ביקורת סלולר: נוקיה N8

ה-N8, מכשיר הדגל של נוקיה, אמור להיות התשובה של החברה לדור החדש של הסמארטפונים כגון אייפוד ומכשירים מבוססי אנדרואיד. האם הוא באמת נותן קרב מכובד? איתי חורב בדק וחזר עם מסקנות מעניינות.

מספיק מבט אחד על ה-N8 של נוקיה כדי להבין מול מי הוא אמור להתמודד בשוק הסלולר – סמארטפונים כמו אייפון ומכשירי אנדרואיד. האם הוא מצליח לעמוד במשימה הלא פשוטה הזאת? כמו לכל מכשיר, גם לו יש יתרונות וחסרונות, והתשובה לשאלה תלויה במה שאתם מחפשים בטלפון שלכם.

מה בקופסא?

ה-N8 מגיע בקופסא גדולה משמעותית מזאת של סמארטפונים אחרים, ובעיצוב שנראה אלגנטי הרבה יותר – הקופסא בצבע כחול ועליה מצויירים בכחול מטאלי קווי המתאר של המכשיר. בתוך הקופסא נמצאת ערכה שעלולה להיראות דלה למדי במבט ראשון, אבל היא כוללת כל מה שצריך וגם כמה דברים שלא הייתי מצפה למצוא בערכה הבסיסית: חוברת הוראות, כרטיס הוראות מקוצר וכרטיס קטן עם הסבר על הכנסת כרטיס סים וכרטיס זיכרון, מטען, אזניות, כבל מיקרו USB ושני צ’ופרים – מתאם HDMI למיני HDMI ומתאם USB Host, שיאפשר לכם לחבר התקני USB ישירות למכשיר.

המטען עצמו הוא המטען הסטנדרטי של נוקיה, אבל ניתן להטעין את המכשיר גם דרך חיבור המיקרו USB, מה שהופך את המטען הזה למיותר יחסית. עדיין, האפשרות להטעין את המכשיר עם המטען המיושן היא נחמדה מאוד, מאחר וכיום אפשר למצוא מטען כזה בכל חור.

החומרה

החומרה של ה-N8 אולי לא מרשימה כמו זאת של אייפון 4 או מכשירי אנדרואיד החדשים ביותר, אך עדיין מדובר בחומרה מרשימה: יש לו מסך OLED רב מגע בגודל 3.5″ ורזולוציה של 640X360, זיכרון פלאש פנימי בנפח של 16 ג’יגה עם חריץ הרחבה שמאפשר להוסיף עוד 32 ג’יגה בכרטיס מיקרו SD, מצלמת 12 מגה פיקסל עם עדשה של קרל זייס שמסוגלת גם לצלם וידאו ברזולוציה של 720P וכרטיס רשת אלחוטי בתקן N. כל אלו בנוסף לדברים הרגילים שנצפה למצוא בטלפון, כמו דור 3.5 או בלוטות’ 2.1. על כל אלה חולשים מעבד Arm 11 במהירות 680 הרץ ו-256 מגה של זכרון RAM.

מבחוץ, המכשיר כולל מגוון כפתורים וחיבורים: לחצן הדלקה וכיבוי, חיבור מיני HDMI שמאפשר להציג תמונות וסרטים על-גבי מסך חיצוני, חיבור אזניות 3.5 מ”מ, כניסות לכרטיס מיקרו SD וכרטיס סים סטנדרטי, כניסת מיקרו USB אליה ניתן לחבר את מתאם ה-USB Host, שמאפשר להעתיק לטלפון תכנים ישירות מהתקני זיכרון חיצוניים וגם לחבר אליו מקלדת או עכבר (מה שבשילוב עם חיבור ה-HDMI מאפשר לו למעשה להיות מחשב קטן), כניסה למטען, כפתורי עצמת שמע, כפתור צילום ומתג נעילה/פתיחה, שהופך את תחילת השימוש במכשיר לנוחה במיוחד (למרות שהשימוש בו אינו חובה למי שמעדיף את הדרך הרגילה של לחיצה על כפתור פיזי ואחריה אינטראקציה עם מסך המגע).

הכפתור הפיזי הזה, אגב, נמצא בחזית המכשיר, מתחת למסך והוא למעשה הכפתור הפיזי היחיד שמשמש לאינטראקציה עם מערכת ההפעלה. אנשי האייפון ירגישו כאן בבית, אבל חובבי אנדרואיד יתלוננו על מחסור בכפתורים.

המצלמה

המכשיר כולל מצלמה קדמית לשיחות וידאו ומאחור נמצאת המצלמה העיקרית שלו, שממוקמת על גיבנת בגב המכשיר – ככל הנראה עובי המכשיר לא הספיק לעדשת המצלמה, ולכן נוקיה הייתה צריכה להוסיף את הגיבנת. המצלמה עצמה מספקת תמונות מצויינות, חדות וברורות ועם צבעים מאוזנים יחסית.

יש לה נטייה קלה להדגיש צבעים חמים, אבל היא לא מגזימה בכך כמו טלפונים אחרים בהם נתקלתי (דוגמת האייפון 4), וצבעים קרים נראים גם הם נהדר בתמונות שהיא מפיקה. למצלמים בחושך יש פלאש קסנון חזק במיוחד, בניגוד לפלאש לד הנהוג בטלפונים אחרים (או חוסר פלאש, אם יש לכם מכשיר אנדרואיד ישן או סמסונג גלקסי S). החיסרון של נורת הקסנון הוא שהדלקה שלה לאורך זמן יגרום לה להישרף, לכן לא ניתן להשתמש בה כפנס.

הסוללה

למכשיר סוללת 1200 mAh מאפשרת לו לעבוד זמן ארוך ממה שאולי התרגלתם מהסמארטפון הנוכחי שלכם – אחרי 48 שעות ללא טעינה, עם משחקים, צילומים, בדיקת מיילים ומתן המכשיר לאנשים אחרים כדי שיראו מה הוא יודע לעשות, כשבמשך כל הזמן פעלו כרטיס הרשת האלחוטי והבלוטות’, החלטתי להטעין אותו כי לא הייתי בטוח שהסוללה תחזיק מעמד עד הבוקר. כל זאת למרות שהמכשיר עדיין לא ביקש שאחבר אותו למטען בשלב הזה.

החיסרון הבולט של הסוללה – כיסוי הסוללה לא ניתן להסרה, או שלפחות אינו ניתן להסרה בקלות, וסביר להניח שכשהסוללה תפסיק לתפקד תצטרכו לפנות למרכז השירות כדי להחליף אותה.

מערכת ההפעלה

כמו בכל מכשיר, החומרה לא שווה הרבה בלי תוכנה שתפעיל אותה. למרבה הצער, בתחום התוכנה המכשיר מצטיין הרבה פחות מבתחום החומרה. מערכת ההפעלה שלו היא גרסה 3 של סימביאן, שנועדה לכאורה למכשירי מגע, אלא שהיא מרגישה בדיוק כמו גרסאות ישנות יותר של סימביאן, רק עם כמה מסכי בית.

לזכותה של המערכת ייאמר שהיא יציבה יותר מגרסאות ישנות יותר, ובמשך הזמן שהטלפון אצלי לא נאלצתי לאתחל אותו כלל, בזמן שעל מכשירים ישנים יותר אני שומע תלונות על צורך באתחולים תכופים, לפעמים מספר פעמים ביום.

למכשיר שלושה מסכי בית, כאשר כל מסך יכול להכיל שישה ווידג’טים. כל ווידג’ט תופס את כל רוחב המסך במצב אנכי, וקיצורי דרך גם נחשבים לסוג של ווידג’ט. אלו מגיעים ברביעיות כשכל רביעיית קיצורים ממלאת שורה. זה אומר שאם תרצו לשים קיצור דרך כלשהו בשולחן העבודה, תצטרכו לחשוב על עוד שלושה קיצורים שבהם אתם מעוניינים, כי לא ניתן לשים קיצור אחד בלבד. גם הווידג’טים עצמם הם לא ממש ווידג’טים. הם שואבים מידע מאתרים שונים ומציגים אותו על מסך הבית, אבל רובם מתפקדים ככפתורים לפתיחת תוכנה שנמצאת מאחוריהם, ולא באמת מהווים תוכנות בפני עצמם כמו ווידג’טים שאפשר למצוא באנדרואיד. בנוסף, בשלב זה מגוון הווידג’טים מצומצם מאוד, אבל אני מאמין שהוא עוד יגדל בעתיד.

המקלדת

מקלדת התוכנה של המכשיר מעניינת. מצד אחד, היא לא נראית טוב ויש מקלדת מלאה רק במצב אופקי, במצב אנכי בחרה נוקיה לשלב מקלדת נומרית בלבד. מצד שני, יש בה כמה סימני פיסוק שבסמארטפונים אחרים מצריכים מעבר בין מקלדות. בכל מקרה, המקלדת ניתנת להחלפה דרך שוק היישומים, אך למרבה הצער, גרסת Swype שנמצאת בשוק לא כוללת כרגע תמיכה בעברית, ול-SlideIt, שקיימת גם היא עבור מכשירי סימביאן, אין גרסה שמתאימה למכשיר ה-N8.

חנות האפליקציות ומסך המגע

עוד נקודה בעייתית שחשוב לציין היא חנות האפליקציות – החנות עשירה מאוד בתכנים, אלא שרוב התכנים הללו לא נועדו למסכי מגע, מה שהופך אותם ללא נוחים במקרה הטוב ולבלתי שמישים לחלוטין במקרה הרע. כך למשל, משחקים שונים מציגים חלוקה של המסך לאיזורים קטנים מאוד בהם קשה לגעת בצורה מדוייקת עם האצבעות, או שאפליקציה להחלפה מהירה של שפת הכתיבה מבקשת מהמשתמש ללחוץ על הכפתור שישמש להחלפת שפה – אלא שבמכשיר אין כפתורים. הדבר מורגש גם מחוץ לחנות האפליקציות במקומות שונים במערכת ההפעלה, כאשר הדוגמא הבולטת ביותר היא המעבר למצב שקט.

בטלפוני נוקיה עם מקשים המעבר מתבצע באמצעות לחיצה ארוכה על מקש סולמית. כאן תצטרכו לפתוח את החייגן וללחוץ לחיצה ארוכה על סולמית. כמובן שניתן להגיע לפרופיל השקט גם דרך לחיצה קצרה על כפתור הכיבוי ובחירת הפרופיל הרצוי, בדיוק כמו במכשירי נוקיה ותיקים יותר.

אבל לא הכל רע. תוספת ברוכה במסכי הבית היא גישה מהירה לניהול הגדרות הטלפון וההודעות. בפינת המסך מופיע מד הסוללה, כשלחיצה עליו תפתח תפריט של שעון, סוללה וקישוריות. מכאן תוכלו לקבוע במהירות שעון מעורר, לעבור למצב חיסכון בסוללה (רק תבדקו קודם שספק הסלולר שלכם תומך באופציה – כרטיס הסים שלי, למשל, עובד רק ברשתות דור שלישי, וכשמצב החיסכון בסוללה הופעל וניסה להתחבר לרשת דור שני, פשוט נותרתי בלי קליטה), להדליק ולכבות את כרטיס הרשת או את הבלוטות’, לקבל הודעות על רשתות אלחוטיות קרובות ולהתחבר אליהן בקלות ולגשת בקלות להודעות. הכל מרוכז במקום אחד, בלי צורך לנבור בתפריטים או לחפש בין אפליקציות שונות.

סנכרון

אפשרות חשובה נוספת היא סינכרון ספר הטלפונים מול חשבון דואר אלקטרוני, מה שמאפשר, למשל, לייבא את כל אנשי הקשר מספר הטלפונים שלכם בג’ימייל. למרבה הצער, סינכרון אנשי הקשר ולוח השנה פועל רק מול חשבון אחד, כך שאם יש לכם חשבון ג’ימייל וגם חשבון דואר אלקטרוני ארגוני, תצטרכו לבחור מהיכן לשאוב את נתוני לוח השנה והאנשי הקשר במכשיר. ניתן למשוך הודעות דואל ממספר חשבונות שונים, אבל סינכרון של אנשי קשר ולוח שנה – זה אפשרי רק מול חשבון אחד. גם העדכונים של אותו חשבון לא מתבצעים בדחיפה, כך שלא תקבלו הודעות דואר אלקטרוני בזמן אמת, אלא אחת לפרק זמן מסויים, כאשר יתבצע סינכרון, או כשתבצעו סינכרון ידני.

נגן המוזיקה

חשוב גם לציין לשבח את נגן המוזיקה והאזניות שמגיעות עם המכשיר. מדובר, ללא ספק, בחווית המוזיקה הטובה ביותר שקיבלתי ממכשיר סלולרי. האוזניות אטמו בצורה טובה למדי את רעשי הסביבה כבר כשהוכנסו לאזניים, עוד לפני שהושמע התו הראשון.

נגן המוזיקה מציג את עטיפות האלבומים בסגנון Cover Flow, והסאונד עצמו – פשוט מצויין. ניתן להבחין בקלות בין הכלים השונים ולקלוט ניואנסים במוזיקה שלא כל כך פשוט לקלוט עם מכשירים אחרים. גם עומק הבמה מרשים למדי, כשממכשירים אחרים כבר התרגלתי לקבל במות שטוחות יחסית. אין ספק, מי שמחפש מכשיר לשמוע איתו מוזיקה, יהנה מאוד מה- N8.

כן או לא?

בסך הכל, ה-N8 מציג חומרה מרשימה למדי, יכולות מולטימדיה טובות יותר משל הסמארטפונים הנפוצים ומצלמה שכמותה לא נראתה בטלפון, וגם מחוץ לטלפונים לא חסרות מצלמות פחות טובות ממנה, אבל מערכת ההפעלה המיושנת מונעת בעדו מלהיות הסמארטפון המושלם.

עדיין, למי שמחפש טלפון בשביל לשמוע מוזיקה, לצלם ומדי פעם גם לשחק במשחקים, הוא יכול להיות בחירה מוצלחת. אם אתם כבר חובבי סימביאן, סביר להניח שתרגישו ממש בבית עם ה-N8. מי שמחפש מכשיר שיאפשר לו להישאר מחובר למשרד או להיות פרודוקטיבי בדרכים, כנראה צריך לקנות סמארטפון אחר, או לחכות למערכת ההפעלה הבאה של נוקיה, Meego, שבתקווה תתקן את הבעיות של סימביאן ותתאים היטב למכשירי מגע.

יתרונות

  • פינוקים משמעותיים בערכה
  • הזיכרון ניתן להרחבה משמעותית
  • מצלמה מעולה
  • סוללה חזקה
  • איכות צליל מדהימה בשביל טלפון סלולרי, ומעולה בכל קנה מידה

חסרונות

  • סימביאן – המערכת לא באמת נועדה למסכי מגע
  • הרבה אפליקציות לא מתאימות
  • הרבה מקום לשיפור בניהול חשבונות הדואל
  • ניהול מסכי הבית לוקה בחסר

ציון סופי: 7.5

Avatar

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

9 תגובות על "ביקורת סלולר: נוקיה N8"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוסי
Guest

ניטפיקינג קל – “…תשובה של החברה לדור החדש של הסמארטפונים כגון אייפוד ומכשירים מבוססי אנדרואיד”. אמור להיות “אייפון” ולא “אייפוד”, שהוא לא סמארטפון, כמובן.

גרגורי
Guest

סימביאן – אתה החולייה החלשה. שלום!
ועכשיו ברצינות – ברגע שנוקיה יתחילו לשים אנדרויד על המכשירים החדשים שלהם, הם יקרעו ל-Samsung, Motorola וכל חברות החומרה הסלולריות את הצורה.
עד אז, הם ימשיכו ליפול ב-mindshare (ועכשיו גם ב-market share) מול מכשירי האנדרויד השונים.

נתאי
Guest
בתור משתמש של הנוקיה N8 ככמה חודשים כבר אני יכול לומר בפה מלא שהביקורת הזאת חובבנית, לא רצינית ולוקה בחסר. סימביאן S^3 מתאימה למכשירי מגע ויותר מכך בהשוואה שלי למכשירי האייפון והאנדרואיד היא לא נופלת מהם. היא יותר מסובכת מהiOS אך בהחלט יותר פשוטה מהאנדרואיד. האפליקציות בה הולכות וגדלות בחנות הOVI ואף זהות לאפליקציות במערכות ההפעלה השונות. אתה צודק בכך שניהול מסך הבית מועט יחסית באפשרויות אך בהשוואה קצרה לאייפון שבו אתה יכול רק להזיז אייקונים ממקום למקום הייתי אומר שנוקיה שוב לא נפלה גם שם. כשלת לציין שהמצלמה היא מהמצלמות הטובות בשוק בסלולארי ולא נופלת מרמת הדיגיטליות. מצלמת הוידאו… Read more »
איתי חורב
Guest
נתאי – אני חייב לתהות, האם קראת את הביקורת בכלל? בוא נעבור על הנקודות האובייקטיביות שציינת: אתה אמרת: כשלת לציין שהמצלמה היא מהמצלמות הטובות בשוק בסלולארי ולא נופלת מרמת הדיגיטליות. אני אמרתי: המצלמה עצמה מספקת תמונות מצויינות, חדות וברורות ועם צבעים מאוזנים יחסית. יתרונות: מצלמה מעולה. אתה אמרת: את המכשיר ניתן לחבר לטלויזיה באמצעות כבל HDMI. אני אמרתי: חיבור מיני HDMI שמאפשר להציג תמונות וסרטים על-גבי מסך חיצוני. נשארנו עם שתי נקודות: מצלמת הוידאו באיכות 720p איכותית ביותר. אכן לא ציינתי את הצילום ב720P, אבל הצילום בוידאו HD לא איכותי ביותר, לא איכותי ואפילו לא נחמד. הוא בינוני במקרה הטוב.… Read more »
ענת
Guest

סקירה פרודקטיבית שענתה לי על כל מני תהיות לגבי ה- N8 לעומת האייפון… כחובבת מושבעת של נוקיה, אני מאוד מקווה שהם ישתפרו מבחינת מערכת ההפעלה ומבחינתי, שיתנו נוק אאוט רציני לאייפון… :-)

נתאי
Guest

תגובתך קטנונית בעוד ניסיתי לציין את חסרונות והליקויים בכתבה שכן מוסרת מידע חסר.
אני מאוד מעריך ומחזיק מאתר זה המספק מידע חיוני וסוביקטיבי ביום יום שכן אני נהנה להתעדכן ממנו.
חבל לי שלקחת זאת אישית ואני מתנצל אם נפגעת מחוות דעתי.
שיהיה בהצלחה בסיקורים הבאים.

אבי
Guest

לפי mobilereview המצלמה של ה-n8 נופלת כמעט בכל תחום מהמתחרות הטובות בשוק… איך זה? http://www.mobile-review.com/review/nokia-n8-camera-en.shtml

איתי
Guest

התסכלתי על הביקורת של Mobilereview אליה קישרת – נראה כאילו רוב המכשירים מוציאים תמונות עם צבעים רוויים מדי (משהו שציינתי כשהשוויתי את המצלמה לזאת של האייפון 4).
הבעיה היא שההשוואות הללו סובייקטיביות מדי (למרבה הצער, גם שלי כזאת). בשביל לדעת מה באמת שווה המצלמה מול מצלמות אחרות צריך לערוך השוואה מקצועית, וכזאת לא ראיתי עדיין. הדבר מאוד קריטי כשמשווים את חדות התמונות, מה שכותב ההשוואה עשה לעתים קרובות. אבל מבחינת צבעים אני חושב שהמצלמה של ה N8 טובה יותר מכל מצלמה סלולרית שראיתי – להפוך תמונה לרוויה זה קל, להפוך תמונה רוויה לטבעית – הרבה יותר קשה.

אבי
Guest
אני לא מקצוען, רק חובב, העומד בפני קניית טלפון(כנראה 2-3). לי אישית המצלמה היא פרמטר חשוב, ואני “טוחן” ביקורות כבר 6-7 שעות. הבעייה היא שהנוקייה אמור להיות טוב בהרבה, בעיקר בחדות\דיוק בפרטים,בגלל העדשה והחיישן הגדול משמעותית שהם גורמים המשפיעים בעיקר על זה, ומאותה ביקורת נראה שאין זה כך. Mobilereview נחשב אתר אמין, אם כי רוב הביקורות האחרות ברשת לא הביעו אכזבה כזו מהמצלמה. Cnet מהללים את מצלמת ה-אייפון אפילו בהשוואה ל-N8(מלבד רווית צבעים), אבל הם “fanbois” או ממומנים(או שנייהם :)). מטלפון שעיקר ה-“appeal” שלו הוא המצלמה\קול הייתי מצפה לזה לפחות!. השאלה היא – האם באמת המצלמה של הנוקייה לא טובה… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: