לידיעת הקורא טראמפ: נתוני לווין חדשים חושפים מידע מדאיג על התחממות כדור הארץ

נתוני לוויין חדשים חושפים שכדור הארץ מתחמם בקצב מהיר יותר ב-30 אחוזים ממה שחשבו המדענים בעבר

מאת עלינה פישמן 

בדצמבר 2015, במסגרת שימוע בסנאט שעסק בשינוי האקלים, סיכם טד קרוז, חבר המפלגה הרפובליקנית שהתמודד בבחירות האחרונות על מועמדות המפלגה מול דונאלד טראמפ, את שבעת הטיעונים שלדעתו מהווים הוכחה לכך שאין התחממות גלובלית. אחד הטיעונים היה כי על פי נתוני לוויין, כדור הארץ לא מתחמם.

הטענה הזאת התבססה על כך שעד עכשיו, הנתונים שהתקבלו ממדידות טמפרטורה על ידי לוויינים הראו מגמת התחממות בשיעור נמוך יותר מכפי שנצפה במדידות טמפרטורה על פני הקרקע. נתוני הלוויין הצביעו על טמפרטורות נמוכות יותר בטרופוספירה, שהיא השכבה התחתונה ביותר באטמוספירה המשתרעת מפני השטח של כדור הארץ ועד לגובה של כ-15 קילומטרים, מאשר אלו שנמדדו על פני השטח של כדור הארץ. בעבר המדענים התקשו להסביר את הפער הזה, אך היות והנתונים הצביעו על מגמה גורפת של התחממות וגם המדידות על פני הקרקע היו עקביות עם אלו שהתקבלו ממדידת טמפרטורת פני הים ועם התחזיות של המודלים האקלימיים, המסקנה הבלתי נמנעת הייתה, והיא עודנה, שכדור הארץ הולך ומתחמם.

במחקר חדש, שהתפרסם ממש לפני כמה שבועות בכתב העת Journal of Climate, לא רק שנחשפת הסיבה העיקרית לפער שהיה קיים בין נתוני הטמפרטורה שהתקבלו מלוויינים לבין אלו שנמדדו על פני הקרקע, אלא מתברר גם שנתוני הלוויין המעודכנים מצביעים על כך שקצב התחממות כדור הארץ גדול יותר ממה שחשבנו.

ההתחממות מהירה ב-30 אחוזים מבעבר

הסיבה לפער בנתונים, כך מתברר, נובעת משינויים קטנים המתרחשים לאורך זמן במסלולים שבהם הלוויינים מקיפים את כדור הארץ, עקב חיכוך עם שכבת האטמוספירה העליונה. השינוי במסלול הלוויין גורם לכך שהלוויין יימצא בכל יום מעל נקודה מסוימת בפני כדור הארץ בשעה שונה, כך שאם ישנה סטייה ניכרת במסלולו של לוויין המודד טמפרטורה בנקודה מסוימת בשעה 14:00, כעבור כמה שנים המדידה של הטמפרטורה באותה נקודה תיעשה כבר בשעה 18:00 או אפילו 20:00. ברור שלכך יש השפעה משמעותית על האופן שבו מוצגים שינויי טמפרטורות לאורך זמן, מכיוון שבשעות הצהריים הטמפרטורות גבוהות בהרבה מהטמפרטורות בשעות אחר הצהריים או הערב. לכן, ניתוח לא נכון של המדידות ייתן מצג שווא שמראה כי אין התחממות לאורך השנים, או אפילו גרוע מכך – שיש התקררות.

המודלים לניתוח נתוני הלוויין תוקנו ושופרו רבות במהלך השנים, החל מ-1979, אז החלו לאסוף ולנתח את נתוני הטמפרטורה מלוויינים. "לכל מכשיר מדידה יש תקופה שבה הוא יוצא מכיול, מאיפוס, ואז מתחילות להיווצר שגיאות מדידה קטנות", מסביר פרופ' יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה. "לכן, אחת לכמה זמן יש לחזור על הכיול והאיפוס שלו. כשנמצאים בחלל יותר קל לעשות את זה על ידי שימוש בטכניקות כיול אוניברסליות, סטנדרטיות, שנבדקו במעבדה, ולכן ניתן לתקן את כל הקריאות בצורה יותר מדויקת ואמינה".

הניתוח החדש של הנתונים מראה תוצאות מבהילות למדי, ומצביע על כך שההתחממות גדולה יותר ב-30 אחוז ממה שהוצג בעבר מניתוח נתונים אלו. כלומר, אם בעבר הנתונים הצביעו על התחממות של כ-0.134 מעלות צלסיוס לעשור, כעת לאחר התיקון, רואים כי ההתחממות היא בסדר גודל של 0.174 מעלות צלסיוס לעשור החל מ-1979. כמו כן, ההתחממות שנצפית מניתוח הנתונים בגרסה המתוקנת מראה אפילו התחממות רבה יותר מזו שנצפית מניתוח נתוני הטמפרטורה שנמדדו על הקרקע, אך עדיין פחות ממה שחוזים המודלים האקלימיים. בכל אופן, לא ניתן להכחיש יותר – הכדור הולך ומתחמם.

"תצפיות מלוויינים מכסות שטחים נרחבים בכדור הארץ, שבהם אין לנו אפשרות לבצע מדידות טמפרטורה בפני השטח", מוסיף פרופ' יאיר. "שני שלישים מפני שטחו של כדור הארץ מכוסה באוקיינוסים, ואין לנו כמעט בכלל דגימות של מדידות טמפרטורה באוקיינוסים, וגם לא בקטבים או באזורים הבלתי מיושבים. למעשה, על פני הקרקע יש לנו מדידות טמפרטורות אמינות ורציפות רק במעט מאוד מקומות. לכן לוויינים מאפשרים כיסוי טוטאלי של כל הפלנטה וגם מאפשרים לנו ליצור סדרת מדידות אמינות ורציפות לאורך תקופת זמן של עשרות שנים. אז אם מפעילים מערך לוויינים בחישה מרחוק למשך תקופה ארוכה, בסיס הנתונים שיתקבל יהיה מאוד אמין ובאיכות גבוהה".

הפוך, טד, הפוך

קבוצת החוקרים שפירסמה את המאמר, בראשות ד"ר קארל מירס (Carl Mears), משתייכת למכון המחקר RSS העוסק בניתוח נתונים של מדידות הנעשות על ידי לוויינים. באופן אירוני, טד קרוז השתמש באותו שימוע שנערך בסנאט בנתונים שנלקחו מעבודות קודמות של RSS, כדי להוכיח את טענתו הכוזבת שנתוני לוויין מעידים כי אין מגמת התחממות של כדור הארץ מאז 1998. אך כמובן שתוצאות המחקר הנוכחי מוכיחות כי ההיפך הוא הנכון, ולצערנו הרב, מאז 1998 קצב התחממות כדור הארץ רק גבר.

בסרטון שפורסם לפני כשנה וחצי מסביר ד"ר מירס כיצד קרוז מסלף את התוצאות כך שיישרו קו עם עמדותיו. הגרף שד"ר מירס יצר מציג מדידות של הטמפרטורה בטרופוספירה לאורך זמן, החל מ-1979, אז החלו מדידות הטמפרטורה בעזרת לוויינים, ועד היום. מירס מסביר שקרוז בחר להתמקד בחלק של הגרף שמתחיל ב-1998, אז נמדדו טמפרטורות חריגות מעל הממוצע בשל אירוע אל-ניניו משמעותי – תופעה אקלימית שגורמת להתחממות בחלקים נרחבים בכדור הארץ. כאשר קרוז מתעלם מהחלק בגרף שקודם ל-1998, הוא למעשה מציג תמונת שווא שמראה נקודת התחלה חמה שאחריה יש לכאורה התקררות יחסית. אך כאמור, אם בוחנים את הגרף החל מ-1979, ניתן לראות כי לאורך העשורים ישנה מגמה מובהקת של התחממות. וכל זה עוד לפני שהתגלה הצורך בתיקון של הנתונים.

תוצאות המחקר החדש, המצביעות על כך שישנה עלייה משמעותית בהתחממות כדור הארץ בעשורים האחרונים, מיישרות קו עם שלל התצפיות האחרות שמדענים עוקבים אחריהם כבר כמה עשורים, כמו עלייה בטמפרטורות הנמדדות על פני כדור הארץ, התחממות מי האוקיינוסים, עלייה בקצב הפשרת הקרחונים באוקיינוס הדרומי, שינויים במפלס פני הים, שינויים בתקופות הפריחה של צמחים, שינויים בעונות הנדידה של בעלי חיים, ועוד. גם אם על מדידת טמפרטורות יש עוד בודדים שמתווכחים, הרי שאת ההשפעות של שינוי האקלים רואים כבר כאן ועכשיו.

הכתבה פורסמה לראשונה ב״זווית״

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

14 תגובות על "לידיעת הקורא טראמפ: נתוני לווין חדשים חושפים מידע מדאיג על התחממות כדור הארץ"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אריה
Guest

חפרנים.. העולם הזה קיים מליוני שנים ויהיה קיים עוד מליוני שנים… במקסימום הזן האנושי יכחד… אבל העולם והחיים בו ימשיכו להתקיים בלעדינו… האמת… יותר טוב…

שאול
Guest

המודלים לחיזוי מזג אוויר כושלים אחד אחרי השני כמגדל קלפים בטורנדו.
ההתחממות היחידה היא מהמאה ה19 (לפני המהפכה התעשייתית) ועד לימינו אנו כשההתחממות היא 0.8 מעלות.
מודלים לחיזוי מזג אוויר הם פייק ניוז.

השם שלי קצר מידי
Guest
השם שלי קצר מידי
שאול מהאינטרנט. אנה חפש קצת השכלה בנושא. חיזוי אקלים הוא שונה לחלוטין ממזג אוויר. אני אסביר את זה בצורה מאד פשוטה: אין דרך לחזות מה הבורסה תעשה מחר, עוד שבוע או עוד שנה… אבל אני יכול לומר לך בסבירות דיי גבוהה שמדד הS&P יעלה ב12 אחוז כל שנה בממוצע עד לשנת 2042. והסיבה פשוטה… הוא עושה את זה כבר 140 שנה כולל אחרי השפל הגדול. אקלים עובד אותו דבר, מזג האוויר הוא רועש וקשה לחזות אותו אבל כשלוקחים צעד אחורה רואים התחממות והצטברות פחמן דו חמצני וטרנד מאד בולט. השנים האחרונות היו שנים החמות בהיסטוריה והסופות הקשות הן רק ההתחלה.… Read more »
ניר
Guest

טוב שלא רשמתם 97% אחוז מהמדענים חושבים שיש התחממות גלובלית מעשה ידי אדם כי אז זה באמת היה מצחיק.

משעשע לראות פרסום כתבה על שינוי אקלים באתר טכנולוגיה שברור לכולם את ההטייה הפוליטית.

לא משנה כמה תנסו לשכנע אותנו שהצרה הכי גדולה של האנושות זה ההתחממות הגלובלית אנחנו לא נאמין לכם. מעניין למה כל המדינות שחתמו על הסכם פריז מלבד לארה"ב לא התחייבו לסטנדטים גבוהים אלא לסטנדרטים מאוד נמוכים שלא באמת משפיעים על ההתחממות הגלובלית? ושלא לדבר על סין שהיא אחת המדינות המשפיעות ביותר על ההתחממות על פי המדענים….

השם שלי קצר מידי
Guest
השם שלי קצר מידי

למה כי זה עובדה?
97% ממדעני האקלים שפרסמו בשנים האחרונות הסכימו אם העובדות הבסיסיות של שינוי האקלים מעשה ידי אדם ותוצאותיו. עובדה!
הנה לינק שכולל קישורים למחקרים בנושא:
https://www.skepticalscience.com/global-warming-scientific-consensus-intermediate.htm

אתה כנראה מדבר על שטויות כמו זה:
https://www.forbes.com/sites/alexepstein/2015/01/06/97-of-climate-scientists-agree-is-100-wrong/

לידיעתך האיש שכתב את זה עובד בCato וממומן ע״י התעשיה. הוא אינו מדען בתחום.

אנשים כמוך עוצרים את ההתחייבות היותר גבוהה של המדינות. אנשים בעלי חצי הבנה בתחום שלקחו החלטה מושכלת לא לקבל עובדות שלא מוצאות חן בעיניכם. אתה הרי אמרת ״לא משנה כמה תנסו לשכנע אותנו״. אז אני לא אנסה כי תכלס לא מעניין אותך…

העובדות של שינוי אקלים ברורות למי שקורא מאמרים מדעיים ולא רק עיתונות.

מתן
Guest

טראמפ לא קורא..
טראמפ הוא אדיוט עם מוח של בבון, שירש כסף מאבא

ישראל
Guest

לא, אתה
web developer מדופלם

איתן
Guest

יש לך בעיה עם מפתחי web?
מתנחל מסריח

ישראל
Guest

איתן ידידי, אני לא מתנחל, יותר מזה, אני נכון להיום גם לא תושב הארץ – ב5 שנים האחרונות אני גר בסיליקון ואלי
וגם הצלחת להכפיש אוכולוסיה שלמה. כל הכבוד
תכניס ת'יד לשקע ותזרום

קובי
Guest

ההתנחלויות גורמות לישראל למלחמות אינסופיות, והוצאות כספיות אדירות.
מדינת ישראל צריכה להתנתק מההתנחלויות, שיהיו מדינה נפרדת, ושלא יבקשו שנשלח את ילדינו כדי לשמור עליהם.
10 חיילים צריכים לשרת בסדיר כדי לשמור על מתנחל זמנמן מזיע ומוזנח שלא התגלח כבר שנתיים, רק כדי לשמור עליו באמצע שטח כבוש

Napa11
Guest

למה אתה אומר דברים שלא בדקת אותם?
תקרא אליו טיפה יותר חוץ מפייק ניוז
את הכסף שלו לא רק שהוא עשה בעצמו הוא עשה אותו בצורה שלא מאפשרת לאף אחד לקרוא לו אדיוט. הוא גאון כלכלה .

Napa11
Guest

בני האדם הם האחוז הנמוך שאחרי להתחממות האחוז הגבוה זה הכבשים והפרות… ואי אפשר למנוע מהם להמשיך
חוץ מזה היו תקופות בהיסטוריה שהקטבים היו מופשרים לגמרי ולא היה שם קרח .. זה טיבעי מאוד מה שקורה עכשיו

7letter
Guest

די כבר לדחוף פוליטיקה לכל דבר! נמאסתם כבר שמאלנים!!

שירן
Guest

אחותך נמאסה, בבון ימני שכמוך.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: