אולימפוס חוזרת לעתיד – מחזירה לחיים את קו מצלמות ה-PEN עם מתאם עדשות אוניברסלי

שלחנו את אורי הראל לאירוע השקת ליין המצלמות החדש של חברת אולימפוס בישראל והוא הסביר לנו כיצד מבדילים בין האלמנטיים השיווקיים לבין האלמנטיים הטכנולוגיים הגולמים בקבלת ההחלטה על קניית מצלמה.

לא ערכתי סטטיסטיקה מדויקת, אבל יש לי הרגשה שבערך פעמיים וחצי בשבוע אנשים מבקשים ממני המלצה למצלמה. מה הכי כדאי לקנות? הם שואלים.

זו אחת השאלות המתסכלות ביותר עבורי, בעיקר כי ההיצע הוא אינסופי ולרוב האנשים מאוד קשה להגדיר את הדרישות שלהם. אולי ניחשתם מהכותרת, אבל הפוסט הזה לא ממש יעסוק בהמלצה על מצלמה כזו או אחרת, אלא יעסוק ברשמים שלי מארוע השקה שערכה חברת אלודה, היבואנית הרשמית של מצלמות אולימפוס בישראל. אז מדוע אני מדבר על המלצות? כי דרך קבלת ההחלטות של אנשים בנוגע לרכישה או להמלצה על רכישה, עוברת בתוך דרך חתחתים שיווקית שלא תמיד קשורה לצרכים הסובייקטיבים של כל צרכן או צרכנית. לכן, כשצלם\עיתונאי צרכנות\בלוגר מקבל לידיים שלו מצלמה חדשה, או שמזמינים אותו לארוע יחצני כמו שזה שנכחתי בו בשבוע שעבר, הוא צריך לנסות להבחין בין האלמנטים השיווקיים, לבין האלמנטים הטכנולוגיים שגלומים בקבלת ההחלטה על מצלמה כזו או אחרת.

האירוע עצמו היה נחמד מאוד – אולימפוס שלחו לארוע את נאצ’ו אביה ודומיניק פנהיים, מנכ”ל וסמנכ”ל אולימפוס אירופה, שדיברו בהרחבה על ליין ה-EF, ה-Mju, וה-PEN של אולימפוס. ליין ה-E של אולימפוס, המיועד לפלחי ה-prosumer (שילוב של Professional ו-Consumer) וה-pro אוזכר אולי בחצי משפט. זה לא בדיוק סנסציה להסיק שיצרניות המצלמות עושות את הכסף שלהן ממכירה של מצלמות קומפקטיות. זה גם לא סוד שמצלמות קומפקטיות מייצרות תמונות באיכות נחותה יותר ממצלמות ריפלקס.

אז מה הביג דיל?

בסופו של דבר, זו מצלמת ה-PEN. אולימפוס ואלודה טוענים שזו מצלמה שנותנת לנו תוצאות של ריפלקס בגוף של קומפקטית. יש לה חיישן מיקרו 4:3, בגודל של חיישן במצלמת ריפלקס. החיישנים במצלמות הקומפקטיות קטנים לאין שיעור – אם תהיתם למה התמונה שלכם נראית שטוחה, או יוצאת ‘רועשת’ (הרבה נקודות צבעוניות בתנאי תאורה קשים), זה בגלל החיישן הקטן של המצלמה הקומפקטית שלכם. אם נראה לכם שהתמונה יוצאת סבבה במסך הקטן של המצלמה, אבל אחרי זה בהדפסה, או על גבי מסך המחשב היא נראית על הפנים, זה בגלל החיישן, וגם בגלל האופטיקה הנחותה יחסית של הקומפקטיות. הPEN מתיימרות לפתור את הבעיות הללו. הצלם שבי אומר לי להמשיך הלאה, זה מספיק מידע בשביל הקורא, אבל הגיק שבי רוצה שתדעו יותר. 4:3 כפי שרבים מכם בוודאי מנחשים זהו היחס של צלעות החיישן. הוא שונה מהיחס המקובל בחיישן APC-S שהוא 3:2.

ה-PL1 החדשה עם עדשת MZD 14-42mm

ליין ה-PEN הוא ליין מצלמות שאולימפוס החליטה להעלות מן האוב של ימי הפילם. המצלמות דאז צילמו בפורמט של חצי פריים – אם הייתם טוענים לתוך המצלמה סרט של 36 תמונות, הייתם מקבלים בעצם 72 חשיפות. גם אז, כמו היום, הפורמט הזה איפשר לאולימפוס לייצר מצלמות קטנות ונוחות יותר. היעדר עינית או פריזמה מובנית בגוף המצלמה מאפשרת את צמצום המימדים של המצלמה, ולדברי אולימפוס, ליצור שילוב של איכות ונוחות.

סנסציה לא פחות גדולה מזו ששמענו בהכרזה, היא ההחלטה של אולימפוס לייצר מתאם עדשות שיאפשר להרכיב על ה-PEN לא רק עדשות אולימפוס 4:3 (ל-PEN יש עדשות שמתאימות למיקרו 4:3), אלא גם 650 עדשות שונות מיצרנים שונים. אותי באופן אישית זה הפתיע. כאשר שאלנו את פנהיים מדוע אולימפוס, כחברה שעיקר עיסוקה הוא ייצור אופטיקה (כפי שהצהיר בתחילת המפגש), מעוניינת לראות על המצלמות שלה עדשות של חברות אחרות, הוא השיב כי הם מעוניינים להשאיר בידי המשתמש את ההחלטה איזו עדשה לשים על המצלמה שלו.

זה היה די מפתיע, בהתחשב בזה שיצרניות המצלמות באופן גורף לא מאפשרות להרכיב עדשות של חברות מתחרות על המצלמות שלהן וכבר נצפו מקרים ברשת שצלמים היו צריכים להחליף צ’יפ בעדשות של חברות צד שלישי, על מנת שיתאימו למצלמות ששודרגו זמן לא רב לאחר שנקנתה המצלמה. החברות הללו כל כך סגורות, כך שנרמז שקיימת הסכמה בשתיקה שהן לא מורידות מחירים.

די להסתכל על המחיר של שני הדגמים שהושקו אתמול, הE-P2 וה-E-PL1 בשביל להבין שהמחירים לא הולכים לרדת בכלל – הE-P2, הממשיכה בליין החדש, מצלמה ללא פלאש שנמכר כאביזר נמכרת כגוף עם העינית היעודית V-2 ב-6000 ש”ח. המצב ב-E-PL1 לא הרבה יותר טוב – גוף (הפלאש שלו מובנה) עם עדשת קיט יעלה לכם 4000 ש”ח. כמובן שעדשות נוספות והמתאם יעלו לכם עוד כסף, עד כדי8000 שח עבור השילובים המנצחים, וכנראה שכאן אנחנו רק מתחילים. אני מצפה שכצרכן, אני אשלם פחות עבור מותג שהוא פחות חזק מקנון וניקון, גם אם הטכנולוגיה שלו, לפחות לפי מה שנטען, היא עליונה על המתחרים.

ה-P2 החדשה של אולימפוס

קנון וניקון שולטות ללא עוררין בשוק המצלמות הדיגיטליות, וחברות כמו אולימפוס, פנטקס, סוני ואחרות מזנבות בשתי הענקיות. שמענו שכל מצלמה רביעית שנמכרת בישראל היא מצלמה של אולימפוס. אולי זו הסיבה שהמצלמות שלה הן היחידות בארץ שנמכרות עם תפריט בעברית. כמה זה קריטי לנו? לגיקים קצת פחות, לרוב האוכלוסיה כנראה שהרבה יותר. אבל זה גם מעיד על החשיבות שהחברה מייחסת לשוק הישראלי. ההגעה של צמרת הניהול של אולימפוס אירופה לארץ והמפגש עם עיתונאים ובלוגרים ראויים להערכה. גם שמענו שמצלמות אולימפוס שמתקלקלות נשלחות למעבדה באירופה וחוזרות תוך זמן קצר לבעליהן המתגעגעים. יחד עם זאת, לא קיבלתי תשובה ברורה מאלודה בנוגע לסחירות של מצלמות יד שניה. מה יקרה כשארצה לשדרג את המצלמה שלי? כולנו יודעים שהמצלמה הדיגיטלית של היום היא משקולת הנייר של מחר. אלון ציין כי הוא מפנה לקוחות לחנות פוטופילם באלנבי, שמסייעים ללקוחות לשדרג את הציוד שלהם. לי זה נשמע קצת מוזר, שאני בעצם בתור רוכש פוטנציאלי עלול להימצא בבעיה שלא יהיה מישהו שיקנה את המצלמה הישנה שלי, למרות שהיא שיא הטכנולוגיה כיום.

לפני שנסיים, נזכיר רק את יכולות הוידאו HD של ה-PEN. הן לא רעות בכלל, ומעמידות תחרות רצינית מבחינת איכות ושימושיות ל-7D וה-550D של קנון, וה-D90 של ניקון שמתומחרות באופן דומה. אורך הקליפ שמאפשר המצלמה להקליט הוא 14 דקות. לא רע בכלל.

מבחינתי, כל שנכתב לעיל הוא הדגשים הטכנולוגים שלי למצלמות שראיתי. שמעתי וראיתי עוד המון פיצ’רים של המצלמות, אבל לפי דעתי, אלו אלמנטים שיווקים. אני יודע שפיצ’רים חשובים להרבה מאוד משתמשים, גם משתמשים מקצועיים. אלו פיצ’רים שיכולים להפוך את החיים של הצלם או הצלמת לקלים יותר, אבל מצד שני, הם הוספו או נגרעו עפ”י סקרי שוק וקבוצות מיקוד. אני מציע לכל הקוראים לשאול האם פיצ’ר במצלמה הוא התקדמות טכנולוגית או גימיק שיווקי, וכיצד זה משפיע הן על הביצועים, המחיר או הממשק. נראה שהחברים באולימפוס יודעים לאזן בין דרישת הציבור לגימיקים, לבין יצירתיות טכנולוגית שיכולה לקחת את הענף הלאה.

אורי הראל

מחזיק מצלמה בידיים מאז גיל 8 בערך, אבל באופן מסודר, מצלם בערך 7 שנים. בוגר בית הספר לצילום של מסע אחר, והחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה. צלם ועורך וידאו, ללא כל הכשרה פורמלית, ומדריך בני נוער לתקשורת מעשית - צילום, עריכה, הפקה ותחקיר.

הגב

12 תגובות על "אולימפוס חוזרת לעתיד – מחזירה לחיים את קו מצלמות ה-PEN עם מתאם עדשות אוניברסלי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מיכל קפון
Guest

ביקורת מעניינת.
נחמד שהשוק בישראל מספיק חשוב למנכ”לים הגדולים :)
מזל שיש תפריט בעברית, לטובת החבר’ה משכונות חלשות יותר

אורי
Guest

גברת קפון,
זה הכל עניין של סדרי עדיפויות – הן של המנכ”לים, והן של פרח השכונות

סחבק
Guest

1. תנסה פעם למצוא איזה שהוא מקום פרט למשרדי אלודה בו תוכל לתקן מצלמת אולימפוס.
2. תבדוק איפה אפשר לתקן מצלמה של אולימפוס במחיר שלא מצדיק רכישת מצלמה חדשה.

אורי
Guest

סחבי,
אני מקווה שאנשי אלודה קוראים את הפוסט הזה, ואת התגובה שלך. זה חלק מהכוח של המדיה החברתית, לשנות מדיניות ואופן פעולה של חברות

אורית
Guest

מחברת אלודה נמסר כי כל לקוח המחזיק מצלמת אולימפוס הזקוקה לתיקון יכול להעבירה למשרדי החברה בדואר, ולקבלה לאחר התיקון עם שליח עד הבית על חשבון החברה. אפשרות נוספת היא למשוך את המצלמה המתוקנת מהחנות בה נרכשה. חברת אלודה היא גם החברה היחידה בארץ המאפשרת ללקוחותיה לשלוח מצלמות לתיקון במעבדות היצרן בחו”ל, אפשרות שנפתחה בפני ציבור הלקוחות בישראל בזכות נוכחותה הגבוהה של אולימפוס בארץ

ע. קפון
Guest

משום מה אני נעול על סוני, אני לא רואה את עצמי קונה חברה אחרת… אני יודע שזה אידיוטי אבל אני לא סומך על חברות צילום אחרות. העדיפות השנייה שלי הייתה מינולטה ז”ל, אבל אולימפוס? שם יווני מתיימר לחברה.

אורי
Guest

נכון שטראש טוק זה תמיד כיף, אבל למה דווקא אתה בוטח בסוני (שאגב, ממשיכה את דרכה של מינולטה ביצור מצלמות ריפלקס), על פני כל החברות האחרות?

שרה
Guest

בשום פנים ואופן לא לקנות אולימפוס !! איכות תמונה גרוע ושרות עוד יותר גרוע
זריקת כסף

אורי
Guest

היי שרה – אני מאוד אשמח אם תוכלי להעלות לינק לתמונה לדוגמא שאיכותה נחותה (לדעתך), על מנת שנוכל להתרשם, ולספר מעט מחווית השרות הרעה שלך. אולי כך אנשי אולימפוס ונציגיהם בארץ יוכלו לשפר את השרות והמוצר.

דניאל
Guest

המצלמה הקופקטית הטובה ביותר בשוק ומנצחת את כולם כבר בערך 5 שנים היא פויגיפילם
כל השאר פשוט צעצועים לידה

אורי
Guest

דניאל – לפוג’י מגוון עצום של מצלמות, קומפקטיות ושאינן קומפקטיות. האם כוונתך שכל הדגמים מנצחים? באלו קריטריונים? תוכל להביא סימוכין כלשהם לטענותיך? דגם מומלץ? תמונות לדוגמא?

ד'
Guest

אני בחיים יותר לא קונה אולימפוס. בפעמיים שקניתי אולימפוס קיבלתי מצלמה מקולקלת, בשני המקרים הבטרייה הייתה נגמרת כעבור 5 דקות, כבר בשימוש הראשון.
בנוסף, האיכות איומה. למצלמה שעכשיו קניתי (והיא לא זולה) איכות התמונה משתווה לאיכות מצלמת מחשב. והזום, אפילו טיפה זום, סטילס או וידאו, מטשטש את התמונה בטירוף. מאוד מאוכזבת. האמת שנורא היססתי לקנות מצלמה נוספת מאולימפוס. אבל אחריי שהחלטתי בכל זאת, אני מבינה שזה לא צירוף מקרים שעוד פעם אני מקבלת מצלמה שהיא מקולקלת. אז גם השירות מאכזב ברמות. באופן אישי אני לא מתכוונת להסתכן יותר עם החברה הזאת. פעמיים זה יותר מדי כסף.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: