אחת ולתמיד: הלפטופ או הסמארטפון שלכם טבל במים? זה מה שצריך לעשות וזה מה שממש אסור לעשות

כשזה קורה, זה אחד הדברים המלחיצים, ולכל אחד יש עצה אחרת. שאלנו את המומחים מה צריך לעשות במקרה שהמכשיר שלכם זוכה לטבילת מים, ואיזה מיתוס מסוכן עלול להרוס את המחשב שלכם בקלות

תמונה: Pixabay

לכולנו יש הרגלי שימוש במכשירים השונים שאנחנו מחזיקים; את חלקם למדנו מהוראות השימוש שלהם, ואת חלקם אנחנו מבצעים בלי סיבה הגיונית. בסדרת הכתבות המיוחדת שלנו, נבחר פעולות או מיתוסים בנוגע למכשירים טכנולוגיים, נצלול לעומקם, ונבדוק אותם “אחת ולתמיד”.

והפעם: מה לעשות במקרה שמים פוגשים את הלפטופ או הסמארטפון שלכם?

זה קורה, זה קרה וזה עשוי לקרות לכל אחד, אבל לכולנו יש את החרדה הזאת מיום הדין שבו הסמארטפון שלנו יצלול לאסלה, מלצר ישפוך לנו קנקן לימונדה על האייפון או שכוס מים או קפה תמצא את עצמה על מקלדת הלפטופ שלנו. כשזה קורה, פתאום לכל אחד יש עצה: "שים את זה בשקית עם אורז", "תשתמש בפן", "אל תדליק", "אל תכבה", "אל תיגע", "תפתח את מגירת הסים". אז במקום שתצטרכו להסתמך על עצות אחיתופל של "אחד שמבין", פנינו אל מנהלי מעבדות לפטופים וסמארטפונים כדי להבין מה המומחים מציעים לעשות, ואיך תוכלו (אולי) להציל את המכשיר שלכם ממוות ודאי, או לפחות לא להזיק לו יותר.

בואו נתחיל מהבשורה המבאסת ביותר, הסיכוי שתצליחו להציל לפטופ לאחר מפגש רציני עם נוזלים הוא לא גבוה: "אין הרבה מה לעשות ברגע שנשפך נוזל על לפטופ", כך מבשר לי רועי רגב, מנהל מחלקת השירות ב-Asus ישראל. "כשנשפכים נוזלים לתוך מחשב מתחיל תהליך חימצון, מה שאנחנו קוראים לו קורוזיה. זו מעין חלודה שמתפתחת. בשלבים הראשונים יהיו כתמים לבנים קלים, אחר כך יופיעו כתמים ירקרקים סביב החלקים שניזוקו. מהרגע הזה אין יותר מדי מה לעשות וכל חלק שנפגע יהיה זקוק להחלפה". הטיפות שאנחנו טועים לחשוב שנעצרות מתחת למקלדת, ממשיכות לחלחל ועשויות לגעת ולהרוס רכיבים נוספים ויקרים הרבה יותר בדרכן.

עצת ה-4000 שקל: כבו את הלפטופ או הסמארטפון, וסורו למעבדה

העצה הטובה ביותר: פשוט אל תקרבו נוזלים למחשב שלכם. תמונה: Pexels

הבעיה האמיתית של לפטופים, ומכשירים אלקטרוניים רבים, היא שהם סגורים, ולא ניתן לראות לאן חדרו המים עד שפותחים אותם. וכאן אתם נמצאים במלכוד. אם לא תפתחו את המחשב, לא תדעו את מידת הנזק, ואם תפתחו אותו, אתם עשויים לאבד את האחריות שלכם (שבמילא אבדה ברגע שהמחשב נפגש עם נוזל, אבל זה נושא לשיחה אחרת). רגב ממליץ לכבות מיד את המחשב ולנתקו מהחשמל: "כל עוד יש מעגל חשמלי, הסיכוי לקצרים הוא יותר גדול אם חדרו נוזלים. אם המחשב כבוי יש סיכוי קטן יותר ליצירת קצר. אבל זה לא מבטיח שלא תתפתח קורוזיה".

אחרי שכיביתם את המחשב, אל תתעלמו ותקוו טוב. קחו אותו בהקדם האפשרי לטכנאי או מעבדה מורשית. רגב מכיר את המעבדות הפרטיות שמנקות קורוזיה בעזרת חומרים מבוססי אלכוהול, אבל הוא מצהיר שהניקוי הזה לא מבטיח שהמכשיר יעבוד לאחר מכן: "יכול להיות שיש קורוזיה במקומות שאי אפשר לראות. הקורוזיה יכולה לשבת על מגעים, ולשבש את ההעברה החשמלית של הרכיבים. המעבדה שביצעה ניקוי עשויה לפספס את זה ויכול להיות שהקורוזיה עוד לא התפתחה בשלב הזה. המחשב יכול לעבוד חצי שנה, שנה, חודש, ואחרי כמה זמן תתפתח הקורוזיה".

מעבדה מורשית לא תעשה זאת, אלא תפתח את המחשב שלכם, ותבצע בדיקה ויזואלית על גבי הרכיבים אחר אותן טיפות לבנות יבשות, או סימני הקורוזיה הראשונים. "ברגע שאנחנו רואים בחלקים מסוימים סימנים ראשונים של טיפות לבנות יבשות, אנחנו מבינים שצריך להחליף את לוח האם או הרכיב שנפגע… אצל כל המעבדות של היצרניות אנחנו לא לוקחים סיכונים ומחליפים את החלק. אנחנו לא יכולים להיות ערבים לכך שהחלק לא ניזוק באופן טוטאלי".

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

אז מה כן אפשר לעשות ומה ממש ממש לא?

עד שאתם מגיעים למעבדה, רגב בכל זאת מציע (אם כי לא ממליץ) לנסות כמה צעדים. אם מדובר בכמה טפטופים קלים על המקלדת, אפשר לנסות להשתמש במגבת ולספוג את הנוזלים כדי שלא יעברו את המקלדת. אם מדובר בכמות נוזלים גדולה יותר, רגב טוען כי גם אם תכניסו את המחשב לשק אורז לימים ארוכים, שום דבר לא יציל אותו בשלב הנוכחי. אבל – יש לו עצה שהוא מגדיר כ-"Nice To Have": בדרך לטכנאי אפשר לפתוח את הלפטופ (פיזית, חלילה לא להדליק אותו), להפוך אותו, ולשים מתחת למקלדת מגבת סופגת כדי שהנוזלים לא יוכלו להמשיך לחלחל מטה. עם זאת, מדובר בתרופה לחולה סופני, שכעת צריך בדיקה הרבה יותר מקיפה.

ובכל זאת, מה עם הנודניק מהמשרד שמציע לכם לייבש את המחשב במהירות עם מייבש שיער? למשמע המיתוס הזה רגב כבר עובר למסר הרבה יותר חד משמעי: "אתם רק יכולים לעשות יותר נזק עם פן. אתם עשויים להמיס את המקשים, או אפילו חלקים מהלוח אם ואז יצרתם בעיה כפולה. גם תהיה לכם קורוזיה בהמשך על המקלדת או חלקים אחרים, וגם אתם עשויים להתיך חלקים אחרים".

אם תהיתם אגב להבדל בין מים, לחלב, קפה או מיץ, רגב טוען שכולם יגרמו לאותו נזק קורוזיה שדורש טיפול והחלפה של החלקים הנגועים, אבל מעניק לכם עצה ידידותית שאולי מובנית לכולנו, אבל קשה ליישום: "פשוט הימנעו מכוסות קפה או הימצאות נוזלים ליד הלפטופ".

ומה עושים עם הסמארטפונים שנוטים לצלול באסלה?

מקור: Pixabay

לפטופים הם לא היחידים שמוצאים את עצמם במפגש בלתי צפוי במים, ולמרות שרוב מכשירי הדגל בימיני מגיעים עם עמידות תקנית מרשימה למים (וגם בהם נעסוק בהמשך), ישנם לא מעט מכשירים שעדיין לא מוגנים מפני מים, בעיקר המכשירים המוזלים יותר שהיצרניות מעדיפות שלא להעביר במבחנים הנחוצים.

תומר חלואני, מנהל השירות הטכני של רשת דינמיקה, מסביר שבמקרים של טבילה במים, השלב הראשון חייב להיות כיבוי של הסמארטפון. חלואני מפציר בכם לעמוד בפיתוי השרדינגרי שאתם לא בטוחים אם המכשיר שלכם חי או מת כתוצאה מהתאונה, ולא לנסות להדליק אותו כדי לבדוק זאת: "במקרים מסוימים המסך הוא זה שנפגע, והרבה אנשים מנסים להדליק את הסמארטפון בכוח, ועושים יותר נזק. פשוט אל תנסו להדליק אותו". אם אתם מחזיקים במכשיר שעדיין מאפשר זאת, הוציאו את הסוללה והפרידו בינה לבין המכשיר.

חלואני דווקא ממליץ לשים את המכשיר בשקית עם אורז כיוון שהדבר מאפשר ספיגה מהירה יותר של המים. "זה יכול לעזור", אבל גם חלואני מפציר בכם להמנע משיטת הפן: "זה רק עושה יותר נזק ומשבית לחלוטין את המכשיר. גם אם היה אפשר להציל משהו, לפעמים זה הורס את הלוח אם".

כמובן שגם כאן העצה המרכזית, מלבד לכבות את המכשיר, היא להגיע בהקדם למעבדה מורשית. חלואני מסביר שבמעבדה יפתחו את המכשיר וינסו לנקות את הקורוזיה לפני שהיא מחמירה באמצעות חומר על בסיס אתנול או אלכוהול אשר ממיס את הקורוזיה, אך גם הוא מסביר שקורוזיה היא בעיה שיכולה לצוץ מחדש. "יש עוד שיטה של אמבטיית ניקוי ששמים את כל רכיבי המכשיר בה והיא מנסה לספוג את הקורוזיה. אם הקורוזיה נקודתית מאוד, ניקוי שלה יכול לעזור. אם הקורוזיה יותר משמעותית, המכשיר עדיין יהיה בסימן שאלה. הוא יכול לעבוד ואז להפסיק לעבוד, אבל מכשירים יכולים גם להחזיק הרבה זמן".

לבסוף חלואני מבקש להזהיר כי במקרים שבהם הסמארטפון העמיד במים שלכם עבר תיקון אשר כלל פירוק של גבו או המסך, האטימות שלו כבר מוטלת בספק: "ההמלצה היא כבר לא לטבול איתו בבריכה או להשתמש בו כמכשיר אטום למים".

אמ;לק אחת ולתמיד: כבו המכשיר הרטוב וגשו מיד למעבדה מורשית. ומה שאתם לא עושים, אל תשתמשו במייבש שיער כדי לייבש את המחשב.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

14 תגובות על "אחת ולתמיד: הלפטופ או הסמארטפון שלכם טבל במים? זה מה שצריך לעשות וזה מה שממש אסור לעשות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ארז
Guest

יכול להיות שתתפתח קורוזיה מזיעה?

טכנאי מוסמך
Guest

לא. אלא אם כן אתה מזיע יותר מהממוצע אחרי תקופה ארוכה תתפתח קורוזיה בשקע טעינה

מישהו וזהו
Guest

בהחלט אפשרי. אבל כדי שזה יקרה אתה צריך להזיע יותר מהממוצע (כמו שאמרו) וגם השימוש צריך להיות יום יומי.
במקרים כאלה אז כן, יש אפשרות שתתפתח קורוזיה במקומות מסויימים.
אבל אפשר בקלות למנוע את זה ע"י שימוש בנרתיקים (כל נרתיק הכי פשוט יעשה את העבודה) שמפרידים קצת את הטלפון מהגוף וככה הזיעה לא מגיעה אליו.

אחד שיודע
Guest

איך לא סקרת את הדרך הנכונה היחידה שיש.
ברור שלגשת למעבדה, אבל אפשר להציל עם שואב אבק.
פותחים את כל הפתחים האפשריים בטלפון (מגירת סים, כרטיס זיכרון וכו…)
שמים את השואב אבק בפתח אחד ונותנים לו לעבוד.
מחליפים פתחים מדי פעם.
נפלתי לאגם בארה"ב עם טלפון, וזה מה שהציל אותו (זה היה לפני שנתיים, לטלפון עדיין שלום)

מישהו ומשהו
Guest

מה פתאום אסור לנסות שיטות כאלה שלא עולות כסף!! דבר ראשון זה ללכת למעבדה (קריטי ביותר שתהייה מעבדה מורשית!!) ולשפוך עליהם דליים של כסף כדי שיבצעו את אותו הדבר שטכנאי אחר (לא מורשה – חס וחלילה לא עלינו) יכול לעשות בשבריר מחיר.

מישהו ומשהו
Guest
אם אתם מנסים לעשות כתבה מקצועית לפחות אל תביאו אנשים דבילים שמנסים לקדם את עצמם…. הדביל הראשון אמר שלא לקחת את המכשיר למעבדה פרטית כי (מצטט) “יכול להיות שיש קורוזיה במקומות שאי אפשר לראות" ומנגד, (שוב מצטט) "מעבדה מורשית לא תעשה זאת, אלא תפתח את המחשב שלכם, ותבצע בדיקה *ויזואלית* על גבי הרכיבים" אז תגיד שאתה רוצה לגבות 4000 שקל על תיקון שיכול להפתר גם ב800 שקל…. מי שיודע מה הוא עושה לא צריך להיות עם תקן את מעבדה מורשית. אורז יכול לעזור אבל לא בכל מקרה. פן בהחלט יכול לעזור אבל תלוי איך משתמשים בו. אם מצמידים את הפיה… Read more »
דורון שזר
Guest

אני אישית לא מתקרב למעבדות פרטיות בגלל שנכוויתי פעמיים מה שבסוף עלה לי ביוקר יור ממה ששילמתי בסוף למעבדה מורשית. לא צריך לכתוב תגובה רק בשביל שישמעו אותך

אילן
Guest
לדעתי, קודם כל צריך להבין שהנוזל, בד"כ מים, מתאדה , ונשארת התכולה שבו , גם אם רק המלחים שבמים רגילים. לדעתי צריך לפתוח (ברגים מכסים) – לפרק את המכשיר ככל שניתן – בעיקר להוציא או לנתק את הסוללה !, לייבש עם טישיו , ספריי אוויר, ואז ב 50C בתנור מעט פתוח (שהאדים יצאו. לא להמיס פלסטיק וזה לא חם מדי לרכיבים) ואח"כ ולנקות עם בנזין או ספריי ניקוי מגעים את האיזור שנרטב ולא לשכוח מתחת לג'וקים ( IC), ככל שניתן, כאן המטרה כבר הסרת תכולת הנוזל. זה מה שמעבדה תעשה באופן הבסיסי. מי שרוצה לראות איך לפתוח – יש ערוץ… Read more »
אחי...טופל
Guest

חחח- מנסיון אישי זה לא נגמר טוב
אם לא אכפת לכם מהמחשב ואתם אוהבים להתעסק ולפרק דברים אז יוטיוב יכול לעזור
רק אל תצפו שתוכלו להרכיב את השברים בחזרה…
אם אכפת לכם מהמחשב- רוצו לאיש מקצוע

טכנאי מוסמך
Guest

אני טכנאי סלולר במעבדה פרטית. ואני יכול להגיד בבטחון שאין הבדל בין מעבדה מורשית לפרטית חוץ מהעניין של האחריות, וכל הרעיונות פה בתגובות כמו שואב אבק או פן לשיער רק הורסים את הטלפון. ראיתי הרבה חכמולוגים כאלה שהיו צריכים לקנות טלפון חדש בגלל זה. וטיפ… תמיד תדאגו לגיבוי לכל צרה שלא תבוא.

רון
Guest

אלכוהול רפואי 70% ( קיים בכל בית) מייבש נוזלים.
נתקו את הסוללה, אם אפשר, תטביעו את הטלפון באלכוהול ותוציאו.
אחרי שעה הטלפון אמור להיות יבש לחלוטין מבפנים.

סבתא זהבה
Guest

עצות זהב, מסבתא זהבה:
1. לקנות פלאפון עם התנגדות כלשהיא למים (ip67, ip68).
2. להרחיק מהלפטופ נוזלים לסוגיהם.

הייקר
Guest

לפני כמה שנים נרטב לי הנייד וחדל לפעול. פתחתי אותו, הסרתי את הסוללה והסים ועשיתי לו פן חמים אך לא חם. לאחר כמה דקות קיבלתי נייד חדש ומתפקד לתלפיות.

בייגל
Guest

ומה עם אמבטיית אלכוהול 95% לכל המכשיר?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: