Nokia Lumia 800: מכשיר Windows Phone טהור ראשון

הסמארטפון החדש של נוקיה, שאמור להיות האייפון-קילר או האנדרואיד-קילר, בעיקר משפר עמדות עבור נוקיה. האם הוא יהיה הסמארטפון הבא שלכם?

Lumia 800, מקור: יח"צ

רוצים לזכות בטלוויזיה 42 אינץ’ ומערכת קולנוע ביתי? הצביעו ב-Geek Awards 2011 והכריעו – מי הובילו את העולם הטכנולוגי השנה?

נוקיה לומיה 800, מכשיר הדגל החדש של נוקיה ומיקרוסופט שהוכרז רק לאחרונה, הוא אחד המכשירים הראשונים עם מערכת ההפעלה Windows Phone 7.5. הלומיה מצטרף למשפחת המכשירים הסלולריים המריצים את מערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט, בעלת עיצוב המכונה: “מטרו”, ומאופיין בכפתורי לחיצה ריבועיים.

השילוב הזה, של סמארטפון חדשני מבית נוקיה, עם מערכת הפעלה חדשה של מיקרוסופט, הוא שילוב מעניין, משום שעבור שתי החברות מדובר בהימור כפול. עבור נוקיה, הבחירה לנטוש את MeeGo ולהמר על כל הקופה עם מערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט, עבור כל הסמארטפונים החדשים שלה. מצידה של מיקרוסופט, מערכת ההפעלה Windows Phone 7.5 אמורה להיות גולת הכותרת של החברה, לפחות עד שתצא לשוק הגרסה הבאה. מבחינתה, מדובר במערכת בשלה ומוכנה, והיא מציעה אותה באמצעות מספר יצרניות סלולר. בפועל, לא יזיקו לה עוד כמה חודשי הבשלה.

לאור המאפיינים הייחודיים הרבים הנובעים מהשילוב הכפול הזה של מערכת הפעלה חדשה עם סמארטפון חדש, הסקירה תתחלק לשני חלקים נפרדים: האחד יתייחס למכשיר עצמו ולרכיבי החומרה והשני יתייחס לחיבור שלהם עם מערכת ההפעלה, וכיצד היא באה לידי ביטוי.

נוקיה מודל 2011

Nokia Lumia, מקור: יח"צ

ענקית הסלולר הפינית שהיתה פעם יצרנית הסלולר מספר 1 בעולם מתמודדת בשנים האחרונות עם טלטלה לא פשוטה שהובילו חברות המחשוב שכבשו את שוק הסלולר בעידן הסמארטפונים. האייפון טרף מחדש את כל הקלפים כשיצא לפני מספר שנים, ונדמה שהזמן שעבר גרם לנוקיה להבין שמהפכת הסמארטפונים היא תופעה שלא תחלוף מהעולם כל כך מהר, ושכדאי לה מאוד לקחת בה חלק, אם היא לא רוצה להישאר מאחור.

במהלך השנתיים האחרונות היו שמועות שונות ברשת, סביב המגמה אליה תצטרף נוקיה. האם היא תבחר באנדרואיד, או תפתח מערכת עצמאית, או אולי בכלל תשדרג את סימביאן למערכת מתחרה משמעותית. בפועל, בעוד שהיא המשיכה להוציא מכשירי סימביאן רבים, נוקיה הכריזה על שיתוף פעולה עם ענקית השבבים אינטל במסגרתו פיתחה את מערכת ההפעלה MeeGo.

נוקיה לומיה 800

בתום תקופה קצרה בת מספר חודשים בלבד, גילו אינטל ועובדי נוקיה, כי החברה חוזרת בה, ובמקום להמשיך ולהשקיע משאבים במערכת ההפעלה הייחודית שפיתחה, שנשאה ניחוח של אנדרואיד ברמת העיצוב, החליטה נוקיה להמר על כל הקופה ובחרה במערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט: Windows Phone.

במסגרת שיתוף הפעולה האסטרטגי של מיקרוסופט ונוקיה, החלה נוקיה להנפיק סמארטפונים מתוצרתה המריצים את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט. הלומיה 800 של נוקיה הוא, למעשה, הסמארטפון הראשון שיורד מפס הייצור בהמשך להכרזה זו, והוא הראשון שמגיע לשוק מטעם נוקיה עם מערכת ההפעלה Windows Phone 7.5, שידועה גם בכינוי “מנגו”.

עיצוב ויציקה אחת

פיזית, המכשיר עצמו מתחלק לשני חלקים: חלק מתכתי המורכב מיציקה אחת, בו נחתכו החורים הנדרשים על מנת לפנות מקום לרמקול, חיבור אוזניות ומיקרופון, כפתורי ווליום ומצלמה, ועוד. החלק השני הגדול הוא המסך. בניגוד למכשירים אחרים בשוק, המסך של נוקיה מגיע עם זווית עדינה, כזו שבשימוש יומיומי בכלל לא תרגישו בה.

וידאו: עיצוב המכשיר

הכפתורים השונים, הממוקמים במסגרת המכשיר, שקועים פנימה, מה שימנע לחיצה בטעות על אחד מהם. בפועל, לוקח גם כמה ימים עד שמתרגלים למיקום הכפתורים ולאופן הלחיצה עליהם (הם הרי שקועים מעט). בנוסף, בחלקה העליון של המסגרת מתחבאים שקע המיקרו-USB, ולצידו כונן קריאת כרטיס המיקרו-סים שלכם. כדי להחליף סים, צריך לפתוח גם את הכיסוי של שקע המיקרו-USB. לא החלטנו אם בחירה עיצובית זו היא יתרון או חסרון, אבל היא בהחלט יוצאת דופן.

נעים למגע

מבחינת החומר, הלומיה נעים למגע ולאחיזה. מימדיו ראויים לשבח, בכך שהוא מרגיש מעט רחב מהנוקיה ה’טיפש’ שהיה לכם פעם, ומעט צר מחלק מהסמארטפונים. מי שמחפש השוואות, יוכל להשוות את הנתונים הטכניים גרידא, או לקבל את ההערכה שלנו, כי המכשיר מרגיש, בכל הקשור לרוחב, דומה מאוד לאייפון 4 של אפל.

לעומת מתחרים דוגמאת סמסונג ומוטורולה, שיצרו מכשירים עם מסכים גדולים בהרבה, אך גם רחבים בהתאם, הפעם ההרגשה היא שבנוקיה רצו להמר על בטוח, והשאירו את מימדיו הפיזיים בצורה שתאפשר לכם להכניס אותו לכל כיס מכנסיים, חולצה או תיק, ולא להרגיש שאתם נושאים משהו מגושם מידי.

חלונות בסלולרי שלכם

משחקי XBOX בסלולרי שלכם

מבחינת מערכות ההפעלה, Windows Phone 7.5 או “מנגו” היא מערכת שונה מאוד עבור מי שרגיל ל-iOS ולאנדרואיד, או לכל מערכת אחרת. היא דומה יותר, בדברים מסויימים, למערכת חלונות הותיקה למחשב שולחני, יותר מאשר לסלולרי. הלומיה 800 עורר בנו בעיקר פליאה, לפני שפתחנו אותו והתחלנו להתנסות, וניסינו לדמיין כיצד יהיה השימוש בו, וכיצד תתפקד מערכת ההפעלה של המכשיר. האם יש בה אלמנטים משותפים לחלק מהמערכות הנפוצות האחרות? האם היא תהיה ייחודית? בפועל, ההתנסות היתה לעיתים משובחת ולעיתים מתסכלת, והיו מקרים בהם חשבנו שהמכשיר עומד להציג מסך כחול עם הודעת שגיאה. המסך הכחול לא הגיע, אבל גילינו שיש למיקרוסופט בהחלט מה לשפר במערכת ההפעלה שלה.

בהקשר זה יש לציין כי התרשמות זו מבוססת על ההתנסות שלנו עם מכשיר הסקירה. אנחנו מודעים לכך שבעולם ישנם אנשים אחרים שמהללים את המכשיר הספציפי, ואת ה-WP7.5 שאיתו, כאילו הם המוצר שאליו כולם חיכו, זה שיציל את נוקיה מהצלילה העמוקה אל תהום ההפסדים וחדלות הפרעון. עבורנו, הלומיה הרגיש יותר כמו דגם מפתחים, שכלל באגים וחוייה כללית שלילית, שמתקבלת כסבירה במכשירי פיתוח, אבל לא מתקבלת על הדעת במכשיר קצה, שיוצא אל השוק ואנשים נדרשים לשלם עבורו כסף.

שיחות ומקלדת

הלומיה 800, כמכשיר סלולרי, יודע לבצע את המטלה הבסיסית של יצירת קשר, ועושה אותה בצורה סבירה לחלוטין. אם אתם צריכים אותו רק כדי לעשות שיחות, בלי אפליקציות או דברים מסביב, הוא בהחלט מסוגל לענות על הצרכים שלכם.

במכשיר עם מסך מגע, אין מנוס ממקלדת ווירטואלית. מקלדת ווירטואלית היא דבר שנוח עבור חלק מהאנשים, ועבור חלק אחר היא פשוט משהו שהם חיים איתו, כי הם מאוהבים בסלולרי שלהם, והוא מספק להם יתרונות אחרים המגמדים את החסרון הזה. בלומיה 800, המקלדת הווירטואלית היא חלק בלתי-נפרד ממערכת ההפעלה הסלולרית וככזאת יש לציין שהיא פשוט לא נוחה. העיצוב של המקשים צפוף, והמקשים עצמם קטנים יותר ממרבית הסמארטפונים שיצא לנו לראות, מה שמקשה על הקלדת מסרונים, ואפילו עוד יותר על הקלדה של הודעות מייל.

רוצים לשלוח מייל בכל זאת? זה כנראה יהיה מייל קצר, משום שההקלדה קשה גם כאשר אוחזים במכשיר במאוזן או במאונך. יאמר לזכותו של המכשיר שהוא יודע לפתוח קבצים של חלק מתוכנות האופיס של מיקרוסופט, אבל יתרון זה מתבטל לחלוטין כאשר לא נוח להקליד יותר מכמה מילים ברצף. לכן, מי שמצפה מהסמארטפון שלו שיהיה סוס העבודה שעליו הוא מקליד מסמכים והודעות מייל, יאלץ לחפש מכשיר אחר.

וידאו: ממשק המשתמש של הלומיה 800

כפתורי לחיצה קטנים מידי

עניין נוסף שהפריע לנו בהפעלות הבסיסיות של המכשיר היא עיצוב כפתורים קטנים מידי בממשק. לא מדובר בריבועים הגדולים הנראים במסך הפתיחה של המכשיר, אלא בכפתורים הממוקמים בתפריטי המשנה, ומאפשרים לכם עוד פונקציונליות. למשל, הכפתור להציג את החייגן כדי להוציא שיחה, וכפתורים אחרים הנמצאים איתו, קטנים מאוד, וקשים לזיהוי.

רוצים ללמוד על המכשיר, ועל הכפתורים השונים, כדי שיהיה לכם קל יותר לתפעל אותם? בהצלחה. המכשיר לא מגיע עם חוברת הסבר על מערכת ההפעלה, וכיצד ניתן לבצע בו פעולות בסיסיות, כמו הוצאת שיחה. את המידע הזה תאלצו לחפש ולמצוא באינטרנט, ולאור גודלם המזערי של חלק מכפתורי הממשק, מומלץ שתשקיעו את הזמן ללמוד את המכשיר, עוד לפני הרכישה.

דפדפן (IE9) בגרסת המובייל

כמכשיר המבוסס על מערכת הפעלה של מיקרוסופט, הלומיה 800 מגיע עם גרסה של IE9. ניסינו אותו, כדי להתרשם מחווית הגלישה במכשיר, על גבי רשתות Wi-Fi שונות. החוויה העלתה בנו סימני שאלה קשים, כאשר גילינו שהדפדפן, או מערכת ההפעלה עצמה, כוללת באגים, אשר גורמים לדפדפן להציג, בחלק מהאתרים, את התמונה חצויה, כך שהתוכן מוצג על גבי 3/4 מסך, וה-1/4 הנותר מציג ג’יבריש של פיקסלים. כאשר עוברים לאתרים אחרים, או לדפים פנימיים, הדבר כאילו מסתדר. אבל, זה בלתי-נסלח כאשר הבאג הזה מופיע בדף הבית של המכשיר או דף החיפוש של גוגל.

כן יאמר, לזכות המכשיר, כי כאשר מטים אותו ב-90 מעלות והוא מאוזן, המסך שנוצר מספק גלישה נוחה, וקל לראות ולקרוא את התכנים. למי שחשובות ההשוואות, הוא נוח כמו האייפון 4, בהתעלם מהמסכים השונים ביניהם. למעשה, אלא אם תשימו אותם אחד ליד השני, ספק אם תשימו לב באמת להבדלים. כמו כן, בכל הנוגע להצגת אתרים בעברית אין כל בעיה ואלו מוצגים באופן ברור ונוח.

ביצועים מול המתחרים

למי שחשובים הביצועים יותר מכל דבר אחר, וודאי ישמח לדעת שהלומיה 800 מצוייד במעבד במהירות של 1.4Gz מתוצרת קוואלקום, שמהיר יותר מהמעבד המרכזי של האייפון 4S החדש של אפל (1.2Gz), שהושק רק לאחרונה, אך איטי במעט מהמעבד המרכזי של הנקסוס גלקסי (1.5Gz). בפועל, אפליקציות שונות שהרצנו עליו עלו במהירות מספקת, פעלו בקצב מתקבל על הדעת, והתרשמותנו לעניין זה היא כי המכשיר מריץ את האפליקציות היטב בדומה למתחריו, וללא הבדל משמעותי אמיתי לעומתם.

מבחינת מסך, מבין השלושה, הלומיה הוא בעל המסך עם הכי פחות פיקסלים, ומתהדר ברזולוציה בת 800X480. אחריו, במקום השני, נמצא האייפון 4S החדש של אפל, עם רזולוציה בת 960X460. המסך החד ביותר מבין שלושת מכשירי הדגל הנוכחיים בשוק הוא הנקסוס גלקסי של סמסונג שנהנה מרזולוציה בת 1280X720.

מבחינת מצלמה, הרי שמצלמת ה-8MP של הלומיה עומדת בקנה אחד עם המצלמה של האייפון 4S, שמצלמת באותה רזולציה אף היא. הנקסוס גלקסי, לעומתם, מגיע עם מצלמת 5MP, מה שמספיק עבור רובנו, אבל בהחלט כמו לא עומד ברף שקבעו היצרניות האחרות. כנראה שבדגם הבא של סמסונג היא תשדרג את המצלמה כדי ליישר קו עם השוק.

שיקול נוסף שכדאי לבדוק, לפני שרוכשים סלולרי, הוא איזו סוללה מגיעה איתו, ולהשוות את הנתון הזה לזה של המכשירים האחרים שאתם שוקלים. סוללה בעלת נתוני פתיחה טובים יותר עשויה להחזיק מעמד יותר, לא רק בין הטענות, אלא בעיקר, במשך הטענות מצטבר. עבור אנשים רבים, הנמצאים מחוץ להשגה של שקע פנוי לטעינה, מדובר בפרמטר חשוב, ואולי אף חשוב ביותר.

וידאו: עריכת מסמכים בלומיה 800

מוצלח אך לא בשל

על פניו, נראה כי הסיכום ברור. השילוב הפעם, של מכשיר עם חומרה טובה בעל מערכת הפעלה לא בשלה מייצר תוצר סופי בשם לומיה 800, שיותר מכל דבר אחר, חייב לחזור חזרה אל היצרן למקצה שיפורים; או שיעדכנו את מערכת ההפעלה לגרסה נטולת באגים, המאפשרת גמישות לפי הצרכים של המשתמש, או שפשוט יחליפו אותו לגרסת WP אחרת. במצב הזה, לא נותר לנו אלא לספר לכם, כי MeeGo עדיפה על פני ה-WP7.5 שיצא לנו לראות בלומיה 800.

את מוסר ההשכל העיקרי מכאן צריכה לקחת דווקא מיקרוסופט. זאת, משום שמערכת ההפעלה מתוצרתה, היא הגורם העיקרי לכך שבשלב הזה, ההתנסות שלנו מובילה למסקנה ברורה, והיא לפחות לחכות שמערכת ההפעלה תתמוך בעברית באופן מלא (כולל במקלדת) לפני שבאמת יהיה אפשר להשתמש בו בארץ (י.פ אף על פי שחשוב לזכור שגם לאייפון בשנתיים הראשונות לא הייתה עברית מובנית לאייפון, אף הפתרונות שם היו מעט טובים יותר מהאלטרנטיבות שקיימות היום עבור WP).

אף על פי כן, כדאי גם לציין כי הלומיה בהחלט מהווה אבן דרך בפנייה החדה וההכרחית של נוקיה ומיקרוסופט אל כיוון שוק הסמארטפונים ששטף את השוק בשנים האחרונות. אנחנו בכל מקרה נמתין למכשירים הבאים שיוליד שיתוף הפעולה בין החברות.

נתונים טכניים

מסך – מסך בגודל 3.7 אינץ’, מסוג AMOLED, עם 480 על 800 פיקסלים
מצלמה אחורית – 8MP, עדשת Carl Zeiss
משקל – 142 גרם
מימדים – 116.5מ”מ על 61.2 מ”מ על 12.1 מ”מ
סוללה – קיבולת 1450mAh, מחזיקה כ-9.5 שעות דיבור 3G, או 335 שעות המתנה ב-3G
מעבד מרכזי – 1.4Ghz של חברת קוואלקום
קישוריות – WiFi תומך ב-B/G/N ובלוטות’ בתקן 2.1
חיבורים חיצוניים – חיבור USB 2.0, שקע אזניות 3.5 מ”מ (משולב עם מיקרופון)
זיכרון מכשיר – 16GB
זיכרון פנימי (SDRAM) – בגודל 512MB

מידע נוסף באתר היצרן

וידאו: פרסומת לנוקיה לומיה 800

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

9 תגובות על "Nokia Lumia 800: מכשיר Windows Phone טהור ראשון"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מיכאל
Guest

ניייס!

קרן
Guest

למה לא כתבת כלום על “משחקי XBOX בסלולרי שלכם”???? זה נשמע שיש איזה חידוש בכל זאת.

בעצם לא ממש כתבת כלום! אני דורשת פיצוי על זמן קריאה מבוזבז.. :(

רון
Guest

החידוש הגדול הוא מספר האפליקציות שיהיו בחנות שלהם. התכנות הוא פשוט מאוד (c#) ומהיר מאוד. הפיתוח מהיר וקליל לעומת כל המכשירים האחרים בשוק. זה יכול לתת להם יתרון

מייקי
Guest

והוא עדיין לא משווק רשמית בישראל…וללא תמיכה רשמית בעברית…זה הדבר היחידי שמונע ממני להשתמש בו.

גל
Guest

רק לידיעתכם, ל- apple 4s יש מעבד כפול ליבה במהירות 1GHz

אלעד שחם
Guest

שכחתם גם לציין שהוא בראש טבלת המכירות במספר מדינות באירופה, וב-Expansys אוסטרליה…

לביא
Guest

ומה עם הנקודה הישראלית – תמיכה בעברית? כל עוד למכידר הזה אין תמיכה בעברית הרלוונטיות שלו לצרכן הישראלי הממוצע היא אפסית.

איל
Guest
אולי לנוקיה יש באגים אבל מוזר שלא מצאתי את הבעיות האלה באף בלוג אחר בעולם. אתה בטוח שהמכשיר שבדקת בסדר? ניסית למצוא את אותם הבעיות במכשיר נוקיה אחר? או שפשוט החלטת שבאופן סטטיסטי דגימה אחת זה מספיק…? הביקורות בעולם על הטלפון הזה מעולות. נכון, ישנם חסרונות וישנם באגים בטלפון ובמערכת הפעלה הזאת (מוזר שלא ציינת באגים ידועים כמו המקלדת הנעלמת וכו) כמו בכל מערכת הפעלה או טלפון אחרים. ציינת באגים ובעיות אבל המעטת לציין יתרונות, ולמכשיר הזה יש המון יתרונות. אתה באמת טוען שצריך חוברת הפעלה? זה אחד הממשקים הכי אינטואיטיבים שיש. אבל אם אתה באמת רוצה יש אפליקציה ,שלפעמים… Read more »
זלמו
Guest

איפה אפשר להשיג את הטלפון הזה???????

wpDiscuz

תגיות לכתבה: