עשרה כללים לבחירת שותף לפרויקט פיתוח תוכנה

כמעט שליש מפרויקטי פיתוח התוכנה נכשלים; אבל עם כמה צעדים גם אתם תוכלו לנהל פרויקט בהצלחה ולעמוד בלוחות הזמנים ובתקציב

מקור: Pixabay

מאת אלכס סניטקובסקי

שילוב של שותף מקצועי בפרויקט פיתוח תוכנה הפך זה מכבר לנכס חשוב ומכפיל כוח אמיתי  עבור חברות רבות. החברות נעזרות בו כמקור לחדשנות, צמיחה וחסכון בעלויות. עלי באבא, סקייפ ו-Basecamp הם רק חלק מהשמות ה”חמים” שיכולים לתת קרדיט גדול לחברות חיצוניות, שלקחו חלק פעיל בפיתוח המוצרים שלהן.

בין אם אתם מנהלים פיתוח של יישום ארגוני בחברה גדולה, או מובילים פרויקט פיתוח בחברת סטארט-אפ, פרויקטי פיתוח תוכנה הם חלק מרכזי מזרוע החדשנות והצמיחה של הארגון. יחד עם זאת, מדאיג לגלות כי כ- 31% מפרויקטי הפיתוח נכשלים, וגרוע מכך –יותר ממחציתם מגיעים לעלות של 189% יותר מההערכה המקורית, כך על פי ה- Report The Standish Group.

כשמדובר בפרויקטים שמבוצעים באמצעות שותף מקצועי חיצוני העניין הופך עדין אפילו יותר. בפגישה שערכתי לאחרונה עם בכיר באחת מהחברות הגדולות במשק הישראלי (חברה המונה מאות עובדים), הוא חשף בפניי כי אחד מפרויקטי הדגל של החברה נכשל כישלון חרוץ לאחרונה. בשיחה קצרה התברר כי הוא העסיק כ- 100 עובדים באאוטסורסינג תחת סכום חודשי קבוע במשך שנה, אך מבלי לקבל תפוקה משמעותית או דיווח ברור על הנעשה בפרויקט בפועל ואם ההשקעה נושאת פרי. בחשבון פשוט אפשר להבין שמדובר בפרויקט של מיליוני שקלים שאפשר היה לבצע אותו בצורה יעילה יותר ולחסוך כספים רבים.

במקרה אחר שנתקלתי בו לאחרונה, מנהל פרויקטים בחברת סטארט-אפ קטנה נקלע למצוקה כספית קשה לאחר ששכר צוות באאוטסורסינג מחו”ל בסכום זול יחסית לצוותים ישראליים. הפרש השעות והקושי היום-יומי לקדם את העבודה, הפילו את הפרויקט כעבור מספר חודשים וכמעט והפילו את כל החברה איתו. אלו הן רק שתי דוגמאות מיני רבות כמובן.

ההשקעה בפרויקט פיתוח תוכנה היא משמעותית מאד, אולם עם אחוזי הכישלון הגבוהים חשוב לשים לב למספר כללים ברורים בעת שבוחרים בשותף להובלת הפרויקט. הנה, אם כן, “עשרת הדיברות” לפרויקט פיתוח מוצלח עם שותף מקצועי:

1. העריכו נכונה את היקפו הכספי של הפרויקט לפני שהוא מתחיל

תהליך זה, שנקרא בעגה המקצועית “scoping” הוא הבסיס לתכנון הפרויקט. ישנן חברות אאוטסורסינג שייתנו לכם הערכה גסה של היקפו הכספי של הפרויקט, חברות אחרות גובות סכום בסיסי לביצוע תחקיר מעמיק של scoping. ואמנם, כולנו רוצים לחסוך בכספים, אך זהו סכום שלא כדאי לחסוך בו. הסכום הקטן של ה- scoping יכול לחסוך הרבה מאד הוצאות בהמשך הפרויקט, שכן תמחיר שמבוסס על תחקיר אמיתי הוא בוודאי מדויק יותר ומונע סיכון עתידי. בנוסף, תהליך scoping אמיתי מספק גם הזדמנות לעבוד עם הצוות המקצועי ועם מנהל הפרויקט של הספק ולהכיר אותם לפני שנכנסים לפרויקט עצמו. זאת הזדמנות לברר האם יש “כימיה” ביניכם לבין הספק.

2. בחר את צוות הניהול וההיגוי של הפרויקט

פרויקט פיתוח נשען על המשולש של מנהל פרויקט, מנהל מוצר ומנהל טכנולוגי, המלווים את הפרויקט מא’ ועד ת’. מבחינתכם, הם צריכים לשמש כעובדי החברה לכל דבר, מסורים לארגון ורואים את עצמם כחלק ממנו, למרות שהם מגיעים מהצד של הספק.

3. אל תבחרו שותפים “יס-מנים”

בחרו שותף מקצועי שיש לו ראייה מערכתית רבת דיסציפלינות, שיעמיד בפניכם אתגרים ויפתח נתיבים חדשניים שלא חשבתם עליהם בעצמכם. באחת הדוגמאות הקלאסיות, מנהלי פיתוח, במיוחד בחברות סטארט-אפ, מזמינים באופן אוטומטי פיתוח של אפליקציית Native ל- iOS ו-Android. מדובר בפיתוח שמייקר את הפרויקט ומאריך את לוחות הזמנים. ישנם שותפים מקצועיים שיהיו מוכנים לקבל את בקשתם לפיתוח אפליקציית Native בלי להתווכח וכך להרוויח עוד כמה שקלים בדרך, בעוד מנהל הפיתוח קורס תחת ההוצאות הכבדות. לעומת זאת, שותף שאינו “יס מן” יכול להמליץ על פיתוח אפליקציית Hybrid, אם היכולות שלה יהיו מספיק טובות למטרות המתבקשות וכך לחסוך למנהל הפיתוח כספים וזמן רבים. וזוהי רק דוגמה אחת פשוטה מיני רבות.

בפרויקט פיתוח, אם כן, אינכם זקוקים ל”רובוטים” שרק מבצעים את מה שאומרים להם, אלא צוות חכם של אנשים, המנוסים במגוון רחב של פרויקטים בתמהילים שונים, שגם יודעים לומר את דעתם ולתת הסברים מלומדים לעמדתם כאשר יש צורך בכך וכאשר הדבר מועיל לפרויקט ולמטרות שלו.

4. סיירת מובחרת נטולת בירוקרטיה תועיל לפרויקט שלכם

ידוע לכל כי סיירת מטכ”ל היא אחת היחידות הקטנות בצה”ל, אולם התכונות הייחודיות שלה הופכות אותה לאחת המובחרות והיעילות ביותר – היא ממוקדת מטרה, גמישה וזריזה, ניחנת ביכולות גבוהות, מגיבה לשינויים ביעילות בזמן אמת ויש לה כמובן את הגב חזק של הצבא.
הגישה של “סיירת מובחרת” היא בעלת יתרון אדיר כשזה מגיע לפרויקט פיתוח. שותף פיתוח גדול, מסורבל ומסואב לא יכול תמיד לספק את הגמישות והזריזות הדרושה בפרויקט, שכן כל סטייה וכל בקשה לשינוי ידרשו מהלכים בירוקרטיים, אישורים, דיווחי שעות מורכבים, טפסים, התחייבויות ועוד. אמנם הגב הכלכלי החזק חשוב כשבוחרים שותף לפרויקט פיתוח, אך יש לשים לב שעובדה זאת לא מפחיתה מהיכולת להגיב במהירות לשינויים בלתי צפויים ולעמוד במשימות לא שגרתיות.

היעדר בירוקרטיה, גמישות, זריזות ויכולות מיוחדות ולא שגרתיות אצל השותף שלכם יביאו אתכם ליעד הרצוי בלוחות הזמנים האופטימליים עם תוצאות מצוינות.

5. גמישות

בחרו שותף גמיש שמספק לכם את הכמות והתמהיל הנכון של המומחים המתאימים לצרכים של הפרויקט בשלבים השונים שלו. כידוע, כל פרויקט פיתוח מתאפיין בתנודתיות. יש תקופות של עומס עבודה אדיר, ותקופות אחרות פעילות מצומצמת של פיתוח. יתרה מכך, בשלבים מסוימים של הפרויקט נדרש תמהיל מסוים של עובדים ובשלבים אחרים תמהיל אחר. מכסה קבועה של מומחים מתחילת הפרויקט ועד סופו היא בזבזנית, שכן אין צורך בכל המומחים לאורך כל הפרויקט. גמישות בשרות שתקבלו מהשותף תאפשר לכם להתאים במהירות גם את מספר העובדים המתבקש וגם את התמהיל האופטימלי, ולשלם רק על שעות העבודה שבהן אתם משתמשים בזמן אמת. כדאי לנהל את תמהיל העובדים ברזולוציה של כל ספרינט, עם מספר האנשים הדרוש והמומחיות המדויקת ,וכך לחסוך כספים רבים.

6. היו שותפים פעילים לאורך הפרויקט

חשוב מאד לא “לשגר ולשכוח” את הפרויקט לשותף המבצע, מצוין ככל שיהיה. היו שותפים פעילים בפגישות ההתנעה ובפגישות פתיחת הספרינטים, הקפידו על פגישת דמו אמיתית אחת בחודש, בה תבקשו לראות תוצרים אמיתיים ולא רק מסמכים וסיכומי דיונים. שימו יד על הדופק בצמתים חשובים לאורך כל הפרויקט על מנת להיות בטוחים שהוא מתקדם לכיוון הנכון.
בפרויקטים בהם לקוחות אינם מגיבים כשותפים פעילים באבני הדרך החשובות, הפער בין הציפיות והתוצר הסופי יכול להגיע לעשרות אחוזים. התערבותכם בפרקי זמן קצרים במהלך הפרויקט מאפשרים לשותף שלכם לשנות ולהגמיש את המוצר בקלות, בעוד שהתערבות בפערי זמן ארוכים עלולה לגרור עלויות נוספות והארכה של זמן הפרויקט.

7. שקיפות

השותף שלכם בפרויקט הפיתוח חייב להיות שקוף מולכם בכל שלב ושלב של הפרויקט, גם כשהכל הולך חלק וגם כשיש בעיות ומהמורות בדרך. אתם חייבים לדעת מה עובד ומה לא, מהו התקציב היומי ש”נשרף” ברמה היום-יומית, האם יש עיכובים, מהו קצב ההתקדמות, מהי איכות התוצרים וכדומה. גם כשהשותף שלכם לא מצליח בשלבים מסוימים, תוכלו להבין יותר טוב את הסיבות כאשר הוא פותח את הנושא בפניכם ולא תהיו מופתעים לקראת השלבים הסופיים.

8. חתירה לאינטרס משותף לאורך הפרויקט

מנהלי פיתוח מסוימים מרגישים שעליהם “להחזיק קצר” את שותף הפיתוח שלהם, לנהל אותו בצורה ריכוזית, אולי אפילו לא נעימה ומתנשאת, על מנת שיעמוד ביעדים בלי להתווכח, אולם גישה זאת היא שגויה מיסודה והיא עלולה להוביל לכישלון חרוץ של הפרויקט. גישה זאת מובילה לכך שלשותף שלכם לא תהיה זיקה ורגש לפרויקט. הוא ירגיש שלא מעריכים את דעותיו המקצועיות ולכן לא יבטא אותן. הוא יעבוד עם “ראש קטן” וממקום של מגננה כדי להימנע מעימותים לא נעימים או מאיומים על הפסקת הפרויקט ופיטוריו, במקום לראות את טובת הפרויקט והצלחתו.
פרויקט הפיתוח צריך להתנהל כאינטרס משותף שלכם ושל השותף שלכם, עם יעד לסיים את הפרויקט כששני הצדדים מרוצים, איכותית וכלכלית – “win-win”. שימו עצמכם בנעליים של השותף –  הצלחה שלו היא הצלחה שלכם.

9. ניטור

דרשו מהשותף שלכם מדדים כמותיים ואיכותיים בכל ספרינט, דוגמת יוטליזציה של העובדים, קצב התקדמות, קצב פתיחת הבאגים מול הסגירה שלהם, פערים בין הדרישה לתוצר בסוף כל ספרינט וכמובן פיצ’רים. כדאי לערוך פגישת הפקת לקחים בסוף כל ספרינט, בה מנהלים את הסיכונים, עוברים על כל המדדים ולומדים כיצד לתקן טעויות וגם כיצד למנף הצלחות.

10. הקפידו לפגוש את הצוות המורחב

החמיאו על הצלחות, תנו קרדיט לעובדים של השותף כאילו היו עובדי הארגון שלכם, זאת מחווה שתחזור אליכם פי כמה מונים בגרסאות הבאות של הפרויקט.

לסיכום, ניהול פרויקט פיתוח תוכנה עם שותף מקצועי חיצוני הוא מאמץ קבוצתי משותף. יותר מידי פרויקטים נכשלים ויותר מידי חברות סטארט-אפ נופלות בגלל שפרויקטי הפיתוח אינם מתבצעים על פי לוחות זמנים ועל פי תקציב או אינם מספקים את הערך המדויק שתוכננו לספק. את התמונה הזאת אפשר בהחלט לשנות על ידי עמידה על עשרת הכללים שהובאו במאמר זה.

ומילה אחרונה לסיום – אל תסתפקו במכסת מפתחים זולים מחו”ל. יש לנו בישראל את המוחות המבריקים והמחוננים ביותר בעולם בתחום הטכנולוגי, והם יושבים כאן, זמינים ומחכים שתיעזרו בהם. זאת, בשילוב עם שירות גמיש, ניהול שקוף ושיתוף פעולה מלא עם השותף המקצועי, יביא אתכם לתוצאות לא פחות ממצוינות.

הכותב הינו מנכ”ל Comm-IT תוכנה

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "עשרה כללים לבחירת שותף לפרויקט פיתוח תוכנה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עודד
Guest

נו באמת לך תפתח בxamarin תחסוך כמה שקלים

סלבה
Guest

כתבה מעניינת ועניינית , נתן לי חומר מחשבה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: