הצצה לעתיד: הפיתוחים שיבשילו תוך עשור

בזמן שתחום המובייל זכה למהפכה של ממש בשנים האחרונות, נראה כי יתר התחומים בחיינו נותרו כמעט זהים. אלו הפיתוחים הצפויים לשנות גם אותם בקרוב

מסך מגע בגודל "17 ברכב החשמלי של טסלה מדגם ה-Model X, תמונה: יח"צ

מסך מגע בגודל "17 ברכב החשמלי של טסלה מדגם ה-Model X, תמונה: יח"צ

הפוסט נכתב על ידי ניר חורש, מהנדס אלקטרוניקה, MBA, ו-7 שנים בעולם ה-SemiConductors.

מכוניות חשמליות כמו Chevrolet Volt או Tesla, ומכוניות מונעות תאי דלק דוגמת היונדאי ix35 FCEV, הן ללא ספק עתיד התחבורה. הן בעלות זיהום אויר אפסי, ומאפשרות הינתקות מהתלות בדלקים שמקורם במאובנים דוגמת בנזין, סולר ונפט. הן גם מאפשרות תאוצות לינאריות ומהירות, ושקט מופתי. אבל הן עדיין יקרות מידי, טווחי הנסיעה ברוב המכוניות החשמליות די נמוכים, אין כמעט תחנות מימן עבור מכוניות המונעות בתאי דלק, ותקינה עבור מכוניות תא הדלק עוד רחוקה.

שליטה קולית כמו זו שמציעה סירי של אפל או זו המצוייה ב-Xbox One של מיקרוסופט, היא כמעט בוודאות אחת מהדרכים העיקריות שבהן נתקשר בעתיד עם המכשירים שסביבנו ועם הסביבה שלנו באופן כללי. לא עוד מקלדת ועכבר, ואפילו לא מקלדות קטנטנות על מסכי מגע, אלא תקשורת מילולית טבעית כמו בסרטי מדע בדיוני, דוגמת HAL 9000, ב-2001: אודיסאה בחלל.

לא להקליד, לדבר או לנוע מול המחשב

לאינטל אפילו יש ״סיירת״ שעובדת על מה שנקרא Perceptual Computing, שזוהי תקשורת עם מחשבים ללא עכבר ומקלדת, אלא בעזרת מצלמות, מיקרופונים, דיבור ומחוות. אבל נכון להיום, סירי, וגם האלטרנטיבה מבית גוגל, יודעות לעשות מעט מאוד דברים, ובדרך כלל צריך להגיד להן כמה פעמים מה אנחנו רוצים כי הרבה פעמים הן לא מבינות אותנו, ואם מנסים לדבר איתן אנגלית במבטא ישראלי, אז המצב גרוע אף יותר. גם מה שה-Xbox One יודע לעשות יחסית מוגבל להעברת ערוצים או כניסות, ועדיין לא נבחן בעולם האמיתי.

טכנולוגיות שצופות את הצרכים והרצונות שלנו כמו Google Now, או ה-Today החדש ב-iOS7 , הן החזון של לארי פייג׳ ועוד כמה אנשי חזון. הם טוענים שאם יודעים עלינו מספיק, אפשר לחזות איזה מידע נצטרך (Web 3.0?). כך למשל Google Now יודע שבכל בוקר בשעה מסויימת אנחנו נוסעים לעבודה שנמצאת במקום מסויים, אז הוא יכול לתת לנו התראה מבעוד מועד אם יש פקקים או תאונה בדרך ושכדאי לנו לצאת מוקדם יותר מהבית גם אם לא ביקשנו ממנו את המידע הזה. אבל גם הטכנולוגיות האלו מאוד מוגבלות ביכולות שלהן כרגע, ולא באמת יכולות להחליף את החיפוש שלנו אחר מידע ברב המקרים, וכמובן ישנה בעייה קשה מאוד בנושא הפרטיות, שעה שהחברות הללו אוספות עלינו כמויות אבססיביות של מידע, שאנחנו אף פעם לא יודעים למי הוא מגיע, ומה עושים איתו מעבר ללנחש את החיפוש הבא שלנו.

לדיזינגוף סנטר בבקשה

מכוניות אוטונומיות, כמו אלו שעובדים עליהן ב-DARPA, ובגוגל, גם הן חלק מעתיד התחבורה ככל הנראה. יום אחד נוכל להיכנס לרכב, לומר לו לאן אנחנו רוצים להגיע, והוא פשוט יקח אותנו לשם. בלי נהג, רק מחשב שמדבר עם שאר כלי הרכב, עם הכביש עצמו, ועם כמה לווינים, כדי למצוא את הנתיב המהיר ביותר וכדי להמנע לחלוטין מתאונות דרכים. כיוון שאנחנו לא נצטרך להיות עסוקים בלנהוג, יתפנה לנו זמן לקרוא איזה ספר, אולי לראות איזה סרט, או לעבוד עוד קצת בזמן הנסיעה. המכוניות האוטונומיות של גוגל גמעו כבר מאות אלפי מיילים בהצלחה יתרה על כבישי החוף המערבי של ארה״ב, והמכוניות של DARPA חצו מדבריות בתנאי שטח קשים ביותר והתפוצצו רק מעט מאוד פעמים… אבל גם הטכנולוגיה הזו עדיין רחוקה מאיתנו, ומצריכה להתקין על המכוניות גושים של מצלמות, מחשבים וחיישנים, ולא נראה שהיום שבו נוכל לוותר על רישיון הנהיגה שלנו לטובת הרובוטים והמחשבים קרוב מידי.

משקפי ה-Google Glass, וה-iWatch של אפל (אם נכונות השמועות והוא אכן יגיע יום אחד) הם ככל הנראה חלק משמעותי מהעתיד של הטלפונים החכמים והמחשבים. משקפי ה-Google Glass הם בעצם טלפון חכם, שהוא בתורו סוג של מחשב קטן ונייד מאוד, שנמצא על הפנים שלנו. עם מצלמה, סוללה ומסך, המשקפיים חוסכים מאיתנו את הצורך להושיט יד לכיס ולשלוף את המכשיר שלנו, הם תמיד שם, תמיד מוכנים לצלם, תמיד מיידעים אותנו בכל מה צריך (על בסיס Google Now בין השאר) ובעצם גורמים לטלפון הסלולרי להיות הרבה יותר נוח. אבל…. גם זה עוד לא מושלם, הם יקרים מאוד מאוד, הם מאוד מוגבלים ביכולות שלהם, הם מתבססים על זה שיש לנו טלפון סלולרי בכיס, ובעצם לא מהווים תחליף לטלפון, הסוללה די מוגבלת והמצלמה גרועה.

וידאו: נסו שלא לרייר על הרכב החשמלי של טסלה

תעשיה אחת לא השתנתה, אחרת שינתה לחלוטין את פניה

כל המוצרים והטכנולוגיות שעליהן כתבתי לא עובדים כמו שצריך, יקרים או בלתי ניתנים לרכישה, ובאופן כללי את רובם, במצבם הנוכחי אנחנו פשוט לא רוצים, אז למה הם מעניינים?

כבר 150 שנים שהטכנולוגיה הבסיסית שמניעה מכוניות לא השתנתה, כבר 35 שנה שמחשבים נראים או עושים פחות או יותר את אותו הדבר, לעומתם הטלפונים הסלולרים, השתנו לבלי היכר לפני 6 שנים, ושינו איתם את העולם.

האייפון שיצא לפני 6 שנים, יצר עולם שלם של מכשירים חכמים שעושים כל כך הרבה יותר ממה שהמהנדסים באפל העזו לדמיין, והיום אנחנו מתקשים לדמיין את החיים שלנו בלעדיהם, ולו לשעה אחת. נותר רק לדמיין לאן תתפתח טכנולוגיה כמו המשקפיים של גוגל, או מה יקרה כשסוללות ננומטריות ינתקו את כל החוטים בעולם גם באופן המטאפורי, ויאפשרו לאינטרנט להיות זמין באמת בכל מקום ובכל זמן.

המוצרים והטכנולוגיות עליהן כתבתי מעניינים כיוון שכל הטכנולוגיות האלו הן העתיד שלנו, ואמנם היום הן לא בשלות לגמרי, והמוצרים שמבוססים עליהן מקרטעים, אבל כל מוצר כזה שיוצא, מעניק השראה להמון אנשים, פותח דלתות בפני המון מפתחים, ויוצר סיעור מוחות המוני שבעזרתו יבשילו הטכנולוגיות האלה לכדי מהפכות טכנולוגיות משמעותיות, וסביבן יתפתחו תעשיות חדשות ומוצרים שינצלו את הטכנולוגיות האלה בדרכים שאנחנו לא מסוגלים לדמיין. וכל זה עוד מבלי שמזכירים את ההתפתחויות המדהימות בעולם הביולוגיה והרפואה, כמו לדוגמה קפיצת הענק ב-מחקר סביב גנטיקה וDNA.

מה שצריך לזכור הוא שככל שהמהפכות גדולות יותר, כך גם ההשפעה שלהן פחות ברורה, ויותר גלובלית, ורק נותר לקוות שלא תבוא איזו המצאה חדשה עם תוצאות הרסניות, כי בקני מידה המדוברים, התוצאות יהיו הרסניות מאוד.

העולם של עוד 10-20 שנה, יהיה שונה משמעותית מהעולם של היום. היום אנחנו רואים לנגד עיניינו את התשתיות מונחות לקראת השינוי. יש למה לחכות.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג Techblog.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "הצצה לעתיד: הפיתוחים שיבשילו תוך עשור"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נחום
Guest

העניין הוא שהיו מסכי מגע ומכשירים חכמים דוגמת פלאם פיילוט עשר שנים לפני האייפון
מה שהפך את האייפון למה שהוא זה תזמון טוב ושיווק מעולה
לכן גם קשה לנבא איפה תגיע המהפכה הבאה, היא תלויה גם בתזמון מושלם וגם בשיווק טוב
אחרי שיהיה מוצר אחד מוצלח יבואו המתחרים

שגיא
Guest

מסוכן להקליד בנהיגה

יניב
Guest

חח, אפשר לוותר על נהיגה ופשוט לשבת ולגשלוש ממסך הזה בתוך אוטו ממוזג :)

עוז
Guest

המכונית של טסלה מגניבה – גם עיצוב החוץ וגם עיצוב הפנים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: