האם תום עידן טראמפ הוא בשורה טובה ליזמים ישראליים שרוצים לכבוש את אמריקה?

בינואר הקרוב ייכנס לתפקיד נשיא ארה”ב ג’ו ביידן, ויחליף את דונאלד טראמפ, שהקשה על קבלת ויזות וניסה למתן את תרבות העבודה הגלובלית. האם מדובר גם בהזדמנות חדשה עבור יזמים ישראליים, שרוצים לכבוש את השוק האמריקאי ואת ניו יורק?

מקור: Unsplash

מאת אייל בינו

תום עידן טראמפ מביא איתו סיבות רבות לאופטימיות ליזמים ישראלים המבקשים לפרוץ לשוק האמריקאי ולכבוש את ניו יורק.  

בניגוד לקשיים שיצר משבר הקורונה לסטארטאפים, ומדיניות כלכלית שמרנית של ממשל טראמפ, אשר פעל באופן אקטיבי למתן את מגמת הגלובליזציה, ולמען השארת עבודה אמריקאית באמריקה, תוך הגבלת ההשפעה של סין על הכלכלה המקומית – נראה כי ממשל ביידן עומד לנקוט בגישה מתונה ופתוחה יותר לעולם, מה שיאפשר ליזמים גישה ישירה לשוק. כך למשל, ביידן כבר הודיע כי ינהיג שינוי משמעותי במדיניות הענקת אשרות עבודה שממשל טראמפ הגביל לפי מדינה, ואף יבטל את איסור העבודה על בני הזוג של המהגרים.

טרם משבר הקורונה, סטארטאפים ישראלים חוו בשנים האחרונות הצלחה בארה”ב, בדגש על ניו יורק, שהפכה  לבסיס האולטימטיבי ליזמים ישראלים, בשל שילוב קוסם של קרנות הון סיכון אקטיביות רבות, גיוון בתעשיות מתפתחות בעיר, קהילה תומכת וההילה של הצלחה בתפוח הגדול. הצלחה פנומנלית של חברות כמו Via, TalkSpace, Sisense Datorama ועוד מהוות מקור השראה להייטק הישראלי, המונה יותר מ-300 חברות בניו יורק עם גיוסים מרשימים ותחרות על טאלנטים ישראלים מקומיים. 

בשבועות האחרונים, לצד אופוריה מניצחון בבחירות, ניו יורק נהנית מתחושה של חזרה ל״עסקים כרגיל״. משקיעים חוזרים להיפגש עם יזמים, גם אם רק לקפה באוויר הפתוח במטרה להכיר אותם לפני השקעה פוטנציאלית, וחלק מקרנות ההון סיכון אף חוזרות בהדרגה למשרדים. לכן, דווקא עכשיו נוצר מומנטום להייטקיסט הישראלי שמבין את הצורך להיות בניו יורק  אך מתלבט איך לעשות זאת נכון. ואם נודה על האמת, יזמים הרוצים לבנות חברה גלובלית חייבים להיות בשוק היעד כדי לייצר ביזנס אמיתי. אז אם אתם חולמים לעשות את זה בארה”ב, הנה כמה טיפים לנחיתה רכה. 

גיוס כסף בזום   

עם אינסוף שיחות הזום שאנחנו ממלאים את היום שלנו בהן, הילדים שרצים ברקע והתשישות מצורת העבודה הזאת, כדי למקסם פגישה בת עשרים דקות בזום עם משקיע אמריקאי, הסטוריטלינג הופך לקריטי. יש להציג סיפור שקל להתחבר אליו ומוצר שמייצר ערך ובעל פוטנציאל אמיתי בשוק היעד. בנוסף, משקיעים אמריקאיים נוטים להקשיב ולא לעצור יזמים באמצע, לכן חשוב לדעת מתי לעצור כדי לאפשר דיאלוג ולא מונולוג. כמו כן, לנקודות חיבור משותפות כדוגמת משקיעים מוכרים שכבר השקיעו בחברה, יועצים עם ניסיון רב בשוק ומחויבות אמיתית להיות בניו יורק בטווח הארוך, יש אפקט אמיתי על יצירת החיבור האישי עם משקיעים אמריקאיים.   

נטוורק-אפקט במציאות וירטואלית 

בניו יורק פועלים מאות משקיעים וקרנות, אך הסוד לסגירת השקעה טמון ביצירת נטוורק-אפקט משמעותי. מעבר לשוק חדש ללא רשת קשרים מקומית הוא כמעט בלתי אפשרי. היופי באקוסיסטם המקומי בניו יורק הוא שבניגוד לגישת ״המועדון הסגור״ של הסיליקון ואלי, סצנת ההייטק כאן עדיין צעירה יחסית ויש פתיחות מצד משקיעים ויזמים לעזרה הדדית ורעב להצלחה.

אז איך בונים נטוורק בלי להיות בניו יורק? למיזמים בשלבי הפרה-סיד והסיד מומלץ להגיש בקשה לאחד מהאקסלרטורים המובילים בעיר כדוגמת TechStars, ERA או ICONYC labs (גילוי נאות: אני שותף-מייסד בו). מרבית התוכניות עברו לפעילות וירטואלית אשר נגישה בהרבה ליזמים ישראלים, ומציעות חיבורים למאות מנטורים, לקוחות ומשקיעים רלוונטיים. בנוסף, רשת היזמים הישראלים בניו יורק היא מקור לחיבורים ול״אחוות יזמים״ שיכולה לעזור לקצר את הדרך להיכרות המיוחלת. אפילו נותני שירותים הם חלק מהמשחק ולא מעט עורכי דין, רואי חשבון ובנקאים עוזרים ביצירת נטוורק לוקאלי וחיבורים אסטרטגיים.

אינסייד סיילס 

מכירות ולקוחות מרוצים הם ההוכחה הטובה ביותר לאיכות המוצר. לכן, ליכולת להגיע להוכחת שוק אמיתית יש השלכה ישירה על גיוס כספים ממשקיעים בניו יורק. כשאי אפשר להיפגש פנים אל פנים, החשיבות של אינסייד סיילס (Inside Sales) עולה דרמטית. לא מעט חברות ישראליות כמו Sisense, Monday ו-SimilarWeb עושות זאת בהצלחה אדירה וזהו מודל שהופך לאפקטיבי יותר ויותר. בנוסף, יש בישראל מספר רב של אמריקאיים עם ניסיון רב בתחום שעלו לארץ בשנים האחרונות, מה שמייצר הזדמנות לחברות ישראליות, בעיקר בתחומים כמו תוכנה ארגונית, דאטה ואנליטיקס, סייבר, הון אנושי ועוד, לעבוד עם מומחים שמכירים את השוק האמריקאי.  

טאלנט אמריקאי נגיש

שוק התעסוקה האמריקאי ספג פגיעה קשה, עם 36 מיליון מובטלים בחודשים האחרונים. תעשיית ההייטק חשה במשבר וחברות נחשבות כ-Uber, Airbnb, Lyft ועוד דיווחו על פיטורי אלפי עובדים. אתר  Layoffs.fyi המנטר את שוק העבודה בימי הקורונה מדווח כי מאות סטארטאפים פיטרו כמעט 80,000 עובדים לצד הקפאת גיוסים. משכך, קיים כיום בשוק טאלנט אמריקאי נגיש עם  ידע, קשרים וניסיון בחיפוש עבודה ובתחרות עזה. לחברות ישראליות יש אפשרות למשוך אליהן עובדים אמריקאים איכותיים בעלות זולה מבעבר. בנוסף, המעבר לעבודה מרחוק פותחת את האפשרות למשוך טאלנטים מכל ארה״ב, ולאו דווקא רק מניו יורק. 

הנראות בווב

יזמים ישראלים לא מעריכים נכונה את חשיבות הזהות הדיגיטלית שלהם ולעתים מזניחים את החלק הזה, החשוב כל כך בתרבות האמריקאית. החל מהאתר, דרך הפרופילים בלינקדאין ובטוויטר וכלה באימיילים שאינם מותאמים לסגנון האמריקאי. בעולם שפועל וירטואלית, החשיבות של מיתוג והעברת מסרים בצורה ברורה היא קריטית לפתיחת דלתות, בייחוד מול משקיעים ולקוחות פוטנציאליים שלא מכירים את החברה או המוצר. השקעה קטנה בתחום הזה יכולה להניב תשואה גדולה.    

לא התקופה לעצור

לסיכום, המציאות הנוכחית בשוק האמריקאי ובניו יורק בפרט מורכבת, אולם הפריצה לשוק אינה בלתי אפשרית ועדיין מלאה בהזדמנויות, במיוחד באקלים הפוליטי שהופך ידידותי יותר ליזמים זרים. כמו במרבית המשברים שחווינו בעבר, חברות עם מוצרים מבטיחים, שיאמצו כלים מהותיים, יסתגלו במהירות לעולם המשתנה ויעזו – יצליחו. זו אינה התקופה לעצור, אלא דווקא עכשיו כדאי לנצל את הפערים הנוצרים בשוק ולרתום אותם לטובתכם.

הכותב הוא שותף מייסד של ICONYC labs המשקיעה ומאיצה סטארטאפים ישראליים בשוק האמריקאי עם דגש על התרחבות לניו יורק

 

 

 

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "האם תום עידן טראמפ הוא בשורה טובה ליזמים ישראליים שרוצים לכבוש את אמריקה?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אבי
Guest

תום עידן טראמפ מה שנשאר בניו יורק הוא אדמה חרוכה
לארחר שקומו שרף אותה כמנהג הקומוניזם

הייקר
Guest

תום עידן טראמפ הוא בשורה רעה לכל העולם, איך שלא מסתכלים על זה.

יצחק כהן
Guest
ב”ה שוב האתר מעלה כתבות מיותרות, חבל.. א. תמתינו עוד קצת עד לסיום הבירור, טראמפ הולך להשאר, גזרו ושמרו, כבר כתבתי את זה בכתבה הקודמת שהעלתם על ביידן. ב. טראמפ פעל פועל ויפעל לטובת ישראל, ככה שגם דברים מסויימים שלכאורה נראים כפגיעה באינטרס הישראלי, הם לא, ולהפך הקו הכללי של טראמפ הוא קודם כל סגירת הפריצות בחומות אמריקה, לא לאפשר למזיקים להכנס אליה, בשלב הזה דרוש עצירת וויזות, וכן לכאורה נראה שהישראלים נפגעים, בשלבים המתקדמים של התוכנית יתחיל ההסדר עבור מדינות מועילות ושם הדברים ישתנו, התהליכים לוקחים זמן, זה לא קסם של מהיום למחר. טראמפ הוא טוב לישראל כמו שלא… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: