"הרעיון לעבור תפקיד הגיע ממנהלים בחברה, הבנתי שיש פה הזדמנות"

יותר ויותר חברות משקיעות מאמצים ומשאבים רבים כדי להשאיר אצלן עובדים מצוינים, ולא רק בתחום הפיתוח, ומאפשרות להם לעבור תפקידים בתוך החברה ולא פעם מדובר בהסבה לקריירה חדשה. אז מה צריך לעשות כדי להתפתח בתוך מקום העבודה הקיים, מה זה דורש מהעובדים ומה מהחברה? בדקנו אצל אלה שכבר עשו את המהלך

תמונה: Pexels

שוק התעסוקה השתנה מהותית בשנים האחרונות. אם פעם רוב המועסקים היו נשארים באותו מקום עבודה, ולרוב גם באותו תפקיד, היום רובנו מחליפים מקומות כל כמה שנים ומחפשים כיצד אפשר לגוון ולהתרחב לתפקידים נוספים. הדעה הרווחת גורסת שכדי להתקדם באופן משמעותי חייבים לעזוב מקום אחד ולעבור לאחר, אך לפחות בענף ההייטק זה לא תמיד נכון.

בשנים האחרונות יותר ויותר חברות מעריכות עובדים טובים ומסורים ועובדות קשה כדי להשאיר אותם אצלן. אמנם מילות הבאז לאחרונה הן איזון פנאי-עבודה, אך לא מעט חברות גם משקיעות הון ומאמצים בפיתוח הקריירה של עובדיהם גם בתוך החברה, וזה נכון לכל המקצועות בענף, ולא רק בתחום הפיתוח.

והאמת, מדובר בשילוב מושלם – עובדים ועובדות יכולים ליצור לעצמם קריירה חדשה ורווחית יותר, אפשר אפילו לקרוא לזה הסבה, ולא להתמודד עם האתגר של מציאת תפקיד ראשון בתחום החדש. יתרה מכך – הם מקבלים תמיכה מלאה ויודעים שהם מוערכים על ידי גורמים רבים בחברה. מצד החברות מדובר בשימור עובדים מצוינים, שמגיעים לתפקיד חדש עם ידע רוחבי על פעילות החברה והתרבות הארגונית שלה.

אז מה צריך לעשות כדי להתפתח בתוך מקום העבודה הקיים? מה זה דורש מהעובדים ומה מהחברה? בדקנו אצל אלה שכבר עשו את המהלך.

"אני צובר ניסיון וידע שיעזרו לי להתקדם בקריירה שלי"

אנדרו ברוניק שימש כאחראי ה-IT ב-Redis Labs טרם תפקידו הנוכחי – מפתח בדיקות אוטומציה בצוות ה-Web.

"הרעיון לעבור תפקיד הגיע ממני", הוא אומר, "במשך תקופה ארוכה מאוד רציתי להיות מפתח. בנוסף, רציתי ללמוד ולהתפתח בעבודת צוות, והעומס והלחץ ב-IT לא אפשרו לי ללמוד דברים חדשים".

לדבריו, החברה עזרה לו מאוד בהדרכה ובכניסה לתפקיד החדש על ידי הכשרות רבות, אונליין ובתוך החברה עצמה. בנוסף, אנדרו בעצמו כתב אפליקציות במגוון רחב של כלים כדי לרכוש ניסיון מתאים, והתייעץ עם מספר חברי צוות (שלימים הפך להיות חלק ממנו) באילו שפות כדאי לו להתרכז. "בנוסף, כעולה ממש חדש נאבקתי (ואני עדיין נאבק) עם קשיי שפה. בחברה החליטו לממן לי קורסי אולפן פרטיים שעזרו לי המון עם מחסום השפה".

ב-Redis Labs מציינים כי הם מאמינים בגדילה של העובדים בחברה ושמחים שהם יכולים לאפשר כאלה מעברי קריירה משמעותיים. אנדרו, מצדו, מוסיף כי השינוי היה משמעותי מאוד מהבחינה המקצועית ותרם המון גם בפן האישי. "אני צובר ניסיון וידע משמעותי שיוכל לעזור לי להמשיך להתקדם בקריירה שלי לאן שאבחר".

"שינוי שמחדד את החושים"

אופיר אבוטבול מאפלייד מטיריאלס הצטרף לחברה לאחר סיום התואר ומילא מספר תפקידים במחלקת התפעול, האחרון שבהם היה מנהל אינטגרציה. לתפקידו הנוכחי, business manager, מונה ממש באחרונה. "ההצעה לעבור לתפקיד הנוכחי הגיעה מאנשים בחברה שחשבו שאתאים לתפקיד, למרות שלא היה לי בהכרח את הניסיון הנדרש ולמרות שלא עברתי במסלול הרגיל אותו עושים מי שמגיעים לתפקיד", הוא אומר, "זה עוד דוגמה שמראה שאפלייד היא חברה עם ראש פתוח, שסומכת על עובדיה ומכירה את פועלם".

הכניסה לתפקיד נעשתה בתקופה מאתגרת – תקופת הקורונה – ולכן כללה הרבה קורסי אונליין, תרגולים והכנה של עסקאות בליווי של חברי הקבוצה והמנהל, וכן שיחות אישיות עם אנשי מפתח בארגון.

לדברי אבוטבול, הניוד לתפקיד כה שונה חשף אותו לצד שונה בארגון. "זו משימה לא פשוטה לשנות את צורת החשיבה ולעבור לתפקיד שאותו כמעט לא הכרת", הוא אומר, "זה בהחלט שינוי שמחדד את החושים ונותן תיאבון לעשות את העבודה על הצד הטוב ביותר".

תמונה: Pixabay

הימור מוצלח

יגאל אפלמן, שמונה זמן קצר לפני פרוץ הקורונה למנהל מוצר בפיקסלוט, שימש עד לאחרונה כמנהל קבוצת התמיכה הגלובלית בחברה. אפלמן הביע את הרצון שלו לעבור למחלקת הפרודקט, ועבור מנהלי הבחרה זה התחבר עם הצורך באיש פרודקט שיוביל את הבנייה והפיתוח של כלים עבור גוף התמיכה. על מנת לעזור לו להצליח בתפקידו, החברה הוציאה אותו לקורס ניהול מוצר והצמידה לו איש מוצר מנוסה שיעזור לו להיכנס לעניינים. כמו כן ה-VP Product של החברה חונך אותו באופן צמוד. "אני אוהב את מה שאני עושה בתור איש מוצר ואני לא מצטער על השינוי בקריירה", אומר אפלמן.

בחברה מציינים כי מכיוון שקבוצת המוצר אינה גדולה ושכל אחד מאנשי המוצר הוא מאוד משמעותי – לשלב מישהו ללא ניסיון בניהול מוצר זה בהחלט הימור. במקרה הנוכחי מציינים כי היה מדובר בהימור מוצלח מאוד, המתיישב עם האמונה של החברה, מאז ומתמיד, בתהליכים של ניוד, שימור עובדים ויצירת הזדמנויות עבורם.

"חיפשתי תפקיד שיוציא אותי מאזור הנוחות"

אוטה וינטר, שהצטרפה לג'נרל מוטורס ב-2009, עברה בחברה מספר תפקידים. בתפקידה הראשון הייתה בקבוצת מחקר שעוסקת ב-User Experience Technologies בה ניהלה פרוייקטי מחקר; לפני כשנתיים עברה לקבוצת ה-Engineering העוסקת בפיתוח טכנולוגיות לציי רכבים, שם ניהלה תוכניות בתחומים של חוויית לקוח; וכיום היא בקבוצת World Class Interfaces בארגון של Global Customer Experience, בה היא מחברת את התכניות הטכנולוגיות.

"אחרי כמעט 10 שנים ב-R&D פניתי למשאבי אנוש בבקשה לחפש ביחד תפקיד אחר", אומרת וינטר, "רציתי תפקיד שיאתגר אותי, יוציא אותי מאזור הנוחות ויאפשר לי להתפתח לכיוונים חדשים".

ההכנה לתפקיד הנוכחי כללה בעיקר לימוד עצמי על הטכנולוגיות הרלוונטיות בעולם הרכב החשמלי, ופגישות עם אנשי מפתח כדי להבין את האסטרטגיה והפתרונות של החברה.

בג'נרל מוטורס מציינים כי שינוי התפקיד של וינטר, שהשתלם לכל הצדדים, היה מעבר אמיץ שדרש הרבה למידה מצדה. עוד מציינים בחברה כי התפיסה המובילה את הארגון מאמינה בשיח פתוח עם העובדים על שאיפות ההתפתחות שלהם, תוך עידוד העובדים שמחפשים שינוי – לחפש אותו קודם כל בבית.

"עברתי לתפקיד שבו מצופה ממני להתוות את הדרך, החזון ולזהות הזדמנויות"

אביב לוי שימש בתפקידו הקודם ב-Justeat takeaway כ-Head of POS operations, ולפני 4 חודשים בלבד עבר לתפקידו החדש – מנהל מוצר Takeaway POS. "הרעיון לעבור תפקיד הגיע ממנהלי מוצר ותיקים בחברה, שחשבו שיש לי את הכלים הנדרשים לתפקיד", הוא אומר, "הבנתי שיש פה הזדמנות".

כדי להפוך את הכניסה לתפקיד לחלקה, החברה הצמידה ללוי מנהל מוצר ותיק ומנוסה שעזר לו לגשר על הפערים שהיו לו בעולמות הפרודקט. "בנוסף, המנהלת החדשה שלי העבירה לי הרצאות שונות, כולן בווידאו בינתיים מכיוון שהיא נמצאת באמסטרדם", הוא מספר.

לוי מציין כי הוא נדרש לעשות שינויים תפיסתיים גדולים עם המעבר לתפקיד החדש. "ממקום של למדוד את עצמי לפי היכולת לפתור מאות תקלות על בסיס יום יומי, עברתי לתפקיד שבו מצופה ממני להתוות את הדרך, החזון ולזהות הזדמנויות", מספר לוי, "שינוי נוסף היה לעבור ממחשבה לוקלית, של מוצר שתוכנן בצורה מושלמת לצרכים של השוק הישראלי, למחשבה בסקייל גלובלי, וכן נדרשתי להבין שהניסיון וההערכה שצברתי בחברה בתפקיד הקודם שלי לא עוברים איתי אוטומטית לתפקיד החדש".

"כשעובד עושה מהלך מהסוג שאני עשיתי חובת ההוכחה היא עליו"

עידו בר דויד מ-Vayyar שימש כמהנדס תוכנה בחברה במשך 3 שנים, ואז מונה למנהל פרויקט וראש צוות המתמחה בהוכחת היתכנויות טכנולוגיות. "אחרי כמה שנים בצוות התוכנה הרגשתי שאמצה בצורה טובה יותר את היכולות האישיות שלי בתפקיד רוחבי יותר", הוא אומר.

לדבריו, הכניסה לתפקיד החדש נעשתה תוך כדי עבודה על הפרויקטים עצמם. "כמובן שהיו דברים שהלכו יותר בקלות ודברים שלקחו יותר זמן, אבל באופן כללי הרגשתי שנותנים לי לטעות ולתקן, ותמיד היה זמן לענות ולכוון". הוא אומר, "כשעובד עושה מהלך מהסוג שאני עשיתי חובת ההוכחה היא עליו. גויסתי לחברה לצורך אחד ועל פי סט כישורים אחד, ואחרי כמה שנים בקשתי ש'יגייסו' אותי לתפקיד אחר לפי סט קריטריונים אחר. כמובן שהייתי צריך להוכיח את עצמי מחדש", הוא מסכם.

Geektime Insider

קבלו הצצה מבפנים לחברות המובילות בהיי-טק הישראלי. רוצים גם אתם להופיע בגיקטיים אינסיידר? שלחו לנו מייל ונשתף איתכם פרטים נוספים

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: