בית, משרד אולי היברידי? כיצד ייראה שוק הנדל"ן המשרדי ביום שאחרי הקורונה?

כיצד תיראה העבודה המשרדית ביום שאחרי מגפת הקורונה? האם בכלל נצטרך לדרוך שוב במשרד כדי להתפרנס? ואיך כל זה ישפיע על תחום הנדל"ן המשרדי?

מאת אורן שליט, מייסד משותף וסמנכל פיתוח עסקי בחברת SwitchUp

האם זהו סופם של המשרדים? מגפת הקורונה הובילה רבים להכריז על קץ עידן העבודה המשרדית. האילוץ לעבוד מהבית לא רק הראה שהדבר אפשרי – אלא גם יצר רושם שלמעשה כך עדיף: העובדים דיווחו על שביעות רצון, המנהלים דיווחו על הגברת תפוקה ובעלי חברות כבר החלו לחשב את החיסכון שיוכלו לעשות כשיעבירו את הארגון למשרד קטן יותר, שכן רוב העובדים בוודאי יבחרו לעבוד מרחוק.

אך מאז תחילת המגפה עבר מספיק זמן כדי שניתן יהיה להסתכל על נושא העבודה הביתית בפרספקטיבה רחבה יותר. כיום, מעריכים מומחי עבודה ארגונית שעולם המשרדים נמצא כאן כדי להישאר – יש בו יתרונות רבים שעבודה מהבית אינה יכולה לספק.

כמייסד משותף וסמנכ"ל פיתוח עסקי בחברה המתמחה בהתאמת משרדים לחברות, אני רואה את התנהלות שוק הנדל"ן המשרדי מקרוב. היום, לאחר כעשרה חודשים של עבודה בצל הקורונה, ברור לי שהמשרדים לא הולכים לשום מקום. כבר בתחילת המגפה העבודה מהבית לא התאימה בהכרח לכל עובד ועובדת: לא לכולם יש חדר עבודה, לרבים יש פינת מחשב שאינה נוחה מספיק לישיבה של שעות רבות וגם הניסיון לעבוד בבית הומה ילדים מהווה אתגר גדול. הבעיות הללו השפיעו על שביעות הרצון של עובדים רבים.

לא לכולם יש פינת מחשב נוחה

במקביל, מנהלים החלו לדווח שלמרות העלייה הראשונית בתפוקה, כאשר נכנסו פרויקטים חדשים התפוקה החלה לרדת. מתברר שהעבודה על משימה חדשה פחות אפקטיבית כשלא מזניקים אותה בפגישת משותפת של כולם בחדר הישיבות, בה אפשר להסתכל בעיניים ולא דרך מסך והשיחה מתנהלת יותר בחופשיות – בלי לחכות לתורי דיבור בזום.

את הבעיות הללו אני שומע במסגרת תפקידי, בעת פגישות עם בכירים רבים בחברות טכנולוגיה שאומרים: זה לא אותו הדבר בלי ההווי המשרדי. צריך את העבודה המשותפת פיזית, את הישיבות השבועיות, את שיחות המסדרון ואת פינת הקפה. היעדרם משפיע לא רק על שביעות הרצון של העובד, אלא על עצם ההזדהות שלו עם הארגון: הערכים, הנורמות והמשימות. המחויבות של העובד לארגון נחלשת ונעשית אמורפית כשהוא לא נמצא בו פיזית. מסתבר שקצת כמו באהבה, גם בעבודה רחוק מהעין יכול להיות גם רחוק מהלב, וכדי שעובד יישאר מחויב הוא צריך לחוש את הארגון מקרוב.

העתיד: מרחבי עבודה גמישים

אז כן, אני מאמין שהמשרדים נמצאים איתנו גם לטווח הארוך, אך אין זה אומר שאני סבור שהעבודה מהבית היא עניין זמני. סקרים מראים שיותר מ-60% מהעובדים מעוניינים לחזור לעבוד מהמשרד בשלב מסוים, אך לא מעוניינים להגיע אליו מדי יום. לכן, חברות טכנולוגיה בודקות כיום קונספט של ביניים, המכונה "עבודה היברידית": מקומות עבודה יאפשרו לעבוד מהבית יומיים-שלושה בשבוע ויקפידו על כך שבמשך יומיים קבועים בשבוע תתקיים נוכחות מלאה במשרד של כל העובדים. כך יוכל הארגון להמשיך לייצר ולבנות זהות בינו לבין עובדיו ולהנחיל להם את ערכיו ותרבותו הארגונית. ישנה אימרה הגורסת ש"תרבות ארגונית אוכלת אסטרטגיה לארוחת בוקר" ותקופת הקורונה הוכיחה שהיא נכונה.

עדיין צריך את הישיבות השבועיות

זוהי, בעיניי, אחת הסיבות בגינן עבודה מהמשרד לא תתבטל. לפני כמה חודשים היה מצופה שפתאום כולם יחפשו משרדים קטנים כי כולם יעברו לעבודה מאסיבית מהבית, ואכן היה שלב כזה אבל הוא היה קצר וכבר חלף. חלק מהחברות אפילו מדברות על חזרה מוחלטת למצב שהיה לפני הקורונה ומחפשות אחר שטחי משרד גדולים ברמה של עשרות אלפי מטרים. חברות בינלאומיות, שמעסיקות מאות ואלפי עובדים, צריכות שטחים גדולים במיוחד ומחפשות כיום באופן אינטנסיבי פתרונות נדל"ן מתאימים. בניגוד למה שעלולים לחשוב, שוק הנדל"ן המשרדי אמנם חווה ירידת מחירים אבל עדיין עומד איתן, במיוחד בתל אביב.

שינוי שאני כן מזהה כבר הוא בעיצוב חלל העבודה. בחו"ל, בעמק הסיליקון, חברות מתחרות ביניהן כיום על יצירת מרחבי עבודה גמישים, כי הן יודעות שזה משחק תפקיד אצל הטאלנטים שהן מנסות לגייס. חברות אחרות שוקלות מחדש את הצעת התעסוקה שלהן, מתוך ההבנה שרוב העובדים אינם מעוניינים לעבוד רק מהבית או רק מהמשרד.

בישראל, אני כבר רואה איך בעקבות הקורונה, שעשתה לנו סוויץ' בחשיבה בנושא המרחב האישי, חברות מגדירות שטח עובד רחב מזה שהיה קודם. השטחים המשותפים, דוגמת אלו שבהם אוכלים ארוחת צהריים או אלו שבהם מתקיימות פעילויות רווחה – יוגדלו גם כן והשימוש בהם יהיה אינטנסיבי יותר, כדי למקסם את הזמן בו כל עובדי החברה נמצאים במשרד. יהיו גם יותר חדרי ישיבות, חדרי עבודה משותפת ואזורים לפגישות של אחד על אחד.

בעתיד: שטחים משותפים גדולים יותר לעובדים

מה עוד ישתנה בתחום הנדל"ן המשרדי בעקבות הקורונה?

  • משרדים יעוצבו בהתאם לכללי התו הסגול.
  • יתקיים שילוב נכון בין חדרים למרחב פתוח, בין מיקסום מקומות ישיבה לאזורים משותפים רחבים.
  • חוזי שכירות ייחתמו לטווח קצר יותר. אם עד הקורונה הסטנדרט של חוזה לנדל"ן משרדי בשוק המקומי היה חמש שנים – כיום ארגונים חוששים לחתום על התחייבות כזאת, מאחר שלמדו על בשרם שאי אפשר לדעת מה יקרה ושלפתע יכול להיכנס גורם חדש, שמשנה את כללי המשחק. שוכרים מכוונים לתקופות קצרות יותר ורוצים לקבל משרד מוכן בהשקעה נמוכה, תוך חשיפה כמה שיותר קטנה לסיכון.
  • מעבר לפתרונות נדל"ן משרדי שעובדים עבור הלקוח: לקוחות מחפשים וימשיכו לחפש גוף שמוצא עבורם משרד המתאים לצרכיהם, מציע חוזה שכירות קצר יחסית, פוטר אותם מכל הוצאות התשתית והשיפוץ ומעצב את החלל עבורם, בהתאם לצרכיהם ולאופי המותג שלהם.

הכתבה בחסות SwitchUp

SwitchUp מובילה את הדור הבא של עולם הנדל"ן העסקי. החברה מספקת פתרון כולל לצרכיו המשרדיים של כל ארגון, תוך שימוש בגישת שירות מקיפה ומעודכנת.
SwitchUp מוצאת עבור הלקוח את המשרד המתאים לו ביותר, משפצת ומתאימה אותו לצרכיו, מעצבת את המקום על בסיס אופי המותג ומספקת תחזוקה שוטפת למשך כל תקופת השכירות.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "בית, משרד אולי היברידי? כיצד ייראה שוק הנדל"ן המשרדי ביום שאחרי הקורונה?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חנן
Guest

יפה שאתה מאמין במה שאתה מנסה למכור לנו.
אתה מתנסח יפה ומעלה טיעונים משכנעים אבל אנחנו כבר התבשרנו שלא נחזור למשרדים גם אחרי הקורונה. גם חברות ענק הכריזו כך (טוויטר למשל) ואני שומע מרבים מחברי שלא יחזרו.

ארז
Guest

עבודה מהבית לא תחזיק הרבה זמן

ran
Guest

המודל ההיברידי ינצח
לרוב האנשים אין חדר עבודה, האופציה של רק בבית קשה ליישום
בנוסף אינטרקציה חברתית ומסירות למקום עבודה נוצרים בעיקר כשנפגשים פנים מול פנים
ללא אינטרקציה אנשים יחליפו עבודות כמו שעוברים חברת סלולר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: