על הדבש ועל האייפד: ניוזגיק מסכמים שנה טכנולוגית בישראל

מצד אחד, בשנה החולפת נכנסו לישראל חידושים רבים והתקדמויות טכנולוגיות מרשימות. מצד שני, מפתחות הסלולר המקומיות חוו כישלונות והמאגר הביומטרי מאיים. בכל מקרה, חווינו שנה פוריה באירועים והתרחשויות, ונראה שגם זו הבאה תהיה מעניינת מאוד

השנה האחרונה היתה מלאה במוצרים חדשים ומהפכות טכנולוגיות בעולם, וכמובן גם במדינתנו הקטנטונת.

איור: ברק ברודו

כניסת מכשירי האייפון והאייפד לארץ, לצד חיבורי האינטרנט האולטרה מהירים, אמנם הזניקו את ישראל קדימה מבחינה טכנולוגית, אך בשנה האחרונה היינו עדים גם להתרחשויות פחות נעימות, כמו הקשיים של מפתחות הסלולר המקומיות, מודו ואמבלייז וכן קבלת חוק המאגר הביומטרי.

ומה מחכה לנו בשנה הקרובה? גם תשע"א צפויה להיות פוריה ואנו עשויים לחזות במימושן של תוכניות רבות ופרויקטים טכנולוגים שנמצאים בעיצומם כבר עכשיו.

יותר מהיר, יותר זול ובקרוב לכולם?

השנה הגיעו לבתים רבים חיבורי האינטרנט האולטרה מהירים של בזק והוט, ה-NGN ו-UFI, עם חיבורים ברוחב פס המגיע ל-100 מגה ביט לשנייה בהורדה. אכן, מדובר במהירויות מרשימות, ונותר לנו רק לקוות שבשנה הקרובה נראה גם את רוחב הפס היוצא לשליחת נתונים עולה בהתאם. כיום, המהירות המירבית הניתנת להעלאה של תכנים עומדת על 2 מגה ביט לשנייה, מה שהופך פרסום של תכני מולטימדיה כמו סרטוני וידאו באיכות HD, לפעולה הדורשת זמן רב פי 50 מהזמן הנדרש להורדת תכנים בנפח זהה. כמו כן מדובר בדרך כלל במהירות מקומית להורדה משרתים בישראל כשצוואר הבקבוק של החיבורים לשרתים בחו"ל נותר צר, ולא מאפשר בדרך כלל ניצול של מלוא רוחב הפס המוצע על ידי ספקיות האינטרנט.

במקביל, שר התקשורת, משה כחלון, החל לקדם השנה פרויקט לשימוש בתשתיות קיימות של חברות ממשלתיות, לרבות חברת החשמל ורכבת ישראל, לאספקה של אינטרנט מהיר ובחינם לכל תושבי ישראל. כיום מבוצע ניסוי באזורים בקריית שמונה, וטרם ברור מתי תתחרה המדינה בספקיות התשתית המסחריות ומה תהיה רמת השירות שתסופק.

תחרות באוויר

שינויים נוספים שהכניס שר התקשורת השנה לתפריט הצריכה הטכנולוגית שלנו אמורים לגרום לנו להשתמש יותר ולשלם פחות על שירותי תקשורת ניידים בשנה הבאה עלינו לטובה.

החידוש הראשון הוא כניסתם לשוק של מפעילים וירטואלים סלולריים שקיבלו אישור לספק שירותי תקשורת סלולרית על גבי התשתיות של הספקיות הקיימות, ולהגדיל בכך את התחרות בענף. מספר חברות תקשורת כבר הגישו בקשות לקבלת אישורים להפעלת רשתות וירטואליות אלה, לרבות אקסופון 018, טלקום 365, רמי לוי ואיתורן.

שינוי נוסף עליו החליט השר כחלון ממש לאחרונה הוא הורדת דמי הקישוריות בעת חיוג או העברת מסרי טקסט בין ספקיות. ההפחתה הראשונה תבוצע כבר בינואר 2010, כך שלא מן הנמנע שבתשע"א נשלם עד 50 אחוזים פחות בחשבון הסלולר שלנו.

האם ממשקי המגע יהפכו השנה את המקלדת למיותרת? (מקור: sxc.hu)

עונת התפוחים ודבש היישומים

בשנה האחרונה ראינו סוף סוף את עלייתו הרשמית ארצה של מכשיר הסלולר המדובר והפופולרי של חברת אפל, האייפון. בעוד שבחו"ל הושק ה-iPhone 4 ביוני, אצלנו שיווקו חברות הסלולר במרץ את קודמיו הישנים יותר.

אמנם, ישראל טרם זכתה להיות אחת המדינות בהן ניתן באופן רשמי לבצע קניות בחנות המקוונת של אפל, ה-iTunes, ולרכוש תכני מדיה של מוסיקה ופרקי סדרות, אך השנה הפופולריות של חנות היישומים, האפסטור, תפסה תאוצה גם אצלנו, ויישומים מתוצרת ישראל ובעברית החלו לצוץ כמו פטריות אחרי הגשם.

חלק מהיישומים שפותחו בישראל עבור האייפון וסמארטפונים אחרים, זכו להצלחה רבה גם במדינות שמעבר לים. דוגמאות בולטות הם Waze, יישום ניווט ב-GPS שפותח על ידי חברה ישראלית. יישום תיעדוף התוכן My6Sense, וכן פרינג שזכתה להצלחה רבה הודות לגידול בשימוש בסמארטפונים בארץ ובעולם, ואף החלה לאיים על כוחה של סקייפ בשוק הטלפוניה המקוונת (VoIP).

בניגוד לאייפון, מחשב הלוח של אפל, האייפד, לא איחר להגיע לישראל, וחודשים ספורים לאחר שהושק, נחת גם אצלנו והפעם דווקא בעזרתם של יבואני משנה ולא על ידי הנציגה המקומית של אפל, רשת iDigital.

כיום ניתן לרכוש את הטאבלט הפופולרי בכל סניף של רשת באג ואף בחנויות רשת הום סנטר. אבל למרות הפיתוי הגדול לרכוש את הפלא הטכנולוגי מבית אפל, אולי כדאי שתמתינו מעט. בשנת תשע"א אנו צפויים לראות מבול של מחשבי לוח זולים יותר ושימושיים יותר, שיציפו את השוק עם מגוון מערכות הפעלה כמו האנדרואיד של גוגל וחלונות 7 המוכרת של מיקרוסופט, בגרסה מותאמת למסכי מגע.

שנהיה למובילים, ולא לזנב

בניגוד להצלחה שנחלו מפתחי יישומים מקומיים בשוק האפליקציות לסלולר, מפתחות המכשירים המקומיות כמו מודו ואמבלייז לא זכו לשנה מתוקה מדי בתש"ע. מודו פספסה עם מכשירי הג'אקט שלא זכו לפופולריות רבה מדי. למרות זאת נראה שהיא עדיין חיה ובועטת, עם מכשיר מבוסס מסך מגע שהחל להימכר בבריטניה.

נקווה שבשנה הקרובה תצליח החברה להגיע למקום של כבוד ברשימת יצרני הסלולר הגדולים לצד חברות כמו אפל, סמסונג ונוקיה.

חברה ישראלית אחרת, אמבלייז, ויתרה השנה כליל על חזון הסלולרי כחול-לבן, וסגרה השנה את חטיבת הסלולר של החברה, תוך כדי שהיא קוברת יחד איתה את מכשיר ה-Else שתכננה להשיק.

השנה הושק בישראל קורא הספרים העברי הראשון מבית ניופאן, ידיעות טכנולוגיה וסטימצקי, ושמו – עברית (E-vrit). מדובר במכשיר הראשון התומך בקריאה של טקסטים בעברית ומחובר לחנות ספרים מקוונת המציעה מספר לא קטן של כותרים בפורמט אלקטרוני.

ייתכן שעיצובו ויכולותיו המוגבלות, ואולי גם הגנות ניהול זכויות היוצרים המיושמות על התכנים הנרכשים בחנות המקוונת, גרמו לכך שהוא לא נחל הצלחה רבה מדי בניגוד להצלחתם של קוראי ספרים אלקטרוניים של אמזון ויצרנים אחרים בארצות הברית ואירופה

הטכנולוגיה גם נגדנו

בשנת תש"ע טעמנו לצד המתוק של הטכנולוגיה, גם לא מעט מהמר. הכנסת אישרה את חוק תעודות הזהות והמאגר הביומטרי. מדובר בניסיון ראשוני התנדבותי, ורק אם הפיילוט יצליח, הוא ייושם על כלל האוכלוסייה.

הסכנות במאגר שיכיל את תמונותיהם וטביעות האצבעות של כלל האוכלוסייה ברור למומחי טכנולוגיה ומיחשוב, אך למרות זאת הוחלט ליישמו גם בישראל בדומה למדינות כמו פקיסטן ואיראן. המאבק הציבורי והמשפטי נגד החוק שעשוי לחשוף מידע אינטימי על אזרחים לנוכלים או אף גורמים עוינים עודנו נמשך, וצפוי שיימשך גם בתשע"א.

החותם שהשארתם ברשת השנה, האם תתחרטו עליו בשנה הקרובה? (מקור: sxc.hu)

ההוכחות לקיומן של סכנות שבהחזקת בסיסי נתונים הופיעו לנגד עיני משתמשי אינטרנט רבים השנה, בדמות תוקפנות מקוונת מצד פורצים מטורקיה שפתחו במתקפה מקוונת נגד ישראל וחברות מקומיות בעקבות אירועי המשט לעזה והפשיטה על הספינה הטורקית.

בין היתר, הותקפו אתרים ישראלים ועמודי האתרים הוחלפו בתמונות של דגלי טורקיה וכתובות נאצה כנגד ישראל. נגנבו פרטיהם של אלפי משתמשים מישראל מאתרים שלא אבטחו את בסיס הנתונים שלהם כראוי, וכתוצאה מכך גם נפרצו תיבות דואר אלקטרוני וחשבונות פייסבוק של ישראלים רבים.

אל המתקפה התקשורתית על ישראל בעקבות אירועי המשט הצטרפה גם זו המקוונת מצד משתמשים מכל העולם שהציפו את הרשת בפרסומים ותכנים בגנותה של ישראל ופעולותיה. מנגד, הגולשים הישראלים ניסו להתגונן עם הצד שלהם לסיפור, בין היתר עם הקליפ הוויראלי של "לאטמה" עם פארודיה על השיר "We Are the World".

הסרטון אמנם הורד בעקבות תלונה של בעלי הזכויות על השיר המקורי, אך עותקים שלו ממשיכים להתגלגל באתרי שיתוף וידיאו מקומיים ואתרים המסבירים את עמדותיה הביטחוניות והפוליטיות של ישראל לגולשי העולם.

פלישת המדיה החברתית

כיום קשה למצוא בארץ (וגם בעולם) חברות שאין להן עמוד פייסבוק, החל מחברות תקשורת ועד לעסקים ביתיים ועצמאים: כולם יודעים היום שאם אתה לא שם – אתה לא קיים. בנוסף, יותר ויותר פרסומות בטלוויזיה, בעיתונים וכמובן באינטרנט מפנות לעמודי הפייסבוק של חברות ומותגים ומציעות לכם לעשות לייק בתמורה להטבות וכמובן בשביל לקבל עדכונים על מבצעי החברה ופעילויותיה.

נראה שהמהפכה הזו קרתה דווקא בשנה האחרונה, אך לא צפוי שהיא תסתיים בפייסבוק. כבר היום, רשתות מבוססות מיקום כמו פורסקוור מאפשרות לחנויות ועסקים להציע הטבות ללקוחות המעדכנים את מיקומם כשהם מבקרים בבית העסק, ויותר חברות מספקות מידע ושירות באמצעות רשת המיקרו-בלוגינג, טוויטר. מגמה זו ככל הנראה תמשיך גם בשנה הקרובה עם גידול במספר המשתמשים ברשתות אלו באמצעות מכשירים ניידים.

הפרסום ברשתות חברתיות ובפייסבוק בפרט, צבר השנה תאוצה והניב תוצאות יפות גם למפרסמים וכמובן רווחים יפים לפייסבוק עצמה. האפשרות להתאים את המסר לשוק מטרה מסוים ולהציגו רק ללקוחות הפוטנציאלים על פי גיל, תחומי עניין ופעילויות ברשת החברתית, הביאה לשיפור אדיר ביעילות הפרסום המקוון ולגידול אדיר בהוצאות החברות על פרסום מסוג זה.

גם כאן אנו עשויים לראות בשנה הקרובה המשך למגמה זו, ושיפור המסרים השיווקיים אליהם אנו חשופים באינטרנט. אם בזכות שירותי מיקום כמו מיקומי פייסבוק ופורסקוור או המידע שאוספות עלינו חברות כמו גוגל, שיאפשר לחברה להתאים בצורה טובה יותר את הפרסום לקהל היעד שלו.

ריבוי חידושים כגרעיני רימון

כאמור, שלל החידושים והפיתוחים שראינו בשנה האחרונה צפויים להישאר עימנו גם בזו הקרובה. עם זאת, השנה שבפתח נושאת בקרבה הבטחה לעוד הרבה שינויים ותהפוכות בשוק הטכנולוגיה התזזיתי.

נראה ששוק זה משתנה ומתפתח ללא הרף לנגד עינינו. תקוותנו היא ששנת תשע"א תהיה מתוקה יותר בעבור צרכני הטכנולוגיה הישראלים, כמו גם לחברות ולסטארטאפים של ארצנו. שירבו ההצלחות על הכישלונות והמתוק על המר.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר NRG

אילנה ברודו

אשת המילה הכתובה וחובבת טכנולוגיה. גרפומנית, גיקית, גיימרית, בשלנית, ואפילו משוררת לעת מצוא. בימים עיתונאית רשת נעימת הליכות ובלילות לוחמת צדק דיגיטלי חסרת רחמים ובעלת לשון מושחזת היטב. לשעבר כתבת טכנולוגיה ב-ynet ו-walla!.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: