על משווקים ופיראטים

איתי חורב על החנויות שמוכרות לנו קונסולות פרוצות, על השירות הגרוע שהן מרגילות אותנו לקבל ועל פתרון אפשרי למצב

לכתבי גיימינג בארץ יש נטיה להטיף בנוגע לפיראטיות. הם גאים באקסבוקס הלא פרוצה שלהם ובכל המשחקים שהם קונים. אני דווקא מעדיף לשמור על ניטרליות בנושא – כל אחד יעשה מה שנכון מבחינתו ושיעזוב את האחרים בשקט. אני לא חושב שצריך להתגאות בעותק פיראטי של משחק, אבל בדיוק באותה מידה לא צריך להתגאות בעותק מקורי. יכול להיות שאני אחרוג יום אחד מהניטרליות הזאת ואכתוב משהו על הורות ופיראטיות ואיזה מין דוגמא אנחנו מהווים לילדים שלנו כשאנחנו צורבים משחקים, אבל לא זה הנושא שעליו אני רוצה לדבר היום.

חנויות פיראטיות

אז על מה אני רוצה לדבר? אני רוצה לדבר על החנויות שמוכרות לנו קונסולות פרוצות. אני רוצה לדבר על השירות הגרוע שהן מרגילות אותנו לקבל ועל פתרון אפשרי בעיניי, למרות שאני לא מאמין שפתרון כזה יתפוס אי-פעם, למרות התפוצה העצומה של הבלוג הזה.

קונסולות פרוצות הן לא מה שהיו פעם. בתקופת הפלייסטיישן ופלייסטיישן 2 היה מותקן בקונסולה צ’יפ שבעצם איפשר לכל דיסק צרוב שהוכנס לקונסולה לפעול ובזה נגמר העניין. בדור הנוכחי המצב שונה לגמרי – הקונסולות מתעדכנות בקביעות דרך הרשת והחברות מנסות לעשות חיים קשים לפיראטים. לסוני אין הרבה דאגות בנושא כרגע מכיוון שהקונסולה שלהם עדיין לא נפרצה וגם יש לא מעט שטוענים שיחששו לפרוץ אותה במידה והדבר יהיה אפשרי בגלל האופן שבו מיקרוסופט מטפלת בפיראטים.

היתרון העיקרי של האקסבוקס 360 של מיקרוסופט נמצא בשירותי הרשת, ושם בדיוק מיקרוסופט פוגעים בפיראטים. עד היום זוכרים גיימרים רבים את נובמבר-דצמבר בשנה שעברה, תקופה בה בסביבות המיליון משתמשים נחסמו משירות הלייב של מיקרוסופט – עונש הידוע בכינוי באן (Ban). לא רק שהקונסולה כבר לא יכולה להתחבר לרשת הלייב (בניגוד לדיעה הרווחת, היא כן יכולה להתחבר לאינטרנט מבחינה טכנית, אבל זה סיפור מסובך יחסית), לא ניתן גם להתקין בה משחקים חדשים אלא רק לשחק באלו שכבר הותקנו בה בעבר.

רוצים לשחק עם לבנת פלסטיק?

הווי של נינטנדו היא הקונסולה היחידה שנפרצה ברמת מערכת ההפעלה – האקרים ממש עשו שינוי במערכת ההפעלה של הקונסולה כדי לאפשר לה להריץ דיסקים צרובים. מבחינת נינטנדו, הטיפול בבעיה פשוט למדי – כל שדרוג קושחה שעוברת הקונסולה מוחק את השינוי שנעשה במערכת ההפעלה ומחזיר אותה למצב מקורי. יש גם צ’יפים שמאפשרים הפעלת משחקים צרובים, וכמובן שאותם נינטנדו לא יכולה להוציא מהקונסולה, אבל גם התפקוד שלהם משתנה לפעמים בעקבות שדרוגי קושחה. בעיה קשה שיש עם אותם צ’יפים היא ששימוש בדיסק צרוב בצורה לא נכונה עלול להשבית את הקונסולה לחלוטין – לא מדובר בהגנה שנינטנדו שמו בקונסולה אלא בפאשלה של מתכנני הצ’יפים.

אם אתם לא יודעים מה אתם עושים, הווי שלכם עלול להפוך ללבנה

אז מה בעצם אנחנו מקבלים כשאנחנו קונים קונסולה פרוצה? פעם היינו מקבלים, פשוט מאוד, קונסולה שיכולה להריץ דיסקים צרובים. היום אנחנו מקבלים קונסולה שבשביל לצרוב לה משחקים אנחנו צריכים ידע טכני לא מעט. במקרה של הווי, אנחנו צריכים את הידע הטכני שיאפשר לנו לצרוב דיסקים שלא ישביתו את הקונסולה. במקרה של האקסבוקס, אנחנו צריכים ידע טכני שיאפשר לנו לחמוק מהסריקות שמיקרוסופט מבצעת בחיפושיה המתמידים אחרי פיראטים.

הכל עובר חביבי, גם פריצות

אבל זה לא הכל – בשני המקרים אנחנו מקבלים פריצה זמנית בלבד. יום יבוא ויצא ל-Wii משחק שנרצה לשחק בו שמצריך גרסת קושחה גבוהה יותר שתבטל לנו את הפריצה. יום יבוא ומיקרוסופט יצליחו לתפוס אותנו, למרות ניסיונות ההתחמקות, ופטיש הבאן ינחת על ראשינו ההמומים. כן, כולם מספרים שמיקרוסופט לא יכולים לגלות את הפריצה הנוכחית. גם באוקטובר בשנה שעברה יכולתם לשמוע אנשים אומרים את אותו משפט בדיוק, ודיפדוף אחורה לנובמבר של אותה שנה בפורומים של פורצי אקסבוקס יגלה לכם בדיוק מה היה שווה המשפט הזה.

כאן בדיוק נמצאת הבעיה בחנויות שמוכרות לנו מוצרים פרוצים – הן מוכרות מוצר שלא בטוח שנדע להשתמש בו בצורה נכונה. הן מוכרות מוצר שאפילו אם נשתמש בו בצורה נכונה, במוקדם או במאוחר הוא יפסיק לעבוד. הן מוכרות את המוצרים האלה בלי לתת לנו שום אזהרה, וקשה להאשים אותן – אם מדובר במוצר שמוסריותו מפוקפקת, למה לא למכור בשיטות שמוסריותן מפוקפקת גם היא?

עשו זאת בעצמכם

שמתי סוכר - אז למה הלייב הפסיק לעבוד?

תארו לעצמכם את אותה סיטואציה עם סחורה אחרת. סוחר מכוניות שמבטיח מכונית שלא צריכה דלק כלל – פשוט תשפכו סוכר (שהוא זול משמעותית מדלק) לתוך מיכל הדלק. אחרי כמה זמן שאתם נוהגים בה, יום אחד היא לא מוכנה לצאת יותר ממגרש החניה. חיפוש באינטרנט מגלה לכם שהייתם צריכים לנסוע רק בדרכי עפר כי מסתבר שבכבישים יש אנשים שתפקידם לאתר את המכוניות המונעות בסוכר ולהשבית אותן. הם מסתובבים גם בדרכי העפר, ובעצם כל מכונית כזאת תושבת בסופו של דבר, נסיעה בדרכי עפר פשוט דוחה את הקץ. מסתבר שזה ידוע, רק שסוחר המכוניות לא טרח לספר לכם על זה. ולמה שיספר לכם? האם הייתם קונים מכונית בידיעה שאתם יכולים לנהוג איתה רק בדרכי עפר, ושאפילו אז ידוע שהיא תפסיק לעבוד יום אחד?

זה בדיוק המצב שצריך להיות עם קונסולות פרוצות – אנשים לא צריכים לקנות אותן בחנויות כל זמן שהחנויות מספקות שירות גרוע כל כך, לא מספרות לאנשים על הסיכונים שבשימוש בקונסולה פרוצה ולא מדריכות אותם על שימוש נכון בה. פריצת הקונסולות כבר לא נעשית באמצעות צ’יפים ומדובר בתהליך שכל אחד יכול לבצע בבית – בקלות רבה למדי במקרה של ווי. פחות בקלות, אבל עדיין אפשרי, במקרה של אקסבוקס. אין לי שום זכות להטיף לכם בנושא העתקת משחקים – רוצים להעתיק? תעתיקו – בכיף. אבל אל תתנו לחנויות להתחמק ממתן שירות בסיסי ולהרוויח עם חשבונכם. כשהחנויות יספקו שירות הולם (מה שלא נראה לי סביר שיקרה, מכיוון ששירות הולם בתחום הזה יהיה לא כלכלי), אז תחזרו לפרוץ אצלן. עד אז – הפריצה צריכה להתבצע בבית, אם בכלל.

הפוסט פורסם במקור בבלוג Gamer Daddy

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

14 תגובות על "על משווקים ופיראטים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גיל
Guest

לא ידעתי על באן למליון משתמשים …
כל הכבוד מיקרוסופט המטרה הבאה 10 מליון ( אם יש כמובן )

מבין עניין
Guest

למה אתה מכליל? יש חנויות שכן נותנות את המידע הזה…
תעשה סקר בסיסי לפני שאתה מאשים על סמך מקרה אישי בודד.
אני בטוח שרוב החנויות מסבירות את כל זה, פשוט הקהל המתלהב מהפריצה לא ממש מקשיב.

שחר
Guest

מתי שהמחרים של המשחקים ירדו גם הפריצות ירדו
אני בחיים לא יקנה משחק ב300 שקל

עודד
Guest

אני לא מבין מה הבעיה,
קניתי את האיקסבוקס שלי פרוץ כדי שאני אוכל לשחק במשחקים בלי לקנות אותם, זהו.

“המינוס” היחידי הוא שאי אפשר לשחק ברשת באופן חוקי, אני לא רואה בזה מינוס כי אני לא אוהב משחקי רשת. אני נהנה לשבת בלילה ולשחק במשחק ולא לשחק מול חוזס מספרד במשחק רשת.
גם ככה יש יותר מדי משחקים ופחות מדי זמן, סינגל פלייר מספיק לי לחלוטין.

Gamer Daddy
Guest

גיל: אני בספק אם יש כמות כזאת של קונסולות פרוצות. בפעם האחרונה שבדקתי נמכרו פחות מארבעים מיליון אקסבוקסים ברחבי העולם. אם רבע מהן היו פרוצות, מיקרוסופט היו סוגרים את חטיבת הבידור בגלל חוסר רווחיות.

מבין עניין: כנראה שאתה לא מבין עניין. אני את שיעורי הבית שלי עשיתי, אני לא “בטוח” בשום דבר שלא בדקתי, בניגוד אליך.

שחר: מה בדיוק הקשר לפוסט הזה?

עודד: בהחלט יתכן שלך אין בעיה, אבל הרבה מאוד אנשים קונים אקסבוקס בגלל היכולת לשחק ברשת בצורה טובה יותר מזאת שמאפשרת הפלייסטיישן. לאנשים האלה יש בעיה. במיוחד בארץ, שבה מאוד קשה להשיג אקסבוקס לא פרוצה.

דב
Guest

הסבר למה מחייבים אותי לפרוץ.
אני למשל קניתי WII בארה”ב לפני שנתיים שהמחיר בארץ היה בשמיים.
לפני שנה הבת שלי רכשה את המשחק wii fit אבל אז התברר שהמכשיר האמריקאי לא עובד עם משחק שנרכש בארץ.
עכשיו אני תקוע.

Gamer Daddy
Guest

לא הבנתי את הקשר לפריצה.
איך במשך שנה לפני שביתך קנתה Wii Fit ידעת לקנות משחקים מחו”ל? ומה הקשר בין המשחק האירופאי שבתך קנתה ופריצה? שימוש בדיסק אירופאי על קונסולה אמריקאית פרוצה הוא מסוג הדברים שעלול להפוך את הווי ללבנה.

ירון אח של
Guest

לגבי מה שצויין על WII.
בתור מי שמחזיק בכ100 משחקים ומשחק בהם ע”י פריצת תוכנה (USBLOADER) ממש הופתעתי לשמוע על העובדה ששימוש בצי”פ עלול להרוס את המכשיר.
אני מניח שאנשים שרוצים לשחק ONLINE ( אני לא עושה את זה ) צריכים לדעת שהם לוקחים סיכון ושבעצם זה שהם קנו קונסולה מוסבת שלא יעבדו ONLINE.
חוץ מזה עם כבר יש כתבה על WII רציתי לציין את העובדה שאחרי שאתה קונה קונסולה
דוחפים לך אביזרים אפילו לא מקוריים בשיא היוקר.
אני ממליץ מנסיון לקנות אביזרים ל WII באתרים הסינים המוכרים כגון focalprice או dealextreme. אבל זה כבר לפוסט אחר…

מבין עניין
Guest
1.שימוש בדיסק אמריקאי על מכשיר אירופאי הוא אחת הסיבות שצ’יפים בכלל חוקיים בישראל 2.אם כבר מדברים על חוקי/פרוץ, ישראלי שמשחק באקס-בוקס ברשת חייב להפר את תנאי החוזה שלו ולשקר בקשר למיקומו בעולם – אם ירצו יוכלו גם לחסום אותו בעבור זה. 3.קוסנולות האקס-בוקס והווי אינן נמכרות בארץ בצורה רשמית ולמעשה לא מאושרות למכירה בישראל ע”י הייצרנים, מבחינה זו אין הבדל אם הקונסולה פרוצה או שאינה כזו. 4.אם עשית סקר, פשוט תפרסם אותו עם שמות החנויות… אחרת, אתה סתם מכפיש חנויות שלא נוהגות כך. אני התקשרתי אתמול לחנות שאני מכיר (ללא הזדהות) וכל ענין האון-ליין הוסבר לי בפרוש ובפרוט גם לגבי… Read more »
בעל ps3
Guest

איזה שטויות יש לי ויי פרוץ ולא הייתה לי איתו בעיה אחת אף פעם ולחבר שלי שיש לו אקסבוקס 360 פרוץ ומשחק גם בלייב חופשי בלי בעיות. ויש לי ps3 ועל שניה שיצא צ’יפ לps3 אז אני אשים אותו

ניר
Guest

כתבה ממש מגמתית ולא מדייקת.
ישנם לא מעט משווקים שמסבירים בדיוק מה אפשר, מה אי אפשר ומה אפשר אבל מסוכן.
אישית לא הקשבתי בפעם הראשונה, האקס בוקס שלי נחסם, קיבלתי שירות מצויין ובחינם!!! מהחנות שקניתי בה ואז קיבלתי שוב את ההסבר שהפעם הקשבתי לו קשב רב.

יגאל
Guest
בזאת שאתה אומר “לשמור על נטרליות” אתה מעודד פה שימוש בתוכנה ומשחקים פרוצים, לא ממש חוקי. מסכים שלא צריך לזרוק לכלא את אלו המשתשים בפריצות למינהן, בסך הכל הבעיה היא לא בהם אלא בזמינות של הפריצות והמשחקים הפרוצים ומי שמוכר אותם. אבל אסור לעודד את זה, חברות המשחקים משקיעות מליוני דולרים כדי לפתח את המשחקים הללו. והמחיר של $49-$59 הוא מחיר בהחלט סביר למשחק, אם מוסתכלים על זה במונחים של תוכנה, משחק, זאת תוכנה מאוד גדולה ומורכבת שכולל הרבה חומרים מקוריים כמו מוסיקה, סרטים, תמונות ועוד. ומי שבנה אותה רוצה לקבל את הכסף תמורתה. אז “מה שצריך להיות עם קונסולות… Read more »
אבי
Guest

בדרך כלל כשכותבים משהו על מישהו שבמקרא זה חניות בארץ מומלץ ליבדוק לפני שמפרסמים. לדוגמה – בחנויות רשת פליי-גיים ובייג-גיים לקוחות מודעים למינוסים וכמובן לבונוסים שבלשחק משחקים צרובים. מסבירים ונותנים ללקוחות דפי הסבר על תוכנות כמו ABGX נכון שאין באפשרות אף אחד לדעת ב100 אחוז מה יהיה בעתיד אבל נכון יהיה לשים את הקלפים על השולחן ולדעת שמשחקים
משחקים צרובים ישנם בונוסים וכמובן מינוסים רוב לקוחות בארץ בוחרים לשחק בצרובים בגלל המחירים המטורפים של המשחקים האורגנילים ולסיכום כל אחד בוחר את האפשרות הטובה לו מיבחינת מישחק וחנויות מספקות ללקוחות את המוצרים שהלקוחות דורשים.

Gamer Daddy
Guest

אבי – אתה עושה בדיוק את מה שאמרת שאסור לעשות. בדקת איתי האם ביצעתי בדיקה? לא, אז איך אתה יכול לכתוב בוודאות שלא ביצעתי?
לא רק שביצעתי בדיקה – אחת החנויות שבהן בדקתי ועליהן ביררתי פרטים היא אחת מהחנויות שציינת בתגובה שלך. מי שלא ביקש הסברים באותה חנות, לא קיבל. מי שביקש קיבל הסבר טכני לא ברור בע”פ. בנוסף, החנות קנתה מאנשים שקיבלו באן את הקונסולות שלהם. אני לא יודע לאיזו מטרה, אבל בדרך כלל כשחנות קונה סחורה המטרה היא למכור אותה הלאה – יכול להיות שאותה חנות שציינת לטובה למעשה מוכרת לאנשים שלא מודעים לעניין הבאנים קונסולות עם באן?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: