקס: כך תיצרו VOD משלכם מכל הקבצים על המחשב הביתי [מדריך]

במקום לנבור בתיקיות עמוסות בקבצים, תנו לפלקס להציג לכם את כל התוכניות טלוויזיה והסרטים שלכם בממשק VOD נוח ומכל מכשיר בעולם

תמונה: Plex

אנחנו צורכים היום יותר ויותר תוכן: בין אם מדובר בסדרות טלוויזיה, סרטים, תמונות או מוזיקה. חלק גדול מהתכנים אנחנו צורכים באמצעות המחשב הביתי, כאשר כל המידע הזה נאגר במחשבים שלנו, ולאט לאט קשה לשמור על סדר בו. ובזמן שרבים מחפשים כל דרך אפשרית בשביל "לחתוך את הכבלים" ולנסות להתנתק משירותי התוכן היקרים שהיו מנויים אליהם בעבר, רבים לא מסתדרים עם ניגון מהמחשב והולכים לאיבוד בין מאות קבצים שונים וממשקים מסורבלים. בדיוק בשביל זה הושק Plex, מיזם וותיק שהושק בשלהי שנת 2009 כפרויקט חובבני שמשך את תשומת ליבם של אנשי XBMC, אך לבסוף שוחרר כפרויקט עצמאי. Plex סורק את תיקיות המדיה שלכם על המחשב או השרת שלכם, מסדר אותן, ומציג אותן בממשק קוהרנטי וויזואלי. כזה שמזכיר את שירותי ה-VOD או סטרימינג שהתרגלנו אליהם, אבל עם התוכן שלכם, ללא תשלום וכזה שזמין גם ביום כיפור. כל שעליכם לעשות, הוא להכווין את פלקס לתיקיות הנכונות, ולתת לו לעשות את הקסם שלו.

מתקינים על מחשב המדיה, והופכים כל מכשיר ל-VOD הפרטי שלכם בשניה

היתרון של פלקס הוא העובדה שהוא קיים כמעט בכל מכשיר מדיה "חכם": פלייסטיישן, אקס בוקס, טלוויזיות של סמסונג, LG, טאבלטים, אייפונים, אנדרואידים, PC, Mac, כל הדפדפנים ועוד. כמעט כל המכשירים והפלטפורמות הללו מאפשרות הורדה או התחברות לנגן של Plex. כך שתוכלו להתחבר אל ספריית המדיה הביתית שלכם כמעט מכל מכשיר ולצפות בהם על מגוון מסכים, בין אם אלו מסכי סלון ענקיים, או סמארטפונים קטנים, כאשר פלקס יודעת לקדד את הקבצים בעצמה ולהתאים את איכות הצפיה למכשירים ולמהירות החיבור שלכם. כל עוד אתם מחוברים לאינטרנט והמחשב המרכז מחובר לאינטרנט, אתם יכולים לגשת לכל המדיה שלכם בקלות ובממשק נהדר.

Plex בעצם מתחלק לשתי תוכנות שאתם צריכים להוריד: החלק הראשון הוא תוכנת השרת שלהם, והחלק השני הוא הנגן עצמו. כדי שנוכל לגשת לספריות המדיה שלנו מכל מקום בעולם, נצטרך להקים להן שרת. לפני שאתם בורחים או קוראים לטכנאי, מדובר בפעולה פשוטה שכל אחד יכול לעשות. הכנסו לדף הורדת אפליקציית השרת Plex Media Server, בחרו את הפלטפורמה שלכם (לרוב, ווינדוס או מק. אבל גם אם יש לכם NAS תוכלו להוריד אפליקציה ייעודית עבורו) והורידו את קובץ ההתקנה. התקינו את האפליקציה והפעילו אותה. האפליקציה תשלח אתכם לדף אינטרנט של Plex בו תצטרכו להרשם לשירות. שם המשתמש והסיסמא שתזינו בהרשמה ישמשו אתכם כדי לגשת לספריית המדיה שלכם מכל מקום שתרצו.

PMS Install-COLLAGE PLEX

תהליך ההתקנה של פלקס
תמונות: צילום מסך

כעת תוכלו לתת לשרת שלכם שם (כמו "סלון", "חדר עבודה", "המחשב של עידן" או כל שם שיעזור לכם לזהות אותו בקלות). שימו לב לתיבה הקטנה שמאפשרת לפלקס לסדר את הגדרות הרשת כך שהשרת שלכם יהיה זמין לכם גם מחוץ לרשת הביתית. מומלץ לוודא שאפשרות זו מסומנת. כעת אנו צריכים להגדיר לפלקס היכן לחפש את המדיה שלנו. אבל רגע לפני זה, כדאי שתבינו מה אתם רוצים לעשות.

פעולת הסדר היחידה שאתם צריכים לעשות בעצמכם לפני שפלקס מטפל לכם במדיה, היא רק לחלק את התיקיות הראשיות שלכם למבנה הגיוני. כלומר, תיקיות ספציפיות לסדרות טלוויזיה, תיקיות ספציפיות לסרטים, תיקיות ספציפיות לתמונות, מוזיקה וכדומה. אחרי שאתם מבצעים את הסדר הראשוני בתיקיות הללו, פלקס יכול לבצע את העבודה שלו. לאחר שאתם יודעים לאילו תיקיות אתם רוצים להכווין את פלקס, בחרו ב-"Add Library" ובחרו את סוג הספריה שאתם רוצים להוסיף (תוכניות טלוויזיה, סרטים, מוזיקה וכדומה), בחרו עבורה שם, את השפה המועדפת עליכם ועברו ל-Add Folders בסרגל הצידי. כעת הוסיפו את תיקיות המדיה שלכם שאתם רוצים שפלקס יסרוק ויעלה לשרת, וסיימו את התהליך. חזרו על התהליך אם אתם מעוניינים להוסיף עוד תיקיות מדיה כלשהן, ושימו לב כי כדאי ומומלץ להפריד בין תיקיות סרטים לבין תיקיות סדרות. לאחר שסיימתם להוסיף את התיקיות שלכם, סיימו את התהליך, ותנו לפלקס לעשות את העבודה שלו.

פלקס יחל כעת בתהליך הסריקה בו הוא עובר על כל קובץ וקובץ בתיקיות שסימנתם לו, ומחפש מידע רלוונטי אודותיו כמו תמונות, תקצירים, שמות פרקים, טריילרים, שחקנים ועוד, וחשוב מכך, הוא מחלק בעצמו את הקבצים לסדרות, עונות, פרקים וכל מה שאתה צריכים בשביל להקים את ה-VOD הפרטי שלכם. שימו לב שפלקס לא מבצע שינויים לתיקיות שלכם, אלא מציג לכם אותן בצורה נוחה ומסודרת. אם פלקס מוצא בתיקייה קובץ כתוביות רלוונטי למשל, הוא יציג גם אותו כאפשרות בעת ההקרנה, ותוכלו להנות גם מהתרגום שלכם. אם תוסיפו קובץ כלשהו לספריות המדיה הנסרקות שלכם, פלקס יזהה זאת ויציג גם את הקובץ החדש במקומו הראוי.

תמונה: Plex

כעת, כדי לצפות בתכנים שלכם במכשירים נוספים מלבד דפדפן המחשב עליו אתם עובדים כעת, כל שעליכם לעשות הוא פשוט להוריד את אפליקציית הנגן של Plex מחנות האפליקציות של הפלטפורמה עליה אתם מעוניינים לצפות. בין אם מדובר ב-App Store, Play Store, Tizen, Windows Store או כל פלטפורמה אחרת, רוב הסיכויים שהאפליקציה מחכה לכם להורדה בחנות הייעודית. לאחר ההורדה שלה, הכנסו לאפליקציה עם שם המשתמש והסיסמא שהזנתם בתהליך ההרשמה הקודם, ואתם בפנים. כעת כל ספריית המדיה שלכם, כפי שהיא הופיעה לכם בדפדפן במחשב, אמורה להיות מוצגת לפניכם גם במכשיר החדש, ובנגיעה אתם יכולים פשוט לצפות בתכנים. פלקס גם זוכרת באיזה שלב הפסקתם את הצפיה בפרק או סרט, או אפילו איזה פרק שודר השבוע. בקיצור? כל מה שחובב מדיה צריך בשביל להנות מתיקיית המדיה שלו בקלות ומכל מכשיר.

פאנל הניהול של השרת הוא פשוט להבנה, ומכיל בתוכו המון אפשרויות קונפיגורציה שונות, שאתם יכולים להתאים לעצמכם. משפת ממשק (עברית נתמכת באופן מלא), להעדפות פוסטרים, תדירות עדכונים, הגבלת מהירות העלאה ועוד אלפי אפשרויות. האפליקציה אפילו יודעת למצוא תרגום בצורה אוטומטית, וגם בעברית. אם כי קחו בחשבון שהתוצאות לעיתים הן תרגומי Google Translate מביכים, וזאת מכיוון שהאפליקציה מחפשת בפורטל Opensubtitles הידוע לטובה ולרעה. בשביל להפעיל את אפשרות החיפוש האוטומטית בעברית הכנסו דרך הפורטל של פלקס ל-Settings, לאחר מכן בחרו בלשונית Server, בתפריט הצד בחרו ב-Agents. כעת בקטגוריית Movies לחצו על לשונית Plex Movie וסמנו את OpenSubtitles. בתפריט גלגל השיניים ניתן להגדיר שפות תרגום מועדפות בין אם אתם רוצים תרגום אוטומטי בעברית, אנגלית, רוסית או כל שפה שתחפצו בה. אם אתם מעוניינים לקבל תרגומים אוטומטים גם לתוכניות טלוויזיה, עברו לקטגוריה שלהן, בחרו בלשונית The TVDB ובצעו שוב את התהליך על OpenSubtitles.

הרוב חינם, אבל הפיצ'רים בתשלום מוצלחים מאוד

תמונה: Plex

לפלקס יש גם שירות פרימיום שנקרא Plex Pass שנותן מספר הטבות למנויו. ראשית, הוא מציע לרוב גישה מוקדמת לפיצ'רים חדשים כמו גירסאות חדשות או שירותים חדשים של פלקס. אך אולי הפיצ'רים החשובים מכל שפלקס מציע הם אפשרויות הסנכרון למכשירים. פעמים רבות משתמשים לא רוצים לנגן את הקבצים שלהם בסטרימינג, בין אם כי הם בנסיעה ברכבת ללא Wi-Fi (פעם שמעתי על מישהו שהצליח להתחבר לרשת האלחוטית ברכבת), טיסה או פשוט לא רוצים להסתמך על החיבור הרציף עם המחשב המאחסן ומהירות ההעלאה האיטית להחריד שקיימת בארץ. בדיוק בשביל זה השיקו בפלקס את Plex Sync, שמאפשר לכם בלחיצת כפתור באפליקציה לסנכרן פרקים, עונות, סדרות, סדרות או כל מה שתחפצו בו. פלקס תמיר בעצמה את הקובץ בהתאם לאיכות שתבחרו, ותעביר אותו באמצעות הרשת האלחוטית לאחסון מקומי על המכשיר המבוקש. כך תוכלו לצפות בסדרות באפליקציית פלקס באייפד מבלי להיות אפילו מחוברים לאינטרנט. אם אתם מקליטים באופן קבוע תוכנית כלשהי והפלקס מזהה אותה, ניתן אפילו לקבוע לפלקס לסנכרן פרקים חדשים ישירות למכשירים שלכם ברגע שהם זמינים, כך שהטאבלט או הסמארטפון שלכם יכול להיות זמין תמיד עם הפרקים האחרונים של התוכניות האהובות עליכם.

מנויי Plex Pass יכולים לגשר בין חשבון ה-Dropbox/Drive/OneDrive שלהם, ולסמן תוכן כמו תוכניות טלוויזיה או סרטים שהם רוצים שיהיו זמינים להם בענן. בכך, גם אם אתם בצד השני של העולם, אתם לא תלויים במהירות ההעלאה של האינטרנט הביתי שלכם ואין צורך לוודא שהמחשב שלכם בבית דולק ומחובר לרשת. כך אתם יכולים לבצע סטרימינג של התכנים שסנכרנתם לענן במהירות ובנוחות.

תמונה: Plex

מנויים במדינות אחרות (בעיקר ארצות הברית) יכולים אפילו להשתמש בפלקס כשירות משלים לערוצי הכבלים החינמיים, לחבר אנטנה חיצונית ייעודית למחשב המדיה, ולצפות בשידורים חיים בממשק של פלקס, להקליט תוכניות, והתוכנה אפילו יודעת לחתוך את הפרסומות בצורה אוטומטית מהשידורים המוקלטים. לצערנו, האפשרות הזאת טרם הושקה בישראל, ועשויה להוות מוצר משלים מעניין ל"עידן פלוס".

ניתן לרכוש מנוי חודשי ל-Plex Pass במחיר של 5 דולרים לחודש, או 40 דולרים למנוי שנתי, או 120 דולרים למנוי לכל החיים. אם אתם מוצאים את עצמכם משתמשים בפלקס, והפיצ'רים שקיימים רק למנויי הפרימיום של פלקס יכולים לסייע לכם, כדאי לשקול את המנוי החודשי לשם התנסות בהם, ואפילו רכישה של המנויים הארוכים יותר אם אתם עושים בהם שימוש קבוע. יש עוד לא מעט פיצ'רים בלעדיים ל-Pass, וכדאי להציץ על רשימת האפשרויות שהוא מספק ולראות האם הוא מתאים לכם.

קיימות עוד אלפי אפשרויות בתוך פלקס, וכדאי לכם לנסות ולחקור אותם ולהתאים את התוכנה בדיוק לצרכים שלכם ולמכשירים שלכם. אבל גם בתצורתה הבסיסית מדובר באחת האפליקציות הטובות ביותר לטעמנו ברשת. כזו שלא מפסיקה כבר קרוב לעשור לשחרר עדכונים, פיצ'רים חדשים ותיקונים, ונראה כי תמשיך לעשות זאת, או לפחות עד שהיא תרכש על ידי תאגיד ענק. עד אז, נסו אותה, ויתכן שתהיו עוד צעד אחד קרוב יותר לחיתוך הכבלים.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

4 תגובות על "פלקס: כך תיצרו VOD משלכם מכל הקבצים על המחשב הביתי [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ש.
Guest

אתה יודע שPlex מבוסס על קודי, נכון ?

ניר
Guest

לא מצליח לחבר את הTV אין לי אפשרות להכניס את הקוד שמופיע מפני שאני לא מצליח להיכנס לכתובת שפלקס שולח אותי TV.LINK יש אפשרות לקבל עזרה?

ניר
Guest

תקיש את האותיות בסדר הפוך

נועם
Guest

תודה על המאמר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: