נורה חכמה ומלהיבה אבל יקרה, Philips hue במבחן [סקירת וידאו]

פיליפס השיקה לאחרונה בישראל את hue, סדרת הנורות החכמות שלה. לקחנו אותן לבדיקה, כדי לגלות האם מדובר בצעצוע יקר או שדרוג אמיתי לבית

צילום: גיקטיים

כן, יש גם בורוד פקאצה. צילום: גיקטיים

חדש בגיקטיים: לוח משרות הייטק שמתמקד רק במשרות מתחום ההייטק, מתעדכן באופן קבוע ופתוח למגייסים ולמחפשי עבודה.


באיחור לא אופנתי של יותר משנתיים, הגיעה לישראל Philips hue, סדרת הנורות החכמות של פיליפס. סדרת הנורות של פיליפס היא אחד היישומים המוקדמים והפופולאריים ביותר של הבית החכם, אותו תחום שעליו שוקדות כרגע ענקיות טכנולוגיה כמו אפל וגוגל. אמנם תחום הבית החכם כולל גם אלמנטים כמו תרמוסטט, מצלמות אבטחה ומערכות אקלים לבית, אולם מערכת הנורות היא ללא ספק היישום הפופולארי ביותר עד עתה. אז האם מדובר במכשיר הכרחי או בצעצוע? האם מדובר בטכנולוגיה בשלה או כזו שנמצאת בשלבי הבטא שלה? והאם כדאי לכם להשקיע בה או לא? לקחנו את הנורות החכמות לסקירה.

16 מיליון גוונים בלחיצה אחת מהסמארטפון

מקור: גיקטיים

מקור: גיקטיים

באוקטובר 2012 השיקה חברת פיליפס, ענקית הטכנולוגיה ההולנדית, את hue, סדרת הנורות החכמות שלה. הנורות ניתנות לחיבור הן לסמארטפון של המשתמש והן לרשת האינטרנט דרך הראוטר הביתי ומציעות למפתחים פלטפורמה פתוחה לבניית יישומים.

הערכה אותה אנחנו קיבלנו לסקירה כוללת נורה צבעונית, נורות לבנות מדגם ה-Lux ואת המגשר (Bridge) ההכרחי לצורך התקשורת בין הנורות למשתמש. ההתקנה פשוטה למדי. וכוללת חיבור של המגשר לראוטר הביתי (בעזרת כבל רשת Ethernet) והברגה של הנורה החכמה לגוף התאורה האהוב עליכם. עתה, לאחר שתריצו את האפליקציה הייעודית (iOS ואנדרואיד), תתווסף הנורה אוטומטית ותוכלו לשלוט בה משם.

צילום: גיקטיים

המגשר ונורות ה-hue. צילום: גיקטיים

הנורות הצבעוניות של סדרת ה-hue מאפשרות לכם לשנות את הגוון שלהן ליותר מ-16 מיליון גוונים אפשריים. את הצבע המדויק תוכלו לבחור מתוך פלטת הצבעים שבאפליקציה, שמורכבת מ-2 חלקים: העליון שכולל צבעים שמדמים את התאורה המוכרת לנו על המנעד שבין תאורה חמה (גוונים צהובים) ותאורה קרה (גוונים לבנים הנוטים לתכלת); החלק התחתון כולל את כל שאר הגוונים הקיימים. בנוסף, תוכלו לבחור מתוך סטים של צבעים שהוגדרו מראש, מה שפיליפס מכנה בשם Scenes: בין השאר תוכלו לבחור מתוך סט "מרגיע" שיעניק לנורה (או לנורות, אם רכשתם מספר נורות צבעוניות) גוונים מרגיעים, סט "מצולות הים" שיאיר לכם את החדר בגוונים כחולים ועוד. פיצ'ר חביב ביותר הוא האפשרות להשתמש בתמונות שצילמתם כדי שנורת ה-hue שלכם תאיר בגוונים שלהן, כך שתמונת השקיעה על החוף בקו-פיפי תאיר לכם את החדר בגוונים כתומים. מגניב.

למרות זאת, חשוב להדגיש שלאורך כל הבדיקה שלנו ראינו הבדל גדול בין הגוון שבחרנו באפליקציה לבין הגוון שהנורה מציגה בפועל. הכוונה בעיקר לגוונים הכהים יותר של הכחול או האדום, שמוצגים בצורה לא מדוייקת ונוטים בפועל להיות בהירים למדי ולא רוויים מספיק. לא מדובר במשהו שיפריע לכם יותר מדי, בעיקר אם אתם לא מעצבים, אדריכלים או אניני טעם שמכירים את טבלת ה-Pantone בעל-פה.

מבחינת עוצמת התאורה, כדאי לשים לב שנורות לד 60 וואט מספקות עוצמת תאורה של 800 לומן בעוד שנורת ה-Philips hue הצבעונית מספקת 600 לומן, כשנורת ה-lux הלבנה מאירה ב-750 לומן. כך או כך, לא מדובר בהבדל מהותי, ואת ההבדל תחושו אולי אם אתם עושים שימוש באהיל כהה ואטום. בכל מצב אחר, הנורות יעשו לטעמנו עבודה מספקת ויאירו היטב כל חדר. הנורות עצמן בנויות באיכות גבוהה למדי שתספק לכם כ-20 אלף שעות תאורה, המקבילות ל-10 שנים של שימוש.

האפליקציה שולטת. אבל לא שולטטטטטת

האור יידלק אוטומטית כשתתקרבו הביתה. מקור: גיקטיים

האור יידלק אוטומטית כשתתקרבו הביתה. מקור: גיקטיים

האפליקציה הייעודית של hue מאפשרת לכם למעשה לשלוט בכל פרמטר של הנורה והיא זו שהופכת אותה לנורה חכמה, וליותר מגימיק מגניב שמחליף צבעים. בין הפיצ'רים השימושיים שתוכלו להפעיל מהאפליקציה ניתן למנות את ה-Geofencing – במסגרתה האפליקציה תדליק ותכבה את הנורות לפי מיקומכם הגיאוגרפי: כך למשל כאשר אתם מתקרבים לבית, הסמארטפון ישלח הוראה לנורה שתידלק ואתם תגיעו לבית מואר; לחילופין, תוכלו גם להגדיר אותה כך שהיא תיכבה כאשר אתם יוצאים מהבית; בעזרת פיצ'ר הטיימרים תוכלו להפוך את המנורה ל"שעון מעורר" או לחילופין לקבוע טיימר לכיבוי של הנורה בשעה מסויימת או לאחר פרק זמן שתקבעו. שימושי למשל בחדרי ילדים, כאשר אתם קובעים אור כחול עדין שמאיר בזמן שהם הולכים לישון, ודוהה בהדרגתיות עד לכיבוי מוחלט. הטיימרים שימושיים גם לשומרי מסורת, שיכולים להגדיר מראש את זמני ההדלקה והכיבוי של הנורות בשבת ובחג; שימוש נוסף בטיימרים הוא כאשר אתם נמצאים מחוץ לבית ורוצים לשדר לפורצים פוטנציאליים שהעסקים כרגיל, על ידי הדלקת תאורה בלילות. אם תרצו, תוכלו לשלוט בכל הנורות מכל מקום בעולם בתנאי שיש לכם חיבור רשת בעזרת שירות My hue.

האפליקציה עצמה לא מספיק פשוטה ואינטואיטיבית לטעמנו ומחייבת יותר מדי לחיצות ומסכים להדלקת נורות או שינוי הגדרות וגם ה-UI נדמה שתקוע אי-שם ב-2012 בשנת ההשקה. לכן ההמלצה שלנו שרלוונטית בעיקר למשתמשי האנדרואיד: השתמשו בווידג'טים. כך תוכלו להדליק את הנורות האהובות עליכם בלחיצה אחת, מבלי שתזדקקו להיכנס לאפליקציה. אפשרות נוספת היא שימוש ב-tap, מעין שלט רחוק עגול, שכולל לחצנים פיזיים להפעלת הנורות השונות, כשהחלק הטוב ביותר הוא שהוא פועל ללא סוללות.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

מערכת התאורה שבנתה פיליפס עובדת בפרוטוקול ZigBee הפתוח, שמקשר בין המגשר לנורה הקרובה ביותר ומשם לנורה הבאה וכך הלאה, כשקשר ה-WiFi היחיד הוא בין הסמארטפון שלכם למגשר. לרוב, השליטה בתאורה היתה מצוינת. עם זאת, קחו בחשבון שככל שהנורה מרוחקת יותר מהמגשר, או אם תתקינו נורה בממ"ד, אתם עלולים להיתקל בבעיות. כך קרה כאשר הנחנו את המגשר בסלון ואת הנורה התקנו בחדר אחר מרוחק יותר, כשחווינו בעיות של קליטה ולאגים, כלומר, שיהוי בין שינוי הצבע באפליקציה ושינוי של התאורה בפועל. הטווח הרשמי אגב בין מגשר לנורה או בין נורה אחת לשנייה עומד על 15 מטרים. עם זאת, שמחנו לשמוע מפיליפס שבמידה ואכן תחוו בעיות קליטה, תוכלו להחזיר את הערכה תוך שבוע ימים, בצירוף האריזות המקוריות והניירת כמובן ולקבל את כספכם חזרה.

אנחנו התמקדנו בסקירה בעיקר בנורת ה-hue הצבעונית ובנורת ה-lux הלבנה. עם זאת, סדרת hue כוללת מספר מוצרים גדול ביניהם גופי תאורה נתלים, גופי תאורה שולחניים, פסי LED והתוספת החדשה למשפחה מנורת ה-Go הנטענת והאלחוטית, שנראית מגניבה למדי, אם כי לא יצא לנו לבדוק אותה.

יותר מ-200 אפליקציות זמינות

בהיותה פלטפורמת התאורה החכמה הראשונה שהגיעה לקהל הרחב, השכילה פיליפס לפתח קהילה גדולה של מפתחים, שיצרו יותר מ-200 אפליקציות חיצוניות לשליטה בנורות עם אינטגרציות לשירותי רשת שונים. אנחנו התקנו למשל אפליקציה בשם MyFirstHue שמיועדת לילדים ומאפשרת לגיקים הקטנים לשלוט בגווני התאורה בעזרת ממשק מינימליסטי וידידותי שמורכב מעפרונות צבעוניים; אם אתם משתמשים בשירות הנפלא של IFTTT, תשמחו לדעת שתוכלו להשתמש באחד מעשרות המתכונים הייעודיים של hue. כך למשל הגדרנו שהתאורה תשתנה לפי שעות היום או לפי מזג האוויר ותהבהב בכל פעם שאנחנו מקבלים מייל, לייק בפייסבוק או בכל פעם שמסי יבקיע.

אפליקציה נוספת שאהבנו היא Hue Disco, שמאפשרת לכם להפוך את הסלון למועדון עם אפקטי תאורה שמושפעים מהמוסיקה שתשמיעו וכוללים בין השאר החלפת צבעים מהירה בין כל הנורות המותקנות ואפילו אפקטים של strobe – אותם הבהובי פלאש מהירים ואהובים (אם אתם לא סובלים מאפילפסיה כמובן).

שלט ה-tap של פיליפס. מקור: Philips

לא צריך סוללות, שלט ה-tap. מקור: Philips

נקודת אור נוספת: השירות

שירות לקוחות הוא תחום שלא מעט יבואנים כושלים בו ומשחירים כך חברות בינלאומיות מובילות עם מוצרים מתקדמים. יותר מדי פעמים, כשאתם זקוקים לשירות לאחר הקנייה, אתם נתקלים בקיר אטום ובחוסר מקצועיות שמשאיר לכם טעם רע מכל חוויית הקנייה והשימוש. לצורך הסקירה הזדקקנו לשירות טכני ולצורך כך בדקנו את שירות הלקוחות של חברת טופ-אודיו שמשווקת את מוצרי Philips hue בישראל. שלחנו מייל אנונימי (מבלי כמובן להזדהות כעיתונאים) עם בקשת עזרה טכנית. להפתעתנו, תוך חצי שעה ממשלוח המייל, קיבלנו מייל תגובה שכלל תשובה מפורטת ומקצועית שענתה על כל השאלות שלנו בצורה מספקת וברורה.

לסיכום

סדרת ה-hue היא סדרה ותיקה שרק עכשיו הגיעה לישראל. בתמורה לציפייה הארוכה, אנחנו מקבלים מוצר מצוין, כשהשוק האמריקאי עשה את ה-QA בשבילנו. לנורות הצבעוניות יש לא מעט שימושים שחלקם עיצוביים ואווירתיים כמו תאורה נעימה ורומנטית, תאורה לחדר ילדים, תאורה חגיגית לאירועים מיוחדים; וחלקם שימושים-פרקטיים יותר כמו טיימרים, הדלקה וכיבוי אוטומטיים של אורות כשאנחנו מגיעים או עוזבים את הבית, קבלת התראות, שעון שבת ועוד.

אבל, ויש כאן "אבל", המחיר של המוצרים בסדרה גבוה. כך למשל תעלה לכם ערכת ה-Hue Starter Kit RGB, שכוללת מגשר ו-3 נורות צבעוניות כ-1,000 ש"ח, וערכה של מגשר ו-2 נורות lux (לבנות) תעלה לכם כ-500 ש"ח. נורה צבעונית בודדת תעלה לכם 300 ש"ח ולבנה תעלה לכם 150 ש"ח. למרות זאת, חשוב להדגיש שהמחיר אינו רחוק מהמחיר של מוצרי הסדרה באירופה ובארצות הברית (לאחר הוספת מס קנייה מקומי ומשלוח). את סדרת הנורות החכמות של פיליפס ניתן לרכוש בארץ ברשת חנויות איידיגיטל, וואלה שופס ובחנויות שמתמחות בציוד תאורה.

אם אתם רואים בנורות צעצועים, מדובר על צעצועים יקרים למדי; אולם אם אתם רואים בהן פריט עיצובי לבית ומשווים אותן למחיר של גופי תאורה ומנורות ברשתות מתמחות, ההוצאה סבירה בהחלט.

נקודות אור: אפקט המגניבות, אפליקציות חיצוניות כמו IFTTT, שליטה מכל מקום בעולם, טיימרים, שירות.

נקודות חושך: מחיר, אפליקציה לא אינטואיטיבית, תצוגת צבעים לא מדוייקת.

לפרטים נוספים

[interaction id="55ab76619831cbaa21aad11b"]

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: