גיקטיים

הרעיון לסטארטאפ הגיע מסרט מד"ב שהיזמים ראו, ו-OutSense גייסה 2.2 מיליון דולר

מקור: OutSense

הסטארטאפ הישראלי OutSense, המפתח מכשיר IoT לניתוח צואה ושתן, הודיע על השלמת סבב גיוס A בסך 2.2 מיליון מקרן Peregrine Ventures. הסטארטאפ פעל בחממה של הקרן וכעת יוצא ממנה עם השלמת הפיתוח הטכנולוגי.

מתחבר לאסלה ומביא את המעבדה אליכם הביתה

OutSense (אאוטסנס) פיתחה חיישן שניתן להתקנה קלה על כל אסלה הכולל חומרה אופטית – שאותה רשמה החברה כפטנט – וכוללת חיישנים אופטיים מולטי-ספקטרליים, מודול תאורה ובקר אוטונומי. המכשיר סורק את תכולת האסלה ומזהה את החתימה האופטית של חומרים בצואה ובשתן, שולח את הנתונים לעיבוד בענן ומספק אינדיקציות למחלות ומצבים פיזיולוגיים שונים.

המכשיר שפיתחו ב-OutSense יכול לזהות כמה מחלות ומצבים רפואיים, בהם דם סמוי בצואה כבדיקת סקר לסרטן המעי הגס, דלקות בדרכי השתן, זיהוי מוקדם של עצירות ושלשול, התייבשות ועוד. כך יכולה החברה להעביר את המעבדה של קופות החולים או בתי החולים היישר לבתים של המשתמשים – כשכל העיבוד של התוצאות נעשה בענן.

הטכנולוגיה של OutSense מנטרת באופן קבוע את הפרשות המטופל ומספקת התראות אוטומטיות לצוותים רפואיים במוסדות רפואיים ובקהילה, מה שימנע הגעה מיותרת של נבדקים למרפאות השונות לצד חיסכון בזמן, עלויות וחשיפה לזיהומים.

המוצר של OutSense, כשיגיע לשוק, יכול להוות תחליף לאיסוף הידני של ההפרשות ומסירתן למעבדות, פעולה שלא מעט נרתעים ממנה, ויכולה להוביל לכך שאותם בני אדם יפספסו אבחנה של מחלה מסכנת חיים כמו סרטן המעי הגס.

הרעיון מסרט של מייקל ביי, עם שילוב של החיים האמיתיים

מנכ"לית OutSense, יפעת שלום, מסבירה בשיחה עם גיקטיים כי הרעיון למוצר הגיע משילוב של מדע בדיוני (או בדיוני לשעבר, א.א.) והחיים האמיתיים. "הרעיון הראשוני עלה כאשר ישי אתר (היזם שמאחורי הפיתוח, א.א.) צפה בסרט מד"ב בשם 'האי', בו חיים בני אדם במתקן מתקדם שבו מנוטרות היציאות הביולוגיות בשירותים באופן רציף", היא מספרת, "הרעיון התחבר עם מקרה סרטן מעי גס שבה חלתה קרובת משפחה שניצלה בזכות זיהוי מוקדם, מקרי לגמרי. במקום להשאיר את הזיהוי ליד המקרה, הבנו כי ניתן לסרוק את היציאות הביולוגיות ולהציל כל משתמש על ידי זיהוי מוקדם".

מנכ"לית OutSense, יפעת שלום. צילום: OutSense

שלום אומרת כי המוצר של החברה בנוי לעובדה הבסיסית שיותר מאדם אחד משתמש בשירותים וישנן כמה דרכים בהן הוא יכול להבחין בין המשתמשים השונים. בין הדרכים הללו: זיהוי הסמארטפון או השעון החכם הקרוב אליו, כשבחברה יאפשרו גם שימוש בתגית RF לביצוע הזיהוי בין המשתמשים. לדבריה, במוסדות דיור מוגן שבהם נבחנת הטכנולוגיה של החברה ביפן הזיהוי ייעשה, על פי בקשת המוסד, בעזרת זיהוי פנים בכניסה לשירותים.

מה מידת ההצלחה של הבדיקות באמצעות החיישן של החברה לעומת בדיקות מסורתיות?

"אנחנו יודעים כבר היום שהזיהוי בהשוואה לבדיקות מעבדתיות הוא גבוה מאוד – כ-90% דיוק מול בדיקת מעבדה של דם סמוי. בעתיד נבצע גם ניסויים מול קולונוסקופיה ואז נשווה בדיקת דם מעבדתית אחת בשנה מול בדיקות רציפות יומיות שלנו. להערכתנו נוכל לעלות על הבדיקה המעבדתית בערך הדיאגנוסטי לסרטן מעי גס ואף לזהות פוליפים טרום סרטניים (שמשחררים דם באופן לא עקבי לצואה ולכן לא מזוהים על ידי הבדיקה המעבדתית)".

ב-Outsense נערכים החברה לייצור סדרתי של המוצר שפיתחה ושיווקו ברחבי העולם, ושלום אומרת כי כבר עכשיו מתחילים בחברה פיילוטים במוסדות רפואיים וסיעודיים בישראל וביפן. לדבריה, החברה נערכת להשקת המוצר לשוק ברבעון השלישי של 2021.