שימוש ב-open Ethernet; למה זה טוב?

היוזמה "open ethernet" היא גישה חלופית למתגי ethernet מסורתיים בעלי קוד סגור, אשר מספקת ללקוחות גמישות מלאה וחופש לעיצוב מותאם למרכזי הנתונים שלהם, כך תנצלו זאת כראוי

network cable shutterstock

network cable shutterstock

הפוסט נכתב על ידי אמיר שפר, מנהל מוצר בכיר במלאנוקס.

במשך שנים, נעלו ספקי מתגי Ethernet את הפתרונות שלהם, ומנעו מהמשתמשים שלהם כל ברירה או גמישות. המגמה של קוד פתוח התמקדה באופן מסורתי רק במערכות הפעלה, תקנים ויישומים. עם זאת, בעידן של מחשוב ענן ויישומי Web 2.0, מנהלי IT חייבים לשלוט ברשתות של מרכזי הנתונים שלהם על מנת להשיג רמות גבוהות יותר של נצילות וסקלאביליות.

הנוף הנוכחי של מתגי Ethernet קנייניים מגביל את תשתיות ענני המחשוב והאחסון ותשתיות Web 2.0. היוזמה "Ethernet פתוח" היא גישה חלופית למתגי ethernet מסורתיים בעלי קוד סגור, אשר מספקת ללקוחות גמישות מלאה וחופש לעיצוב מותאם למרכזי הנתונים שלהם על מנת לייעל את הנצילות, היעילות, ההחזר הכולל על ההשקעה.

מהו Ethernet פתוח?

היוזמה של Ethernet פתוח מבוססת על הפרדה מוחלטת בין חומרת ותוכנת המתג. במושגים פשוטים, Ethernet פתוח מאפשר לכל תוכנה לרוץ על גבי כל חומרה, ומאפשר שינויי חומרה או תוכנה בלי לשנות מרכיבים אחרים.

היא מספקת למנהלי IT ומתכנתי מרכזי נתונים את האופציה לעשות בחירות עצמאיות בהקשר לציוד המיתוג שלהם ו"לערבב ולהתאים" את ההיצע של ספקי ציוד שונים כדי להשיג תצורה אופטימלית ולזכות בשליטה טובה יותר גם בהוצאות הון וגם בהוצאות תפעול.

הארכיטקטורה של ethernet פתוח

למרות שהוא "פתוח", Ethernet פתוח אינו מגביל את הפלטפורמה התואמת להריץ תוכנת קוד פתוח בלבד. הארכיטקטורה פתוחה, ולכן השימוש בפונקציות של תוכנות ספק מסחריות נתמך בהחלט.
OpenAPI

יצרן החומרה מספק את החומרה, מנהלי התקני החומרה, ובקרת החומרה. פלטפורמת החומרה חייבת גם לפעול בהתאמה עם מערכות הפעלה קיימות, מהן הנפוצה ביותר היא לינוקס. התקני החומרה חושפים API Open, שהוא ממשק תקני ופתוח המאפשר השתלבות בכל פרוטוקול ויישום Ethernet פתוח – כמו למשל פרוטוקולי ניתוב, פתרונות ניהול, או יישומים שפותחו על ידי ספקים.

הגישה של תוכנת ה-Ethernet הפתוח

הגישה של תוכנת ה-Ethernet הפתוח נועדה לספק את החופש לבחור ואת הגמישות ליצור כל יישום תוכנה על גבי כל פלטפורמת חומרה. אין הגבלות על יישומים אלה; הם יכולים להיות יישומי מקור פתוח, יישומי קהילת פיתוח, יישומי SDN, יישומים מסחריים, או יישומים תוצרת הבית, וכן הלאה. על ידי אימוץ גישה זו, כל פלטפורמת Ethernet פתוח מאפשרת בידול לספק ללא הגבלות.

OS ו-SDK של ה-ethernet הפתוח

כל תוכנה שפותחה עבור מערכות Ethernet פתוח פועלת על גבי פלטפורמת חומרה. ברוב המקרים יצרן החומרה מספק מערכת הפעלה מוסבת (pre-ported), בדרך כלל לינוקס, וערכת פיתוח תוכנה (SDK). בהיותה מערכת הפעלה של קוד פתוח מבוסס על הקהילה, התממשקות עם מערכת ההפעלה לינוקס היא טריוויאלית ברוב המקרים עבור רוב היישומים. יש ליישם את אותה הגישה ל-SDK.

ה-SDK מספק את הפונקציונליות להריץ ולבקר את החומרה. כדי לאפשר לכל יישום תוכנה להתממשק עם כל פלטפורמת חומרה, ה-SDK חושף API Open – ממשק תקני ופתוח המאפשר השתלבות אל תוך כל פרוטוקול ויישום Ethernet פתוח. Open API פתוח לקהילה לשימוש, לתחזק, או לשדרוג.

מרכיבי התוכנה של Ethernet פתוח

לממשק עם מערכת ההפעלה ו-Open API כמה מישורים – מישור נתונים, מישור ניהול, ומישור בקרה. ישנה גמישות מלאה בבחירת הבלוקים עבור כל מישור של יישום היעד.

ברוב המקרים, מישור הנתונים אשר מסופק על ידי השילוב של החומרה, מערכת ההפעלה וה-SDK, הוא כבר מותאם להפקת ביצועים ויעילות מירביים. לאור זאת, שינויים במישור הנתונים ידרשו שינויים במערכת ההפעלה (על ידי הקהילה) או שינויי SDK (על ידי יצרן החומרה).

מישור הניהול מקנפג, מקצה ומנטר את המערכת. דוגמאות למישור זה יכולות להיות כלים שפותחו על ידי ספקים – כגון CLI או GUI, או כלי קוד פתוח – כגון Puppet, Chef, ואחרים. באופן טבעי, ממשקי ניהול מרובים יכולים להתקיים יחד במערכת.

מישור הבקרה כולל יישומים המקנפגים את זרימת הנתונים דרך מערכת ה-Ethernet הפתוח. כמו במישור הניהול, מישור זה יכול להיות בנוי מיישומים שפותחו על-ידי ספקים או מיישומי קוד פתוח. דוגמא ליישום קוד פתוח כזה היא OpenFlow, אשר מספק ממשק לניהול זרימה וניטור מבקר רחוק באמצעות סוכן המשולב במערכת.
OSOpenAPI

אינטראופרביליות פתוחה באמצעות פרוטוקולים פתוחים

פרוטוקולי מיתוג רבים כמו STP, OSPF, BGP ואחרים, מבוססים על תקנים ויכולים לפעול הדדית עם מתגים של ספקים שונים. במונחים כלליים, ניתן לצפות לאינטראופרביליות מלאה בין המתגים. עם זאת, ישנה רשימה של פרוטוקולים שאינם מבוססים על תקנים מוגדרים היטב, ולמרות שהם מיושמים על רוב המתגים הקיימים, הם לא אינטראופרביליים. דוגמא לפרוטוקול כזה היא Aggregation Group Multi-Chassis (MLAG).

MLAG הוא פרוטוקול מחסנית המאפשר לשרת להתחבר למתגים הקשורים באמצעות קונפיגורציה פשוטה של LAG או bond, כאשר השרת רץ על מתגים אלה. בדרך כלל, משתמשים בפרוטוקול זה כדי לספק זמינות גבוהה לרשת ולהפחית את זמן ההשבתה במקרה של כשל של כבלים או מתגים. MLAG מספק יתרון נוסף של איזון עומסים מוטבע.

בהתחשב בשימוש הנפוץ של MLAG, כמעט כל ספק מתגי Ethernet מיישם פונקציה זו, וספקים שונים משתמשים בשמות שונים עבורו. עם זאת, ברור כי MLAG של ספק X שונה מ-MLAG של ספק Y. בפועל, יישום MLAG נועל את המשתמש לפתרון ספציפי.

צעד ראשון בכיוון אינטראופרביליות נעשה על ידי שחרור יישום MLAG פתוח. על ידי התאמת יישום זה, ספקי מתג מרובים יכולים להשתמש באותו מערך תוכנה על מנת ליישם את אותה הפונקציה ולספק יכולת פעולה הדדית מלאה. התועלת למשתמש היא בדיוק החזון של Ethernet פתוח – חופש הבחירה והיכולת לערבב ולהתאים חומרה ותוכנה, וכתוצאה מכך ניצול טוב יותר של המשאבים הכספיים והניהוליים.
LSFabric

כוחה של הקהילה

לאורך זמן, ככל שיותר פרויקטי מקור פתוח מפותחים על ידי הקהילות השונות, ייווצר שפע של פונקציונליות לציוד רשתות. בעקבות הצעדים של Linux kernel, פרויקטים מסוג זה יהפכו לבוגרים, יציבים, ושלמים יותר עם התקדמות הפיתוח שלהם ויכולים להפוך עד מהרה למועמדים טובים לפריסה בציוד מסחרי. דוגמאות לכך הן הקוד הפתוח mLAG, הקוד הפתוח Quagga (ניתוב), ו-OpenFlow (ניהול זרימה), בנוסף לעוד רבות שהן גם זמינות. פרויקטים פתוחים אחרים עוסקים בתצורה ואוטומציה, ניטור, או ויסות הרשת והענן.

מאחר שפרויקטים אלה מפותחים על ידי קהילות, הם כבר מספקים סטים מלאים של תכונות בתרחישי השימוש הייעודיים שלהם, והם מתעדכנים לעתים קרובות עם תכונות חדשות.

קרדיט תמונה: open ethernet via shutterstock.

 

הכתבה בחסות מלאנוקס

מלאנוקס טכנולוגיות מציעה מערכות מיתוג אית'רנט פתוח בקצב של 10, 40 ו- 56 גיגהביט לשנייה. מתגי האית’רנט הפתוח של מלאנוקס משלבים בין חומרה עתירת ביצועים וחסכונית לבין היתרונות של רשתות מוגדרות תוכנה (SDN) ויישומי קוד פתוח.
פתרונות האית’רנט הפתוח של מלאנוקס כוללים רכיבים משולבים מראש של קוד פתוח, כגון סוכן OpenFlow (www.openflow.org) ואחרים. הלקוחות יכולים לבחור להשתמש ברכיבים משולבים מראש אלה, בפתרונות תוכנה מלאים של מלאנוקס, או להשתמש ביישומי קוד פתוח אחרים שפותחו בבית או על-ידי צד שלישי.
פתרונות האית’רנט הפתוח של מלאנוקס מבוססים על שבב המיתוג SwitchX®-2, שבב מיתוג אית'רנט בעל הביצועים הגבוהים ביותר בתעשייה, ומשלבים עיצוב חומרה מתקדם וחדשני בעל מערך עשיר של פתרונות רשת ויישומים המצטיינים בכל מרכז נתונים.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "שימוש ב-open Ethernet; למה זה טוב?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אני
Guest

מה הקשר בין פרוטוקולי ניתוב לETHERNET?

Michael
Guest
"פרוטוקולי מיתוג רבים כמו STP, OSPF, BGP ואחרים" – אין שום קשר בין כל אלה… STP היא טכנולוגיה בשכבה 2 של מודל ה-OSI אשר מונעת לופים! BGP ו OSPF הם פרוטוקולי ניתוב שעובדים בשכבה ה3 של מודל ה-OSI. שׁכבה 2 ו3 במודל שונות אחת מהשניה בגלל עצם העובדה שהם עובדות בשני דומיינים שונים (Broadcast domains). משמע, אם אני עובד באותה רשת (או יותר נכון אותו VLAN) אני לא צריך ראוטר שיעביר לי את התקשורת מרשת לרשת. כאשר אני עובד בשכבה שלישית אני משנה את הרשת שממנה אני בא לרשת שאני מנתב את התעבורה אליה. Ethernet כפי שמוזכר במאמר הזה לא… Read more »
אמיר
Guest

אית'רנט הוא אחד פרוטוקולי הרשת הזמינים. אית'רנט מגדיר שכבת/פרוטוקול תקשורת, ומתמקד בשכבה הפיזית (physical layer) ובשכבת הקו (link layer) של שכבת תקשורת זו.
אית'רנט פתוח הוא מושג וארכיטקטורה עבור מוצרי מיתוג וניתוב, ומטרתו היא לשלב פונקציות ופרוטוקולים המיושמים על ידי מוצרי מיתוג של אית'רנט.

קובי
Guest

לא הבנתי כלום

אמיר
Guest

אית'רנט פתוח מספק גישה חדשה לבחירת מוצרי ופתרונות מיתוג רשתות אית'רנט. אית'רנט פתוח מציע ארכיטקטורה למתגי אית'רנט המאפשרת הפרדה בין החומרה לבין התוכנה, כך שניתן לבחור בנפרד את חומרת המיתוג המתאימה ביותר וגם את התוכנה המתאימה ביותר.

אית'רנט פתוח איננו מנסה להחליף או להתחרות באית'רנט, אלא להציע גישה חדשה למימוש מוצרי מיתוג. מאחר ומתגי ונתבי אית'רנט מממשים פרוטוקלים בשכבות 2 ו- 3, אית'רנט פתוח מאפשר לייצר מסגרת לאינטגרציה של פרוטוקולים אלה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: