הסטארטאפ החדש של שאול אולמרט רוצה להחליף את Word וגוגל דוקס

שאול אולמרט שעזב את תפקיד מנכ”ל פלייבאז לפני שנה וחצי, כבר הספיק להקים את הסטארטאפ החדש Piggy, ולהוציא ספר שמציג את המחירים המורכבים שמשלמים יזמים. עתה הוא חושף לראשונה את המוצר של החברה, מדבר על ה”צד האפל” של הקמה וניהול סטארטאפים, ודרכי ההתמודדות שלו

“המסמכים ז”ל”: דף הנחיתה המינימלי של Piggy. צילום מסך

“זה לא דבר טריוויאלי שיזם קם ועוזב את החברה שהקים אחרי שנים רבות, זה לא דבר שאמור לקרות וצריכים לעצור רגע ולשאול מה קורה פה. בסופו של דבר סטארטאפ זה הבייבי של כל יזם, אנחנו משקיעים את כל החיים בזה, באמת עובדים 24/7 ובלחץ עצום ללא הפסקה. לפני שנה וחצי היה לי רגע של חשבון נפש והתבוננות פנימית, שאלתי את עצמי למה אני פה, מה אני מחפש, למה יצאתי למסע הזה, וזה הוביל אותי לקחת צעדים שעוררו הרבה רעש”.

“אלה שאלות שאנחנו לא מספיק שואלים בתעשיית הסטארטאפים. התעשייה הזו כל כך זוהרת כרגע, המספרים עולים כל הזמן, יש מיליארדים על השולחן וברור לכולם שאתה רוצה להיות יזם ומנכ”ל, ברור שאתה רוצה שהחברה שלך תעשה אקזיט, ואני עצרתי לרגע ושאלתי: כן, הכל באמת כל כך ברור? אולי זה לא מה שאני רוצה, אולי זה לא מה שאני מחפש. נכון, אחרי שעניתי על השאלות הקשות עשיתי את זה שוב ויצאתי לאור עם Piggy (‘חזירים מעופפים’), אבל הפעם יצאתי למסע החדש עם תפיסה שונה”.

שאול אולמרט הכריז לפני שנה וחצי על עזיבת תפקיד מנכ”ל חברת פלייבאז לאחר 8 שנים. בזמן שחלף, כבר הספיק להקים את הסטארטאפ החדש שלו, Piggy, ולהוציא לאור את הרומן “מוכרי החלומות”, שמאיר את פינותיו האפלות והפחות מוכרות של תעשיית הסטארטאפים הישראלית. עכשיו הוא מגיע לשיחה אמיתית וכנה עם גיא קצוביץ’ בעוד פודקאסט לסטארטאפים וחושף לראשונה את המוצר של Piggy, מדבר על הסיבות לעזיבה של פלייבאז ומדוע – בכל זאת, למרות הכל – החליט להקים סטארטאפ חדש. בנוסף, סיפר אולמרט על הדרכים שלו להתמודד עם הלחץ העצום שכרוך בלהיות יזם, ועל הדרך המיוחדת שלו “להשתמש” בספר שכתב כדי “לספר את הסיפורים שנעלמים בעולם היזמות, בין כל הגיוסים והאקזיטים הזוהרים”.

“אני מספר כאן בפעם הראשונה על המוצר שלנו, עד היום היינו מאוד חשאים בעניין הזה”, מספר אולמרט בשיחה עם קצוביץ’ על המוצר שחברת Piggy בונה. “אנחנו מפתחים אפליקציה לטלפונים ניידים שתחליף את מיקרוסופט אופיס וגוגל דוקס עבור דור ה-Z, החבר’ה שנולדו עם סמארטפון ביד, להרבה מהם אין מחשב, והם רגילים לעשות הכל על הטלפון הנייד. הנושא הזה של יצירת מסמכים מכל מיני סיבות שקשורות לחומרה, לפורמט, והמון דברים אחרים הוא אחד הדברים הבודדים שעוד לא עברו למובייל. חבר’ה צעירים עושים כל כך הרבה דברים אחרים בטלפון הנייד ואנחנו זיהינו פה הזדמנות של ממש. האתגר שלנו הוא לקחת את השפה שנוצרה בטיקטוק, בסנאפצ’אט, באינסטגרם ובכל מיני פלטפורמות אחרות ולאפשר להם להמשיך להתבטא באותו שפה גם כשהם מייצרים מסמכים”.

שאול אולמרט. צילום: אוראל כהן

אתם בעצם מנסים לייצר שפה ויזואלית למסמכים שכולנו מכירים?

אולמרט: “אנחנו מייצרים מעבד תמלילים מהדור החדש, אנחנו לא רק מנסים לייצר חווית יצירה שתהיה אינטואיטיבית וקלה לשימוש בטלפון הנייד אלא גם תמליל שיראה שונה. המסמכים שאנחנו מייצרים בוורד וגוגל דוקס מיועדים להדפסה כי במקור לא הייתה אפשרות לחלוק מסמכים בפלטפורמות הדיגיטליות. היינו מדפיסים ושולחים בדואר. לכן גם השפה של מעבדי תמלילים כמו שאנחנו מכירים אותם היא בעצם שפה של ניירות, שפה שלא מובנת לדור הצעיר. העולם התקדם ונוצר כאן פורמט חדש של סטוריז ושל טיקטוקים שעוזר לאנשים להביע את עצמם ולחלוק מחשבות ורעיונות בצורה קלה, וגם מאפשר יצירה של תוכן שקל לצריכה. אנחנו מביאים את הפורמט הזה והמתודולוגיה הזו לעולם המסמכים”.

סיפור שמגיע מעולמות הסטארטאפים

בפברואר האחרון שאול הוציא לאור את ספרו הראשון “מוכרי החלומות” לאחר שלפני שנה וחצי עזב את חברת פלייבאז, אחרי כהונה של כ-8 שנים כמנכ”ל החברה וכמייסד-שותף. הספר הינו רומן שמאיר את פינותיו האפלות והפחות מוכרות של עמק הסיליקון הישראלי ומציג את המחירים המורכבים שמשלמים “נערי הפוסטר” של אומת הסטארטאפ, או במילים אחרות: היזמים.

“מוכרי החלומות זה רומן, סיפור דמיוני שנוגע במציאות של יזמים, זה לא מספר את הסיפור האישי שלי אבל מספר סיפור שמגיע מעולמות הסטארטאפים, מהעולמות שאני חי בהם כבר 20 שנה”, מתאר אולמרט את הספר. “אני מנסה להעביר את המסר של הדואליות של העולם הזה – מצד אחד הכל מאוד נוצץ עם הרבה כסף, יוקרה, הצלחה, תהילה, התרגשות בלתי רגילה וחוויות מדהימות. ומצד שני זה לחץ בלתי רגיל, מתח עצום, סיכויי הצלחה מאוד נמוכים ותהפוכות רבות. חשוב לי לייצג את עולם היזמות והסטארטאפים כמו שהוא, לא רק על הדברים הנוצצים, לא רק הדברים הקשים אלה איך הם חיים אחד לצד השני”.

– מה כל כך מפריע לך באירוע הזה בסצנת היזמות? איפה לדעתך חסרה אותנטיות בעולם הזה?

אולמרט: “יזמים הם ממש כמו ספורטאים, כוכבי רוק או כוכבי קולנוע, תמיד הכל נראה נורא נוצץ מהצד אבל כשאנחנו רואים את הדברים שקורים מאחורי הקלעים אנחנו מבינים כמה לחץ, לפעמים סמים, וגם דיכאונות כרוכים בזה. כאשר אתה ‘מתנדב’ להצטרף לסחרחרת ההייטאק אתה צריך לדעת למה אתה נכנס, לפעמים אנשים לא יודעים למה הם נכנסים ובעקבות חוסר המודעות הזו מפתחים חרדות, דיכאונות ומחלות נפש”.

– איך יזמים שניגשים למסע הזה יכולים להתכונן ולהגיע מוכנים לאירוע הנפשי שהם עומדים להתמודד איתו? 

“זה מתחיל בלא לטשטש את הגבולות בינך לבין המיזם, אני שאול, אני לא פלייבאז ואני לא חזירים מעופפים. הקיום שלי ותחושת הערך העצמי שלי לא צריכה להיות בשאלה של “האם הסטארטאפ שלי יצליח ואני ארוויח הרבה כסף ויהיה מפורסם, או שלא. לפעמים עושים הכל נכון והתוצאה קטסטרופלית ולפעמים פתאום ההצלחה מגיע במקריות מוחלטת. לכן, כולנו צריכים להיכנס למסע היזמות מתוך סיבות פנימיות כמו: חדוות יצירה, אתגר, רצון לייצר מוצר חדש, ייקח אותי למקומות מעניינים, ולהנות מהדרך”.

– אילו תהליכים ומנגנונים קונקרטיים אתה מייצר לעצמך בשביל להבדיל את עצמך ממה שאתה, לבין החיים המקצועיים והסטארטאפ שלך? 

“גם אני בטיפול פסיכולוגי, אני גם מבצע המון דיאלוגים עם יזמים ואנשים אחרים כדי לנסות וללמוד מהניסיון של אחרים, לשקף להם מה עובר עלי ולשמוע מה יש להם להגיד ולייעץ. אני חושב שזה בעיקר עניין שלך עם עצמך. אנשים בחברה שלנו בכלל, ובפרט בתחום הסטארטאפים מונעים מצורך נורא חזק להצליח ובעיקר מתוך פחד של כישלון. מונעים מרצון עז להיות מיליונרים, מפורסמים וחושבים שאם זה לא יקרה אז אין סיבה בכלל להיות פה. זה לא עובד ככה, אתה יכול להגיע לכל ההצלחות האלה ועדיין להרגיש ‘לא טוב’ עם עצמך, ואתה יכול לא להגיע אליהן ועדיין להרגיש נפלא”.

“אני מדבר עם הרבה יזמים ואני רואה את התשוקה להצליח, ואת הכריזמה המאוד מרגשת אבל לפעמים אני רוצה להגיד להם: אחי, תרגיע שניה, הכל בסדר, אני אוהב אותך כמו שאתה, גם אם תצליח וגם אם לא תצליח, אבל אני לא בטוח, אם אתה אוהב את עצמך כמו שאתה”.

הפרק המלא עם שאול אולמרט הוא חלק מסדרה מיוחדת ב’עוד פודקאסט לסטארטאפים’ שעוסקת ב”צד האפל” ובנושאים הלא מדוברים – האתגרים והקשיים הרגשיים והמנטליים בהקמת וניהול סטארטאפ בתקופה הנוכחית. האזינו לפרק המלא כאן.

מאת: טל סלמן, מצוות עוד פודקאסט לסטארטאפים

 

עוד פודקאסט לסטארטאפים

"עוד פודקאסט" הוא הפודקאסט המוביל בישראל לסטארטאפיסטים ולמתעניינים ביזמות. אנו מארחים דמויות מובילות בתעשייה – יזמים סדרתיים, משקיעי הון-סיכון ואנשי מקצוע מובילים - בכדי לאפשר לכל מי שמקים סטארטאפ או חושב להקים אחד, לשמוע את סיפורם וללמוד מהם. הפודקאסט נעשה בשיתוף פעולה עם גיקטיים. הפודקאסט הינו בתמיכת מערכת גיקטיים ו-Google for Startups. את "עוד פודקאסט" מנחים תומי בר-אב, מייסד תחום Supertools (עוזרים לאנשים וחברות להפוך לעל-אנושיים של סביבת העבודה המודרנית), וגיא קצוביץ', מייסד-שותף ב-Fusion LA (תוכנית האצה לסטארטאפים ישראלים בלוס אנג'לס).

הגב

14 תגובות על "הסטארטאפ החדש של שאול אולמרט רוצה להחליף את Word וגוגל דוקס"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
sock socket
Member

מיתוג מזעזע

אחד
Guest

בסדר….

יהודי
Guest

כל הכבוד שאול.
כבן לראש ממשלה בישראל הייתי שמח אם היית משנה את מיתוג החברה של ה pig שגם ככה לא כזה מובן לדעתי איך זה קשור…

שיהיה הרבה הצלחה!!!

ASD
Guest

שיהיה בהצלחה! אני תוהה אם הוא כתב ספר כדי לקדם את הסטארטאפ או בנה סטארטאפ כדי לקדם את המוצר

ASD
Guest

ומי שחיפש לינק: https://piggy.to/

ASD
Guest

(אופס, עכשיו ראיתי שדווקא יש לינק שהתחבא שם בכתבה.)

תת רמה
Guest

קצת קשה לשפוט את המוצר מבלי שאפשר באמת לראות אותו, אבל סטוריז טקטואלים יש כבר באינסטגרם ואם מדברים על הפורמט עצמו של הטלפון יש נוטפד… אז לא יודע. בכל מקרה, מעניין בכל אופן ושיהיה לכם המון בהצלחה.

חיים
Guest

אולמרט

זה שם בעייתי

סליחה

המשפחה הזאת לא מעניינת יותר. מספיק מצצו כסף מהמדינה. לך קיבינימט

ASD
Guest

איזו תגובה מיותרת ומגעילה

אלעד
Guest

בסדר… חיים זה שם של כפרה, אבל לא ראיתה פה מישהו אומר לך ללכת לחפש מי ינענע אותך בגללו.

מומי
Guest

״google docs של דור ה z״
שיוסיף מבוסס על בלוקצ’יין ותיבלון עדין של machine learning, ויש לו מתכון מנצח!
בתיאבון

אמיתי
Guest

מעניין. כיזם מתחיל אני יכול להזדהות עם התחושות שתיארת. תודה על העצות והתובנות!

™6T2G
Guest

זה לא הולך לעבוד לו.

Ggg
Guest

אם עוד פעם תגייס אנשים כמו נסיה אתה תיפול שוב כמו עם פלייבאזז ומסת הפיטורים שלה. הבנת? מטעויות לומדים. הבאת אשת שיווק שהפילה לך את המוצר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: