אחת ולתמיד: איך נטעין מכשירים בלי להרוס אותם?

אם גם אתם חוששים להשאיר את הסמארטפון שלכם מחובר למטען בלילה, יצאנו לבדוק האם אתם באמת מזיקים לו

Pexels

לכולנו יש הרגלי שימוש במכשירים השונים שאנחנו מחזיקים. את חלקם למדנו מהוראות השימוש של מכשירים, ואת חלקם אנחנו מבצעים בלי סיבה הגיונית. במדור החדש, "אחת ולתמיד", כל שבוע נבחר פעולות או מיתוסים בנוגע למכשירי טכנולוגיים, נצלול לעומקם, ונבדוק אותם "אחת ולתמיד".

והפעם: הטענת מכשירים ניידים – איך עושים את זה נכון?

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, סביר להניח שאתם עושים זאת דרך מכשיר נייד כלשהו, ואם לא, סביר להניח שיש אחד כזה במרחק יד מכם, ואפשר לצאת מנקודת הנחה שאתם בטח דואגים לא מעט למצב הסוללה שלו. אחרי שבשבוע שעבר בדקנו האם באמת יש תועלת בסגירת אפליקציות "בכוח" (Force Close), ביקשנו מכם לשלוח לנו שאלות ומיתוסים נוספים מעולם הטכנולוגיה. חלק לא קטן מכם ביקש לנפץ את המיתוסים סביב הטענת מכשירים. אז בואו נבדוק אחת ולתמיד איך כדאי להטעין את הסוללות של המכשירים החשובים בחיינו.

איך טעינת סוללות עובדת?

Pixabay

לפני שנצלול את העולם הסבוך של הטענת סוללות, מוטב שנבין קודם כל איך סוללות נטענות עובדות: סוללות מכילות בתוכן תמיסת אלקטרוליט, אשר במגע עם הקוטב החיובי והשלילי בקצוות הסוללה, מאפשרת את נדידת היונים. כתוצאה מהתגובה של היונים עם הקטבים, נוצר זרם של אלקטרונים, או במילים אחרות, זרם חשמלי, אשר מועבר למעגל החיצוני, כלומר למכשירים המחוברים אל הסוללה ומעניק להם אנרגיה חשמלית.

יון הליתיום (אשר נוכח בסוללות ליתיום-יון שהן הסוללות הנפוצות בימינו) אחראי על יצירת האלקטרונים שזורמים למעגל החיצוני. כאשר אוזל מאגר הליתיום-יון בתוך הקוטב השלילי, נפסק הזרם, ובעצם הסוללה מתרוקנת. כאשר אנחנו מחברים לחשמל 'סוללה נטענת', התהליך מתהפך וגורם לתגובה בה יון הליתיום יכול לזרום בכיוון ההופכי, ולהמתין לשימוש חוזר.

מהרגע שהפעלתם את המכשיר שלכם בפעם הראשונה, הסוללה שלכם מתחילה "להזדקן". בכל פעם שיונים חוזרים לתהליך ולמאגר, נוצר שינוי במבנה הפיזי של הקוטב השלילי והחיובי ותמיסת האלקטרוליט. אם חלק מהרכיבים הללו נפגע או מת, יוני הליתיום כבר לא יכולים לנוע ולחדש את האספקה לחלקים אלו. זאת הסיבה שביצועי הסוללה שלכם מתדרדרים לאורך הזמן, ולא יכולים להשתפר או להשתמר פיזית לאחר חודשים ושנים של שימוש.

תהליך טעינה של סוללה מתחלק לשני חלקים: בין 0% להגעה ל-80% טעינת סוללה, הטעינה מתבצעת בזרם גבוה ובמהירות גבוהה כתוצאה מכך. החל מההגעה ל-80% סוללה, הטעינה עוברת למה שמכונה "Trickle Charge" או "טעינת טפטוף". במהלכה, הזרם אשר מועבר לסוללה באמצעות המטען פוחת משמעותית, וזאת כדי למנוע עליית מתח. על כן, אולי שמתם לב שבאחוזים הגבוהים יותר של הסוללה, המעבר בעת טעינה בין אחוז לאחוז לוקח פרק זמן רב יותר. כאשר סוללה מודרנית ותקינה מגיעה ל-100% טעינה, היא יודעת למנוע טעינת יתר ובעצם לעצור את הטעינה ולשמר אותה בסביבות ה-100%.

סביב טעינת מכשירים ניידים ושימוש בהם יש לא מעט מיתוסים, ולא מעט השערות לא מדויקות שמותירות רבים מבולבלים ומתוסכלים, רובן נובעות מעובדות שאולי היו נכונות לסוללות מהעבר, אך ממש לא רלוונטיות לסוללות של היום. אז בואו ננסה לעשות סדר בדברים.

האם להשאיר את המכשיר מחובר בלילה למטען עשוי לגרום לנזק?

Pexels

הרגלי הטעינה של כולנו דומים למדי. אנחנו מנתקים את המכשירים שלנו מטעינה בבוקר, אולי מטעינים אותם לפרקי זמן במהלך היום, ובלילה מחברים אותם חזרה למטען עד הבוקר. רבים תוהים האם הדבר עשוי לגרום לנזק לסוללת המכשיר, או אפילו לסכנה למשתמשים. פנינו אל לאוניד קרסוביצקי, ראש קבוצת הנדסת מערכות ב-Storedot, סטארטאפ ישראלי המפתח טכנולוגיה שתאפשר הטענה מלאה של סוללות תוך 5 דקות, וזאת כדי להבין אחת ולתמיד האם אנחנו מטעינים את המכשירים שלנו כשורה. לדבריו, ההרגל של להשאיר את המכשיר בהטענה לפרק זמן ארוך, עלול להשפיע על אורך חיי הסוללה בטווח הארוך כתוצאה מתגובות כימיות בעייתיות בסוללה. "כאשר אחוזי סוללת יון-ליתיום עוברים את ה-80%, הסוללה שלנו נמצאת במתח יחסית גבוה. ב-20% הבאים, ולאחר ההגעה ל-100%, יש לנו תגובות לא רצוניות בתוך הסוללה. כמו למשל התגובה של האלקטרוליט שבתוך הסוללה עם אחד מהקטבים או עם שניהם. כאשר הסוללה מגיעה ל-100% טעינה, זהו מצב שבו האנרגיה בתוך הסוללה נמצאת במצב הכי גבוה שלה, ועל כן כל התגובות הלא רצוניות מואצות, מה שגורם לסוללה לחיות פחות מחזורי טעינה"

בנוסף, מסביר קרסוביצקי, במקרי הקיצון של בין 80% ל-100% ובין 0% ל-20%, האלקטרוליט, שנמצא במצב פחות יציב, עלול ליצור שכבה שתמנע כניסה ויציאה של יוני-ליתיום על גבי הקטבים. עם זאת, הוא מבהיר שלא מדובר בנזק מיידי וקטסטרופלי: "זהו נזק יחסית איטי. ככל שנעשה יותר ויותר את הפעולה הזאת, נקטין את אורך החיים המקסמילי של הסוללה".

יצרניות המכשירים מגינות עלינו מלהרוס את הסוללה

יניב בוהדנה, דוקטור לאלקטרוכימיה, מסביר לנו כי יצרניות מכשירים סטנדרטיות מגינות עלינו בפועל מלהגיע לאותם איזורי קיצון של הסוללה: מד האחוזים שאנחנו רואים (במערכת) לא מייצג בהכרח את הנתונים הכימיים של הסוללה: "כשאנחנו רואים 100% הטענה של המכשיר שלנו, אנחנו בהכרח לא נמצאים ב-100% הכימי". בפועל אנחנו יכולים להמצא באיזור אחר לחלוטין של ההרכב הכימי של הסוללה. את האחוזים הללו מגדירה כל אחת מהיצרניות על כל אחד מהמכשירים שלה באופן פרטני ולא בהכרח זהה.

"ברמה הפרקטית" מסביר ד"ר בוהדנה, "זה לא חשוב. בנאדם לא צריך לחשוב כל היום על אחוזי הסוללה שלו ואיפה הוא נמצא כרגע. הרע במיעוטו הוא להשאיר על 100% כדי לא להתעסק בזה כל היום". ד"ר בוהדנה אף מבהיר כי היצרניות יוצאות מנקודת ההנחה שאנחנו מחברים את המכשירים לטעינה במשך שעות ארוכות בלילה, ולכן דואגות מראש שלא נזיק לסוללה בטווח הארוך.

בסופו של דבר, גם קרסוביצקי וגם בוהדנה מסכימים כי כי המשתמש לא צריך להתעסק כל היום במיקומו על הסקאלה של הטעינה, וצריך להטעין את המכשירים שלו על פי צרכיו.

אז איך כדאי להטעין את הסוללה?

תמונה: JGI/Jamie Grill, Gettyimages Israel

בשלב הזה אתם וודאי שואלים את עצמכם, ובצדק "אז מה עושים?". לכן החלטנו לשאול את קרוסביצקי על הרגלי ההטענה והשימוש במכשיר האישי שלו (מכשיר של OnePlus, אם תהיתם): "אני משתדל להטעין את המכשירים שלי עד ל-80%-90%, ולאחר מכן מנתק אותם מהטעינה. נותן להם להתרוקן עד לסביבות ה-20%, ומטעין אותם בחזרה". לטענתו, שמירה על הרגלי שימוש והטענה שכאלו במכשירים, עשוי להאריך את חיי הסוללה לאורך בזמן בעד 50%.

ד"ר בוהדנה, טוען לעומת זאת שאין כל מניעה מלהשאיר את המכשירים שלכם מחוברים לאורך כל הלילה, ואפילו לאורך יום שלם, כאשר הוא ממליץ להמנע מלהגיע לאיזורים הנמוכים יותר של הסוללה, שהם הבעייתיים ביותר לדעתו. כך שאתם יכולים להטעין את המכשיר שלכם כמעט בכל הזדמנות ללא כל חשש, ואין כל צורך ב"תכנון" של הטעינה ומיקומכם על טווח ההטענה.

בכל הנוגע לסכנות בטיחותיות כתוצאה מטעינת יתר, אתם יכולים להירגע: חלק מהאנשים טוענים שלא כדאי להשאיר את המכשיר מחובר למשך שעות ללא השגחה כיוון שהוא עלול להתחמם ולהתלקח. הדבר אולי נכון לסוללות אשר מהונדסות בצורה לא נכונה או עם פגמים (למי שהספיק לשכוח את פרשת ה-Note 7 של סמסונג). אם רכשתם את המכשיר שלכם מיצרנית מודרנית ולא קיקיונית, הסיכוי של הסוללה להתפוצץ או לגרום להתלקחות כתוצאה מטעינה סטנדרטית נמוך הרבה יותר מהסיכוי שתפגעו מחציית כביש ליד ביתכם. רק וודאו שהמכשיר שלכם מכיל סוללה מקורית, ואתם משתמשים במטען וכבלים תקינים ותואמים. כאמור, מכשירים מודרניים עם סוללות מודרניות יודעים לעצור את פעולת ההטענה עם ההגעה ל-100%, ובכך נמנעת הטענת יתר מסוכנת.

האם צריך להטעין ל-100% ולרוקן לחלוטין את הסוללה?

Pixabay

סוללות ליתיום-יון עובדות לפי מחזורי טעינה. בכל פעם שאתם מנצלים 100% מהסוללה, הושלם מחזור טעינה. אין זה אומר שאתם יכולים להמנע מהשלמת מחזור טעינה על ידי זה שלא תגיעו אף פעם ל-0% סוללה. גם אם היום תנצלו 70% סוללה, ומחר רק 30%, עדיין תשלימו מחזור טעינה אחד. לכל סוללה יש את מספר מחזורי הטעינה שלה, כאשר רוב המכשירים אמורים להחזיק כמה מאות מחזורי טעינה מצטברים. כאמור, בכל פעם שאתם משתמשים בסוללת המכשיר, או משלימים מחזור טעינה, היא נחלשת בטווח הארוך.

כל המידע סביב מחזורי טעינה גורם ללא מעט טעויות ותפיסות שגויות בנוגע להרגלי שימוש בסוללה. אולי שמעתם בעבר את המושג "קליברציה" בכל הקשור לטעינה ופריקה של סוללות מכשירים. רבים סבורים שהדרך הנכונה ביותר לשמור על קיבולת ובריאות הסוללה היא להטעין את הסוללה ל-100%, לאחר מכן לפרוק אותה לחלוטין עד אשר המכשיר נכבה (ויש שיגידו להשאיר אותו לא מחובר במשך עוד כמה שעות), ורק לאחר מכן להטעין אותו בחזרה ל-100% ללא ניתוקים או הפרעות. גם השערה זו מבוססת על טכנולוגיות סוללות ישנות יותר שהיו זקוקות לפעולות אלה כדי לשמור על חייהן לאורך זמן.

ובכן, הטכנולוגיה שנמצאת בסוללות בימינו, יודעת להבין באיזה מצב טעינה ובאיזה מחזור טעינה הסוללה נמצאת ברגע זה. ולכן אין צורך בביצוע קליברציה בשביל לתאם את הנתונים של המכשיר המחובר לסוללה למצב הכימי שלה. בנוסף, כאשר אתם מושכים בכוח את זמני השימוש שלכם במכשיר רק כדי לרוקן את הסוללה שלו, אתם בעצם ממשיכים להשלים עוד מחזורי טעינה, מאיצים את הזדקנות הסוללה ואפילו פוגעים בה פיזית על ידי שימוש בה בנקודות הקיצון של ההטענה בהן עסקנו קודם. אז בפעם הבאה שמישהו ממליץ לכם על "קליברציה", פשוט אמרו לא.

טעינה מלאה ראשונה של סוללות. האם יש צורך בכך?

תמונה: Justin Sullivan, Gettyimages Israel

נסו להזכר בפעם האחרונה שהוצאתם סמארטפון חדש מקופסה. סביר להניח שמתישהו עברה בראשכם השאלה "מה עכשיו?", ותהיתם האם אתם אמורים להדליק את המכשיר ולהשתמש בו כעת, לחבר אותו מיד למטען ולהטעינו ל-100%, או אולי אפילו להשתמש בו עד שתאזול הסוללה, ורק לאחר מכן לחבר אותו למטען לטעינה מלאה. ובכן, תנו לנו להרגיע אתכם. רוב התהיות הללו נובעות בכלל מהרגלים שפיתחתם משימוש בסוללות בטכנולוגיות ישנות.

קיבולת סוללות בטכנולוגיות קודמות כמו סוללות הניקל-קדמיום ואפילו דורות ראשונים של סוללות הליתיום-יון שימרו את הקיבולת שלהן בהתאם לאופן הפריקה והטעינה שלהן, ועל כן היה צורך במעין הפעלה מחדש של כל האלקטרונים, וזאת על ידי טעינה מלאה של המכשירים בטרם השימוש הראשון ואפילו השארה שלהם מחוברים לחשמל במשך שעות לפני השימוש הראשוני. סוללות ליתיום-יון מודרניות פשוט לא זקוקות לאותה פעולה, ועל כן איך שום צורך בהטענה מיוחדת שלהן בטרם השימוש הראשוני. כיום התהליך המדובר של קיבוע המבנה הכימי של הסוללה מתבצע על ידי היצרן במפעל בטרם המכשיר מגיע ללקוחות.

פשוט תהנו מהמכשיר החדש שלכם, אין שום צריך להטעינו באופן מיידי, עד שהוא כמובן יצטרך זאת, או עד שתרצו להטעינו.

תמיד תזכרו שהמכשירים שלכם נועדו להיות ניידים

למרות כל מה שלמדנו, חשוב לזכור שסוללות של מכשירים ניידים נוצרו כדי שנוכל להשתמש בהן באופן נייד. ההמלצה של כל המומחים, כולל המומחים איתם דיברנו, היא להשתמש במכשירים שלכם מבלי שתצטרכו לחשוב על הטענות, מחזורי טעינה, חיי סוללה ושאר מסיחי דעת. פשוט השתמשו במכשיר שלכם לפני ההרגלים שלכם, המכשיר שלכם כבר יטפל עבורכם בסוללה.

אמ;לק אחת ולתמיד: אתם יכולים להטעין את המכשירים שלכם באופן חופשי ללא חשש, נסו להמנע מהשלמת מחזורי טעינה, והשתדלו שלא להגיע לאחוזים הנמוכים של הסוללה.

יש לכם שאלות או מיתוסים שאתם רוצים שנוכיח אחת ולתמיד? כתבו לנו בתגובות

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

23 תגובות על "אחת ולתמיד: איך נטעין מכשירים בלי להרוס אותם?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דני שובבני
Guest

מה עם הטענת מחשבים ניידים?
ישנה סברה שאם אתה עובד ליד שקע אז עדיף להשאיר מחובר כל משך העבודה, הדבר נכון?

מנסיון
Guest

לא נכון.
מומלץ לעשות מחזורי טעינה גם לסוללה של לפטופ.
אם הוא כל הזמן בחשמל, הסוללה תיפגם. מנסיון.

יאיר
Guest

לי יש מחשב נייד של לנובו עם תוכנה ייעודית שלהם, שאני יכול להגדיר שההטענה תיפסק ב 50% סוללה גם כשהמחשב מחובר תמיד לחשמל.

למה האמ;לק בסוף
Guest
למה האמ;לק בסוף

באפל לא נותנים לך להרגיש 100 תמיד ישימו לך הגבלות לטובתך רק בשושו נגד עין הרע, ובסמסונג עדיף לך לישון עם עין אחת פקוחה ומטף בהכן, רק שיואמי נותנת לך בטריה שלא מנג'סת למטען עם איפה אתה כל רגע.

דוד
Guest

מה שנכון נכון mi max 2 זה מפלצת במחיר הכי זול בשוק

איציק
Guest

זו כתבה שתורגמה מאנגלית ? שימוש מופרז ב-"אנחנו", ו-"רבים".

אלומנימוס
Guest

מר עידן בן טובים היקר, אנא ממך, אמ;לק אמור לבוא בתחילת הכתבה ולא בסופה, שכן היא ״ארוכה מידי; (ולכן) לא קראתי". לשים את זה בסוף זה לעג לרש.
תודה.

דוד
Guest

תודה רבה על הכתבה!! כותב אלוף, עוקב בקפידה!

צחי
Guest

הצעות:
האם יש חשיבות למגן מסך?
האם אנטי וירוס בנייד באמת עוזר?

אופיר
Guest

שווה לציין שבמכשירי אנדרואיד עם גרסא 7 ומעלה המכשיר נכנס למצב שינה ואין סיבה להטעין אותו כל הלילה כמו בעבר

שלום
Guest

מכשיר HTC בן חמש עדיין מתפקד טוב מאוד, למרות שהוא באופן קבוע מגיע ל0 אחוז סוללה.

עידן ר
Guest

עידן,
יכולה להיות מעניינת ההתיחסות לטעינה אלחוטית: Fast charge וגם טעימה במטעני מתח גבוה דוגמת quick charge 2/3.

111
Guest

הלוואי ונראה כבר סוללות SOLID STATE בשוק גם בסמארטפונים ולפטופים

אילון שגיא
Guest

נושא אחד שלא דובר עליו והוא מהותי, הוא תאימות הכבלים והמטענים ומשמעותם. אשמח מאד לקבל הסבר מלומד על חשיבות השימוש בכבל ומטען מקוריים ולמה כולם מזהירים שיש לעשות שימחש רק בהם… וברמה היום יומית מה המשמעות של טעינת מכשיר מסוג x עם מטען וכבל של מכשיר y והאם זה באמת יכול לגרום לו נזק (ומדוע).

יאיר
Guest

עידן, יש לי תחושה שאתה הולך לעדכן את התיאור עליך בסוף הכתבה "בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים":-):-)

יהונתן
Guest

כמות הטעויות במאמר… (מוזמנים לראות בויקי בנוגע למה שכתבו על 'Trickle charging'. הטעינה של סוללות ליתיום נעשית ב-CC, CV.)

לורין
Guest

מה אומרים על הנוט 9..? תודה

דוד
Guest
האם בסופו של דבר שימוש לא סדיר בסוללה גורם לחוסר באיזון מד הסוללה? אני מבחין בשיפור דיוק מד הסוללה בתקופות בהן אני מקפיד על טעינה ופריקה מלאה, לעומת תקופות בהן אני מטעין ומוציא את המכשיר לפני סיום הטעינה או הפריקה ואז מד הסוללה פחות יציב לדוגמה בעת שימוש אינטנסיבי הצורך כמות אנרגיה גדולה יותר כדוגמת שיחה ארוכה בדור שלישי באמצעות אוזניית בלוטוס מד הסוללה לעתים יורד בקיצוניות ולאחר מנוחה קצרה אחוזי הטעינה מטפסים חזרה למעלה. ובכלל, מה ישפר את יכולת הסוללה לספק מתח גבוה ויציב? והאם שיקול זה יזיק לאורך חי הסוללה בתווך הארוך? ואולי זה שווה את זה כדי… Read more »
דוד
Guest

עוד נקודה שמסקרנת מאד, כמות האנרגיה שהמטען מספק, סוגי הטענה כגון הטענה מהירה או הטענה במטען של 1/0.5A מה משמר יותר את יכולת הסוללה להאריך ימים ו/או לפרוק באופן יציב יותר, מה היא בכלל 'טעינה מהירה' כיצד היא פועלת והאם היא מקצרת את חיי הסוללה ועד כמה?
תודה! אחלה מאמר! מחיכים ביותר!

מיכאל
Guest

לי יש מטען נייד מסוג לי פולימר עם טכנולוגיה שמכבה את הטעינה 2 דק
אחרי שהמכשיר מגיע לטעינה מקסימלית.
האם הכתבה נכונה גם לגבי מכשיר זה?

נועם
Guest

מה קורה לסוללה כאשר נעשה שימוש בטלפון בו הזמן שהוא בטעינה? האם היא מתנפחת?

עעעע
Guest

חפרתם

לא הבנתי כלום
במקום לרשום ב10 שורות מנ מומלץ לעשות חפרתם עם 10 עמודים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: