מייצב המצלמה החדש של DJI מעניק למצלמת הסמארטפון שלכם ייצוב תמונה של רחפנים מתקדמים [סקירה]

הסמארטפונים שלנו כבר יודעים לצלם ב-4K עם HDR ומה לא. אבל ה-Osmo Mobile 2 יכול להפוך את הצילומים שלנו להרבה יותר מקצועיים ובקלות

OSMO Mobile 2

תמונה: גיקטיים

אומרים שהמצלמה הטובה ביותר היא המצלמה שנמצאת עליכם כרגע. ועם 3 מצלמות כמו שתמצאו בוואווי P20, צמצם דינמי כמו שתמצאו ב-S9 פלוס או יכולות תוכנה מתקדמות כמו של הפיקסל 2 – המשפט הזה גם רלוונטי עכשיו יותר מתמיד. אבל מה כל זה עוזר אם אתם מחזיקים את הסמארטפון ביד הלא-יציבה שלכם, או מצלמים וידאו שבו אתם רודפים אחרי הכלב שלכם ומקבלים וידאו קופצני? בדיוק לשם כך הוציאה יצרנית הרחפנים הגדולה בעולם DJI את OSMO MOBILE , מייצב המצלמה שלה שמיועד לסמארטפונים. עכשיו, עם הגעת הדגם החדש לארץ לקחנו אותו לבדיקה.

רגע, רגע. מה זה גימבל ולמה אני צריך את זה?

בשנים האחרונות רוב מכשירי הדגל מגיעים עם מייצבי תמונה, בין אם אופטיים (OIS) או תוכנתיים (EIS), והם עושים עבודה טובה למדי בייצוב התמונות והסרטונים שלכם. אף על פי זאת, אחד המוצרים שתורמים ליצירת תנועות מצלמה חלקות ובעלות מראה מקצועי הוא גימבל: זהו מתקן מייצב למצלמות שנע על שלושה צירים, ובעצם דואג שהרעידות והתנועות הלא רצוניות של הידיים שלנו לא ישפיעו על המכשיר המצלם. כך מתאפשרים צילומים ותנועות חלקות, ואפילו תוך כדי תנועה. הגימבל בעצם מתקן את התנועות ויוצר סרטונים עם מראה מקצועי הרבה יותר מהרגיל. ישנם גימבלים למצלמות מקצועיות, מצלמות DSLR, וכן, גם למצלמות סמארטפונים, כך שגם סרטונים שצולמו במובייל יראו טובים יותר.

OSMO MOBILE 2 Office shot

תמונה: גיקטיים

ה-OSMO MOBILE 2 הוא מכשיר יחסית פשוט. הוא נראה כמו סוג של מקל סלפי קצר יחסית. בהישג אצבע תוכלו למצוא את כפתור ההדלקה (שגם עובר בין מצבי צילום שונים), כפתור צילום, סליידר זום, וגם מעין פד ג'ויסטיק שיזיז את הסמארטפון שלכם בתנועה פשוטה לכל כיוון שתרצו (ליצירת תנועות צילום Pan, Tilt, או פשוט כיוון של המצלמה והוספת דינמיות לצילום). לאוסמו יש שני מצבים עיקריים: הראשון הוא מצב צילום כללי בו תוכלו לכוון את המוט לאיזה כיוון שתרצו לצלם, והסמארטפון שלכם בעצם יעקוב אחרי הכיוון הזה בצורה חלקה (שימושי בעיקר לתנועות ומעברים). השני הוא מצב נעילה בו המיקום של המצלמה בעצם יבודד מהתנועות שלכם. כך שגם אם תסובבו את המוט או תזיזו את ידכם, המצלמה תנסה לשמור על הזווית שלה כמעט בכל מחיר (שימוש מאוד לשוטים של רדיפה אחרי אובייקט או הליכה וריצה). אפשר לעבור בין שני המצבים השונים באמצעות לחיצת כפתור, כאשר דווקא בדגם הראשון המעבר בין המצבים היה מתבצע עם הדק מעט יותר אינטואיטיבי, אך כזה שדרש החזקה מתמדת שלו לצורך הישארות במצב הנעילה.

קצת יותר מדי התעסקות בשביל ההפעלה הראשונה, וגם לאחריה

בניגוד למה שחשבתי, האוסמו הוא לא בדיוק מכשיר שעובד ישירות מהקופסה. בניגוד למה שהתרגלנו מכמעט כל מוצר אלקטרוני בשנים האחרונות. בשביל להפעיל אותו בפעם הראשונה תצטרכו לבצע לו התאמות במיוחד לחלוקת המשקל של הסמארטפון שלכם. כדי לעשות זאת תצטרכו להניח את הסמארטפון בתושבת (הלא נוחה במיוחד לתפעול, יש לומר), ליישר אותה כך שהיא תתאזן, ואחר כך למצוא את האיזון גם בציר הבא עד אשר תגיעו לאיזון משקל מושלם. רק לאחר תהליך הכיול הזה תוכלו בכלל להתחיל להשתמש במכשיר.

אם היה מדובר בכיול חד פעמי, זה היה נסלח בקלות, אך יש לכך השלכות קצת יותר נרחבות: אם תרצו לעבור ממצב מאוזן למצב אנכי (לצורך העלאת סטורי, למשל), תצטרכו לכייל מחדש את המשקל של המכשיר בכל מעבר, או אם במקרה רכשתם את האוסמו למשפחה שלכם, ויש לבני המשפחה קייסים או מכשירים שונים, תצטרכו בכל מעבר בין מכשיר לכייל אותו מחדש. איכשהו יש לי תחושה שבגירסה הבאה יהיה ניתן לקבוע באפליקציה הגדרות לכל מכשיר ולשמור אותן כמעין Preset למעבר מהיר בין מכשירים או מצב מאוזן/מאונך.

אחד הגאדג'טים המגניבים ביותר שניתן להחזיק, וגם שימושי למדי

אחרי שתצלחו את שלב האיזון, תוכלו סופסוף להתחיל ליהנות. אין אדם כמעט שנתתי לו להחזיק בידיו את האוסמו ולא התלהב מהתחושה שלפתע יש לכם זרוע אנדרואידית שמייצבת לכם את התמונה. אבל זה לא רק גאדג'ט מגניב, אלא גם שימושי. כדי לקבל תוצאות טובות, אבל צריכים להתנסות ולהבין את ההבדל בין המצבים השונים של האוסמו, ובעיקר להבין את המגבלות שלו. הוא לא יצליח בהכרח לעמוד בתנועות מהירות מדי או יצליח להעלים לחלוטין את תנועות הצעדים שלכם, אבל כמעט כל תנועה שתעשו איתו תרגיש חלקה יותר. אחרי מעט מאוד אימונים, קל היה להצליח לצלם שוטים שהרגישו כמו סוג של שוט ממנוף או דולי, ובעיקר לקבל תוצאות הרבה יותר מקצועיות מאלו שהשגתי עד כה בשימוש בעזרת הידיים בלבד. אם אתם מגדירים את עצמכם כצלמי וידאו מתחילים, כדאי להיעזר בכמה סרטונים באינטרנט שידגימו לכם טכניקות שיספקו שוטים מוצלחים במיוחד.

האוסמו שוקל 485 גרם, ואני חייב להודות שבניגוד לציפיות שלי, גם אחרי צילום של כמה דקות איתו היד שלי לא התעייפה במיוחד. הוא מחזיק בסוללה נטענת בנפח 2,600mAH שמספיקה לכ-15 שעות צילום מצטברות. זמן שימוש די אדיר לכל מוצר. חוץ מהעובדה שהסוללה מוצלחת למדי לגימבל ובקושי זקוקה להטענה, בגב המכשיר תוכלו למצוא יציאת USB סטנדרטית, אליה תוכלו לחבר כבל ולהטעין את הסמארטפון שלכם בזמן הצילום או בין צילומים (פתרון מוצלח למדי לימים עמוסים בצילומים, וקצרים בחיי סוללה). עם זאת, עדיין מרגיז למדי למצוא שאת האוסמו עצמו תצטרכו להטעין עם כבל בעל חיבור Micro-USB ולא USB-C (מה צריך לעשות כדי לקבל חיבור מודרני בימינו?).

אפליקציה עם פיצ'רים מעולים, אבל בעייתית

OSMO Mobile 2 Android

פונקציית המעקב בפעולה. תמונה: גיקטיים

את רוב ההתנהלות שלכם עם האוסמו תבצעו דרך האפליקציה השנויה במחלוקת של DJI, שמחזיקה כמה פיצ'רים חשובים למדי שלו בצורה בלעדית: פונקציית המעקב האוטומטי של האוסמו מאפשרת לבחור עצם כלשהו בתמונה דרך האפליקציה (בין אם מדובר בחפץ, אדם או אפילו מבנה), והגימבל פשוט ינסה לבדו לדאוג שהאובייקט ישאר במרכז הפריים. כשהפונקציה הזאת עובדת כראוי, היא אחד האלמנטים הכי מרשימים באוסמו 2, ובוודאי מאוד שימושית עבור אלו שמצלמים ומגישים בעצמם סרטונים. כך ניתן לצלם סרטונים בעזרת מצלמת הסלפי למשל, בהם תוכלו לנוע בחופשית בעוד אתם מחזיקים את הגימבל רחוק מכם, תוך כדי תנועה, והמצלמה תעקוב אחרי הפנים שלכם.

הבעיה היא שלעיתים הפונקציה לא עובדת בדיוק כמו שצריך ונוטה לאבד את האובייקט במהלך תזוזה או שינוי זווית קל. בנוסף הייתי שמח אם היית אפשרות לסמן ממרחק לגימבל להתחיל לצלם ואולי אפילו מחווה שתאפשר לו לעקוב אחרי (לא חסרות אפליקציות שיודעות להתחיל צילום על פי תנועה של סגירת כף יד), כדי שהוא באמת יוכל לתפקד על תקן צוות צילום של איש אחד. פונקציה שכזו הייתה הופכת אותו לאחד הכלים האולטימטיביים עבור יוצרים בודדים או צוותים מצומצמים, ונשמעת כמעט מובנית מאליו במוצר יחסית חכם שכזה.

אם אתם חובבי ז'אנר הטיימלאפס (Time Lapse) – אותם סרטונים שמורכבים מהרבה מאוד תמונות סטילס שנלקחת בהפרשים של כמה שניות, האוסמו 2 בא לעזרה. אפשרות מגניבה למדי היא ה-M-Timelapse שמאפשרת לכם ליצור טיימאלפסים בתנועה אחידה מאוד של הגימבל. אתם רק מסמנים לאוסמו את נקודת ההתחלה והסיום (אפשר גם להוסיף עוד), קובעים את משך זמן הצילום והוא יבצע את כל פעולת הצילום והתנועה של המצלמה כדי שבסוף תקבלו סרטון מקצועי למדי.

כמו שיגידו לכם רבים מאלו שהתנסו ברחפנים המוצלחים של DJI, האפליקציה של החברה היא די באגית: לאחר נעילת המכשיר בטעות, אם תדליקו את האפליקציה היא לרוב תראה מסך שחור במקום את המצלמה, פונקציית המעקב עובדת לסירוגין, בעיות של סיבוב התצוגה, אפשרויות השליחה לאחר הצילום יכולות להתיש, ובאופן כללי האפליקציה לא ורסטילית או נוחה לשימוש במיוחד. כדאי לדעת שהגימבל עובד כמובן גם ללא האפליקציה, כך שתוכלו לצלם עם כל אפליקציית צילום שתרצו. אם אתם לא זקוקים לפונקציות ה"חכמות" של האפליקציה, בהחלט אפשרי ואף מומלץ להתנסות באפליקציות אחרות.

מבנה מוצלח, אבל גם הוא בעייתי

OSMO Mobile 2 joystick

תמונה: גיקטיים

צלמים מעט יותר מקצועיים, או אפילו יוטיוברים לא ישמחו לגלות שהמבנה של הגימבל עשוי להגביל אותם בשימוש במיקרופון חיצוני. סמארטפונים רבים כבר לא כוללים חיבור אוזניות ייעודי, אלא מסתמכים על חיבור ה-USB או ה-Lightning לצורך חיבור אביזרים חיצוניים. מאחר שאתם צריכים למקם את הסמארטפון על גבי התושבת של הגימבל כך שהמצלמה תפנה כלפי חוץ, איזור ההטענה של המכשיר ישאר לרוב מכוסה על ידי הגימבל. אם תרצו בכל זאת לחבר מתאם, תצטרכו למצוא איזון די מאתגר בכל פעם. בהנחה שאתם מתעסקים ביצירת תוכן וידאו, הבעיה הזו עלולה להפריע לשימוש שלכם בו. אם יש לכם חיבור אוזניות, אין לכם יותר מדי סיבה לדאגה.

למרות הבעייתיות במיקום של הסמארטפון, שיפור נהדר במבנה של האוסמו 2 נמצא דווקא בתחתית שלו, בה תוכלו למצוא חיבור המתברג ישר כמעט לכל ראש חצובה סטנדרטי, כך שתוכלו להעמיד את הגימבל על גבי חצובה יציבה וגבוהה לצורך צילומי טיימלאפס, תנועות פן וטילט מדויקות יותר, או אפילו פשוט לתת לגימבל לעקוב אחריכם ממרחק בעוד אתם יכולים לנוע בחופשיות. סוג של "צלם אוטונומי" (שכאמור, זקוק לאדם שבכל זאת "יסמן" אתכם למעקב באפליקציה). באמצעות המבנה החכם הזה, המכשיר הופך לורסטילי במיוחד ויכול לשמש צלמים מתחילים, חובבים, ואפילו מתקדמים יותר כאחד.

לא מושלם, אבל מוצלח מאוד

למרות שהוא לא מושלם, ה-OSMO Mobile 2 הוא אחד מהאביזרים המשלימים המוצלחים ביותר לסמארטפון שיצא לי לבדוק, אבל כזה שמתאים לקהל יחסית מוגבל. אם אתם יוטיוברים חובבים, צלמים חובבים, או פשוט אנשים שרוצים להעלות ברמה את הסרטונים שאתם מסוגלים לצלם במובייל, זהו כנראה הגימבל המשתלם ביותר שתוכלו להשיג, במיוחד בהתחשב בעובדה שמחיר הגירסה הקודמת היה כפול, ובדור הנוכחי התמורה גדולה עוד יותר.

ה-OSMO Mobile 2 משווק בישראל על ידי חברת בנדא מגנטיק, היבואנית והמפיצה הרשמית של DJI בישראל במחיר של 700 שקלים.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: