ביקורת סלולר: Nokia X3-02 Touch and Type

אם מכשירי מגע עדיין זרים לכם, אבל בכל זאת אתם מעוניינים "להיות עם ולהרגיש בלי", אז כנראה ה-X3-02 הוא המכשיר בשבילכם.

ה-Touch & Type הראשון של נוקיה משלב מסך מגע עם מקשי ספרות ומיועד לשוק הביניים והנמוך שלא מעוניין להוציא כסף רב על מכשיר מגע, אך כן מעוניין בחוויית המגע. אמנם המכשיר רץ על-גבי מערכת ה-S40, אבל תמצאו בו מצלמה חזקה ואפילו קישוריות WiFi. בדקנו.

עיצוב ובנייה

במבט ראשון, ה-X3-02 כלל לא נראה כמו מכשיר שמיועד לשוק הביניים, למרות שהוא מוצג בבירור כאחד כזה. בשימוש ראשוני, ה-X3-02 מתגלה כמכשיר קל למדי (77.4 גרם בלבד) ודק מאוד – 9.6 מ"מ (בין ה-iPhone 4 ל-Galaxy S, שזה הישג יפה בפני עצמו) ובזכות התכונות הללו, הוא מספק תחושה קלילה ביותר. הקונפסט המרכזי שנוקיה בחרו להכניס ב-X3-02 הוא השילוב בין מסך המגע והמקשים הפיזיים, משהו שאולי שחשבנו עליו לראשונה כאשר שהחלו לצוץ מסכי המגע, אך לא באמת חשבנו שזה יהיה אמיתי, אך מסתבר שזה רעיון לא רע בכלל.

בקדמתו של ה-X3-02 ניתן למצוא את מסך המגע בגודל 2.4 אינץ' מסוג TFT Resistive ומתחתיו ניתן למצוא את המקשים הפיזיים: בשורה הראשונה ניתן למצוא את מקשי ה-SEND וה-END ומקשי הקיצור לכתיבת הודעת SMS ומקש השליטה בנגן המוזיקה. לאחר מכן, ניתן לראות את הסידור המוזר של המקשיים הפיזיים: מצד אחד, מקשי הספרות מהספרה 1 עד 9 מסודרים כרגיל כמו שצריך, אך השורה האחרונה שמכילה את מקשי ה-0, # וה-* לא רק שעברה מייקאובר, אלא גם זזה לצד ימין – כעת המקש האחרון הוא אפס, מעליו מקש הסולמית והעליון ביותר הוא מקש הכוכבית. הסיבה שהשורה האחרונה זזה שמאלה היא בשל מקשי הקיצור ועל-מנת ליצור מראה סימטרי.

נסו לתאר לעצמכם את המכשיר עם פריסת המקשים הרגילה, זה יראה טיפה מוזר, לא? מלבד זאת, המקשים הפיזיים נוחים מאוד ללחיצה וגם גדולים למדי. לא נתקלנו בבעיות מיוחדות בכתיבת SMS והאמת שדווקא נהננו מהשינוי, אך הזזת השורה התחתונה לצד ימין דורשת הסתגלות מסוימת ובתחילת השימוש זה דיי הציק לנו.

בצידו התחתון של המכשיר ניתן למצוא את הרמקול המונופוני היחיד ובצידו העליון ניתן למצוא את חריץ הטעינה, חריץ ה-microUSB וכניסת ה-3.5 מ"מ לאוזניות. בצד ימין נוכל למצוא את מקש הנעילה, מקשי השליטה בווליום ומתחתיהם את כפתור הנעילה של הסוללה הנמצא גם בצידו השני של המכשיר (לחיצה על שניהם בו זמנית תיפתח לנו את מכסה הסוללה). בצידו האחורי של המכשיר ניתן למצוא את מצלמת ה-5.0 מגה-פיקסל, כאשר מכסה הסוללה עשוי ממתכת שנעימה למגע אך רגישה לשינויי טמפרטורה. מתחת למכסה הסוללה ניתן למצוא את הסוללה בחוזק של 860mAh, כאשר מעליה נמצא חריץ ה-microSD וחריץ ה-SIM.

מסך וממשק

ה-X3-02 מצויד במסך מגע בגודל 2.4 אינץ' מסוג TFT Resistive ברזולוציה של 240X320 פיקסלים ותמיכה ב-256K צבעים. האמת? במכשיר כזה לא ציפינו לקבל מסך קספיטיבי, והציפיות שלנו מהמגע לא היו גבוהות במיוחד. אף על פי כן, ביחס למסך Resistive המגע היה מצוין: לא נדרשנו להפעיל יותר מידי לחץ כדי שהמסך יקלוט את הנגיעה ואפשר להגיד שזה, פחות או יותר, המקסימום שאפשר להוציא מסוג המסכים האלה. גם באור שמש ישיר המסך הראה לנו תצוגה יפה והצלחנו להשתמש בו באופן קבוע, למרות שזה בהחלט רחוק מלהיות התצוגה המושלמת. כמו כן, גודלו של המסך. 2.4 אינץ', הוא בהחלט לא מתאים למסך מגע, וגם אם המכשיר לא היה מכשיר עם מסך מגע, גודל המסך עדיין היה קטן מידי לטעמנו.

ה-X3-02 מציג את מערכת הסימביאן S40 בגרסת המגע שלה, דבר שלא היה קודם לכן. הדבר הראשון בו נתקלנו במכשיר הוא מסך הנעילה הבסיסי לגמרי: על גבי המסך תוכלו לראות את השעה והתאריך ואת מקש הפתיחה שקליק קטן עליו יביא אותכם למסך הבית המחודש של ה-S40. במסך הבית נוכל לראות שנוקיה הוסיפה את האפשרות לקיצורים שונים מותאמים אישית (שאותם תוכלו לשנות לכמעט לכל מה שתרצו). בהגדרות ברירת המחדל, תוכלו לראות את השעה והתאריך, כאשר מתחתיהם תוכלו להוסיף גישה מהירה לאנשי קשר המועדפים שלכם, גישה מהירה ל"קהילות", יישום הפייסבוק/טוויטר של נוקיה, ומתחת לזה 4 קיצורים נוספים למצלמה, לפרופילים, לדפדפן וליישום המייל. מלבד זאת, בשורה העליונה של המסך תוכלו למצוא את הדברים המוכרים: מד הסוללה, מד הקליטה וצג ה-3G שיגיד לכם מתי אתם מחוברים לאינטרנט הסלולרי ומתי לא. דבר נוסף שנוקיה הוסיפה הוא מקש הקיצורים שניתן למצוא בתחתית המסך, שבלחיצה עליו ייפתח לכם תריס (בדומה לאופציה המקבילה באנדרואיד) שבו יהיו קיצורים למגוון רחב של יישומים: Wi-Fi, Ovi Store, רדיו, לוח שנה וכדומה.

שאר ממשק התפריטים של ה-S40 לא עבר שינוי מגרסת ה-S40 הרגילה. מדובר עדיין באותו תפריט מעט מסורבל שאפילו כדי להגיע ליישומים שהורדנו היינו צריכים לעבור מסע הקלקות מפרך, ובעצם כמעט כל דבר בסיסי "מתחבא" תחת ערימות של תפריטים ותת תפריטים. התפריט המרכזי הוא התפריט הסימבאני הרגיל, שרק הפעם במקום החלוקה הרגילה ל-12 אייקונים שמובילים למקומות השונים, הפעם מדובר ב-9 אייקונים בלבד בעקבות גודל המסך והרזולוציה הנמוכה.

מה שכן אהבנו בממשק (שהוא שונה מגרסת המגע של ה-S60), שהפעם לא היינו צריכים להקליק פעמיים על יישום מסוים כדי להגיע אליו, ובכל פעם שהיינו צריכים להקליד משהו – כפתור שינוי השפה כבר היה במקום. גם הביצועים של המכשיר, למרות שהוא עם מפרט טכני לא גבוהה במיוחד, היו בסדר גמור ולא נתקלנו בבעיות במהלך השימוש. הדבר היחיד שבאמת הרגשנו בחסרונו הייתה היכולת להריץ מספר אפליקציות במקביל.

מולטימדיה ואפליקציות

למרות שבמקור ה-X3-02 לא אמור להציע יותר מידי תכני מולטימדיה, הוא דווקא הצליח להפתיע אותנו. נתחיל דווקא מהבסיס: ל-X3-02 נגן מוזיקה בסיסי שמסדר את השירים לפי אמנים, אלבומים, מלחינים וסגנונות ומאפשר לכם ליצור רשימות השמעה ככל שתרצו, כולל תמיכה בכל הפורמטים הנפוצים: MP3/WAV/WMA/eAAC+. גם ממשק הנגן הוא בסיסי וכאשר יושמע שיר תוכלו לעצור אותו, לעבור/להחזיר לשיר הקודם, ולחיצה ארוכה על מקשי ההעברה תריץ את השיר קדימה. כמו כן, לנגן המוזיקה יש אקולייזר שישמש אתכם בסוגי השירים השונים ובסך הכל הנגן עושה את עבודתו כמו שצריך ולא היינו צריכים יותר ממה שהוצע בו. דווקא מבחינת האוזניות די התאכזבנו. על אף שעוצמת השמע חזקה, כשהגברנו את הווליום עד הסוף השיר התחיל לאבד מאיכותו בכך שהתחלנו לשמוע רעשים מוזרים ברקע.

דווקא בכל הקשור לנגן הוידאו, ה-X3-02, עם מערכת ההפעלה המיושנת שלנו הצליח להפתיע אותנו במיוחד. יש תמיכה ב-XviD (ללא DivX) וזה מה שהופך את ה-X3-02 למכשיר ה-S40 הראשון לאחר הרבה מאוד שנים שזוכה בתמיכה כזאת. הפורמטים המלאים שהנגן תומך בהם הם XviD/MP4/H.264/H.263/WMV.

מבחינת ממשק הנגן, גם פה קיבלנו ממשק בסיסי ביותר: ישנם קיצורי דרך לצפיית הסרט במסך מלא, עצירה, העברה מהירה ועוד מספר אפשרויות בסיסיות. מבחינת הרצת סרטי ה-XviD, ה-X3-02 הריץ כמעט כל מה שזרקנו לתוכו, כאשר המגבלות היחידות הם אלו שהסרט לא יעבור את ה-700MB ולא יעבור את רזולוציית ה-nHD. אם אתם עומדים במגבלות האלה תוכלו לצפות בסרטים בנגן הוידאו ללא כל בעיות מעבר למגבלות הברורות של צפייה במסך קטן עם תמיכה מצומצמת בצבעים.

עוד דבר ששמחנו למצוא זאת התמיכה ב-USB OTG. כזכור, USB OTG יאפשר לכם לחבר כל כונן חיצוני בחיבור USB כגון Disk On Key או כונן נייד באמצעות כבל מתאם מיוחד אל המכשיר הסלולרי עצמו, וברגע החיבור נוכל לראות את התוכן שיש בתוך הכונן פלאש USB OTG. עד היום, האפשרות הזו הייתה קיימת רק בסדרת מכשירי ה-Symbian^3 של נוקיה והיינו דיי מופתעים מההחלטה של נוקיה להכניס אותה גם למכשיר הנוכחי. התמיכה ב-USB מאפשרת לנו למחוק, להעביר והלעתיק קבצים מהכונן פלאש אל המכשיר ולהפך (ב-N8 האופציה הזאת שימושית במיוחד מכיוון שניתן להפעיל סרטי וידאו מכונן חיצוני, כאן פחות אך זה עדיין שימושי במידה ואנחנו נתקעים איפשהו ויש לנו צורך בהעברת קבצים). בפועל, כל מה שהכנסנו אל תוך ה-X3-02 (מלבד מכשירים של חברות סלולר אחרות וקוראי כרטיסים) נתן לנו להשתלט עליו בהצלחה, כולל מכשירי נוקיה אחרים.

מבחינת אפליקציות, ה-X3-02 מגיע עם אפליקציית פייסבוק וטוויטר מותאמות של נוקיה, ועוד מספר משחקי Touch & Type שמותקנים על המכשיר מראש כגון Memorize, Climate Mission ו-Guitar Rock Tour 2. ניתן גם להוריד משחקים ואפליקציות נוספות מה-OVI Store, שבגרסת הטאץ' של S40 זכתה לקבל את אותו ממשק שיש ב-Symbian^3.

משחק נחמד שנתקלנו בו במהלך השיטוט הקצר שלנו ב-Ovi Store היה המשחק הנוסטלגי Snake, בדיוק באותה גרסה ישנה ואהובה ללא צבעים. כמובן שלא הפסקנו לשחק בה.

מצלמה

ה-X3-02 מצויד במצלמת Fixed Focus של 5 מגה-פיקסל ללא פלאש LED. אחד הדברים ששמנו לב אליהם זה שלמצלמה אין עדשת מגן והיא נמצאת באותו קו עם מכסה הסוללה. אם היו מכניסים את המצלמה קצת יותר לעומק המכסה, סביר להניח שהיא הייתה נשרטטת פחות.

מבחינת הגדרות בממשק המצלמה, ה-S40, כמו בעבר, ממש לא מצטיינת ומספקת לנו אפשרויות בסיסיות. האפשרויות היחידות שנתקלנו בהן כל מה שנוגע לשיפור איכות התמונה הן: מצב דיוקן, איזון הלבן, מספר אפקטים שונים לתמונה ו-Self Timer. כמובן שישנה את האפשרות לרדת מרזולוציית 5 מגה פיקסל ל-3.2 ומטה, לעבור למצב וידאו ולבצע זום, אך אלו  כל הדברים ששווים ציון.

אם נאמר את האמת, במכשיר כזה לא ציפינו בכלל לקבל מצלמת 5 מגה פיקסל והיינו בהחלט מרוצים מהעובדה שיש לנו מצלמה שכזו לצלם איתה. אף על פי כן, למרות זאת יצאנו מאוכזבים למדי. כל התמונות שצילמנו היו באיכות נמוכה, עם רעש דיגיטלי רב.

דוגמאות צילום

(חלק מהתמונות צולמו ביום מעונן)

בצילום הוידאו אנחנו זוכים לקבל רזולוציית VGA ב-15 פריימים לשנייה, והתוצאות יצאו בדיוק כמו תמונות הסטילס: בעקבות מספר הפריימים הנמוך הוידאו יצא תקוע וקופצני והיו חסרים בו פריטים רבים וגם פה נתקלנו בבעיית ה-purple fringing וחדות יותר מידי גבוהה. ניתן אולי ליהנות מחלק מתמונות הסטילס ומצילומי הוידאו, אבל מה שבטוח – זה על המחשב, אלא על מסך ה-X3-02 בלבד – ולא יותר מזה.

חווית הגלישה והדפדפן

חווית הגלישה ב-X3-02, למרות שהוא נראה כמו מכשיר שאפילו דף בסיסי כמו Google הוא לא יוכל להעלות כמו שצריך, עברה את הציפיות שלנו והצלחנו ליהנות ממה שיש. הדפים הוצגו כמו שצריך והיו קריאים, אך הבעיה היחידה שהייתה לנו זה כמובן המסך הקטן.

מבחינת ממשק הדפדפן, ניתן לזהות בבירור כמה דברים שניתן למצוא גם בגרסת הטאץ' של ה-S60, כמו מקש ה-Zoom (שזאת בעצם הדרך היחידה שניתן לבצע בה זום: משום מה, לא הצלחנו לבצע זום עם מקשי הווליום) והמקש להעברה למסך מלא. גם גלילה קינטית יש פה, שבסה"כ עובדת יפה ועושה את עבודה כמו שצריך.

אחד הדברים שניתן למצוא בנוסף זאת התמיכה בפלאש. על הנייר, נוקיה ציינה של-X3-02 יש תמיכה ב-Abode Flash Lite 3.0, מה שאמור לתת לנו את התמיכה הבסיסית ביותר בפלאש בכדי לצפות סרטים ביוטיוב ואפילו לראות מספר פרסומות פלאש – אך לא מעבר לזה. משום מה, כשניסינו להכנס לאתרי פלאש, נתקלנו בריבועים הלבנים המוכרים לנו מה-iOS: משום מה, הפלאש כאן לא באמת עובד (אולי באג?) והייתה לנו את אותה הבעיה במספר אתרים נוספים. אם אתם רוצים לראות סרטונים מיוטיוב, תאלצו להכנס לגרסת הסלולר של האתר. בסופו של דבר, במכשיר שיש לו מפרט טכני כזה ומסך קטן, החסרון בפלאש הוא לא כזה נורא.

וכמובן – אי אפשר שלא להזכיר את זה. בדר"כ נדיר לראות את קישורית ה-Wi-Fi במכשירים כאלה, אך נוקיה בחרה להכליל את הקישוריות הזאת ועוד את הסוג הכי מתקדם: Wi-Fi b/g/n. הקליטה של ה-Wi-Fi הייתה מצוינת ולא נתקלנו בבעיות ניתוק גם כאשר האות היה חלש.

רמקול ואיכות השיחה

ל-X3-02 רמקול מונופוני יחיד שממוקדם בתחתית ומאחר והוא נראה גדול למדי, הציפיות שלנו ממנו היו בהתאם. בין אם זה היה בהאזנה למוזיקה ובין אם זה הייתה האזנה דרך הרמקול, ה-X3-02 הפיק צליל מצוין וברור. גם בשיחה דרך רמקול הטלפון לא נתקלנו בבעיות כלשהן בהבנת הנשמע ושוב – נוקיה עושה עבודה מצוינת בכל מה שקשור לחווית השיחה בכל מכשיר שלה, מהגדולים ביותר עד הקטנים ביותר.

סקירת וידאו

סוללה

ה-X3-02 מצויד בסוללה בחוזק של 860mAh, שלפי המפרט של נוקיה, אמורה לספק לנו לעד 408 שעות המתנה ו-3 וחצי שעות שעות שיחה, או 28 שעות האזנה למוזיקה. בפועל, ה-X3-02 הגיע לתוצאה מצוינת בשימוש היום יומי שכלל שיחות, האזנה למוזיקה, גלישה ברשת ומשחק של כמה שעות ב-Snake, הצלחנו להגיע לשלושה וחצי ימים. כל זה בזכות המסך הקטנטן שלא צורך הרבה סוללה וגם לזיכרון ה-RAM והמעבד הדל ביצועים והספק.

מחיר

ה-X3-02 משווק כיום בארץ בסלקום ובפלאפון. בסלקום במחיר המחירון הוא 45 ש"ח בחודש (1764 ש"ח) ובמחיר דרך האתר הוא נמכר ב-44 ש"ח לחודש (1584 ש"ח). ב-2 המקרים, אם תדברו מעל 149 ₪ בחודש תקבלו החזר מלא על המכשיר. בפלאפון ה-X3-02 נמכר 49.90 ש"ח לחודש (1796.4 ש"ח) ואם אתם מנויים בתוכנית ה-Large של פלאפון, תקבלו החזר מלא על המכשיר. בחנויות הפרטיות המכשיר נע בין המחירים של 1,250 – 815 ש"ח.

לסיכום…

ה-X3-02 הוא לא מכשיר סטנדרטי. מצד אחד, יש לו מספר יתרונות שחלקם היו מוכרים עד היום בסמארטפונים בלבד, כמו תמיכה ב-XviD יחד חיי סוללה מצוינים, תמיכה ב-UTB OTG וקונספט יפה של מכשיר מגע וכתיבה כאחד. מצד שני, יש לו את המינוסים שמאפיינים את כל מכשירי השוק הנמוך של נוקיה: מסך קטן, מערכת הפעלה מיושנת (גם אם היא עברה מספר ליטושים פה ושם), ללא מולטיטאסקינג והעובדה שלא מדובר בסמארטפון באמת. סביר להניח שה-X3-02 יתאים למי שעוד לא מבין כל-כך את פלאי הטכנולוגיה ועלול להיתקל בקשיי הסתגלות בכל מכשיר חדשני, בייחוד במכשירי המגע, ולפיכך סביר להניח שהם יאהבו את העובדה של-X3-02 יש מקלדת וגם מסך מגע כאחד. בסך הכל, , ה-X3-02 הוא מכשיר שולט בשוק המכשירים הנמוכים. הוא ללא ספק מבין הטובים שיש כיום בשוק זה ומחירו משתלם ביחס למה שמקבלים.

אהבנו

 • Touch & Type – שילוב מגע במקלדת נומרית
 • מגע מצוין ביחס לטכנולוגיה המוצעת
 • מגוון רחב של קישוריות
 • דקיק וקל משקל
 • חיי סוללה מצוינים
 • תמיכה ב-XviD
 • תמיכה ב-USB On The Go

לא אהבנו

 • מסך קטן
 • מערכת הפעלה
 • אין מולטיטאסקינג
 • צילום תמונות וסרטוני וידאו באיכות נמוכה
 • אין מקש צילום מובנה

מה בקופסה?

 • Nokia X3-02
 • כבל USB
 • מטען
 • אוזניות סטראופוניות

מפרט:

מעבד: –
זכרון: 40MB
מסך: 2.4 אינץ' מסוג TFT ברזולוציה של 240X320 פיקסלים, מגע Resistive
מצלמה: 5MP, רזולוציה 2560X1920
קישוריות: Bluetooth 2.1, Wi-Fi b/g/n ,3G HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps
מערכת הפעלה: Symbian S40 6th Edition
סוללה: 860 mAh
מידות: 106.2X48.4X9.6
משקל: 77.4 גרם

הכתבה פורסמה במקור באתר TGSpot.co.il

אור אהרון

הגב

5 תגובות על "ביקורת סלולר: Nokia X3-02 Touch and Type"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוחאי
Guest

מה זה סימביאן S40? זה או סימביאן S60 או S40 שזו מערכת הפעלה נפרדת של נוקיה למכשירים היותר פשוטים.

כאן מדובר כמובן בS40 שבאמת אינה תומכת בריבוי משימות אבל זה לא חסרון, גם האייפון לא תומך באמת בריבוי משימות.

שלום
Guest

45 שח לחודש זה 1620 ….
קצת הגהה לפני..

אלירן
Guest

למי יש את הפלאפון הזה?? אני רוצה ליקנות ולא בטוח לגביו אם הוא טוב אז מי שיודע או מבין שיגיד לי

zmirianc
Guest

ה- x3 מכשיר טוב. אני מחפשת אפליקציה של לוח שנה כמו יומן.. עם שעות לכל יום בנפרד. תודה

שירה אמסלם
Guest

זה פלאפון פצצות..!!!אין עלין מאז שקניתי אותו אני לא יכולה בילעדיו..הוא קלילי וחמוד..

wpDiscuz

תגיות לכתבה: