נוקיה N97 – קרוב, אבל לא

הנוקיה N97 אמור למשוך את הלקוחות הנאמנים של הענק הפיני הרחק מהאייפון. האם הצרכן הישראלי ישדרג עכשיו או יעדיף לחכות שלושה חודשים?

"זה הנוקיה N97 החדש? איך הוא?"

nokia-n97-nam-black

זאת השאלה הראשונה ששמעתי בארבעת הימים האחרונים, מאז קיבלתי לידיי את מכשיר הדגל החדש של נוקיה, N97. באמצע שד' ירושלים בר"ג, שישי בצהרים, אחד העוברים והשבים אף עצר את אופניו למראה הדבר הנוצץ ושאל מה עדיף – הנוקיה N97 או האייפון (כיום הוא עובד עם הנוקיה E71). על פניו, התשובה לשאלות האלו אמורה להיות ברורה, שכן כולנו (ונוקיה במיוחד) מצפים לאייפון-קילר הזה כבר מספר חודשים והמפרט הטכני לבדו יכול לגרום לכל טכנופוב מצוי לרוץ לסופר-פארם הקרוב ולחדש את מלאי הכדורים:

מסך מגע רסיסטיבי ענק בגודל 3.5" עם 16.7 מיליון צבעים, רזולוציה של 640 על 360 פיקסלים, חיישן לשינוי תצוגת המסך, מעבד ARM במהירות 434 MHZ, מצפן פנימי, זיכרון פנימי עצום של 32 ג"ב עם תמיכה בכרטיס הרחבה מסוג MicroSD עד 16 ג"ב, קישוריות BT 2.0 סטריאו עם EDR, חיבור אוזניות 3.5", מצלמת סטילס 5MP עם מבזק כפול ופוקוס אוטומטי, צילום וידאו ב-30fps, חיבור מיקרו-USB המשמש (גם) להטענה, A-GPS, קישוריות Wi-Fi 802.11b/g, מקלדת QWERTY מלאה, מערכת הפעלה סימביאן S60 דור 5, תמיכה בדוא"ל בדחיפה, דפדפן מובנה מצויין, מקלט ומשדר רדיו, מסך בית הניתן לאיפיון עם יישומונים (widgets) והזנות (RSS) והרשימה עוד ארוכה.

כבעליו הגאה (והמאוד מרוצה) של נוקיה N95 אני חייב לציין שהמלך החדש של נוקיה בהחלט מרשים. בשחור כהה ועם מסך המגע הגדול מיותר לציין שריכזתי את מלוא תשומת הלב בימים האחרונים, בלי קשר היכן הטלפון ואני ביקרנו. למרות שהוא שוקל לא מעט, 150 גרם, הוא יושב בקלות בכיס הקדמי/אחורי בג'ינס ושילוב המקלדת במכשיר הוסיף מעט למימד הגובה (1.5 ס"מ לעומת 1.23 ס"מ באייפון החדש). מסך הבית הוא שיפור משמעותי לעומת הקיים ומאפשר להוסיף כמעט כל אפליקציה ולשחק עם המיקום שלה במסך. אפשר גם להכניס RSS Feeds או להוריד אפליקציות נוספות דרך OVi – שירות השיתוף של נוקיה. המכשיר החדש של נוקיה אמור לאזן קצת את המצב בשוק גולשי האינטרנט בסלולר. לפי דו"ח של חברת הפרסום AdMob האייפון מחזיק בנתח שוק של 8% בלבד, אך אחראי ל-43% מהיקף הגלישה הסלולרית בעולם. נוקיה, שמחזיקים 52% נתח שוק, אחראים על 36% מהטראפיק הסלולרי. בארה"ב המצב חמור עוד יותר.

מסך המגע

עמוד הבית של הנוקיה N97

עמוד הבית של הנוקיה N97

נוקיה החליטה ללכת על מסך מגע רסיסטיבי (מה ההבדל?), לטובת הלקוחות האסייאתיים שכנראה ישתמשו במצביע (stylus) האופנתי המצורף לערכה. מסך רסיסטיבי כולל שתי שכבות זכוכית (conductive and resistive layers) אשר בעת המגע שלך "סוגרות" מעגל בינהן חשמלי שאומר למכשיר איפה אתה נוגע. בעיה ראשונה היא שאי אפשר לעשות Multi-touch, כלומר לגעת עם שתי אצבעות; השנייה היא שעודף השכבות אומר פחות אור שמגיע אליך, למרות שלא נתקלתי בבעיה השנייה עם הנוקיה. אחרי ההסבר הטכני, הנה התכלס'. המסך נותן לך פידבק, "דוחף" אותך בחזרה, בעת הלחיצה שלך. זה טוב כי אתה יודע איפה אתה נמצא ושבכלל המכשיר זיהה את הלחיצה שלך, זה פחות טוב כי המשמעות היא שחלק מהמסכים עובדים עם לחיצה אחת ואחרים מחייבים שתי לחיצות (כמו במחשב), למשל כדי לבחור ב"תיבת דוא"ל Gmail" במסך של "הודעות".
מעבר לזה, המסך מתפקד טוב מאוד בסה"כ, ומאפשר שימוש כמעט מלא ביכולות המכשיר גם כאשר המקלדת סגורה (באמצעות מקלדת רגילה על המסך). ניכר שיפור בממשק לעומת המסך של הנוקיה 5800, והמכשיר (ומערכת ההפעלה) בהחלט מעודדת אותך להשתמש במסך המגע. ניתן לכייל את המסך ויש גם אופציה להזנות כתב יד (כמו שהיה פעם בפאלם פיילוט) – אופציה חביבה אך לדעתי מיותרת.

המקלדת

כאן נוקיה קצת פספסו לדעתי. הנוקיה N97 הוא המכשיר הראשון בסדרה N של נוקיה שכולל מקלדת QWERTY ולא לוח מקשים רגיל. בשונה מהמקלדת של הנוקיה E71, שקצרה שבחים למרות מקשים קטנים וצפופים, נוקיה בחרה על מבנה שונה עם ה-N97 והתוצאה לא מושלמת. אחרי 4 ימים של שימוש עדיין לא הגעתי למצב שאני מרגיש בנוח עם המקלדת, וחבל. המקלדת כוללת 3 שורות בלבד, כאשר מקש הרווח נדחק לימין השורה התחתונה, ומקשי הפיסוק החשובים מחייבים שתי לחיצות (Shift + click). המקשים גדולים ומרווחים מאוד ובדומה למקלדות של מחשבים כוללות בליטות קטנות על האות "ח" ו"כ", לטובת אלו המקלידים עיוור. למרות המרווח וגודל המקשים, הכתיבה לא היתה אינטואיטיבית, בטח בהשוואה לנוקיה E71 או לבלקברי. ברגע שגיליתי שאפשר "להעלות" לוח מקשים נומרי על המסך ולהשתמש בו, כמעט ולא פתחתי את הסליידר למעט לגלישה באינטרנט או הודעות טקסט/דוא"ל ארוכות. חבל שה-N97 לא אימץ את הגישה של אחיו הצעיר ומציע מקלדת QWERTY וירטואלית ברגע שמטים את המכשיר על צידו. מצד שמאל של המקלדת נמצא כפתור בחירה רב-תכליתי, בדומה לג'ויסטיק של ה-N95 או ה-E71.

המקלדת של הנוקיה N97 - באדיבות GSMArena.com

המקלדת של הנוקיה N97 - באדיבות GSMArena.com

גלישה, אינטרנט ודוא"ל

תפריט יעדי רשת

תפריט יעדי רשת

נוקיה מקווים שה-N97 יעשה לגולשי האינטרנט את מה שה-N95 עשה לפני שנתיים לשומעי המוזיקה והפך את החברה הפינית לספקית נגני המוזיקה הגדולה ביותר בעולם (לפי מכירת יחידות). כל דבר במכשיר הזה מכוון את המשתמש לגלוש, וכמה שיותר. עם ההדלקה הראשונית, עוד לפני שכיוונתי את השעון והתאריך קפצה לי הודעה שאומרת "מסך הבית דורש חיבור לאינטרנט על מנת להציג תכנים. תוכל לבטל זאת דרך תפריט אפשרויות". הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה, Symbian S60V5 Touch מעודדת שימוש מקוון ומסך הבית של הנוקיה כלל, כברירת מחדל, את היישומון החדש של פייסבוק (מאוד יעיל וידידותי, ובעברית), כמו גם יישומונים של מזג אוויר וחדשות רויטרס. המכשיר כולל תפריט חדש, "יעדי רשת", הכולל קטגוריות שונות של גישה לרשת: אינטרנט, הודעות מולטימדיה, שירותי WAP וללא קטגוריה, המאפשר להוסיף ולערוך כל נקודת גישה קיימת. החלטתם לנוח בבית הקפה הקרוב לצנן את גופכם עם איזה אייס? ה-N97 יזהה את הרשת האלחוטית אוטומטית (תלוי הגדרה), יעשה עבורכם "בדיקת קישוריות" ויוסיף את הנקודה לקטגורית "אינטרנט" בסדר עדיפות גבוה, לפני רשתות סלולר (דור שלישי או אחר). גם הנוקיה N95 שלי יודע להתחבר לרשתות אלחוטיות, אבל צריך לחפש ולהגדיר נקודת גישה לכל יישום בנפרד. הנוקיה N97 עושה את זה בשבילכם. רק תבואו ותתחילו לגלוש. הדפדפן המובנה עושה עבודה מצויינת, גם בעברית ומנצל את שטח המסך בחוכמה. הוא תומך בג'אווה סקריפט וגם בפלאש וכולל קורא RSS מובנה (אשר מעדכן את היישומון בדף הבית בהתאם). גם אופציות הגלישה מגוונות – ניהול סימניות, הזנות RSS, זום אין/אאוט, הגדרות ועוד. אשף החיבור לדוא"ל גם שודרג – רק תזינו את כתובת המייל והסיסמה שלכם והנוקיה ייבא (import) את ההגדרות המתאימות. אפשר גם בדחיפה (push-mail). רוצים לקבל את הדוא"ל מהמשרד? ה-N97 תומך גם בזה, בדחיפה כמובן.

מצלמה, וידאו ומוזיקה

נוקיה בחרה להשאיר את אותה המצלמה ששירתה נאמנה את ה-N95: עדשה של Carl Zeiss, איכות 5MP (עד 2584 על 1938 פיקסלים), פוקוס אוטומטי ומבזק כפול. גם בתחום הוידאו המפרט זהה, איכות VGA בפורמט 16:9 בקצב של 30 פריימים לשנייה. למרות שמדובר על מפרט זהה (למעט המבזק הכפול), מעט התמונות שצילמתי יצאו באיכות מרשימה, טובה יותר מה-N95 והטריק של העברת התמונות בגלרייה קדימה/אחורה עם האצבע (כמו באייפון) עובד גם כאן. איכות הוידאו אף היא מצויינת, כפי שאילן פאר ויורוקום-נוקיה הוכיחו לנו. נגן המוזיקה כולל את כל מה שמצפים, כולל חלוקה של "אחרון נוגן", ספריית מוזיקה, הורד מוזיקה, רדיו RDS, פודקאסטים ועוד. איכות השמע ברמקולים טובה מאוד, וגם הצפייה בקדימונים שהורדתי (עידן הקרח 3) היתה מצויינת.

גלריית התמונות

גלריית התמונות

טלפון וסוללה

חיפוש שם בספר טלפונים

חיפוש שם בספר טלפונים

לנוקיה N97 יש עוד שימוש אחד שאולי שכחתם והלך לאיבוד בתוך הדוא"ל והGPS – הוא גם מכשיר טלפון סלולרי להוצאה וקבלה של שיחות. ספר הטלפונים ענק (32 ג"ב של זיכרון לשירותכם) וניתן לשמור כל פריט של איש קשר, כולל תמונה (וצלצול אישי כמובן). החיפוש בספר טלפונים יכול להיות באמצעות המקלדת המלאה או שימוש באופציית החיפוש המהיר של מסך המגע, המסנן שמות לפי האותיות שהוקלדו. ניתן להקפיץ לוח מקשים ממסך הבית (לחיוג רגיל או חיוג מהיר) ובעת שיחה כמובן. במספר שיחות כאשר העברתי את השיחה לרמקול (speakerphone) הצד השני לא שמע אותי ברור – מקוטע או חלש ("כאילו המכשיר מתחת לכרית") – קצת מעצבן, במיוחד אחרי שחיכית לבנקאי בטלפון 5 דקות והוא ניתק כי לא שמע שום דבר. מבדיקה אקראית גיליתי שגם משתמשים אחרים חווים את אותה הבעיה.
הסוללה היא עניין חשוב במיוחד בטלפונים חכמים ומתקדמים הצורכים הרבה אנרגיה. הנוקיה N97 החזיק מעמד כמעט יום עבודה שלם (9 בבוקר עד 6 בערב) של שימוש מעל הממוצע, למרות שלקראת הערב כבר עשה קולות גסיסה. נוקיה שוב שינתה את המטען, אבל הפנימה סופסוף את נושא ההטענה באמצעות micro-USB (הכבל שמצורף גם לנוקיה E71) ומאפשרת להטעין את ספינת הדגל החדשה באמצעות המחשב או שקע חשמל. עם הוצאת השקע מהמכשיר קופצת הודעה קטנה המזכירה לך להוציא גם את הצד השני (מהתקע החשמלי) – לשמירה על איכות הסביבה.. :-))

הסיכום

אז מה השורה התחתונה? לשדרג או לא? לקחת אייפון במקום? שאלה מצויינת, עם הרבה תשובות. נוקיה והעולם תלו הרבה תקוות במכשיר אך הביצוע לא מושלם. נוקיה היו חייבים להוציא מכשיר שיתחרה ראש בראש מול האייפון (ולא, הנוקיה 5800 הפסיד מראש) ולכן הלכו בחוכמה על סדרת העילית N. השילוב של המקלדת המלאה אולי נותן ערך מוסף לנאמני נוקיה, אך הביצוע קצת לוקה בחסר ולדעתי מיותר – הדגם הבא, N98, צריך להיות מסך מגע בלבד, ובעל מעבד חזק יותר. גורם משמעותי נוסף, לפחות בישראל, יהיה התימחור. פרטנר ישיקו את המכשיר עוד השבוע ויהיה מאוד מעניין לראות כיצד הם יתמחרו אותו. עם ההבטחה למכור 100,000 אייפונים בשנה, המשוואה פשוטה: כל נוקיה N97 שיימכר = 100,000 + 1 אייפון נוסף שצריך למכור. אם פרטנר (וסלקום) ישכילו לתמחר את הנוקיה בצורה תחרותית, כולל חבילת גלישה בדאטה – לנוקיה N97 יש סיכוי אמיתי. אם הוא יהיה יקר מדי, הלקוחות יעדיפו לחכות לאייפון 3Gs, שאמור לנחות כאן בחגים.

פוסטים נוספים לקריאה בנושא:

אייפון 3GS  לא באמת מאובטח
מיקרוסופט – תהיה לנו קונסולת XBOX ניידת
האם נוקיה עוברת לאנדרואיד?

דביר רזניק

מנהל שיווק, בלוגר, בעל חיבה עזה לשיווק דיגיטלי, מדיה חברתית וכלים לשיתוף וניהול ידע. מאמין שהמובייל משנה את העולם. דירקטור שיווק בסטארט-אפ Onavo. בוגר תואר שני במנע"ס, בן 32 מקרית אונו.

הגב

26 תגובות על "נוקיה N97 – קרוב, אבל לא"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Yosi Taguri
Guest

קרוב??? הייתי אומר רחוק כמו גלקסיה אחרת

ניר
Guest

זה לא כל כך רחוק לי יש טלפון כזה ויש לו גם יתרונות על האייפון כמו זה שאפשר לשדר לרדיו ולעלות על כמה תחנות והוא מכשיר יחסית טוב !

gilads
Guest

אחלה פוסט! מקיף וממצה.

Dvir Reznik
Guest

יוסי, הכוונה שלי היתה כפולה: גם קרוב לציפיות וגם קרוב לאייפון. הוא בהחלט מתקרב לאייפון, יותר מכל מכשיר אחר של נוקיה, אבל עדיין במרחק מסויים. לגבי הציפיות – נוקיה ניסו לתת מענה לכולם ובסוף יצאו קצרים בחלק מהמקומות, כמו עם המקלדת.

תודה גלעד :-)

mayashoval
Guest
פוסט מצוין. חייבת לציין ששלי נתקע/מכבה את עצמו כבר כמה פעמים, בעיקר כששמתי אותו להטענה (בדיוק עכשיו לדוגמא הוא ריסטט את עצמו).חוץ מזה עניין הדאבל קליק קצת מרגיז כי אתה לא יודע מתי אתה צריך לעשות דאבל קליק ומתי קליק אחד. את המפות וה-GPS לא הצלחתי להפעיל. כלומר, הצלחתי, אבל חוץ מכביש 1 ו-2 המפה לא ממש מזהה את ישראל (או כתובות בישראל)הוויג'דטים של מסך הפתיחה איכזבו אותי. לא מצאתי איך אני שמה ווידג'ט נוסף לאימייל, היות וכרגע אני יכולה לראות רק תיבה אחת בדף הבית. הייתי רוצה גם אפשרות לצמצם את גודל המלבן לקוביה – הווידג'ט של מזג האוויר… Read more »
ilan peer
Guest

אני מפחד שחבילות דטא גדולות
ירחיקו אותו לקטגורית הביזנס/משרדי
אם הם רוצים לכוון מולטימדיה – לא לכבול עם תכניות גבוהות

Alon
Guest

בתור אוהד של נוקיה, תהיתי אם יש דרך פשוטה לעבור מעברית לאנגלית ולהפך
לדוגמא ב N95 או ב E71
אני מכיר רק את השיטה של לחיצה על העיפרון, ובחירת השפה, שזה יותר מידי קליקים ע"מ להחליף שפה
תודה מראש

Dvir Reznik
Guest
מאיהתודה! שלי לא נכבה ולא נתקע, עדיין.. :-) מסך הבית הוא שידרוג מבורך אבל תמיד אפשר לשפר, והשליטה על הגודל היא אחת, כמו גם האפשרות להוסיף כל יישום שמותקן כוידג'ט, ולא רק מה שמופיע ברשימה. לפחות השעון המעורר עובד אצלך – את הנוקיה 71 של אשתי אנחנו משאירים פתוח כי אחרת הנודניק של השעון מעורר לא עובד..ואני עדיין מנסה לתפעל את הניווט עם ווייז – ממש לא ברור לי למה הם שינו את השיטה, ממפות שמותקנות על המכשיר למפות שיורדות מהשרת. זה היה היתרון הגדול שלהם על התוכנות של המפעילות הסלולריות. אילן, זה הכל תלוי בתימחור, אבל לדעתי חייבים להציע… Read more »
Yuval Sapir
Guest

באתר סלקום הוא כבר מופיע במחיר הצנוע של 4050 ש"ח:
http://www.cellcom.co.il/shop/phones/Nokia/n97/
נקווה שאצל אורנג' זה יהיה קצת פחות

ניר
Guest

אז היה לסלקום מבצע והם הציעו אותו ב- 2,870

Name
Guest

אין להם סיבה לתמחר אותו פחות, הם חייבים למכור יותר אייפונים מנוקיות בגלל ההסכם עם אפל.

Dvir Reznik
Guest
מאיהתודה! שלי לא נכבה ולא נתקע, עדיין.. :-) מסך הבית הוא שידרוג מבורך אבל תמיד אפשר לשפר, והשליטה על הגודל היא אחת, כמו גם האפשרות להוסיף כל יישום שמותקן כוידג'ט, ולא רק מה שמופיע ברשימה. לפחות השעון המעורר עובד אצלך – את הנוקיה 71 של אשתי אנחנו משאירים פתוח כי אחרת הנודניק של השעון מעורר לא עובד..ואני עדיין מנסה לתפעל את הניווט עם ווייז – ממש לא ברור לי למה הם שינו את השיטה, ממפות שמותקנות על המכשיר למפות שיורדות מהשרת. זה היה היתרון הגדול שלהם על התוכנות של המפעילות הסלולריות. אילן, זה הכל תלוי בתימחור, אבל לדעתי חייבים להציע… Read more »
Yuval Sapir
Guest

באתר סלקום הוא כבר מופיע במחיר הצנוע של 4050 ש"ח:
http://www.cellcom.co.il/shop/phones/Nokia/n97/
נקווה שאצל אורנג' זה יהיה קצת פחות

Name
Guest

אין להם סיבה לתמחר אותו פחות, הם חייבים למכור יותר אייפונים מנוקיות בגלל ההסכם עם אפל.

trackback

[…] לנוקיה N97, הגלקסי מהיר יותר (בגלל המעבד) ומגיב טוב יותר לפקודות […]

trackback

[…] האפליקציות סמסונג גלקסי – הדקו חגורות, אנחנו ממריאים נוקיה N97 – קרוב, אבל לא מתויג כ: Add new tag, Blackberry, MDM, Microsoft, Mobile Device Management, Nokia, Palm, […]

יגאל
Guest

ממש לא. כטלפון גרוע גם בשמיעה וגם בקליטה. לא יגיגותי למשל אין אפשרות לראות את המספר של מי שחייג אם יש לו שם ברשימה שלך(ולמשל יש לו יותר מטלפון אחד ) אתה צריך לצאת לחפש אותו באנשי קשר ולנחש או לחייג חזרה מה שלא תמיד אתה רוצה לעשות. ובכלל נראה ששכחו בנוקיה שזה גם טלפון.
נתקע המון ודורש ריסטרט או ניתוק סוללה .

לא ממליץ

יקיר
Guest

הN97 הוא מכשיו סוס רצחח יש לי אוו ואני רק בן 12 זה מכשיר פצצה קצת יקיר אבל טוב

שיוששש
Guest

הנוקיה n97 פשוט מושלםם!!!!!!

יש לי אותו…

יותר כסף ממכשירים רגילים – אבל שווה!!!!

(אני בת 11 ויש לי אותו)

מכשיר פשוט : מעולה!!!!

תקנו תקנו

trackback

[…] לסכם שנה טכנולוגית בלי להזכיר את שלושה המותגים כמו נוקיה N97, סמסונג גלקסי והאייפון של אפל. שלושת אלו עשו כברת דרך […]

trackback

[…] "יעדי רשת" מצא את דרכו מהN97 גם לכאן, תוספת מבורכת בהחלט. "יעדי רשת" הוא ממשק הניהול של […]

trackback

[…] בגרסה 5 המותאמת לטלפונים בעלי צג מגע (כמו הנוקיה N97 אותו סקרנו בשנה שעברה). המעבד של הסאטיו רץ במהירות 600 מגה-הרץ, מרשים במועד […]

יואב
Guest

כבעליו של N97 אני חייב לציין שאני מאד מרוצה, כל הבעיות הראשוניות שהיו לי בו הסתדרו לאחר עדכון גירסא מהאינטרנט כולל בעיית BT עם הדיבורית.
הוא עדיף על האייפון כיון שיש לו את המקלדת והכתיבה איתה הרבה יותר נוחה מאשר מסך טאצ' בלבד.

trackback

[…] בהיסטוריה שלה, ולאחר שנת המשבר הכלכלי העולמי של 2009 (עם השקות מוקדמות של מוצרים ותוכנית עבודה שלא כ"כ הצליחה), הכנס השנה צריך להיות […]

דניאלה
Guest

תגידו אני היחידי שקניתי מכשיר של נוקיה חייבו אותי בחבילת גלישה???
בכל מקרה אחרי חצי שנה ששילמתי כמה פריאר על כלום פניתי לסלצ'ק וקיבלתי זיכוי על החבילה הזאת

wpDiscuz

תגיות לכתבה: