Nokia Lumia 920: נוקיה חוזרת למשחק [סקירה]

מכשיר הדגל של נוקיה ומיקרוסופט, לומיה 920, מגיע עם רוח וצלצולים – אך האם מצליח לספק את הסחורה, והאם הוא יכול לתפוס מקום משמעותי במאבק בין אנדרואיד ל-iOS?

מקור: יח"צ

במסגרת אירוע שערכה נוקיה יחד עם מיקרוסופט לפני כחודשיים, השיקו השתיים את מכשיר הדגל המיועד לעזור לשתי החברות לשוב בצורה משמעותית אל השוק הסלולרי – Lumia 920. אך בעוד שבאירוע הוצג מכשיר מתקדם, מרשים ומהפכני, ימים ספורים לאחר מכן התגלה כי נוקיה לא הייתה כנה לחלוטין בכל הנוגע ליכולות השונות שמציע הלומיה, בעיקר בכל הנוגע למצלמת המכשיר.

לאחר פתיחה גדולה ונפילה רגעית עוד לפני שמכשיר הטלפון הושק, הגיע הזמן לברר בעצמנו: האם Windows Phone 8 היא מערכת ההפעלה הסלולרית שעתידה לכבוש את השוק, האם לומיה 920 יכול להעניק תחרות משמעותית מול יתר מכשירי הדגל של חברות קצת יותר מבוססות כמו אפל או סמסונג וכמובן, האם כדאי לנו לעשות את המעבר, או להמשיך לדבוק במערכות הישנות והמוכרות שלמדנו לאהוב?

מאסיבי ומרשים

לומיה 920 הוא קודם כל מכשיר גדול, מאסיבי ואפילו קצת כבד. נוקיה החליטה להמשיך בדרך העיצובית שלמדו המשתמשים להכיר בלומיה 800 ו-900, כאשר גופו החיצוני של המכשיר עשוי מחתיכה אחת של פוליקרבונט, העוטפת את המכשיר כולו. בניגוד למכשירים אחרים, כאן לא תוכלו לראות את נקודות החיבור בין החלק האחורי לקדמי, אלא רק את מיקום החיבור של המסך ואת מקום החיבור של המצלמה האחורית.

נוקיה שיטחה את החלקים העליונים והתחתונים, כאשר למעלה ממוקם חיבור האוזניה ומיקומו של כרטיס הסים, ובתחתית ניתן למצוא את שקע ההטענה – microUSB ואת הרמקולים. בצידו הימני ממוקמים כפתורי השמע, מתחתם כפתור ההפעלה ולבסוף כפתור המצלמה, המאפשר גישה מהירה לאפליקציית המצלמה ישירות ממסך הבית של המכשיר, וכמובן אפשרות צילום ללא לחיצה על מסך המגע.

חלקו הקדמי של המכשיר מצופה כולו בזכוכית Corning Glass כאשר בחלק העליון ניתן למצוא את פתח השמע, לצד המצלמה הקדמית ולוגו של "נוקיה", ובחלקו התחתון מופיעים שלושה כפתורי מגע – אחורה, בית וחיפוש. מדובר בכפתורים כמעט זהים לאלה המופיעים באנדרואיד, רק שכאן כפתור הבית מעוטר בלוגו של חלונות ובמקום אפשרות פתיחת כל האפליקציות הפועלות, לחיצה על אייקון החיפוש תפתח את מנוע בינג לגישה מהירה לכל המידע שאנו צריכים.

בחלקו האחורי של המכשיר נוכל למצוא את אחת הגאוות העיקריות של נוקיה בלומיה 920, מצלמת PureView בתצורת 8.7 מגה פיקסל, עם עדשות Carl Zeiss, שתי נורות פלאש LED ואפשרות צילום וידאו ב-1080p HD. המצלמה הקדמית "צנועה" יותר, עם 1.3 מגה פיקסלים ואפשרות צילום 720p HD.

אין ספק שאחד הדגשים העיקריים להם הקדישה נוקיה את מירב תשומת הלב בלומיה 920 הוא בעיצוב יחודי, שהופך לעוד יותר מעניין לאור מגוון הצבעים הרחב שמציעה החברה, כמו אדום, צהוב, לבן ועוד. גם במכשיר הסולידי והשחור ניתן לראות את הדגש העיצובי של החברה, כך שגם משתמשים שעדיין לא בטוחים שהם רוצים להסתובב עם מכשיר בצבע צעקני, יוכלו להיות בטוחים שיתפסו לא פחות תשומת לב מחבריהם.

האלמנט העיצובי המשמעותי ואולי הגדול ביותר במכשיר, הוא כמובן מערכת ההפעלה החדשה – Windows Phone 8. אין מה לעשות, לאחר שנים ארוכות בהן אנדרואיד ו-iOS רבו על תשומת הלב של המשתמשים, נראה כי הגעתה של מערכת הפעלה חדשה מצליחה לתפוס את תשומת הלב של המשתמשים, ולגרום להם להתעניין עוד יותר במכשיר עצמו, בזכות הייחודיות שמציעה.

מקור: יח"צ

נכנסים לעניינים

לומיה 920 מתפאר במסך 4.5 אינץ', ברזולוציית 1280X768, או בשמו המלא: PureMotion HD+, שלטענת החברה בעל איכות טובה משמעותית מאיכות HD, לצד מימדים של 130.3 מ"מ אורך, 70.8 מ"מ רוחב ועובי בסך 10.7 מ"מ. לא רק שאינו יכול להכנס לקטגוריה של טלפונים דקים, העיצוב המעוגל שלו תורגם להרגשה שאנו מחזיקים לבנה, או מכשיר נוקיה מהדור המיושן ביד, ולא במכשיר סמארטפון שאמור להתחרות מול דור ה-"דקים ובלתי מורגשים" הכובשים כיום את השוק. מצד שני, בזכות המבנה והאחיזה המאסיבית סוף סוף הרגשנו שיש לנו טלפון ביד, ולא צעצוע שעלול להתפרק בכל רגע.

גם מיקום הכפתורים מתגלה כמחושב ושימושי להפליא, כאשר תפעול באמצעות יד אחת מציב את האצבע במרווח שבין כפתורי השמע לבין כפתור פתיחת וסגירת המסך, כך שיש לנו שליטה מהירה ונוחה עליהם. למעשה, במידה וכל מה שרצינו לעשות הוא לבדוק האם נשלחה לנו הודעה או שאחד מחברינו עדכן סטטוס, תפעול באמצעות יד אחת הוא אפשרי, אך לא היה נוח במיוחד.

מיד לאחד פתיחת המסך אנו מתחילים להבין למה נוקיה התכוונה כשטענה שמדובר במסך שהוא טוב יותר מ-HD. עם צפיפות פיקסלים של 332ppi, גבוהה משל האייפון 5 (שמתהדר ב-326ppi), מצליח המסך לספק לנו עבודה אידיאלית ונוחה גם בתנאים בעיתיים. למעשה, אופן העבודה של המסך תחת השמש הקופחת הישראלית היא אחת הסיבות העיקריות לרכוש את המכשיר – שכן, לקח לנו כמה שניות טובות להבין שאנו נמצאים בחוץ, בשמש, והמסך נראה רגיל לחלוטין ואינו דורש מאיתנו להזיז את המכשיר בזוויות משונות, או לכסות חצי מהמסך עם כף היד שלנו על מנת לראות מי בדיוק מתקשר אלינו.

בנוסף, מסך המגע של נוקיה הוא רגיש במיוחד, כאשר החברה טוענת כי ניתן להפעיל אותו גם באמצעות כפפות. אז נכון, בישראל ככל הנראה לא תצטרכו לעטות כפפות, אבל השימוש בא לידי ביטוי דווקא במהלך הפעולות היום יומיות שלכם, כאשר אתם באמצע שטיפת כלים או הכנת ארוחת ערב – כאשר הטלפון יצלצל, תוכלו לענות ולתפעל אותו דרך מגבת המטבח, וכך לא יתלכלך או יירטב.

למעשה, מסך המגע כל כך רגיש שמצליח לעבוד גם דרך שרוולי חולצות, ואפילו באמצעות פקקי עטים. אמנם העבודה כך אינה אידיאלית, אך מצאנו כי היא שימושית במצבים קריטיים בהם רוטב ההמבורגר נוזל לנו על כף היד, והבוס בדיוק מתקשר לשאול מתי אנחנו מתכננים לחזור למשרד.

אי אפשר לדבר על המסך מבלי להזכיר צפייה בתמונות, סרטונים וכמובן משחקים. הופתענו לראות כי גם סרטוני יוטיוב פשוטים או תמונות שצילמנו בגינה הופכים למוחשיים ומרשימים הרבה יותר על גבי מסך הלומיה, ובעוד שגם המשחקים היו יכולים להראות מדהימים ומרשימים – כאן נכנס אלמנט חשוב במיוחד עבור מיקרוסופט ונוקיה: חנות האפליקציות.

החנות אמנם מונה למעלה מ-130 אלף אפליקציות (לאפל ולגוגל כבר למעלה מ-700 אלף כל אחת), אך כמות האפליקציות העושות שימוש בגרפיקה משוכללת ומרשימה מעטות מאוד, כך שלא ניתן להעריך בצורה גבוהה את האיכויות של המסך. מצד שני, אנגרי בירדס נראה הרבה יותר טוב מאשר על פלטפורמות אחרות, כך שאנו מאמינים שזה רק עניין של זמן עד שהמפתחים יבינו כי יש להם פוטנציאל גרפי עצום עבור המשתמשים במכשיר הלומיה.

מפתיעה בחושך, מאכזבת באור

נראה כי אחד הדגשים וחלק מגאוות היחידה של נוקיה במכשיר הלומיה 920 הוא המצלמה, שזוכה לנתונים מרשימים וסוחפים על גבי הנייר. לצערנו, לקח לנו כמה נסיונות על מנת להבין כיצד בדיוק לנצל את היכולות האמיתיות שלה, בעיקר מכיוון שנוקיה דואגת "לדחוף" מספר אפליקציות שמיועדות להעצים את חווית הצילום – אך אפליקציות אלה זמינות גם למכשירי ווינדוס פון הקודמים, כך שקשה להתייחס אליהם בתור אלה המעצבים את חווית הצילום.

הדבר הראשון והעיקרי שרצינו לבדוק עם המצלמה, שהוא למעשה היתרון המשמעותי והגדול ביותר לעומת המתחרות בשוק, הוא צילום בחושך מוחלט. בכנות, הופתענו כל כך, שהתחלנו להכנס לחדרים חשוכים לחלוטין רק כדי לבדוק מה בדיוק יכולה המצלמה לעשות. למרות שהתמונות יוצאות מעט מגורענות, ובחושך מוחלט הן עלולות לצאת גם מעט לא מפוקסות – אין ספק כי עדיף תמונה מגורענת של רגע שרצינו לשמור, מאשר תמונה חשוכה שלא רואים בה כלום.

חשוב לציין כי המצלמה מפעילה את הפלאש לשניה אחת לפני הצילום, על מנת להתפקס, כך שלא תוכלו לצלם תמונות חשאיות מבלי שישימו לב – ומכיוון שמדובר בפלאש חזק במיוחד, אתם עלולים לעצבן את הסובבים אתכם, למרות שהמצלמה מבצעת את הצילום עצמו ללא הפלאש.

צילום בחושך. מימין אייפון 4S, משמאל לומיה 920.

בצורה מפתיעה, צילומים באור יום ובחוץ לא היו כל כך טובים כמו שציפינו שיהיו, כאשר לעיתים נטו להיות מטושטשים או אפילו לא מפוקסים. חשוב להבהיר כי התמונות עדיין מרשימות וחלק נרחב מהן יצאו ללא בעיות, אך עם כל הבאזז סביב המצלמה אותו יצרה נוקיה באירוע ההשקה הרשמי, יצאנו מעט מאוכזבים. כמובן שאילולא דאגה נוקיה להגדיל את הציפיות שלנו לא היינו מתאכזבים מלכתחילה, ועדיין מדובר באחת המצלמות הטובות ביותר הקיימות בשוק הסמארטפונים כיום.

לעומת מצלמת הסטילס, צילום הוידאו הצליח לתפוס את תשומת ליבנו בזכות מנגנון ייצוב התמונה המובנה, שאמנם לא עובד בדיוק כמו בסרט הפרומו שהציגה נוקיה, שהתברר כמזוייף, אבל עדיין אידיאלי במידה ואתם מצלמים את החתול שלכם רץ בבית, או את עצמכם הולכים במורד הרחוב. כמות הרעידות קטנה משמעותית, ובמידה ואתם יודעים מעט עריכת וידאו – תוכלו להפטר מהם כך שהצופים לא ירגישו שהסרט צולם במצלמת סמארטפון.

נוקיה כבר הוציאה הודעה רשמית כי בעדכון התוכנה הבא של המכשיר צפויה לפתור את בעיות הייצוב והפיקוס של תמונות הסטילס, כך שיהיה מעניין לראות לאחר העדכון האם מצלמת הסטילס הופכת לטובה משמעותית. נכון לעכשיו, השיקול העיקרי העומד מול משתמשים השוקלים לרכוש את המכשיר בשל המצלמה הוא האם צילום בחושך הוא אלמנט כל כך חשוב, או ששימוש בפלאש הוא לא כל כך גרוע כמו שכולם חושבים.

[flagallery gid=54 name=Gallery]

מערכת הפעלה משובחת

אי אפשר לסקור את מכשיר הלומיה 920 ולא לדבר על Windows Phone 8. מערכת ההפעלה לא רק חדשה וגורמת למשתמשים להתלהב, אלא עובדת בצורה חלקה במיוחד, עם זמני תגובה מהירים ועיצוב יפה – לפחות במסך הראשי. המערכת מתאפיינת ב-Live Tiles (אריחים דינאמיים) אותם המשתמש יכול לגרור ולסדר במסך, כאשר אלה דואגים להתעדכן ולהציג את המידע העדכני ביותר הרלוונטי לאפליקציה.

כך לדוגמה, אריח הדוא"ל יעדכן אתכם בעל פעם שיגיעו הודעות חדשות, אריח הפייסבוק יודיע כאשר מישהו הגיב לכם על הסטטוס האחרון ואריח CNN יעדכן אתכם בחדשות האחרונות המתרחשות בעולם. החסרון העיקרי שמצאנו הוא העובדה של-WP8 אין Notification Center, והאריחים הללו הם למעשה המקום היחידי בו תוכלו לראות מה קרה לאחרונה. כלומר, במידה ולא הצבתם את הדוא"ל במסך הראשי, תוכלו להתעדכן על הודעות חדשות רק בעת הכניסה לאפליקציה – ומדובר באלמנט שייקח לכם הרבה זמן להתרגל אליו.

הבעיה הגדולה ביותר הקיימת במכשיר, היא כמובן במפות. Nokia Maps לא תומכות בישראל, ונכון להיום מציגות רק את מספרי הכבישים ואת התצורה הכללית של המדינה. נוקיה לומיה 920 צפוי להגיע לישראל רק באיזור דצמבר-ינואר, ויורוקום לא יכולה להגיד חד משמעית אם המפות אכן יפעלו עד אז או לא. שירות Nokia Drive, המציע דיווחים חיים על מצב התנועה, כלל אינו זמין בישראל – כך שבמידה ושתי הפונקציות הללו חשובות לכם, נכון להיום לומיה 920 אינו אידיאלי למשתמש הישראלי.

פה אנחנו נמצאים. מזהים?

למרות השם הרע שיצא לאינטרנט אקספלורר 10, הדפדפן המובנה במכשיר, אנו חייבים לציין כי הופתענו לטובה. אתרי האינטרנט עלו בצורה מהירה, הניווט היה חלק ולא נתקלנו בבעיות של זמני טעינה ארוכים וכדומה, אלא אם כן האינטרנט הפסיק לעבוד, כמובן. גם מעבר בין אפליקציות, הגעה למסך הבית ופתיחת אפליקציות חדשות עבד בצורה טובה יותר משחשבנו, ללא האטות, תקיעות או קריסות כפי שנתקלנו בהן בעבר במערכות הפעלה אחרות.

בשורה התחתונה, WP8 מציעה למשתמשים חווית שימוש קלה לתפעול והבנה, חלקה וללא בעיות מיוחדות או משמעותיות. לצערנו, החסרון העיקרי והגדול ביותר שלה הוא באפליקציות הזמינות, שבעוד שפייסבוק וטוויטר כבר הספיקו להוציא את האפליקציות שלהן, כאשר חיפשנו משחקים או אפליקציות מעניינות היה עלינו לבלות שעות ארוכות עד שמצאנו משהו שהיה גם מהנה, וגם זול. נקווה כי המפתחים יאמצו ויפתחו את הפלטפורמה כבר בתקופה הקרובה, כדי שלצד מכשיר מרשים, יוכלו המשתמשים להנות גם מ-Eco-System מרשים לא פחות.

סוס עבודה, בערך

לומיה 920 מגיע עם סוללה בקיבולת 2,000 mAh, שהצליחה להחזיק לנו כמעט יומיים בעבודה ממוצעת שכללה מספר שיחות ביום, גלישה באינטרנט ובדיקת אימיילים. ייתכן שמכיוון שלא הייתה לנו אפשרות לנווט באמצעות המפות המובנות, הסוללה הפכה להרבה יותר שמרנית – אבל לצערנו לא יכלנו לבדוק את העניין. בשימוש מעט יותר מאסיבי שכלל גם האזנה למוזיקה, צפייה בסרטים וסרטונים ושימוש (כמעט בלתי פוסק) במצלמה, הצלחנו לסיים יום עבודה מלא לפני שהיה עלינו להטעין את המכשיר.

לצערנו, לא יצא לנו להתנסות עם מגוון המטענים או המוצרים האלחוטיים שמציעה נוקיה כחלק מליין הלומיה, אך כן בדקנו אם המכשיר מסוגל לעבוד עם ה-Powermat, התומך גם הוא בטכנולוגיית Qi, בה תומך גם הלומיה. בעוד שמשטח ההטענה והסמארטפון אכן זיהו אחד את השני, לא הייתה הטענה בפועל – כך שככל הנראה יהיה עליכם לרכוש את המוצרים הספצייפים של החברה, במידה ותרצו להנות מהטענה אלחוטית.

יורש הכתר?

בשורה התחתונה לומיה 920 הוא מכשיר יפה ומרשים המציע רושם ראשוני משמעותי ביותר, שאף הצליח לגרום למספר Apple-Fan-Boys שנפגשנו עמם להצהיר כי מוכנים לשקול מעבר אל הפלטפורמה החדשה, למרות שמדובר בנוקיה, למרות שמדובר במיקרוסופט ולמרות שלא מדובר באייפון.

גם אנחנו התאהבנו בו במבט ראשון, ונהננו להשתמש בו ולשחק עמו. מדובר במכשיר מדהים בעל המון פוטנציאל, אך עומדת בפניו דרך ארוכה מאוד לפסגה, הקשורה בעיקר במפתחים ובמידת האימוץ שלהם לפלטפורמה החדשה. נכון להיום, אנו מאמינים כי זהו החסרון הראשי והעיקרי של המכשיר, שכן למרות ש-Windows Marketplace מציע למעלה מ-130 אלף אפליקציות, הן עדיין לא אידיאליות ולא יכולות להתחרות מול אפל וגוגל – וזה מבלי להזכיר את האפליקציות הפנימיות של המפות, שפשוט אינן רלוונטיות לקהל המשתמשים המקומי.

מכיוון שמדובר בבעיות חיצוניות, שיכולות להפתר בקלות עם קצת מאמץ ורצון מצד המפתחים, נוקיה ויורוקום – נקווה כי כשיגיע המכשיר לארץ בתחילת 2013, יוכל להציע לנו מחיר הוגן לצד מערכת ותמיכה מלאה בישראל. עד אז, אנו ממליצים להמתין עם הרכישה, לפחות אם אתם מתכננים להשאר בישראל.

[flagallery gid=53 name=Gallery]

מפרט טכני

תצורת מכשיר: Candybar
מסך: 4.5 אינץ'
רזולוציה: 1280X768
מעבד: Qualcomm Snapdragon Dual-core 1.5 GHz
זיכרון: 32GB
חריץ הרחבה: ללא
מצלמות: אחורית: 8.7 מגה פיקסל, קדמית: 1.3 מגה פיקסל, צילום וידאו [email protected]
רשתות: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 ,HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100, LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600
קישוריות: Bluetooth ,WiFi a/b/g/n, DLNA, GPS, NFC
חיבורים: יציאת אוזניות 3.5 מ"מ, microUSB
סוללה: 2000mAh
מחיר באירופה: החל מ-460 יורו. טרם נקבע מועד השקה רשמי ומחיר בישראל.

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

4 תגובות על "Nokia Lumia 920: נוקיה חוזרת למשחק [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Oren Broshi
Guest
Yaniv Feldman
Guest

תנו לי אפליקצית ניווט שעובדת עליו כמו שצריך ואני מחר עובר למכשיר הזה.

Hadar Kreizman
Guest

אתה בטוח? נוקיה?

Yaniv Feldman
Guest

לגמרי. מכשיר מדהים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: