הכירו את Five: מפעילת סלולר חדשה ובלתי רלוונטית [דעה]

בסוף השבוע האחרון נולדה מפעילת סלולר חדשה בישראל, שהצליחה לעשות כל טעות אפשרית בניסיון המיתוג שלה במהלך הימים הראשונים לקיומה. הכירו את Five.

תמונה: יח"צ

בסוף השבוע האחרון נולדה בישראל מפעילת סלולר חדשה העונה לשם Five אותה החלה להפעיל חברת סלראן בבעלותו של יחיאל בן שושן. המפעילה החדשה תצטרף לאלו הקיימות אך במתכונת המכונה MVNO, כלומר Mobile Virtual Network Operator, או מפעילה וירטואלית בקצרה. משמעות המונח "מפעילה וירטואלית" היא ש-Five לא מחזיקה ברשותה תשתיות סלולאריות להפעלת הרשת אלא שוכרת אותן ממפעילות סלולריות אחרות במסגרת הסכם מוגדר ובחסות מהלך שהוביל משרד התקשורת לפתיחת שוק הסלולר לתחרות.

ברוכים הבאים לשדרות

לא לגמרי בטוח מאיפה נולד הרעיון לערוך את מסיבת ההשקה הססגונית של Five דווקא בשדרות, אבל נקודת הפתיחה של המפעילה הסלולרית החדשה במוצאי שבת האחרון היוותה את יריית הפתיחה של כשל מיתוגי שרק הלך והתעצם באופן מדוייק שניתן יהיה לשפוט רק בשלב מאוחר יותר. בחסות המאבק לצדק חברתי, שדרות היא דווקא רעיון לא כל כך גרוע. בזמן שמרבית ממסיבות העיתונאים נערכות בסביבתם הטבעית של העיתונאים: תל אביב והסביבה, מסיבת ההשקה של Five בשדרות נועדה להבהיר נקודה ולעשות שימוש, גם אם באופן פרדוקסלי, במיתוגה של שדרות כעיר שמייצגת מעמד סוציואקונומי מסויים מאוד, במטרה לקדם את מפעילת הסלולר החדשה.

אלא שבסופו של יום שדרות לא באמת סיפקה את הסחורה. מסיבות השקה בפריפריה, במהלך חג, במוצאי שבת, במזג אויר סוער, הוא שילוב מוצלח של טיימינג גרוע עם מיקום בעייתי, אפילו בשם האידיאלים הציונים וההתחשבות במעמד הסוציואקונומי הנמוך שמי שהולכת לגאול אותו מסבלו היא לא אחרת ממפעילת סלולר וירטואלית חדשה.

סמארטפון נגד קאסמים

כחלק מקמפיין ההשקה בחרה החברה לבצע מהלך "פילנטרופי" ולהעניק כ-200 מכשירי סמארטפון מסוג Modu T לתלמידי כיתות א' בעיר שדרות. אלא שגם כאן המהלך שנועד לכאורה להציג את מפעילת הסלולר החדשה כנדבנית בעלת אמפטיה לשכבות החלשות בעידן של צדק חברתי, נתקל בטונים צורמים אותם הוביל בין היתר גם יו"ר הועדה לזכויות הילד, ח"כ זבולון אורלב.

טענתו המרכזית של אורלב היא שהמתנה הנדיבה של Five לילדי שדרות תגרום בסופו של יום להתמכרות בעייתית לתכנים שעולים כסף בזמן שמרגילים את הזאטוטים לצריכה שאין בה דבר להתפתחותו התקינה של הילד אלא להפך. נציין כי אורלב לא באמת תקף את Five אלא יותר דחה את ההצעה וביקש ממנה לבחון מחדש את קהל היעד האידיאלי למתנה שכזו.

הניסיון לרתום את שדרות למהלך השיווקי של מפעילת הסלולר החדשה מעלה שוב את הסוגייה של השימוש הציני של חברות מסחריות באידיאלים של רצון טוב שזוכה באופן טבעי בעיקר לחשדנות מצד הציבור הצרכני. הענקת מכשיר סמארטפון מתקדם כמחווה לילדי שדרות היא בבחינת הענקת מחשב נישא מתקדם לתינוק בן שנתיים. הם לא באמת זקוקים לזה, הם זקוקים לדברים אחרים, משמעותיים הרבה יותר. למעשה, המחווה של Five היא מסוג המתנות האלה שאתם לא באמת צריכים ושמי שרכשו אותן עבורכם חשבו באותו רגע בעיקר על עצמם.

בתשובה שהעניקה Five לדבריו של אורלב ציינה מפעילת הסלולר כי "המכשיר יספק מענה לאמא משדרות שרוצה לדעת בדיוק איפה נמצא הילד שלה, כשנשמעת אזעקת צבע אדום", שזו כמובן הסיבה העיקרית לשמה החליטה מפעילת הסלולר לקדם את המהלך, מתוך דאגה אמיתית ל-200 ילדי כיתה א' בשדרות. כאן נשאלת השאלה מה קורה עם האמא משדרות שמעוניינת לדעת היכן נמצא הילד שלה שאינו נמנה על שכבת הגיל הנכונה? והאם סמארטפון מתקדם הוא המענה לצבע אדום ולבעיות הביטחוניות איתן מתמודדת שדרות?

הראשונה בישראל שתשיק את ה-Modu T

תמונה: יח"צ, Modu T, יחלוק לילדי שדרות

"רשת FIVE תהיה הראשונה בישראל שתציע את ה-Modu T, סמארטפון ייחודי שפותח בישראל בעל ממשק פשוט, יעיל ונוח ועיצוב מודולרי יוצא דופן", כך בהודעה לעיתונות ששיחררה Five לקראת השקת מכשיר הדגל שבחרה להוביל איתו את הקמפיין הפותח את תחילת פעילותה בישראל.

אז איך זה באמת, שמבין שלוש מפעילות הסלולר הגדולות בישראל הצליחה דווקא מפעילת סלולר חדשה להניח את ידה על המכשיר הנחשק? הסיבה לכך פשוטה, מכשיר ה-Modu T איבד את הרלוונטיות שלו בשוק הסלולר עוד בטרם הושק. חודשיים אחרי שחשפה מודו את דגם ה-Modu T במסיבת עיתונאים בתל אביב, מינה בית המשפט כונסת נכסים לחברה שסגרה את שעריה לפני כשנה והפסיקה מאז לפתח מוצרים נוספים. מכשיר הדגל של Five הוא סמארטפון עתיק יומין שאפילו בזמן שהושק היה ארכאי ביחס למה שהשוק הציע באותה תקופה.

חבילת גלישה של 100MB

ואולם, בהתחשב בעובדה שמדובר במפעילת סלולר וירטואלית, הרי שבמילא Five לא מתכוונת להשיק מכשירים מתקדמים אלא להציע מסלולים אטרקטיביים שיעניקו תחרות של ממש למפעילות הסלולר הותיקות בשוק. אלא שגם כאן המסלול הזול והאטרקטיבי של הרשת בעיקר מביך. בזמן שמפעילות הסלולר כבר הפסיקו לדבר על עשרות או מאות ועברו לאלפים – המסלול המוזל של Five כולל 100 דקות שיחה, 100 מסרונים וחבילת גלישה בנפח 100MB במחיר העומד על 55 שקלים. בהחלט מעל ומעבר למה שילדים בכיתה א' זקוקים לו, אבל חסר רלוונטיות לחלוטין לכל השאר.

ולבסוף, יש אומרים שאין דבר כזה פרסום רע וטור הדעה הנוכחי ככל הנראה לא היה נכתב בנסיבות אחרות. בזכות אורלב והשקה מפוקפקת של מפעילה שהצליחה למתג עצמה בעיקר כארכאית ולא רלוונטית, זכיתם לשמוע עליה לא מעט בימים האחרונים. אז כן, המותג בהחלט זכה להכרה, השאלה היא אם זו ההכרה לה ייחלו בעלי החברה לתחילת דרכה?

תגובתה של Five לכתבה

חברת FIVE נבדלת עשרת מונים מחברות שמנסות לרכב על גבן של אוכלוסיות חלשות – FIVE נולדה בשדרות וצמחה מתוכה. המנכ"ל שלה, יחיאל בן שושן, מכיר היטב את צרכי תושבי הפריפריה ושירותי החברה נתפרו במיוחד עבורם. גם אירוע ההשקה לא נערך בעיר מסיבות פופוליסטיות ושיווקיות, אלא משום שבין השאר – בה ובסביבותיה מתוכננת הרשת לפעול. האירוע היה מסיבת השקה בה נכחו בני משפחה וחברים של עובדי החברה, באזור מגוריהם.

חבילת FIVE נועדה למי שרוצה לשלוט על הוצאות הסלולר שלו ולא זקוק לחבילת 1000 דקות, מאות הודעות SMS ומכשירו מחובר לרשת יומם וליל – אלא למשתמש הממוצע, עבורו הטלפון הסלולרי הוא בראש ובראשונה מכשיר לתקשורת. ילדים, קשישים, משפחות חסרות אמצעים ואחרים ימצאו את החבילה משתלמת ורלוונטית מאוד. בעיקר בשוק בו כמעט בלתי אפשרי להחזיק טלפון סלולרי בלי לשלם מאות שקלים כל חודש. בנוסף, בדיקות מקצועיות מוכיחות שממוצע הגלישה בישראל עומד על 120 מגבייט לחודש ורשת FIVE מציגה עלויות נמוכות במיוחד גם במקרה של חריגה.

מכשיר המודו T שיושק ברשת FIVE לא נועד להתחרות במכשירי העילית היקרים (4000 שקל ויותר) והגדולים (4 ו-4.3 אינץ') שמוכרות מפעילות הסלולר. לעומת זאת, המידות והממשק שלו מתאימים בדיוק לידו של ילד והעלות שלו משתלמת עבור משפחות שרוצות לחסוך בהוצאות סלולר ועדיין להעניק לילדיהן פלטפורמת מולטימדיה נוחה.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

22 תגובות על "הכירו את Five: מפעילת סלולר חדשה ובלתי רלוונטית [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עמית
Guest

מי שלא מנסה אחרת, כופה על עצמו להתחרות במי שקיים על המגרש שלו, וכך אנו מוצאים עצמנו עם שיבוטים של אותו דבר ואז מתלוננים שאין תחרות אמיתית. לא ברור לי למה הבידול שלהם לא מוצדק. האם באמת כווולם חייבים להסתובב עם GS2 או איפון עדכני?

אריאל
Guest

טור קטנוני המעיד שהכתב לא הוציא את ראשו מזמן מתוך מדינת ת"א. בפריפריה יש צרכים אחרים ואם חברה רוצה להצליח בשוק צפוף זה – היא חייבת ללכת למקומות בהם יש צורך שונה מחבילה של סמארט פון במאות שקלים בחודש. כתושב הדרום – מכשיר תקשורת, גם ווקי טוקי יכול להרגיע הורים מודאגים. ואם מקבלים אותו ללא עלות במקום לשלם הרבה כסף לחברת הסלולר – מה טוב. רועי, אתה קטנוני.
תושב הדרום (קרוב מאוד לשדרות).

טל דלברי
Guest

יכול להיות שהחבילה לא רלוונטית "לכל השאר" אבל יכול מאוד להיות שעבור הציבור אליו פונה החברה החבילה הזאת היא מצויינת. בישראל של היום, ליותר מידי אנשים אין באמת יכולת להוציא סכומים גדולים יותר על תקשורת סלולארית ולא כולם צריכים המון גלישה סלולארית או SMSים. מצד שני, סלולאר הפך להכרח.
לגבי המכשיר, אכן בחירה מוזרה. יכול להיות שהמכשירים נמכרים ל-Five כמעט בחינם, אך בכל מקרה אם הייתי צריך לייעץ ל-Five הייתי מציע להם לבחון מאוד ברצינות את המכשירים את Huawei ו-ZTE (בדומה למה שרמי לוי מציע).

Anonymous
Guest

המפעילה שוכרת את התשתיות. לא משכירה אותן.

חיים
Guest

אין ספק שתגובת החברה סתמה לך את הפה.
בהחלט עשית להם יחסי ציבור, ויחד עם התגובה שלהם אפילו יחסי ציבור טובים!
אני מאחל להם בהצלחה!

משה
Guest
לא הבנתי מה אתה רוצה. הם הדבר הכי גאוני שיש. 1) שימוש בשתי רשתות – גם מאפשר להפחית עומס, גם מונע נפילות (אם רשת אחת נופלת, יש את הרשת השניה כגיבוי) וגם מאפשר להשתמש בכל העולמות (הכיסוי הנרחב של אורנג' מול מהירות הגלישה של פלאפון) 2) מי שמדבר מעט וגולש מעט אבל לא מעט מדי – זו חבילה נהדרת בשבילו. שום מפעיל לא מציע 100MB גלישה. תתפלא כמה אנשים צריכים חבילה כזו (אני ביניהם). 3) ההשקה בשדרות היתה גם מצויינת – אני מניח שהסלולר לא מופעל אוטומטית וצריך את אישור ההורים. ההורים מן הסתם יכולים לסרב. הבחירה שלהם. 4) המודו… Read more »
משה קפלן
Guest

יצליחו או לא יצליחו?
האמת שאני לא יודע.

יש להם משהו שונה ביד, הם זיהו (ככל הנראה) צורך באוכלוסיה שעד היום יתכן שפנו אליה פחות.
הם מציעים הצעה אחרת.

האם זה מתאים לכולם? בהחלט לא. אבל זה בדיוק המקום שבו משחקת שחקנית וירטואלית שמחפשת שווקי נישה קטנים שלא מעניינים את השחקניות הגדולות (כי אחרת הן לא היו נותנים לה להכנס לשוק).

לטובת כולנו, אני דווקא מקווה שיצליח להם,

ממשיכים לפתח,
משה קפלן

גל סולומוביץ
Guest
אני אומר שכל הכבוד שהם נותנים מחירים נמוכים למעט תוכן אנשים שצריכים חבילות קטנות ומעט גלישה אין להם מענה היום בחברות הגדולות במחירים סבירים אבל גם רמי לוי וגם FIVE פונים לקהל יעד שהוא לא המייינסטרים שזה אלה שמדברים הרבה וגולשים הרבה שלהם החברות הגדולות כל הזמן מעלות את המחירים( לפני חודש עשיתי חבילה בסלקום ב179 שקל והיום כשבאתי לעשות את אותה חבילה למכשיר נוסף זה כבר עולה 250 שקל בלי סיבה הגיונית ) משרד התקשורת הבטיח מהפכה אבל היא לא קורת זה יופי שיש עוד חברות שמציעות חבילה אחת ולקהל יעד מסויים אבל מה עם קהל היעד המרכזי שרוצה… Read more »
SGS
Guest

גל משרד התקשורת אכן הבטיח מהפכה, אבל זה לא קורה ביום אחד. תן לזה עוד קצת זמן.. :)
בינתיים הם בכיוון הנכון (אחרי חוק ניתוק זיקה, ביטול התחייבויות, ביטול קנסות יציאה, הורדת דמי הקישוריות, הכנסת מפעילות סלולאריות חדשות ויש עוד מפעילות בדרך…).

טל
Guest

תתפלא. יש לי מכשיר חכם, אני לא מדבר יותר מדי ובכ"ז משלם לא מעט
ועוד בגלישה העושה שימוש בווייפי בלבד.

נראה לי שהם תפרו חבילה הגיונית מאוד ועל פניה משתלמת, כך שאפילו שאני לקוח
של חברת סלולר מזה כמעט עשור וחצי – אשקול בחיוב לעבור אליהם.

אריק
Guest

דווקא נשמע כמו הצעה אטרקטיבית לחלק לא קטן מהאוכלוסייה. מה רע בחבילה זולה במחיר ידוע למי שלא משתמש כבד?

Ran
Guest

אף אחד לא שם לב שהמודו בכלל לא מבוסס אנרואיד?
זה מכשיר עם מערכת הפעלה אחרת לגמרי.

איציק
Guest

כמה שיותר מפעילים – שירות טוב יותר וזול ללקוח הסופי.

ישראל
Guest

לא רלבאנטית? הייתי קורא לזה רלטביזם סלולרי. ממה נפשך, אנשים רוכשים סמארטפונים, אינם מצליחים ללמוד אפילו 10% מהיכולות המוצעות, מחליפים אותם תוך פחות משנה, משלמים הון תועפות, במושגים רב שנתיים, ועל מה? שופוני.
MODU אינו מכשיר מפגר, הוא פונקציונלי, רב שימושי, ובהחלט מספיק לצרכים של רוב האנשים, אם היו מודים באמת. אבל מה? החברה הזאת תחסוך לראובן אלפי שקלים, בעוד ששמעון יוציא אותם על רושם ועל ריק.

YםYם
Guest

צודק במאה אחוז. מי שרוצה חבילה זולה יבחר ברמי לוי (תשלום קבוע 15 ש"ח).
לזה שאמר שיש שרידות כי הם עובדים עם 2 רשתות – אתה טועה כי זה לא דינמי אלא נקבע מראש.

לסיכום, אני לא צופה לחברה זו עתיד מזהיר. נראה לי שהיא תיסגר יותר מהר מהזמן שלקח לה להתחיל לפעול או שהיא תדדה עד שתגווע אלא אם תעשה בדק בית רציני ותתחיל להציע הצעות רלבנטיות.

נמרוד דוידי
Guest

כתב מתחיל עם ידע מינימלי שיש לו ביד מקלדת ושופך את כל חוסר הידע שלו ומבזבז אלקטרונים בלי הכרה באינטרנט…

שי
Guest

דווקא אני חושב שזה מהלך חכם וככה אולי נחסוך קצת כסף ו..לא כולם דבוקים לפון כל היום ככה שהמודו יכול להיות מצויין להם רק מתי החברה מתחילה לעבוד ולשווק את המכשיר ואיפה אפשר לקנותת את מודו טי?????

שי
Guest

דווקא אני חושב שזה מהלך חכם וככה אולי נחסוך קצת כסף ו..לא כולם דבוקים לפון כל היום ככה שהמודו יכול להיות מצויין להם רק מתי החברה מתחילה לעבוד ולשווק את המכשיר ואיפה אפשר לקנותת את מודו טי?????

חלב סויה
Guest
המגיבים היטיבו לבקר את הביקורת של הכותב ששוכח שלא כולם צריכים המון דקות וגלישה רחבה בהרבה כסף, יש כאלה שצריכים את החבילות הקטנות, אלה שהחברות הגדולות שכחו. אני מאיזור תל-אביב, יש לי סמארטפון, ולקחתי חבילה סלולרית מצומצמת דומה למה שמוצג בכתבה כי זה עונה בדיוק על הדרישות שלי לשיחות קצרות וענייניות ולטראפיק קטן לבדיקת אימיילים טקסטואליים, התכתבות במסנג'ר של פייסבוק ובוואטסאפ וכיוצא באלה, בדיקת מזג אוויר וניהול לו"ז. חברה שפונה ללקוחות עם צרכים כמו שלי למעשה פונה לפלח שוק שהחברות הגדולות לא נוגעות בו כל-כך, וכשהן נוגעות בו אז הן דורסות אותו עם חבילות של אלפי דקות מיותרות בתוך הרשת… Read more »
גיא
Guest

בדרך כלל אני אוהב את הכתבות שלך, הפעם דיברת כמו ילד עשיר ומפונק שרק מחפש את הגאדג'ט הבא שלו.
חבילה של 55 שקל, מה אתה רוצה שיתנו? אייפון 4? אולי נקסוס פריים? למי איכפת שהמודו הוא לא הסמארטפון הכי מתקדם שיש?
אתה צריך להבין שלא לכולם יש את הכסף שלך, ולא מעניין אותם איזה מעבד יש למכשיר שלהם, הם רוצים לדבר קצת ולסמס קצת, מבטיח לך שאפילו ב 100 מגה גלישה הם לא ישתמשו.
כל הכבוד להם, נקווה שהם יגרמו לשוק הסלולר להשתנות

שgשg
Guest

לyםyם: שימוש זהה ברמי לוי יעלה 65 שקל, אז איך הוא יותר זול? 20 שח ל100 דקות, 15 שח ל100 סמסים, 15 שח ל100 מגהבייט ו15 שח דמי שימוש
ומי אמר לך ששתי הרשתות זה קבוע? לי הם אמרו שבעת תקלה ברשת אחת הם יוכלו להעביר לרשת השניה. נדמה לי שזה בדיוק שרידות

סיגל
Guest

בד"כ אני מאוד נהנית לקרוא את הפוסטים שלך. אבל הפוסט הזה מראה על חוסר הבנה בסיסי מה זקוק המשתמש הלא מתוחכם. סנד ואנד ואולי כמה סמס לא יותר מזה. 90 % לא יודעים ולא מבינים בתפעול הסמרטפון!!!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: