מאגרי המידע נפתחו, אלו האפליקציות שנולדו

בשנים האחרונות חל מפנה בכל הנוגע לנגישות המידע הממשלתי בעולם הדיגיטלי. המרוויחים הגדולים הם אנחנו ולא מעט בזכות מפתחי האפליקציות

מקור: flickr, cc-by-Iphoneography

בחודש שעבר חיפשתי דרכים להגיע למרכז תפוח שבבאר שבע לכבוד אירוע הסטארטאפ וויקנד האחרון שנערך בעיר. בתור מי שנכח פעמים מעטות בבאר שבע פתחתי את הסמארטפון שלי והשתמשתי ב-Moovit, אפליקציה העושה שימוש מושכל במאגרי המידע הנוגעים לתחבורה ציבורית בארץ, על מנת להבין בדיוק איך אני מגיע לשם, ומתי.

האופן הפשוט שבו אנחנו מסוגלים לצרוך מידע ציבורי מגיע משילוב בין אמצעים טכנולוגים לתפיסת עולם שהשתנתה בשנים האחרונות. אם נחזור טיפה אחורה, בעבר היינו צריכים להשתמש בכמה אתרי אינטרנט שונים (רכבת ישראל, דן, אגד, מטרופולין וכו') בכדי להבין בדיוק באיזה שעה הרכבת או האוטובוס יגיעו לקחת אותנו ומתי הם יגיעו, ועל פי הנתונים הלא מדוייקים הללו, לתכנן את לו"ז הנסיעות שלנו בתחבורה הציבורית. אם נחזור עוד יותר אחורה, בעבר היינו צריכים להתקשר למוקד הטלפוני בכדי לזכות לאותו מענה בדיוק. המעבר מצריכת מידע ציבורי בצורה ידנית או טלפונית על ידי נציגי שירות לצורה דיגיטלית היישר אל מכשירי הסמארטפון שברשותנו היא חלק קטן מתהליך שמתרחש כבר יותר מעשור, ונקרא "ממשל זמין".

ממשל זמין בישראל

ממשל זמין, או מה שמוכר בעולם בתור “e-Goverment”  היא דוקטורינה הגורסת כי לאזרחים יש זכות לגשת למסמכים ולהליכים המתבצעים על ידי הממשלה, במטרה לאפשר פיקוח ציבורי יעיל על פעולות הממשלה במסגרת דמוקרטית.

יסודות הממשל הזמין ניטעו כבר בשנות ה-70 המאוחרות במאה ה-18 עם קביעת חוק חופש העיתונות על ידי שבדיה. בישראל, ממשל זמין נחשב כנגזרת של חוק חופש המידע אשר נכנס לתוקפו במאי 1999. חקיקת החוק הובילה למימוש שקיפות מנהלתית בכל מה שקשור לפעולות הרשויות הציבורית בישראל. חוק זה מהווה נדבך חשוב מחופש הביטוי ומזכות הציבור לדעת שכן גישה למידע ציבורי וממשלתי הכרחית על מנת לממש את חופש העיתונות בנוגע לפעולות ממשלתיות.

מערך ממשל זמין נוסד בישראל בשנת 1997 ביוזמתם של אנשי ממשל בכירים ונולד ב"יחידת תהיל"ה" הידועה היום בשמה "מערך ממשל זמין" הממוקם תחת מטה התקשוב הממשלתי במשרד האוצר. מערך ממשל זמין פועל מאז להקמת תשתיות ואפליקציות ממשלתיות, אשר מטרתן היא צמצום הבירוקרטיה הממשלתית על פעולות ציבוריות הקשורות לממשלה, באמצעות כלים טכנולוגיים מאובטחים. לדגומא: שירות התשלומים הממשלתי, שירות הטפסים הממשלתי, אתרי אינטרנט למשרדים ממשלתיים: שירותים אשר לא היו זמינים בעבר דרך המחשב האישי או הסלולר.

בשנים האחרונות עולה המודעות של ממשלות רבות, וביניהן ישראל, לחשיבות הנגישות של מידע ציבורי זמין ומאורגן המוצע על ידי הממשלה, במטרה לאפשר לציבור לעשות בו שימוש מועיל בהתאם לצרכיו. השקת האתר data.gov.il, ביוזמת השר מיכאל איתן הוא הפרוייקט המהווה את המקור האחראי להופעתן של אפליקציות אשר מסתמכות על מאגרי נתונים המפורסמים, בהנחיית ובפיתוח מערך ממשל זמין באתר ומתעדכנים בתדירות גבוהה לשירות הציבור. בארץ נחשבת עיריית תל אביב יפו לחלוצה בתחום המוניצפלי בישראל בכל הנוגע לממשל זמין כשהקימה את אתר data tel aviv במסגרת אתר העירייה, בו מונגש מידע עירוני סטטי ודינמי (API) לציבור בכלל ולמפתחים בפרט.

עצם קיומו ופרסומו של הפרוייקט, עודד מפתחים שונים לפתח אפליקציות אשר ישתמשו במאגרי המידע הממשלתיים לטובת הציבור. אספנו למענכם כמה יוזמות כאלו אשר זכו לפופולאריות בארץ ובעולם, במטרה לעודד פיתוח אפליקציות שימושיות שכאלו גם בעתיד.

Moovit: תחבורה ציבורית בזמן אמת

Moovit

אולי האפליקציה הבולטת ביותר במגוון האפליקציות אשר משתמשות במאגרי המידע הממשלתיים בארץ. האפליקציה, מבוססת מיקום, עוזרת למשתמשים לנווט את עצמם בתחבורה הציבורית בארץ, בדומה למגוון אתרים הקיימים ברשת גם מלפני הופעת האפליקציה בשוק. האפליקציה למעשה מהווה מין אגרגטור של כל אתרי האינטרנט של חברות התחבורה הציבורית בארץ.

על ידי חיפוש פשוט מבוסס מיקום או באמצעות הזנה ידנית, ניתן להגיע ממקום למקום באוטובוסים וברכבות. הערך המוסף המגיע עם האפליקציה, הוא העובדה שהיא משתמשת במאגר הלו"ז והמידע הגיאוגרפי של התחבורה הציבורית בארץ, ומשלבת את מיקום המשתמש ומיקום התחנות על מנת לחשב זמני הגעה מתוכננים לתחנות האוטובוסים והרכבות. לאפליקציית האנדרואיד של Moovit בין 50 ל-100 אלף הורדות, בעוד לאפליקציית ה-iOS, על פי החברה, מאות אלפי הורדות.

מפתחת האפליקצייה היא חברת TranzMate הישראלית, אשר מוסרת באתר האפליקציה כי צפוייה לשחרר אפליקציה המיועדת לפלטפורמות חלונות 8 בקרוב. האפליקציה זמינה בחינם דרך חנות האפליקציות של אנדרואיד או דרך האפסטור של אפל.

אפליקציות "עמוד ענן"

מקלט-לי תל אביב

בתקופה האחרונה, ועם תחילת מבצע "עמוד ענן", החליטו מפתחי אפליקציות וגורמים פרטיים להירתם להגנת ועזרת הציבור ולפתח אפליקציות ומפות אינטראקטיביות המנגישות מידע שימושי בנוגע לאזעקות ומקלטים קרובים. במהלך המבצע פירסמה עיריית תל אביב באתר מאגרי המידע שלה (המופיע באתר העירייה) את מיקומם של כל המקלטים בעיר, כפי שמצויינים בפניה, והתגובות לא איחרו להגיע.

ליאור שיאון, יצר מפה מותאמת המבוססת מיקום למובייל שמסמנת למשתמשים היכן נמצא המקלט הקרוב ביותר, כך, בכל מקום שתהיו, תוכלו באמצעות המפה לדעת היכן המקום הקרוב ביותר אליו תצטרכו להגיע כדי למצוא מחסה בזמן אזעקה. מורד שטרן פיתח מפת מקלטים לתושבי תל-אביב אשר מבוססת על נתונים שקלט ממאגר המידע הפתוח של עיריית תל-אביב ושירות המפות BatchGeo. כמו כן, קבוצת "Tyto Apps"  פיתחה את מקלט-לי תל-אביב בטא, אפלקציה נוספת המאפשרת לתל-אביבים לקבל מידע על המקלט הקרוב ביותר עם הנחיות ופרטים על המקלט.

Sage: מציאת בתי ספר בניו יורק

Sage

והנה דוגמא אחרת מעבר לים. Sage היא אפליקציה וובית ציבורית לחיפוש בתי ספר בעיר ניו יורק. האפליקציה מאפשרת למשתמשים לחפש ולאתר בתי ספר לפי כתובת המשתמש. ברגע שהמשתמש מזין את כתובתו, הרובע בו הוא נמצא בעיר ואת סוג בית הספר הרצוי (קדם גן/בית ספר יסודי) ולוחץ על חיפוש, האפליקציה הוובית מראה לו את בתי הספר האיזוריים המתאימים לו ואת בתי הספר הנמצאים לידו, בלי שום קשר אם הם מתאימים לו איזורית או לא.

לחיצה על בית ספר מסויים מניב מידע כללי על בית הספר, כולל התפלגות אתנית של התלמידים, וכמו כן גם מידע על ציונים במקצועות המתמטיקה והאנגלית, כולל גרפים המשווים בין תוצאות בית הספר, התוצאות הממוצעות של העיר ניו יורק והמקבילות לה במדינה כולה.

האפליקציה, אשר פותחה על ידי Dendro Kids ומשתמשת במאגר הציבורי של בתי הספר השייך לעיריית ניו יורק, נבנתה על ידי הורים, בשביל הורים. על פי החברה, האפליקציה מציעה יתרון לאותם הורים, אשר ילדיהם מגיעים לגילאי בית הספר ולומדים את תהליך הקבלה למוסדות החינוך של מחלקת החינוך בעיר הגדולה. האפליקציה זכתה, ועדיין זוכה, לשבחים רבים מקרב ההורים והעירייה.


הפוסט בחסות תחרות האפליקציות של עיריית תל אביב


נותר עוד פחות מחודש להגיש את האפליקציה שלכם לתחרות מפתחי האפליקציות של עיריית תל אביב יפו וממשלת ישראל:

www.telavivapp2u.co.il

הצטרפו ותוכלו לזכות בפרסים של עד 20,000 שקלים.

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

2 תגובות על "מאגרי המידע נפתחו, אלו האפליקציות שנולדו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Udi Lumnitz
Guest

יש גם אפליקציה למציאת גינות לשחרור כלבים שמבוססת על המאגר מידע של עירית תל אביב ועוד כמה עיריות במרכז הארץ – http://www.iphoneil.net/?p=111279

Asaf Bendor
Guest

כתבתם על מקלטים ולא הזכרתם את "המלחמה הבאה" ?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: