תוכנות קוד פתוח: מדוע היזמים אוהבים אותן והמשקיעים חוששים מהן?

השימוש בתוכנות מבוססות קוד פתוח עשוי להתגלות כאטרקטיבי הרבה פחות לטווח הארוך. מדוע יזמים מתלהבים מהן בזמן שמשקיעים חוששים מפניהן וכיצד ניתן להזהר

תמונה: flickr, cc-by, Alan O'Rourke

תמונה: flickr, cc-by, Alan O'Rourke

הפוסט נכתב על ידי עו"ד איאן רוסטובסקי, שותף במחלקת ההיי-טק במשרד עמית, פולק, מטלון, ועל ידי עו"ד שיר קודנר, ממחלקת ההיי-טק במשרד עמית, פולק, מטלון, המייעצים לחברות הזנק וטכנולוגיה בתחומי קניין רוחני ודיני אינטרנט.

תוכנות קוד פתוח מהוות משאב חשוב בפעילות של חברות הזנק רבות, כבר בשלב פיתוח המוצר שלהן. אך בעוד שכלי זה זוכה לפופולאריות רבה בקרב יזמים, רבים מהם לא מודעים לסיכונים הכרוכים בשימוש בו. הטור הבא נועד להצביע על כמה מהיתרונות והחסרונות הכרוכים בבניית מוצר על בסיס קוד פתוח, וגם על הצעדים אשר מומלץ לנקוט בהם במטרה להפחית חשיפה משפטית אפשרית.

לפי ארגון הקוד הפתוח (Open Source Initiative), תוכנת קוד פתוח היא תוכנה אשר קוד המקור שלה מופץ בצורה פתוחה ונגישה לכלל קהילת המפתחים, כאשר ניתן לערוך וליצור גרסאות חדשות שלו, והכל ללא תשלום דמי רישיון.

מדוע במבט ראשון תוכנות קוד פתוח הן כל כך אטרקטיביות?

בראש ובראשונה, הן חינמיות. כל יזם שהסטארטאפ שלו נמצא בשלבי הקמה ראשוניים מעדיף לחסוך כסף ו"להדק את החגורה" היכן שרק ניתן, בדרך כלל השלבים הראשונים של פיתוח המוצר נעשים לפני שבחברה יש משאבים רבים ואף טרם קבלת השקעה ראשונה או גיוס הון, וכאשר קיימת אלטרנטיבה לבחור בין תוכנה בתשלום לבין תוכנה שמוצעת חינם – לרוב היזמים הבחירה היא פשוטה למדי.

שנית, טיב התוכנות. לא מעט יזמים יאמרו כי התוכנה החינמית הספציפית בה הם מעוניינים להשתמש היא לא פחות טובה, ולעיתים אף טובה יותר מזו המוצעת להם באופן מסחרי תחת תג מחיר גבוה. כמו כן, לעיתים אין בשוק אלטרנטיבה מוצלחת לתוכנה החופשית, או שיש בה יותר פונקציות ואפשרויות מאשר בתוכנה המסחרית המתחרה.

שלישית, הן זמינות. לא מעט תוכנות פתוחות צברו פופולאריות והצלחה רבה בקרב קהילת המפתחים הרלוונטית, אין צורך לבזבז זמן על למידה והיכרות שלהן, והכי חשוב – בדרך כלל אפשר להוריד אותן בלחיצת כפתור, ובכך לחסוך זמן, טרחה וכסף בהתמקחות על מחיר, חתימה על חוזה ורכישה של תוכנה.

לאור היתרונות הללו, ואלו יתרונות בהחלט משמעותיים ואטרקטיביים, עולה השאלה מהם למעשה החסרונות הקיימים בשימוש בתוכנות קוד פתוח? כמו במקרים אחרים, התשובה טמונה בפער שבין ההסתכלות לטווח הקצר לבין החשיבה לטווח הארוך.

ויש גם חסרונות

השימוש בתוכנות קוד פתוח, אף אם הוא חינמי, אינו חופשי ממגבלות ותנאים. תוכנות קוד פתוח מוצעות תחת תנאי רישיונות שונים, הקובעים מהם השימושים המותרים בתוכנה ומכתיבים את דרכי הפצת קוד המקור שלה. בין רישיונות הקוד הפתוח המוכרים יותר הם ה- GNU General Public License (GPL)וה-LGPL, רישיון אפצ'ה (Apache), ורישיון ברקלי (BSD).

עקרון מרכזי של תוכנת קוד פתוח הוא שכל תוכנה אחרת שפותחה על בסיס הקוד הפתוח, תהא כפופה לאותם תנאי רישיון תחתיו הופצה התוכנה המקורית. למעשה, תנאי הרישיון של תוכנת הקוד הפתוח מחייבים ו"מדביקים" בתנאים שלהם כל גרסה נוספת המתבססת עליה. כך, אם התוכנה המקורית הופצה תחת רישיון המחייב הפצה חינמית של קוד המקור, גם כל תוכנה שפותחה על בסיסה חייבת להיות מופצת בחינם באותה צורה.

באופן כזה, כאשר חברה מפתחת מוצר על בסיס קוד פתוח, היא לוקחת סיכון ממשי שיהיה עליה להפיץ בחינם את קוד המקור של המוצר שלה לכל המעוניין בכך. במידה ואותה חברה בוחרת שלא לפרסם את קוד המקור, היא עשויה להימצא בהפרה של תנאי הרישיון, ואולי לאבד את זכותה לעשות שימוש במוצר שהיא עצמה פיתחה.

סיכונים מסוג אלה אולי יתאימו לחברה צעירה, אבל עלולים להרתיע משקיעים. למעשה, לאחר שהחברה כבר השקיעה משאבים רבים בפיתוח ושכלול של התוכנה, מגיע המשקיע (ועורכי דינו) אשר יבקש לבדוק, כחלק מבדיקת נאותות של החברה, האם אותה חברה מחזיקה בכלל בזכויות הקנייניות בתוכנה, ובמיוחד את יכולתה לגבות בעבורה תשלום. במקרים לא מעטים, אותה חברה תופתע לגלות כי היא חייבת להישמע לתנאי רישיון שמגבילים את יכולתה לגבות דמי רישיון או להפיץ את התוכנה שלה בצורה מסחרית. אי וודאות ביחס לסוגיה האקוטית הזו עלולה להשפיע במידה רבה על ההערכה בדבר חוזק הקניין הרוחני של החברה (אשר פעמים רבות מהווה את נכסה המרכזי, לצד ההון האנושי שלה) ומשום כך על הערכת השווי שלה.

אז מה אפשר לעשות כדי להימנע ממצבים כאלה או לכל הפחות להפחית את החשיפה המשפטית בגינם? להלן כמה צעדים ראשונים שעשויים לסייע:

  • יש לזהות את כל תוכנות הקוד הפתוח אשר החברה עושה בהן שימוש, ולהקפיד שכל שימוש חדש בקוד פתוח יובא לידיעת ואישור ה-CTO של החברה.
  • יש לשים לב לסוג הרישיון תחתיו מופצת תוכנת הקוד הפתוח הספציפית, ולקרוא את תנאיו. באופן כללי, ישנם רישיונות הנחשבים מחמירים יותר (כגון GPL) וכאלו הנחשבים מקלים יותר ומאפשרים הפצה מסחרית של תוכנה שנוצרה על בסיס הקוד הפתוח (לדוגמה, ה-BSD).
  • חשוב לזהות ולהבחין מהם השימושים השונים שנעשים בקוד הפתוח. האם מדובר למשל בשימוש לצרכים פנימיים, או בשילוב של אותו קוד פתוח במוצר הדגל של החברה.
  • מומלץ לבחון האם קיימות חלופות טובות בשוק ואם כן, מה תהיה עלותן. כמו כן, יש לבחון האם ישנה אפשרות ומה תהיה העלות של פיתוח עצמאי של אותו רכיב תוכנה.
  • יש לנסח מדיניות חברה לשימוש בקוד פתוח ולוודא שכל העובדים בחברה מכירים אותה.

הפרשנות וההערכה של כל רישיון קוד פתוח ובחינת ההשלכות הספציפיות שלו על החברה והקניין הרוחני שלה, מהווים משימה מורכבת הדורשת ניתוח זהיר המשלב היבטים משפטיים עם היבטים טכניים. לפיכך, ועל אף היתרונות הקיימים בשימוש בתוכנות קוד פתוח, נראה כי ההבנה והמחקר המקדימים, וכן ההתייעצות עם מומחה בתחום, עשויים להוות את המפתח לשימוש בטוח בקוד הפתוח.

* האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת משפטית על בסיס כל העובדות הרלוונטיות, עושה זאת על אחריותו בלבד.

הכתבה בחסות עמית פולק מטלון ושות'

משרד עמית פולק מטלון ושות' נוסד בשנת 1956 ומהווה אחד המשרדים המובילים בישראל בכל תחומי המשפט המסחרי. המשרד מונה צוות מקצועי ומיומן של מעל ל-70 עורכי דין מקומיים ובינלאומיים. מחלקת ההייטק של המשרד מייצגת, בין היתר, חברות טכנולוגיה מובילות, עשרות רבות של סטארט-אפים, קרנות הון סיכון ישראליות וזרות, קרנות אקוויטי, אנג'לים וחממות בתחומי התוכנה, חומרה, תקשורת, אינטרנט, מדיה חדשה, בטחון לאומי, קלינטק, מדעי החיים ועוד.

המשרד מלווה את היזמים וחברות ההייטק בפעילותם השוטפת החל משלב הרעיון דרך הקמת החברה, הסכמי מייסדים, הלוואות, הסכמי השקעות, קבלת תמריצים ממקורות ממשלתיים, קניין רוחני, הסכמים מסחריים, מיזוגים ורכישות, עסקאות אסטרטגיות ובינלאומיות ועוד.

.APM & Co

הגב

10 תגובות על "תוכנות קוד פתוח: מדוע היזמים אוהבים אותן והמשקיעים חוששים מהן?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יניב
Guest

הרבה בלה בלה בלי תוכן ממשי

אולי תקנו פרסומת בבאנר בצד וזהו

רוב המוצרים היום כתובים ב- PHP וזה לא מפריע לאף משקיע בסיליקון ואלי להשקיע בהם

שיר קודנר
Guest
הי יניב, PHP מיועדת בעיקר לבניית דפי Web ואתרי אינטרנט, ולכן היותה שפת קוד פתוח היא פחות משמעותית, שכן הערך של אתר אינטרנט נמצא פעמים רבות לא בטכנולוגיה או הקוד, אלא באלמנטים אחרים כמו השירות שהוא מציע, טראפיק וכמות היוזרים הרשומים, עיצוב, מותג, וכדומה. אני חושבת לפיכך שזו לא דוגמא הכי טובה, בניגוד למשל לחברות שהמוצר שלהן הוא התוכנה עצמה ומציעות פתרון או חדשנות טכנולוגית כלשהם, ואז הזכויות בקוד הן אקוטיות. ובכל מקרה, לא ניסיתי לטעון שאף חברה שביססה מוצר על קוד פתוח לא תקבל השקעה. אבל, ותלוי בין היתר ביחסי הכוחות בין הצדדים (עד כמה ההשקעה בחברה נחשבת אטרקטיבית,… Read more »
א
Guest

הפילוסופיה מאחורי הקוד הפתוח טוענת כי "באלמנטים אחרים כמו השירות שהוא מציע, טראפיק וכמות היוזרים הרשומים, עיצוב, מותג, וכדומה" טמון פעמים רבות עיקר הערך שהמפתחים מציעים, מעבר להיכרות מעמיקה בקוד, ויתרונות רבים אחרים שבקוד פתוח.
כפי שבאתרי אינטרנט ניתן להרויח לא מהקוד עצמו, כך גם בפיתוח תוכנה.
אמת, אצל מי שהתוכנה היא המוצר שהוא מוכר, צריך לבדוק לעומק את הדברים הרשומים במאמר.
אך פעמים רבות כאמור, הקוד הוא דבר שולי יחסית, וניתן להרויח מדברים אחרים לגמרי. אפשרות זו אפילו לא הועלתה בפוסט, וחבל, שכן היא פותחת לפעמים אפיקים אחרים לגמרי.

זהר
Guest

יש פה בלבול קל שכדאי להבהיר: החסרונות והסייגים המוצגים במאמר נוגעים לשימוש בקוד פתוח כחלק מהמוצר אותו מפתחת החברה. לא ב "שימוש בתוכנות מבוססות קוד פתוח", כפי שכתוב בהתחילתו.
מדובר בשני דברים שונים לחלוטין. שימוש בתוכנות כמו מערכות הפעלה, מעבדי תמלילים, עיבוד תמונה וכדומה הינו ככל שימוש בתוכנה, ללא תשלום.
מאידך גיסא, שילוב קוד פתוח במוצר שעשוי להיות מסחרי אכן עשוי לעורר בעיות ומצריך בדיקה.

קוד פתוח הוא לא בחינם
Guest
קוד פתוח הוא לא בחינם

הייתי מצפה מעורכי דין המתעסקים בתחומי קניין רוחני ודיני אינטרנט להבין קצת יותר את ההבדל בין קוד פתוח לחינם

קוד פתוח הוא לא חינם, הכל תלוי ברישיון השימוש בקוד.
גם הפצות לינוקס רבות הן בקוד פתוח וכל אחד יכול להוריד ולהשתמש בהן, אך אם ברצונו לעשות בהן מעבר לשימושו הפרטי עליו לבדוק את פרטי הרישיון

שיר קודנר
Guest
הי, תודה על ההערה, אתה כמובן צודק, לא כל קוד פתוח הוא חינם. קצת קשה להיכנס לדקויות במסגרת פוסט קצרצר אז כתבנו על דרך ההכללה, והתמקדנו בשימוש מסחרי לצרכים לא פנימים.. נכון שהרבה פעמים אפילו אותו קוד יכול להיות מוצע הן ללא תשלום תחת רשיון קוד פתוח כלשהו, והן בתשלום בעבור שימוש מסחרי, תחת תנאי רשיון אחר או אפילו אותו רשיון קוד פתוח עם החרגות כלשהן. אבל בדרך כלל קוד שמופץ תחת תנאי רשיון "מדבק" שמחייבים את המשתמש בפרסום והפצת קוד המקור שלו, יהיה מופץ חינם. גם כחלק מהאידיאולוגיה של קהילת המפתחים בקוד פתוח, וגם כי קשה לדרוש תשלום על… Read more »
שיר קודנר
Guest
הי, תודה על ההערה, אתה כמובן צודק, לא כל קוד פתוח הוא חינם. קצת קשה להיכנס לדקויות במסגרת פוסט קצרצר אז כתבנו על דרך ההכללה, והתמקדנו בשימוש מסחרי לצרכים לא פנימים. נכון שהרבה פעמים אפילו אותו קוד יכול להיות מוצע הן ללא תשלום תחת רשיון קוד פתוח כלשהו, והן בתשלום בעבור שימוש מסחרי, תחת תנאי רשיון אחר או אפילו אותו רשיון קוד פתוח עם החרגות כלשהן. אבל בדרך כלל קוד שמופץ תחת תנאי רשיון "מדבק" שמחייבים את המשתמש בפרסום והפצת קוד המקור שלו, יהיה מופץ חינם. גם כחלק מהאידיאולוגיה של קהילת המפתחים בקוד פתוח, וגם כי קשה לדרוש תשלום על… Read more »
מקודד
Guest

מעניין! עשיתם לי קצת סדר בבלאגן

טל
Guest
לתוכנות קוד פתוח יש יתרון מאוד משמעותי, בהתחשב בזה שיש קהילה שמפתחת את התוכנה, התוכנה עוברת מאות אם לא אלפי CRים אצל חברי הקהילה שלה, שם מתקנים את הבאגים ובכך המוצר הסופי בדרך כלל טוב יותר משל חברות המפתחות תוכנות קוד סגור. אך אפשר לומר שזה גם חיסרון. בעקבות כך שהקוד של התוכנה פתוח לכולם, משמע – כל אחד יכול להוריד את הקוד ולקמפל את התוכנה אצלו בבית, זה נותן לחוקרי אבטחה לחקור את המערכת ולמצוא בה חורי אבטחה בקלות גדולה מזאת של קוד סגור. כמובן שגם קוד סגור אפשר לחקור, יש דיסאסמבלרים נפלאים בשוק, כגון IDA, אבל עדיין, עצם… Read more »
שרון
Guest

זה הכל עניין של אם אתה משתמש בקוד פתוח במוצר שלך, או בשימושים פנימיים לא משמעותיים. ברור שיהיה בעייתי לקבל השקעה בעבור מוצר שפותח על גבי קוד פתוח, אבל מה לעשות שמלא יזמים לא קולטים את זה. דווקא אהבתי את הנקודות שבסוף הכתבה כי למרות שהן פשוטות הן עושות הרבה סדר, והרבה פעמים קשה לעבוד מסודר אז סתם לא טורחים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: