שירות חדש יבדוק כמה הרווחתם מהמטבעות הדיגיטליים ויכין לכם דו"ח מס

שירות חדש של סטארטאפ ישראלי יאפשר לכם לדעת כמה בדיוק הרווחתם או הפסדתם במטבעות הקריפטו והטוקנים השונים שלכם, בניכוי העמלות והתנודות, ולדווח לרשויות המס בהתאם לחוק; המערכת תאסוף לבד ותשקלל את כל הנתונים

מקור: BloxTax

הזינוק המטורף בערכו של הביטקוין ב-2017, יחד עם התיקונים והתנודות שמלווים אותנו מתחילת השנה, הביאו לפריחה במספרם של סוחרים במטבעות קריפטוגרפיים, ומה שהחל במעין תחביב לגיקים ולמבינים בדבר בלבד החל למשוך אליו קהלים גדולים. קהלים אלו החלו להשקיע בביטקוין ובשאר המטבעות הקריפטוגרפיים, הקימו קבוצות "איתותים", פייסבוק וטלגרם ומקיימים מפגשים וכנסים בנושאים שונים הקשורים לקריפטו. אולם אחת הסוגיות שעדיין נשארה לא ברורה היא סוגיית הדיווח על רווחי הון לרשויות המס. סטארטאפ ישראלי בשם BloxTax (בלוקס טקס) מטפל בדיוק בזה ומאפשר למשתמשים לסחור במטבעות הדיגיטליים השונים מבלי לעבור על החוק.

חישוב רווחים ומס על מטבעות הקריפטו

כידוע, בעולמות הקריפטו אין בנקים ואין מסלקות מרכזיות, ולכן גם קשה מאוד לגבש את המסמכים הדרושים ואת התיעוד הדרוש לצורכי מעקב וחישוב ודיווח מס. במילים אחרות, גם אם תרצו להיות אזרחים למופת, לא תוכלו פשוט לשלוח לבורסת הקריפטו החביבה עליכם מייל ולקבל אישור לצורך ניכוי מס.

היעדר המסמכים האלה והחוסר בסטנדרט בתחום מקשים הן על רואי חשבון, שאינם יוכלים לספק ייעוץ ספציפי ומקצועי ללקוחות – כי הם בעצמם אינם יודעים את מצבו המדויק של הלקוח; והן על המשקיעים שחיים בחוסר ודאות ולא יודעים מה תהיה ההשפעה של הפעולות השונות שהם מבצעים על חבות המס שלהם. כאן נכנס לתמונה הסטארטאפ הישראלי BloxTax.

שלושת המייסדים

הסטארטאפ מספק מה שהוא מכנה "ודאות מיסויית" עבור משקיעים וסוחרים בעולם הנכסים הדיגיטליים. במילים אחרות, הסטארטאפ מאפשר למשתמשים גם לרכז בצורה מסודרת את כל הפעילויות שלהם בכלים השונים, דוגמת מטבעות קריפטוגרפיים וטוקנים שנרכשו למשל ב-ICO, וגם לבצע את חישובי המס השונים שיאפשרו להם לשלם את המס הנמוך ביותר האפשרי, בהתאם לחוק הישראלי.

כדי לעשות זאת, BloxTax סורקת את רשתות הבלוקצ'יין הציבוריות, מתממשקת לזירות המסחר השונות ומאתרת אירועי המס – כפי שהוגדרו על ידי רשות המיסים בישראל – בהם היה מעורב המשתמש. בשיחה עם גיקטיים מסביר רועי ברכר, שותף-מייסד בחברה, שהחברה מחשבת את כל אירועי המס הרלוונטיים שקשורים בהעברת בעלות קניינית על מטבעות, בין אם זו בוצעה ב-AirDrop, במכירה, בתשלום, בכרייה או בשכר על עבודה כאירוע מס. המערכת של החברה מרכזת גם אסמכתאות מזירות המסחר השונות ומהבלוקצ'יין עצמו: עמלות מסחר, עמלות העברה בין ארנקים ומחשבת את בסיס המס – כלומר, המחיר בו נרכש הנכס – עבור כל עסקה. בנוסף, שואבת המערכת את מחירי המטבעות ההיסטוריים מהבורסות, שערי המט"ח היציגים וכל המידע שמיועד לקבל את תמונת המצב המדויקת ביותר.

לאחר שנאסף כל המידע הזה, מחשבת BloxTax את הרווח לצורכי מס, ועל פי ברכר, במסגרת חישוב אירועי המס, החברה משתמשת במספר אלגוריתמים שמאפשרים לה להקטין את חבות המס. את הדו"ח הסופי יוכלו המשתמשים להעביר בבוא היום לרשויות המס להמשך טיפול. "חברנו לחברות ראיית חשבון מהגדולות בישראל כדי להבטיח שהדו"ח שאנחנו מפיקים והמידע שאנחנו מוסרים שלם מהימן ומקובל על רואי חשבון, כדי לאפשר המשך טיפול ודיווח מס לרשות המיסים".

מקור: Pexels

איסוף נתונים וחישוב אוטומטי

המערכת פועלת בצורה אוטומטית למדי ויודעת להתחבר ל-API לקריאה בלבד של זירות המסחר השונות, וגם ישירות לרשתות בלוקצ'יין על פי כתובות הארנקים שניתנו לה. בנוסף, המערכת מאפשרת להזין ידנית למערכת פעולות שלא קיים לגביהן תיעוד, למשל המרה בבורסות אנונימיות, פעולות קנייה ומכירה במזומן או השתתפות ב-ICO. המערכת אמנם לא מתיימרת לזהות פעולות שעליהן המשתמש לא מדווח, אולם לדברי ברכר, היא תתריע בפניו במצבים בהם היא מזהה פערים הנובעים מדיווח חסר ובעיות שעשויות להיווצר כתוצאה מכך. בחברה מדגישים שהחברה פועלת בשביל המשתמשים והקהילה וכי כל המידע שבה נשאר חסוי ואינו מועבר למס הכנסה או לרשויות אחרות.

כידוע, בתחום פועלים גופים רבים כמו בורסות וארנקים, אבל על פי ברכר המערכת תומכת כמעט בכל זירות המסחר, ברוב הארנקים ובכלל סוגי הנכסים: "מקריפטו חתולים ועד למטבעות עם שווי שוק קטן במיוחד". במקרים של נכסים עם מחזור יומי של מאות אלפי דולרים בודדים, המערכת מספקת מחירי שוק על ידי איסוף נתונים ממספר זירות מסחר.


רשות המיסים: מטבעות דיגיטליים הם "נכס"

בחוזר שפרסמה השבוע רשות המיסים היא מגדירה את המטבעות הדיגיטליים כנכס ולא כמטבע, ולכן קיימת על מכירתם חובת דיווח וההכנסות חייבות במס רווחי הון בשיעור של 25 אחוזים. גם עסקה של מכירת חליפין של מטבעות דיגיטליים, כמו רכישה של מטבע ריפל בעזרת ביטקוין, נחשבת לעסקה החייבת במס. עם זאת, סוחר מקצועי או כורה של מטבעות קריפטו עלול להיות מחוייב במיסים נוספים שעשויים להגיע ל-50 אחוזים.


קהל היעד של החברה מורכב מכל קהילת הקריפטו למעשה – ממשקיעים וסוחרים, דרך משתמשים אקראיים ובעלי עסקים ועד כל מי שרוצה לקבל ייעוץ מקצועי, לדווח לרשויות או לדעת מה מצבו מבחינה מיסויית. על פי ברכר, הקהילה מורכבת בעיקר מ"אנשים נורמטיביים שרוצים לדווח כחוק, או 'לפגוש את הכסף', כלומר לממש חלק מההחזקות שלהם ולהעביר שקלים אל חשבון הבנק שלהם, והם זקוקים למסמכים ואסמכתאות כדי להשלים פעולה זו".

מה המודל הכלכלי שלכם? כמה אתם גובים על השירות?

ברכר: "אנו עובדים במודל של תמחור דינמי הנגזר מגודל הפעילות של המשתמש. באופן טבעי, משתמשים פחות פעילים ישלמו פחות ממשתמשים מתקדמים עם תיקי מסחר מורכבים יותר, הדורשים פתרונות מורכבים יותר, ולעיתים ד"וחות מורכבים יותר ישלמו יותר".

BloxTax הוקמה ב-2017 על ידי 3 יזמים: תומר רביד, מהנדס ויזם בתחום הפינטק שהקים את הסטארטאפ Syndi, שפיתח פלטפורמה לאדמיניסטרציה וביקורת של קרנות Private Equity; פבל קמינסקי, יזם ומהנדס תוכנה, שמכהן כ-CTO של החברה; ורועי ברכר, מהנדס תוכנה ויזם, שמכר את הסטארטאפ הקודם שלו Wiser לחברת Quad Analytix האמריקאית.

דיסקליימר: BloxTax אינה רו"ח ואיננה מספקת שירותי רו"ח, יעוץ מס או יעוץ משפטי. BloxTax עובדת עם שורה של מומחים מהתחום אשר מספקים יעוץ ספציפי ופרטני בהתאם לצורכי המשתמש ובהתאם לנסיבותיו האישיות. השימוש במערכת או במידע המסופק בה אינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני מקצועי ודיווח לרשויות המתאימות.

 

 

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

1 תגובה על "שירות חדש יבדוק כמה הרווחתם מהמטבעות הדיגיטליים ויכין לכם דו"ח מס"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
משה שטרן
Guest

שלום שמי משה שטרן רו"ח מומחה בתחום הדיגיטל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: