טוויט קטן לאדם, צעקה גדולה לטוויטקיינד

“נהניתי מהיום האחרון שלי על הכוכב” הוא לא משהו שאתם רגילים לשמוע בדרך כלל אבל אם לא היה טוויטר, גם לא הייתם יכולים לראות או לדמיין את זה. זהו אחד הטוויטים של מייק מאסימינו, אסטרונאוט של נאס”א שנמצא ברגעים אלה ממש במסלול היקפי מעל כדור הארץ. על נאס”א והשימוש שלה בטוויטר.

בעיות בין כוכבים שמרטיטות את הנימים

אם אתם קוראים את הפוסט הזה אתם גיקים. טוב, זו לא חכמה, גיק זה המגניב החדש, כולנו יודעים את זה. כשהייתי נער מתבגר הייתי עסוק בלראות המון סדרות וסרטי טלויזיה שדיברו על החלל. כיבוש החלל, הבעיות שצריך לפתור בשביל לשהות בחלל או בשביל לנוע בו למרחקים, בעיות בריאותיות שמתפתחות בעקבות שהייה ממושכת בסביבה חסרת כבידה (הידלדלות העצם למשל) ובעיות רגשיות של הימצאות בסביבה כל כך קטנה, שלא לומר קלסטרופוביה. תארו לכם, לפעמים אנחנו טסים מצד אחד של העולם לצידו השני וזה לוקח 15-18 (או יותר) שעות ובא לנו לקפוץ מהמטוס מרוב שאנחנו לא מצליחים לישון, או בגלל שהאידיוט מאחורינו דופק לנו את הברכיים שלו בגב שלנו, או בגלל התינוק ההוא שלא מפסיק לבכות. עכשיו תארו לעצמכם שאתם אסטרונאוטים ואתם בסך הכל במשימה מוגבלת של חודשיים שלושה בחלל, אוכלים מחית עוף משקית שוקו או קפסולות של ירקות בגודל של קוביות סוכר והולכים לישון קשורים כאילו הלכתם לסשן של סאדו מאזו כדי שלא תתעופפו תוך כדי שינה. איך זה ישפיע על מצב הרוח שלכם? יש אנשים שזה ישגע אותם. אני בכלל לא רוצה לחשוב על מה יקרה אם פתאום המעבורת שצריכה לקחת אותי הביתה מתקלקלת ואני צריך לחכות עוד כמה שבועות או חודשים כדי לגלות שהעצמות בגוף שלי גם הן הפכו למחית שאני יכול לשתות משקית דגימה בין חללית. חלל, זאת יגידו לכם כל מעריצי המדע הבדיוני, יכול להיות מקום בודד מאד, שחור מאד ושקט מאד, גם אם יש לכם עוד שותף שם או אפילו עוד ארבעה ושאתם מוקפים בטכנולוגיה ששווה מיליארדי דולרים ומאות שנות חזון והנדסה אנושית.

Photo courtesy NASA

Photo courtesy NASA

“נהניתי מהיום האחרון שלי על הכוכב”
אתם מבינים? עד שאתם לא בחלל או עד שאתם לא נדרשים לחשוב על מה נחוץ כדי לשהות שם, אין לכם מושג מה עלול לקרות או מול מה תתמודדו, וזו הסיבה שבגללה אני רוצה להציג בפניכם את הטוויטר של מייק מאסימינו. כשהולכים לקרוא את הטוויטים של אסטרו מייק מתחילים לצחוק, ולא כי הם מצחיקים אלא כי אנחנו כל כך רחוקים מהם שאנחנו פשוט מקנאים בו. הנה כמה טוויטים לדוגמה:

“I’m going to put my spacesuit on, next stop: Earth Orbit!!”

“Enjoyed my last day on the planet for a couple of weeks with some study, practice, and last minute prep, but mostly trying to relax”.

עכשיו תגידו אתם- לא הייתם מתחלפים איתו? הטוויטים האלה לא גורמים לכם לחלום? הוא בוודאי יודע שהטוויטים שלו הם ייחודיים, ועם זאת, הוא עדיין יכול לחתום את שמו עליהם כי הנה עוד רגע הוא בחלל. צויץ, הוא כבר שם. במצב כזה של זמן פנוי ועם הטכנולוגיה החדשה הזו, לאדם במצב כל כך ייחודי כמו מייק מאסימינו, טוויטר הוא כלי מעולה כדי לשמור על קשר עם הבית, המשפחה, החברים, ומעריצי החלל באשר הם. טוויטר חותך את אנשי האמצע (the middle men) גם מאסטרונאוטים.

NASA Twitter

ללמוד מנאס”א

ועם זאת, זו לא הפעם הראשונה שנאס”א משתמשת בטוויטר לצרכי ה- PR שלה, ולא אתפלא אם מאסימינו קיבל הוראה להטוויט את משימתו בחלל לצרכי יחצנות.
נאס”א מרבה להשתמש בשירות טוויטר על מנת לקדם את יחסיה עם הציבור האמריקני ובכלל. הטוויטר הראשון שעלה לתודעת הציבור היה זה של הגשוש פיניקס. גשוש ממונע בעל זרוע רב שימושית שתפקידו לחפור בחולות מאדים ולאסוף דגימות קרקע, או כמו שכתוב בפרופיל: I dig Mars. משימת פיניקס, ששוגרה באוגוסט 2007, היא לחקור את מקורות המים במאדים ולחקור את “פוטנציאל הדיור” האנושי על הכוכב. יחד איתו יושב על טוויטר גם חשבון בשם מארס רוברס, הטוויטר הרשמי של משימת ספיריט ואופורטוניטי, משימה ותיקה יותר בתכניות הסקאוטינג של נאסא, שהחלה בשנת 2003. משימתם של צמד הרוברים, ספיריט ואופורטוניטי, הוא להתחקות אחר מקורות מים קדומים במאדים.  טוויטר נוסף שמפעילה נאס”א הוא הטוויטר של משימת החללית קאסיני שתפקידה לחקור את כוכב שבתאי מהחלל, הטוויטר של מעבדות הנעת הסילון (Jet Propulsion Laboratory) וכמובן, הטוויטר של סוכנות החלל האמריקאית נאס”א.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, שהוקם בגלגולו הקודם כניוזגיק במרץ 2009, פונה לאנשי טכנולוגיה ואינטרנט בארץ הרוצים לקבל חדשות, עדכונים וכתבות בתחומים אלה בעברית. בנוסף לסיקור טכנולוגי לקח על עצמו גיקטיים לקדם את תעשיית ההיי טק בארץ.

הגב

Be the First to Comment!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
wpDiscuz

תגיות לכתבה: