הפתרון החדש למתכנתים שרוצים לעבור לאמריקה: הכירו את ה-O-1

לארצות הברית חסרים מיליון מתכנתים

nyc taxi usa

מאת לירן יעקב רוזנפלד

בעקבות בעיות ויזה, מיליוני מתכנתים מסביב לעולם חסומים בפני ארה״ב. האירוניה היא, שלפי נתונים ממחקר שנעשה על ידי מיקרוסופט בשנת 2012 – עד שנת 2020, מצפים למחסור של מיליון אנשי מחשוב ברחבי היבשת. וגם לפי (Bureau of Labor Statistics (BLS באמריקה קיים שוק של 1.4 מיליון עבודות בתחום ה"מחשוב", בזמן שבמשק קיימים רק 400 אלף אנשי מקצוע.

אפשר לומר שתחת הבעיה הקיימת ״חברות אאוטסורס״ אשר רוצות להגיע לארה״ב, ולהעניק שרותי תוכנה זולים/יקרים, יכולות בהחלט להכנס לשוק האמריקאי. לחברות תוכנה חיצוניות יש אפשרות לקבל ויזה תחת תוכנית E-1 וזאת בתנאי שהם יכולים להראות כמות לקוחות מסויימת בגבולות ארה״ב.

בהשוואה לאמריקה, סין מייצרת פי 3 יותר מתכנתים. ולעומתה, אמריקה מצליחה לייבא חלק קטן מהטובים ביותר חזרה אליה. בעיקר דרך בתי ספר כמו מ-Ivi League. אך לפי סטטיסטיקה של ה״ניו יורק טיימס״, מאז עלייתו של טראמפ חלה ירידה גסה בשיעור הסטודנטים הזרים הנרשמים לאוניברסיטאות. הבעיה טמונה בכך שסטודנטים אלו יוצאים בסוף הלימודים למציאות קשה, עם הלוואות גדולות ולא מובטחת להם עבודה מכיוון שיש להם בעיית ויזה.

הכסף הגדול עדיין באמריקה

בכדי להתמודד עם כוחות השוק, חברות ההיי-טק באמריקה מציעות שכר גבוה יותר בהשוואה לכל מקום אחר.

קחו לדוגמה משכורת של מתכנת מוכשר בסן פרנסיסקו. לפי סקר שערכה ״גלסדור״ מ-29 אלף משכורות שהוגשו בשנת 2018 אפשר לומר בבטחון שמתכנת מסוג Senior Software Development Engineer בסן פרנסיסקו, מרוויח בממוצע $163,000 בשנה. מתכנתים מוכשרים מאוד מרוויחים למעלה מ-300 אלף דולר בשנה.

מתכנתים שנושרים מבתי ספר מקבלים עבודה בקלות

לחברות בארה״ב זה ברור שאם אתה מתכנת שיצא מבית ספר אמריקאי טוב אז נפתחות עבורך משרות בקלות יותר. אבל יוצאי בתי ספר טובים הם ״טיפה בים״. ומסתבר שגם בוגרי אוניברסיטאות באופן כללי, כבר לא מספקים את הביקוש הגובר.

בנוסף, לפי מחקר של וול סטריט ג׳ורנל, אין קשר בין מתכנתים טובים לבין תואר אקדמאי. כיום, חברות היי טק מובילות שוכרות אנשי תוכנה ללא תואר והדבר נהיה מקובל מתמיד. הכישורים הטכניים נמדדים במבחן טכני ואישי ולאו דווקא בתואר.

תגובת רשויות ההגירה מול המציאות החדשה

מאז עלייתו של טראמפ, אשר כידוע מנסה לבטל את ויזת ה-H-1B, נרשמה עלייה במספר המבקשים לויזה זו, מכיוון שלא ניתן לדעת אם בשנה הבאה הויזה עדיין תהיה בתוקף.

ויזת ה-H1-B מוגבלת מאוד עקב עובדות אלו:

1. ניתן להגיש ויזה זו פעם בשנה באפריל בלבד.
2. רק 25% מכמות המבקשים זוכים בהגרלה.
3. אלו שזוכים צריכים לחכות עוד 6 חודשים עד להתחלת העבודה.

רק שלצערם של חברות ההיי-טק, עד היום H1-B היא ״הרכב הסקייליבילי״ היחידי באמתחתם.

0-1 הוא הפתרון החדש למתכנתים אשר מבקשים לבוא לעבוד באמריקה

טרנד שמסתמן לאחרונה שניתן לשמוע עליו מכל יזם זר שמגיע לארה״ב הוא O-1. היום רוב אנשי המחשוב גם מקבלים O-1. מדובר בויזה שניתן לשלם עליה תשלום פרמיום של 1,225$ ואז רשויות ההגירה צריכות לתת תשובה תוך 15 ימים עסקים. מניסיון יומיומי, אני יכול לדווח בבטחה שמחלקת ה-O-1 נותנת תשובות מהירות יותר מכל מחלקה ב-USCIS. בימים אלו, O-1 לרוב מאושרת תוך שבוע או פחות.

מה עורכי דין יגידו לכם על O-1

שזו ויזה שנראית קשה להשגה. על מנת לקבל את הויזה יש לעמוד בקריטריונים קשים.

כל השיטות להשגת O-1

לטעמי, ההיפך הוא הנכון. כל אדם בעל תשוקה להצלחה יכול להשיג את ה-O-1. לפעמים, אני שומע על דרכים אומנותיות שעורכי דין שהם מומחים ל-O-1, יכולים לפעול על מנת לזכות לכם בקייס כזה.

כאן תמצאו את כל הקריטריונים באתר הממשלה. יש לעמוד ב-3 מתוך 7 קריטריונים:

 1. קבלת פרסים.
 2. חברות בארגונים מיוחדים.
 3. פרסום של מאמרים או חומר פרסומים בתקשורת מוכרת לאומית או בינלאומית.
 4. פרסום מאמרים אקדמאים.
 5. משכורת גבוהה מעל הממוצע.
 6. השתתפות בפאנל.
 7. תפקיד קריטי לחיי חברה.
 8. תרומה עסקית או מדעית או אקדמאית.

O-1 היא ויזה למומחים בעלי תרומה בתחומם. והקריטריונים למעלה הם הדרך של רשויות ההגירה להחליט מי זכאי לויזה. עורכי דין של חברות היי-טק גדולות, כבר מזמן פיצחו את הדרך לייצר לכל איש תוכנה זכאות ל O-1. בעצם, כל מי ״שקורא בין השורות״ את החוק, יכול לבצע פעולות כאלו ואחרות על מנת ליצר את הקריטריונים החסרים להוצאת הויזה.

היכן ה״סטארטאפ ויזה״ בתוך כל זה?

לפני כ-4 חודשים, שופט פדרלי פסק נגד החלטת ממשל טראמפ והחזיר את ״סטארט אפ ויזה״ לתוקף.

רקע

במהלך ממשל אובמה אושרה החלטה חד משמעית אשר הורתה ל ״הום לנד סקיוריטי״ לאפשר ליזמים לקבל סטטוס חוקי בארה״ב לתקופה של 5 שנים. ב-14 ליולי ,כ-3 ימים לפני השקת הסטטוס החדש, ממשל טראמפ דחה באופן רשמי את ״סטראט אפ ויזה״ עד מרץ 2018 ואף לאחר מכן הודיע שאין סיכוי שבמהלך 2018 הסטטוס הזה יהיה זמין ליזמים זרים.

בחודש ספטמבר 2017 National Venture Capital Association – NVCA הגיש תביעה נגד הממשל. הטיעון המרכזי של התביעה היה שביטול ״סטארט אפ ויזה״ הינו חסר הגיון באופן מוחלט ומחליש את הכלכלה האמריקאית. שכן יזמים זרים אשר מביאים את מוחותיהם לאמריקה תורמים לכלכלה ושאין קשר בין ״סטארט אפ ויזה״ לבין וויזת ה H-1B אשר ממשל טראמפ מבקש לבטל. בעוד שויזת H-1B ניתנת לעובדים זרים ומחלישה את הסיכויים של עובדים אמריקאים להתקבל לעבודות הייטק, ״סטארט אפ״ ויזה הינה יוזמה מבורכת.

לאחר משפט של שלושה חודשים, כבוד השופט גיימס בוסברג צידד את אירגוני המשקיעים והורה לאנשי ״הומלנד סקיוריטי״ להתחיל לקבל בקשות של הסטטוס המיוחד ליזמים.

מהיום במידה ואתם עומדים בקריטריונים של רשויות ההגירה, אתם יכולים להנות מהסטטוס החדש.

״סטארט אפ ויזה״ – איז בק״?

לא ידוע לכמה זמן אבל נכון להיום נקלטות בקשות מסוג זה.

מהם הקריטריונים העיקריים:

 • אחזקה של יותר מ-10% בעלות על החברה שלכם.
 • חברה שהוקמה ב-5 שנים האחרונות.
 • השקעה של 250 אלף דולר ומעלה ממשקיעים אמריקאים.

לפרטים נוספים הכנסו לאתר של רשויות ההגירה

הכותב הינו מנכ״ל PassRight

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "הפתרון החדש למתכנתים שרוצים לעבור לאמריקה: הכירו את ה-O-1"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
השם שלי קצר מידי
Guest

אז 160 אלף דולר נשמע הרבה אבל כשתחשבו את יוקר המחיה בוואלי או יותר גרוע בסאן פרנסיסקו תבינו שזה ממש לא כדאי. במיוחד עם יש לכם ילדים וכו.
עדיף להרוויח חצי מזה בכל מקום אחר שזה ממש המצב. תבדקו מקומות כמו אוסטין שם השכר הוא חצי אפילו שזה ארה״ב ופיזית אנשים לא עוברים לוואלי כי פשוט לא כדאי.

יובל
Guest

או שתגור במרחק חצי שעה-שעה נסיעה מהוואלי במחיר מחייה נורמלי ותהנה מהשכר הגבוה, כמו שאנשים נוסעים לתל אביב מאזור הצפון כדי לעבוד אפשר לגור במקום קצת יותר רחוק ולעבוד בוואלי.

רון קמחי
Guest

אגב, משום מה לא ראיתי כמעט תגובות ישראליות על השירות שהחברה של לירן מציעה. הם פשוט מעולים, עברתי אליהם אחרי נסיון נוראי עם חברה אמריקאית, בגדול החברה של לירן הספיקו בשלושה שבועות יותר ממה שהאמריקאים הספיקו בשלושה חודשים. אם אתם רוצים להוציא O1, ממש מומלץ לבדוק איתם.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: