"אנחנו לקראת ארמגדון פיננסי; העולם משתנה וגם הקרנות חייבות להשתנות"

דובי פרנסס, "הכריש" שמושקע בלא מעט חדי-קרן, הגיע לתעשיית ההון-סיכון לגמרי במקרה. ישבנו איתו לראיון מיוחד על עתיד הכלכלה העולמית ותעשיית ההון-סיכון, מה הוא מחפש ביזמים ואיך מזהים הזדמנויות השקעה?

"התפקיד שלי בדויטשה בנק היה להביא לקוחות עשירים לבנק ולמכור להם מוצרים פיננסיים אקזוטיים. האם דמיינתי שלאחר מכן אנהל כסף לאוליגרך רוסי? ושאתגלגל משם להון-סיכון? ממש לא. הגעתי לזה לגמרי במקרה".

למרות שדובי פרנסס הגיע לתעשיית ההון-סיכון "לגמרי במקרה", הוא די טוב בזה. מ-2012 הוא משקיע בחברות סטארטאפ בשלבים מוקדמים וכיום קרן Group 11 שבבעלותו מנהלת נכסים בשווי 250 מיליון דולר.

"המערכת הפיננסית האמריקנית היא כמו המגדלור של הכלכלה העולמית", אומר פרנסס בריאיון מיוחד לעוד פודקאסט לסטארטאפים. "היא מהווה 7.3% מהתוצר הלאומי גולמי בארה"ב, ומייצרת 1.5 טריליון דולר של ערך בשוק. עובדים בה בארה"ב בלבד מעל ל-6.3 מיליון איש ב-13 אלף מוסדות פיננסיים שונים, מתוכם כ-5,000 בנקים. אני לא חושב שיש מערכת יותר דינמית וחשובה מהמערכת הפיננסית, כשאני כולל בה לצד הבנקים גם את חברות הביטוח וקרנות הפנסיה. כל אלו הם המנוע של המשק האמריקני".

"אני יכול לחיות כמה גלגולים של מאות שנים טובות, ועדיין לא אעשה את התפקיד שלי כמשקיע פינטק כמו שצריך"

פרנסס מתמקד בהשקעותיו בעיקר במיזמי פינטק, ומאמין שהפוקוס המדובר הכרחי לטובת הצגת ביצועים טובים יותר למשקיעים שלו. "אני פוגש הרבה משקיעים שמדברים איתך על כמה תחומים במקביל – למשל סייבר, חקלאות וגיימינג", הוא אומר. "אני לא מזלזל באף אחד, אבל חושב ש-You need to master your art. במקרה שלי, אני יכול לחיות כמה גלגולים של מאות שנים טובות, ועדיין לא אעשה את התפקיד שלי כמשקיע פינטק כמו שצריך. לא יכול להיות שהעולם משתנה ותעשיית ההון-סיכון לא משתנה איתו, והפיץ' של הקרנות ממשיך להיות כזה שהן עושות הכל".

לדבריו, "פינטק הוא תחום מספיק רחב ואני עדיין מרגיש כמו סטודנט של התחום. אני חושב שהפוקוס המדובר משרת לא רק את המשקיעים שלי אלא גם את חברות הפורטפוליו שלי. הרי התפקיד שלי הוא להוסיף ערך לחברות הפורטפוליו שלי. איך אפשר לייצר עבורן ערך אם אין לי מומחיות בנושא בו הן עוסקות?".

״אני חושב שהיום, כדי לעשות כסף בשוק הזה, אתה צריך פוקוס, יכולת לזוז מהר, ויכולת להיכנס מוקדם״. פרנסס מסביר שבשלבי גיוס מאוחרים יותר ישנן הקרנות הפועלות תחת לחץ זמן להשקיע סכומים גבוהים. ״זה מייצר לחצים על מערכת ה-venture capital מפני שקרנות גדולות שמות כספים גדולים מדי לפי שוויים גבוהים מדי״.

פרנסס לא חושב שריבוי שותפים או ריבוי נכסים הם ערובה להצלחה. “הצ׳ק הראשון שנתנו ל-TripActions היה מיליון דולר. הומלייט – רבע מיליון דולר. Sunbit – שני מיליון דולר. אם אתה מנהל קרן של 200-300 מיליון דולר, אתה לא יכול לעשות את הדברים האלו.״

הקרן של פרנסס מתמחה בהשקעות בשלבים מוקדמים, פרה-סיד, סיד ולעיתים Round A. למעשה הוא ממשיך להשקיע בחברות הפורטפוליו שלו גם לפי הערכות שווי שנעשו בידי משקיעים וגופים אחרים כל עוד הוא מאמין שהחברה תמשיך לצמוח פי 10 ומעלה מעבר לאותן הערכות שווי.

"אנו מחפשים יזמים מבוססים, כאלו שזה לא הרודאו הראשון שלהם". היזמים שהקימו את TripActions, למשל, כבר הקימו חברה בעבר. פרנסס, מציין כי 70% מחברות הפורטפוליו שלו מובלות בידי יזמים "קשורי ישראל" (ישראלים, או ישראלים לשעבר שחיים בחו"ל – ע.פ.). "אנו מחפשים חברות ששוברות שווקים שהגיע זמנם לעבור שיבוש משמעותי. כמובן, בכל תחומי הפינטק – תמיד עבדתי בתעשייה הזו, ואני מכיר אותה כאופרטור, בעל חברה וכבנקאי לשעבר".

אחרי שהשלים תואר ראשון, פרנסס נרשם ללימודי תואר שני במנהל עסקים ב–UCLA ומתגורר מאז בארה"ב. עם סיום התואר השני ב–2008 התחיל פרנסס לעבוד בדויטשה בנק בסן פרנסיסקו בצוות מצומצם של מנהלי הון פרטי, שמבצע השקעות עבור בעלי הון. שם הוא פגש את האוליגרך סרגיי גרישין. ב–2012 גרישין לקח את פרנסס אליו כיד ימינו ומנהל פעילות ב–SG, חברת ייעוץ פיננסי ללקוחות בעלי הון עם משרדים בארה"ב, רוסיה וישראל. במסגרת זו החל פרנסס להוביל לראשונה השקעות בחברות סטארטאפ, הראשונה שבהן היא HomeLight.

– אז דובי, לאן כל זה הולך?

פרנסס: "אנו נמצאים לפני ארמגדון פיננסי. זו תקופה שלא הייתה כדוגמתה וההזדמנות היא אדירה. בדיוק באותו הזמן שבו חוק מור מת – מתות גם הרבה אמיתות אחרות שהאמנו בהן. יש כמה דברים שישפיעו, ובהן מגמות של ילודה, סביבה וצריכה. כוחות השוק האלו חוברים ויוצרים כשל שוק כמעט מוחלט. למשל, שיעורי הילודה השליליים ברוב המדינות המערביות ישפיעו על האקטואריה של קרנות הפנסיה, שבתורן ישפיעו על האופן בו כלכלת הצריכה תיראה בקרב הדור הבא שיוצא לגמלאות. מנגד ישנו הדור הצעיר שמתנהל וצורך שונה מהבייבי-בומרס – הוא דיגיטלי יותר, חוסך פחות, רוכש פחות (רכישות גדולות של בתים או מכוניות, למשל – ע.פ.), עושה פחות סקס, מביא פחות ילדים ומחזיק פחות רכוש בבעלות. זה דור שזוכר דבר אחד בוודאות: הם זוכרים את 2008. הם זוכרים את מה שעברו ההורים שלהם, והם לא רוצים לקנות – הם רוצים לשכור. יש לחצים מכמה כיוונים על המערכת, שהולכים לשנות את האופן בו הכלכלה שלנו נראית".

למרות זאת, פרנסס נשאר אופטימי, ומאמין שהפריצות הבאות יכולות להמשיך להגיע מישראל ומסיליקון ואלי. "יש חברות שהשקעתי בהן והצליחו, ומעולם לא דמיינתי שיהיה להן כזה מומנטום – לכן אנו ממשיכים להשקיע ביזמים בשלבים מוקדמים: קונים מניות מוקדם, בשווי נמוך, ובמעט כסף. אבל אין לנו בעיה להמשיך להשקיע מהקרנות שלנו בהשקעות המשך".

– ואיך אתה מקבל החלטה במי להשקיע ובמי לא?

"בצורה הכי אופטימלית, לבד".

האזינו לפרק השבועי עם דובי פרנסס, שותף-מנהל ב-Group11:

עוד פודקאסט לסטארטאפים

"עוד פודקאסט" הוא הפודקאסט המוביל בישראל לסטארטאפיסטים ולמתעניינים ביזמות. אנו מארחים דמויות מובילות בתעשייה – יזמים סדרתיים, משקיעי הון-סיכון ואנשי מקצוע מובילים - בכדי לאפשר לכל מי שמקים סטארטאפ או חושב להקים אחד, לשמוע את סיפורם וללמוד מהם. הפודקאסט נעשה בשיתוף פעולה עם גיקטיים. הפודקאסט הינו בתמיכת מערכת גיקטיים ו-Google for Startups. את "עוד פודקאסט" מנחים תומי בר-אב, מייסד תחום Supertools (עוזרים לאנשים וחברות להפוך לעל-אנושיים של סביבת העבודה המודרנית), וגיא קצוביץ', מייסד-שותף ב-Fusion LA (תוכנית האצה לסטארטאפים ישראלים בלוס אנג'לס).

הגב

7 תגובות על ""אנחנו לקראת ארמגדון פיננסי; העולם משתנה וגם הקרנות חייבות להשתנות""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
One Nose
Guest

וואלה אחלה פרק, דובי רהוט ומדבר בצורה אינטיליגנטית.

ניב
Guest

אדם מרתק

עידית
Guest

איך יוצריםעימו קשר בקשרר להשקעה?

עידית
Guest

איך מגיעים לדובי? לצורך בחינתהשקעה

ישראל
Guest

אדם חכם,מנומס,מעניין וכנה..
הנקודה הכי חשובה – תשקיע במה שאתה מבין בו.
חבל שאין עוד אנשים כאלו בתעשיית ההון סיכון הישראלית..

חולה עליו
Guest

אין על דובי.
תמיד מדבר לעניין. תכל'ס. ונראה אחלה בן אדם.
אה . וגם חתיך הורס…
חולה עליו

נוסטרדמוס
Guest

תכלס – צדק. השווקים צוללים…הוא לא ידע מה בדיוק יהיה הזרז אבל ממש צדק שמשהו גדול יקרה…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: